Καταθλιψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 364
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενω καταλαβαινω τι λες δε ξερω πως να το περιγραψω

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    GREECE
    Posts
    62
    YocoChoco & Elis....
    Ευχαριστω ειλικρινα για τον χρονο σας και την αντιπαράθεση των δικων σας εμπειριων, κατι πολυ χρησιμο και ομορφο... βλεποντας και την εμπειρια της Myra που τουλαχιστον παρακολουθειται απο γιατρο, με κανετε να σκεφτομαι πως ναι...μπορει να μην αξιζει ολο αυτο που περναω να καταστρεψει την ζωη μου, αλλα κ σε προηγουμενο μνμ μου αναφερω πως ισως φταιει το οτι τοσα χρονια ημουν; το επαιζα; δυνατη και τωρα νιωθω μετεωρη.... παντα ελεγα σε ολους "γραψτε τα στα @@@@@" και πηγαινετε παρακατω και έλα τωρα σιγα το θεμα και σιγα το προβλημα... και τελικα δεν μπορω να το πω τωρα στον εαυτο μου.... απογοητευομαι εγω η ιδια, δεν με αναγνωριζω....κι επειδη ειχα μπλεξει ασχημα με το αλκοολ, προσπαθω να μην το ξαναβαλω στην ζωη μου.... αν αρχισω να πινω κι απο πανω...πιστευω πως το κακο θα ερθει μια ωρα νωριτερα....κραταω ακομα χαρακτηρα χαχαχαχαχαχα....
    Η ειρωνεια???? Κοιμαμαι οσες περισσοτερες ωρες μπορω μονο και μονο να μην σκεφτομαι να μην κλαιω... γραφω εδω μεσα και κλαιω...μονο αυτο κανω οταν δεν δουλευω, αλλα κ στην δουλεια μου ξεφευγει καμια φορα.... τι να πω;;;; .....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Και μενα μου ξεφευγει..αλλα περασε ο καιρος.αλλαξα δουλεια.βλεπω και κοσμο..βλεπω ηλιο!!!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Myra View Post
    Γενικα αυτη ειναι η εναλλαγη των συναισθηματων μου
    οπως κι το αλλο που γραφεις οτι αποξενωθηκες,δε πρεπει να σε προβληματιζει το τι ειναι! ξεκαθαρα ειναι συμπτοματα καταθλιψης.
    μαλον ο προβληματισμος θα συστουσα να εισαν στο ποσο και πως θα το ξεπερασεις γρηγορα.
    Οπως βλεπεις πολλα πασχον απο καταθλιψη ατομα δυσκολευοντε να το παραδεχτουν ,με αποτελλεαμα να βαεανιζονται! ,να αργουν να γινουν καλα,και ειναι τοσο κριμας ! τοσο λυπητερο ενα προβλημα βιοχειμιας ,δλδη κατις που σε μεγαλο βαθμο θεραπευετε -ειδικα με την εξεληξη της φαρμακολογειας-,να μενουν στην καταθλιψη.
    Πρωτος κι καλητερος εγω!,οπου κοντεψα να ξανα παθω καταθλιψη :)σαν εμαθα ποσο καιρο εχασα αρνουμενος το προβλημαμου

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ναντι!συγνωμη αν νιωθεις πως σε προσβαλω,ισως ειναι λαθος να κρινω τους αλλους μην υπολογιζωντας ευαισησιες και το στρες του καθενος μας,λαθος,μου.
    Αληθεια,τωρα τι εχεις σκοπο να καμεις?
    πως βλεπεις, το μελον σου?τι εχεις κατα νου?

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    GREECE
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ναντι!συγνωμη αν νιωθεις πως σε προσβαλω,ισως ειναι λαθος να κρινω τους αλλους μην υπολογιζωντας ευαισησιες και το στρες του καθενος μας,λαθος,μου.
    Αληθεια,τωρα τι εχεις σκοπο να καμεις?
    πως βλεπεις, το μελον σου?τι εχεις κατα νου?
    GiorgosPanou,
    Οχι...δεν ενιωσα καμια προσβολη και ισα ισα που σε ευχαριστησα για τον χρονο σου και τα πραγματικα ωραια λογια σου! Αν ημουν καπως επιθετικη, ζητω συγνωμη...απλα εκφραζομαι ελευθερα χωρις καταπιεση... απλα ειπα πως μπορω να καταλαβω ακριβως τι μου γινεται...δεν ειμαι χαζη.... καταλαβαινω ολα μου τα λαθη ολα τα καλα μου ολα τα περιεργα.... καταλαβαινω ακριβως...κι απλα ανεφερα πως οπως και να λεγεται ιατρικα αυτο που μου συμβαινει ξερω οτι ειναι "λαθος" ξερω πως πρεπει να ξυπνησω ξερω πως πρεπει να ταρακουνηθω λιγο.... αν δεν θελησω απο μονη μου, και ο καθενας μας ξεχωριστα, δεν γινεται τιποτα...

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    GREECE
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ναντι!συγνωμη αν νιωθεις πως σε προσβαλω,ισως ειναι λαθος να κρινω τους αλλους μην υπολογιζωντας ευαισησιες και το στρες του καθενος μας,λαθος,μου.
    Αληθεια,τωρα τι εχεις σκοπο να καμεις?
    πως βλεπεις, το μελον σου?τι εχεις κατα νου?
    Να σου πω την αληθεια??? Αβεβαιο βλεπω το αυριο...κι οχι το μελλοντικο....το αμεσο...Συνέβη κατι ασχημο και επαγγελματικα που ειχα που ειχα τα ζορια μου, με αγχωσε, με στεναχωρησε, με στρεσαρε ολη μερα σημερα... ειδομεν!!!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Νιωθω σα να μην εχω σχεση με το ατομο που ημουν παλια..σα να ηρθα στα 24 μου ξαφνικα στη γη .Και να ειμαι ετσι..Ποια ειμαι;Ποια ημουν;Αυτο που μου δινει χαρα ειναι οτι εχω ραντεβου με το γιατρο σημερα..Στο 1ο ραντςβου μου ειπε οτι θα ξεκινησουμε μια πορεια με στοχο να γινω καλα.Οχι απλα καλυτερα.Και τοτε ηρθε στο μυαλο μου η απορια..ποτε ημουν πραγματικα καλα;Ποια ημουν πριν;...Και τοτε ο γιατρος απαντησε οτι αν δεν ξερω να πντηαω σε αυτην την ερωτηση,τοτε μπορω να δω το τωρα σαν μια νεα αρχη με σκοπο ν βρω τον εαυτο μου και ν γινω καλα.
    Nadi,χαιρομαι που παιρνεις δυναμη.Να ξερεις,οταν πιανουμε τον ευτο μας σε πρωτογνωρη για εμας κατασταση και νιωθουμε δυναμοι να την ελεγξουμε,τοτε καλο ειναι ν απαευθυνθουμε σε εναν ειδικο.
    Κι αυτο παλι με προσοχη.Εγω ειχα αρχισει συνεδριες με μι ψυχολογο που οι γονεις μου βρηκαν.Καλη,αλλα η ψυχοθεραπεια ειναι μια αργηηηη κι διαρκης διαδικασια ,ενω εγω που εβλεπα τον εαυτο μου να σερνεται ηθελα καποιον να με σπρωξει δυνατα ,να με βοηθησει ΤΩΡΑ.Ετσι ,της ζητησ να με πραπεμψει σε ψυχιατρο.Η ιδια δυσαρεστηθηκε λιγακι και η ψυχιατρος στην οποια με πρεπεμψε χασμουριοταν και για 1 ωρα το μονο που ειπε ηταν "ωραια"..Και την πληρωσα και ακριβα...χαχαχα.Τωρα γελαω με την ηλιθια,αλλα τοτε εβλεπα τη μια αποτυχια μετα την αλλη .
    Ετσι,εψαξα μονη μου πια και βρηκα ενν καλο ψυχιατρο,του οποιου το βιογραφικο και τους τομεις ειδικευσης τους ειχα διαβασει ξανα και ξανα για να σιγουρευτω οτι μου αντιστοιχει. Απο εκεινη τη μερα νιωθω ενα βημα μπροστα.Ενα βηματακι μπροστα μεσα στον Ιουλιο ,ενω εγω εχασα το δρομο μου για πολλουουουους μηνες...ε ειναι πολυ καλο!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Και επισης..εγω συνειδητοποιησα οτι δε χρειαζεται να ειμαστε τοσο αυστηροι..ξερετε κατι..ειναι διαφορετικο το σταδιο ,οι αιτιες, το επιπεδο της κρισης/φασης/καταθλιψης που μπορει να βιωνει ο καθενας μας..Καποιος μπορει να το πιασει στην αρχη,στον 1 μηνα και να μπορεσει να επαναφερει τον εαυτο του στο δρομο του και στη "θετικη σκεψη"..Αλλα αυτη η φραση με εκνευρισε καποια στιγμη..
    Nadi,υπηρχαν μερες ,βδομαδες και μηνες που μου μιλουσαν φιλοι για θετικη σκεψη κι εγω ζουσα εγκεφαλικα σε αλλο συμπαν..Οταν εμενα το στομαχι εκλεινε και δεν ετρωγα γιατι αν ετρωγα θα τα εβγαζα,ποια θετικη σκεψη να κανω;
    Αυτο που θελω να πω ειναι να μην εισαι τοσο αυστηρη με σενα..
    Κι εγω ,δεν ειναι οτι δε θελω να γινω καλα.Αλιμονο!Αλλα οταν αρχισε και το σωμα να υποφερει απο αυτο που συμβαινει στο κεφαλι και μεσα μου,τοτε απλα η θετικη σκεψη ειναι αλαμπουρνεζικα σε μενα..Δεν ειναι ο καθε ενας και η περιπτωση του ιδια για να αντιμετωπισει το προβλημα του .Καποιοι δεν μπορουμε μονοι μας και δεν ειναι ντροπη.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    GREECE
    Posts
    62
    Myra, καλημερα! Ενα βημα μπροστα.... τι καλυτερο και τι πιο ομορφο οταν καταλαβαινεις πως κατι αλλαζει! Χαιρομαι πραγματικα.... Αυστηροι ειμαστε ολοι με ολους, κατακρινουμε τα παντα...οταν δεν ζεις ομως κατι παροιμοιο με τον αλλον ομως δεν καταλαβαινεις πως για τον αλλον κατι μπορει να ειναι βουνο ασχετα αν δεν ειναι.... εγω ολα βουνο τα βλεπω....ουσιαστικα εχω μεινει εντελως μονη αποτραβηγμενη απο ολους...δεν μιλαω με ανθρωπο γιατι βλεπω πως κανενας δεν νοιαζεται... θα δειξει ποσο θα το αντεξω κι αυτο μαζι με ολα τα αλλα.... Καλη σου μερα!!!!!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Καλησπερα..Εδω ειμαι παλι αδυναμη να δωσω την απαραιτητη πληροφορια στον εγκεφαλο..Κι εγω απομονωνομαι..Πριν τη 2η συνεδρια με τον ψυχιατρο αναρωτηθηκα τι μου προσφερουν οι φιλοι μου .Εχω.Αλλα αυτη τη στιγμη δεν ειμαι το χαμογελο της κολγκειτ που ολοι συνηθιζαν να με αποκαλουν..Και δε θελω να βγω για ποτο..Για καφε βγηκα με μια φιλη που ειχαμε ενα χρονο να μιλησουμε..βγηκαμε χθεσ στα ρεπο μας.Περασα πολυ ωραια..Ημασταν κολλητες και ξαναγιναμε.Να ενα καλο βημα.Χθες το πρωι πηγα στο γιατρο..2η φορα..Του ειπα οτι ηδη απο την 1η βδομαδα της θεραπειας με το ζολοφτ εγω καταφερα δυο μερες να ειμαι χαρουμενη.Μου ειπε οτι αυτο ειναι δικο μου επιτευγμα.Και χαρηκα !Και οτι αν ηδη κανω βηματα μονη μου,η διαθεση μου με το φαρμακο θα καλυτερευσει πολυ πιο συντομα!Ωστοσο ,μου δανεισε και ενα βιβλιο αυτοβοηθειας και τωρα που γυρναω απο τη δουλεια θα παω να το διαβασω.Βιβλιο για την καταπολεμηση τησ καταθλιψησ χωρισ φαρμακα..Το επομενο ραντεβου μου ειναι αρχες σεπτεμβρη.Αγχωνομαι και στενοχωριεμαι..Ας ελπισουμε στις δυναμεις μου

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Στο μεταξυ..πρεπει να χει γινει κουρκουτι το κεφαλι μου..ξαφνικα..εκμυστηρευτηκ α στο γιατρο οτι το τελευταιο διαστημα παρατηρω γυναικεια σωματα..και ζηλευω και τα θαυμαζω..θα θελα να ημουν κι εγω ετσι.και μετα φανταζομαι το αγορι μου να τα αγγιζει και ζηλευω..και μετα αναρωτιεμαι μηπως μου αρεσουν οι γυναικες..επαθα ενα σοκ μεσα μου...ποτε δεν εχω αοσθανθει ερωτικη ελξη για γυναικα.ουτε εχω δει καποια ταινια πορνο αντιστοιχου περιεχομενου..η φιλη μου με την οποια βγηκα βολτα ηταν παντα γκει.και εχει σχεση με μια κοπελα 2 χρονια..ποτε δεν ειχα νιωσει κατι.ισα ισα που με απωθουσε παντα η ιδεα του εαυτου μου με γυναικα...μιλησα με το γιατρο και μου ειπε οτι η σεξουαλικοτητα ειναι διαχυτη και ρευστη στην κοινωνια.οπως και στις οικογενειακες σχεσεις.το ιδιο μου ειπε και η φιλη μου.και ηρεμησα..

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Myra View Post
    Στο μεταξυ..πρεπει να χει γινει κουρκουτι το κεφαλι μου..ξαφνικα..εκμυστηρευτηκ α στο γιατρο οτι το τελευταιο διαστημα παρατηρω γυναικεια σωματα..και ζηλευω και τα θαυμαζω..θα θελα να ημουν κι εγω ετσι.και μετα φανταζομαι το αγορι μου να τα αγγιζει και ζηλευω..και μετα αναρωτιεμαι μηπως μου αρεσουν οι γυναικες..επαθα ενα σοκ μεσα μου...ποτε δεν εχω αοσθανθει ερωτικη ελξη για γυναικα.ουτε εχω δει καποια ταινια πορνο αντιστοιχου περιεχομενου..η φιλη μου με την οποια βγηκα βολτα ηταν παντα γκει.και εχει σχεση με μια κοπελα 2 χρονια..ποτε δεν ειχα νιωσει κατι.ισα ισα που με απωθουσε παντα η ιδεα του εαυτου μου με γυναικα...μιλησα με το γιατρο και μου ειπε οτι η σεξουαλικοτητα ειναι διαχυτη και ρευστη στην κοινωνια.οπως και στις οικογενειακες σχεσεις.το ιδιο μου ειπε και η φιλη μου.και ηρεμησα..
    Δεν είσαι η μόνη που νοιώθει έτσι.
    Και μένα μου αρέσουν οι γυναίκες αυτή τη περίοδο και πολύ έντονα μπορώ να το πω. Αλλά είχα σχέσεις με άντρες.
    Ο ψυχολόγος μου είπε ότι έχω κατάθλιψη αλλά όχι σε βαριά μορφή.
    Πρέπει να την αντιμετωπίσω μόνη αλλά δεν βασίζομαι τον εαυτό μου να μπορεί να το κάνει. Για αυτό πήγα σε ψυχολόγο και μπήκα στο φόρουμ μήπως βοηθηθώ με τρόπους που αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα άλλοι άνθρωποι.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Myra View Post
    Στο μεταξυ..πρεπει να χει γινει κουρκουτι το κεφαλι μου..ξαφνικα..εκμυστηρευτηκ α στο γιατρο οτι το τελευταιο διαστημα παρατηρω γυναικεια σωματα..και ζηλευω και τα θαυμαζω..θα θελα να ημουν κι εγω ετσι.και μετα φανταζομαι το αγορι μου να τα αγγιζει και ζηλευω..και μετα αναρωτιεμαι μηπως μου αρεσουν οι γυναικες..επαθα ενα σοκ μεσα μου...ποτε δεν εχω αοσθανθει ερωτικη ελξη για γυναικα.ουτε εχω δει καποια ταινια πορνο αντιστοιχου περιεχομενου..η φιλη μου με την οποια βγηκα βολτα ηταν παντα γκει.και εχει σχεση με μια κοπελα 2 χρονια..ποτε δεν ειχα νιωσει κατι.ισα ισα που με απωθουσε παντα η ιδεα του εαυτου μου με γυναικα...μιλησα με το γιατρο και μου ειπε οτι η σεξουαλικοτητα ειναι διαχυτη και ρευστη στην κοινωνια.οπως και στις οικογενειακες σχεσεις.το ιδιο μου ειπε και η φιλη μου.και ηρεμησα..
    Πες μας λιγα λογια για τη ρευστη σεξουαλικοτητα .τι ειπε η φιλη;

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Η φιλη μου μου ειπε οτι και εκεινη ,που ειναι γκει,θα δει εναν ωραιο αντρα,θα τον θαυμασει ,θα δει καποιον που εκεινη θεωρει ωραιο.Ομως αυτο δε σημαινει ουτε οτι τον ποθει ερωτικα ,ουτε οτι θελει να γινει σαν κι αυτον.Γιατι εχει σχεση με γυναικα.Λεγοντας τη λεξη "ρευστο" εννοει πως η σεξουαλικοτητα εκπεμπεται και προσλαμβανεται απο ολους..Και μου ειπε οτι το γεγονος οτι κοιταω ωραια γυναικεια σωματα δε συνεπαγεται οτι με ελκυουν.Με ρωτησε αν μου εχει αρεσει ποτε καποια.Το ιδιο με ρωτησε και ο γιατρος.Και η απαντηση ειναι οχι.Ισα ισα που ζηλευα οτι το αγορι μου θα κοιταει τις γυναικες που εγω θεωρω σεξυ ή ομορφες κλπ.Επισης ο γιατρος με ρωτησε αν βλεπω ταινιες -βιντεο πορνο.Ναι βλεπω.Με ρωτησε πολυ εστιαζω το βλεμμα μου.Και η απαντηση ειναι στη διαχειριση του γυναικειου σωματος απο εναν αντρα.

Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •