η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17

    η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα...

    καλημερα παιδια,

    ειμαι καινουργια στο forum, μπηκα σημερα πρωι πρωι. προκειται για τη αδερφη μου η οποια ζει με τους γονεις μου στην γερμανια και παρουσιαζει συμπτωματα σχιζοφρενειας το τελευταιο χρονικο διαστημα. πιο συγκεκριμενα ειχε μια εξαρση το καλοκαιρι οπου φοβοταν τα παντα, νομιζε οτι καποιοι μας ακουνε και γενικα ηταν σε αχημη ψυχολογικη κατασταση. το προβλημα ειναι οτι δεν παει στο ψυχολογο/ψυχιατρο. καναμε και τεστ ναρκωτικων γιατι τα ειχαμε χαμενα αλλα βγηκαν ολα αρνητικα. εν συνεχεια ηρεμησε μετα απο καμια εικοσαρια μερες και τωρα παλι εχει δεκα μερες που ομως παρουσιαζει αλλη συμπεριφορα. δηλ. δεν επικοινωνει με το περιβαλλον. ειναι αφηρημενη τελειως, δεν μας κοιταει ουτε απανατει, το βλεμα της ειανι απλανες, γελαει μονη της ξαφνικα,και γενικοτερα μοιαζει να νομιζει οτι επικοινωνει με καποιους που εμεις δεν βλεπουμε. το χειροτετο ειναι, και αυτη ειναι και η ερωτηση μου, οτι δεν πιστευει οτι εχει καποιο προβλημα και δεν παει με τιποτε στον ψυχιατρο. φωναζει, γινεται επιθετικη και μετα απλα μας αγνοει. μηπως μπορειτε να ου πειτε ενα τροπο να την πεισουμε? μας ειπαν οτι αν θεωρουμε οτι θα κανει κακο στον εαυτο της πρεπει να καλεσουμε να ρθουνε να την παρουν. αλλα εμεις που να το καταλαβουμε αυτο εγκαιρως? μηπως μπορω να της δωσω καποια φαρμακα π.χ. ηρεμιστικα για να συνεργαστει και να την παμε σε καποιο ειδικο?
    μιλησα με μια ψυχιατρο και μου ειπε οτι πιθανον να παιρνει \"εντολες\" απο αυτες τις φωνες που θεωρει πραγματικες με αποτελεσμα αν της πουν οτι πρεπει π.χ. να πεσει μπροστα σε ενα αυτοκινητο αυθτη θα το κανει...

    συγγμωνη αν σας κουρασα αλλα ειμαι πραγματικα πολυ μπερδεμενη...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Eleisou γειά σου!Επειδή και εγώ αντιμετωπίζω συμπτώματα ψύχωσης και στο παρελθόν άκουγα φωνές που με διέταζαν να κάνω πράγματα,πράγματα παράλογα,θα σε συμβούλευα να την πάτε σε ένα ψυχίατρο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα προτού προχώρήσει η κατάσταση αυτή!Οσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο!Σας εύχομαι καλή δύναμη και καλό κουράγιο και σύντομα η αδερφούλα σου να γίνει καλά!φιλικά Κitty

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ερχεται οικειοθελως και δεν μπορουμε να την πεισουμε με τιποτα. τι μπορω να κανω? εσυ το καταλαβες και πηγες με την θεληση σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by eleisou
    ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ερχεται οικειοθελως και δεν μπορουμε να την πεισουμε με τιποτα. τι μπορω να κανω? εσυ το καταλαβες και πηγες με την θεληση σου?
    Σίγουρα είναι μια κατάσταση που χρειάζεται την επέμβαση γιατρού ...και πρέπει να βρείτε έναν τρόπο να την πάτε.ʼν μάλιστα δώσει ενδείξεις οτι γίνεται επικίνδυνη για τον εαυτό της ή για τους άλλους τότε ακόμα και παρά την θέληση της πρέπει να πάει σε κάποιο ειδικό κέντρο για να μην της συμβεί κάτι το χειρότερο.Συνήθως τα άτομα που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση δεν πηγαίνουν στον γιατρό...μιας και δεν μπορούν να καταλάβουν οτι αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.
    Αυτό που μπορείτε να κάνετε (μέχρι να πάει στον ειδικό)...είναι ακριβώς το ίδιο...να πάτε με τα νερά της δείχνοντας ακόμα και ενδιαφέρον για το τι της υπαγορεύουν οι φωνές που ακούει.Προσπαθήστε να την κάνετε να καταλάβει οτι την πιστεύετε και ότι δεν την θεωρείτε σαν κάτι το περίεργο.Μπορείτε να παρουσιάσετε τον ιατρό σαν έναν κύριο που επίσης ακούει συνεχώς πολλές φωνές μέσα του και ξέρει να ξεχωρίζει ποιές απο αυτές θέλουν το καλό του και ποιές όχι.ʼν σας φέρνει αντίσταση για το ενδεχόμενο της επίσκεψης...καθησυχάστε την λέγοντας της ότι δεν έχει να φοβηθεί και τίποτα αφού δεν θα πάει μόνη της αλλά συντροφιά με τις φωνές της ...που θα την ενημερώσουν αν αυτός ο άνθρωπος είναι καλός ή κακός.

    Η αλήθεια είναι οτι πολλοί άνθρωποι με σχιζοφρένεια κατάφεραν να κάνουν πολλά πράγματα και εκτός απο την ιατρική βοήθεια πολύ σπουδαίο ρόλο παίζει και η στήριξη που θα δεχτούν απ το περιβάλλον τους.Χαρακτηριστική περίπτωση είναι αυτή του μαθηματικού ΤΖΩΝ ΝΑΣ (παίχτηκε η ταινία πριν 3 χρόνια με τον Ράσελ Κρόου και με τίτλο \"ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ\" )που χάρη στην στήριξη του περιβάλλοντος του και δικές του προσπάθεις κατάφερε να τιθασεύσει τις φωνούλες αυτές και φυσικά να διαπρέψει κιόλας.Η αδερφή σου εξακολουθεί να είναι έξυπνη και να έχει κριτική ικανότητα....όπως συμβαίνει με όλους μας ότν αποκοιμώμαστε.Απλώς και στις δυο περιπτώσεις το μυαλό μας...προβάλει έντονα τις εσωτερικές μας αναστατώσεις σε μορφή ενός άλλου κόσμου και μπορεί να μας πείθει οτι ο κόσμος αυτός είναι πραγματικός (εμάς στα όνειρα μας...την αδερφή σου υπο μορφή εσωετρικής φωνής και όταν είναι ξυπνητή).Όπως λοιπόν όταν κοιμάται κάποιος..και βλέπει έναν εφιάλτη που τον κάνει να φωνάζει και να στριφογυρίζει...εμείς πάμε διακριτικά κοντά του και τον σκουντάμε να ξυπνήσει...έτσι διακριτικά ο γιατρός κι εσείς θα σκουντίστε διακριτικά την αδερφή σου μέχρι να αφυπνιστεί απο αυτό που το μυαλό της την πείθει οτι είναι πραγματικότητα.

    ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...το εύχομαι και το πιστεύω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Καταλαβαίνω ποσο φοβίζει μια οικογένεια ο εγκλησμός ενός αγαπημένου προσώπου σε κλινική. Πρέπει να πάτε πρώτα να ελέγξετε την κλινική, να πάρετε πληροφορίες , να δειτε πως συμπεριφέρονται στους ασθενείς.

    Δεν ξέρω πως ειναι τα πράγματα στη Γερμανία σε αυτόν τον τομέα, εύχομαι να είναι καλύτερα από εδώ.

    Ομως νομιζω ότι πρέπει να την πάτε αμέσως σε κλινική. Σε αυτές τις περιπτώσεις ποτε δεν ξέρεις την επόμενη αντίδρασή τους..

    Και η σχιζοφρένεια είναι θεραπέυσιμη, μην ανησυχείς. Ειναι ενα δυσκολο λουκι για όλους σας αλλά με την αγαπη και την υπσοτηριξη σας γρηγορα θα την φέρεται στον πραγματικό κόσμο.

    Καλή δύναμη!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    σε ευχαριστω πααρα πολυ για τα καλα σου λογια και τη στηριξη που μου προσεφεραν. βεβαια αυτη τη στιγμη δεν παραδεχεται φωναχτα οτι ακουει αυτες τις φωνες. στο πρωτο επεισοδιο που ειχε το καλοκαιρι ελεγε οτι καποιοι την ακουν και νιωθει οτι την παρακολουθουν. τωρα εχει κλειστει εντελως στον εαυτο της, ειναι απομακρη και επιθετικη μαζι μας, αλλα καταλαβαινεις απο τις αντιδρασεις της οτι μαλλον με καποιον αλλον νομιζει οτι επικοινωνει. αφου πηγαινει στις φιλες τις και ενω αυτες συζητανε η αδερφη μου απεχει και ξαφνικα ξεσπαει σε γελια χωρις να εξηγει τιποτα. επισης το βλεμμα της ειναι πολυ απλανες και οταν μας κοιταει μας διαπερναει απλα και τις περισσοτερες φορες κοιταει αλλου. θελει γενικοτερα να ειναι συνεχεια μονη, πηγαινει στην λιμνη και καθεται ωρες ατελειωτες.
    αλλα ρητα δεν ανεφερε οτι ακουει φωνες σε αυτο το σταδιο απλα ολα δειχουν αυτο. τελως παντω θα προσπαθησουμε με αυτην τη οδο που μου ειπες και συ (αυριο θα ρθει σπιτι μας μια ψυχιατρος). απλα ειμαι τοσο μπερδεμενη δεν μπορω να καταλαβω πως προηλθε αυτο....και τωρα τι θα γινει? θα πρεπει να παιρνει φαρμακα μια ζωη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Οχι καλη μου, δεν είναι απαραίτητο να παίρνει φάρμακα μια ζωη, ούτε ότι θα είναι έτσι σε όλη της τη ζωή. Μια κακιά στιγμή είναι, θα περάσει..

    Ξέρω ότι στη Γερμανία είναι πολυ ανεπτυγμένη η ομοιοπαθητική . Θέλω να σου προτείνω να ζητήσεις απο τη γιατρό να σας ενημερώσει και για τις δυνατότητες της ομοιοπαθητικής. Από όσα ξέρω οι γιατροί στην Γερμανία όπως και στο Βέλγιο άσκούν ταυτόχρονα και τις δυο ϊατρικές και επιλέγει ο ασθενής ποια απο τις δυο θέλει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Οχι καλη μου, δεν είναι απαραίτητο να παίρνει φάρμακα μια ζωη, ούτε ότι θα είναι έτσι σε όλη της τη ζωή. Μια κακιά στιγμή είναι, θα περάσει..

    Ξέρω ότι στη Γερμανία είναι πολυ ανεπτυγμένη η ομοιοπαθητική . Θέλω να σου προτείνω να ζητήσεις απο τη γιατρό να σας ενημερώσει και για τις δυνατότητες της ομοιοπαθητικής. Από όσα ξέρω οι γιατροί στην Γερμανία όπως και στο Βέλγιο άσκούν ταυτόχρονα και τις δυο ϊατρικές και επιλέγει ο ασθενής ποια απο τις δυο θέλει.

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by LOGOPSYXOS

    Σίγουρα είναι μια κατάσταση που χρειάζεται την επέμβαση γιατρού ...και πρέπει να βρείτε έναν τρόπο να την πάτε.ʼν μάλιστα δώσει ενδείξεις οτι γίνεται επικίνδυνη για τον εαυτό της ή για τους άλλους τότε ακόμα και παρά την θέληση της πρέπει να πάει σε κάποιο ειδικό κέντρο για να μην της συμβεί κάτι το χειρότερο.Συνήθως τα άτομα που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση δεν πηγαίνουν στον γιατρό...μιας και δεν μπορούν να καταλάβουν οτι αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.
    Αυτό που μπορείτε να κάνετε (μέχρι να πάει στον ειδικό)...είναι ακριβώς το ίδιο...να πάτε με τα νερά της δείχνοντας ακόμα και ενδιαφέρον για το τι της υπαγορεύουν οι φωνές που ακούει.Προσπαθήστε να την κάνετε να καταλάβει οτι την πιστεύετε και ότι δεν την θεωρείτε σαν κάτι το περίεργο.Μπορείτε να παρουσιάσετε τον ιατρό σαν έναν κύριο που επίσης ακούει συνεχώς πολλές φωνές μέσα του και ξέρει να ξεχωρίζει ποιές απο αυτές θέλουν το καλό του και ποιές όχι.ʼν σας φέρνει αντίσταση για το ενδεχόμενο της επίσκεψης...καθησυχάστε την λέγοντας της ότι δεν έχει να φοβηθεί και τίποτα αφού δεν θα πάει μόνη της αλλά συντροφιά με τις φωνές της ...που θα την ενημερώσουν αν αυτός ο άνθρωπος είναι καλός ή κακός.
    eleisou,
    τα παραπάνω λόγια του LOGOPSYXOY είναι πολύ σημαντικά και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Στη φάση που βρίσκεται η αδελφή σου, δεν έχει επίγνωση της ασθένειας της, οπότε, κάθε προσπάθεια από το περιβάλλον της που έχει ως στόχο να την πείσει να απευθυνθεί σε ψυχιάτρο, πέφτει στο κενό.
    Επιπλέον, αυτές οι προσπάθειες την κάνουν να αισθάνεται μόνη, να αισθάνεται ότι οι άνθρωποι της δε τη καταλαβαίνουν, ότι τη θεωρούν άρρωστη, τρελή. Έτσι, χάνει την εμπιστοσύνη της προς αυτούς και το τελικό αποτέλεσμα είναι η βέβαιη άρνηση της να απευθυνθεί σε ψυχίατρο.

    Χρειάζεται υπομονή και υποστηρικτική στάση.
    Καλή δύναμη, εύχομαι όλα να πάνε καλά, παρά τις μέχρι τώρα δυσκολίες.

    ΥΓ. Μπλάκροουζ, νομίζω ότι η πρόταση για ομοιοπαθητική είναι άστοχη, μιας και δεν υπάρχουν έρευνες που να επιβεβαιώνουν ότι η ομοιοπαθητική είναι ουσιαστικά και σε βάθος χρόνου θεραπευτική στις ψυχώσεις. Καταλαβαίνω την επιθυμία σου να βροντοφωνάξεις για την ομοιοπαθητική και τα οφέλη της μιας και έχεις βοηθηθεί από αυτή, ωστόσο το να έχω εγώ θεραπεύσει τις κρίσεις πανικού με μια μέθοδο, καθόλου δε σημαίνει πως αυτή η μέθοδος είναι η αρμόζουσα θεραπεία για κάποιον άλλο που μάλιστα πάσχει από ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική διαταραχή.
    Εάν θέλεις, ανοίγουμε ένα καινούριο τόπικ για να συζητήσουμε τα οφέλη και τα προβλήματα της ομοιοπαθητικής αλλά και άλλων εναλλακτικών θεραπειών.

    Ζητώ συγνώμη για το οφ τόπικ στο παρόν θέμα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by eleisou
    σε ευχαριστω πααρα πολυ για τα καλα σου λογια και τη στηριξη που μου προσεφεραν. βεβαια αυτη τη στιγμη δεν παραδεχεται φωναχτα οτι ακουει αυτες τις φωνες. στο πρωτο επεισοδιο που ειχε το καλοκαιρι ελεγε οτι καποιοι την ακουν και νιωθει οτι την παρακολουθουν. τωρα εχει κλειστει εντελως στον εαυτο της, ειναι απομακρη και επιθετικη μαζι μας, αλλα καταλαβαινεις απο τις αντιδρασεις της οτι μαλλον με καποιον αλλον νομιζει οτι επικοινωνει. αφου πηγαινει στις φιλες τις και ενω αυτες συζητανε η αδερφη μου απεχει και ξαφνικα ξεσπαει σε γελια χωρις να εξηγει τιποτα. επισης το βλεμμα της ειναι πολυ απλανες και οταν μας κοιταει μας διαπερναει απλα και τις περισσοτερες φορες κοιταει αλλου. θελει γενικοτερα να ειναι συνεχεια μονη, πηγαινει στην λιμνη και καθεται ωρες ατελειωτες.
    αλλα ρητα δεν ανεφερε οτι ακουει φωνες σε αυτο το σταδιο απλα ολα δειχουν αυτο. τελως παντω θα προσπαθησουμε με αυτην τη οδο που μου ειπες και συ (αυριο θα ρθει σπιτι μας μια ψυχιατρος). απλα ειμαι τοσο μπερδεμενη δεν μπορω να καταλαβω πως προηλθε αυτο....και τωρα τι θα γινει? θα πρεπει να παιρνει φαρμακα μια ζωη?
    Νομίζω οτι το ζητούμενο δεν είναι ποια ακριβώς θα είναι η μορφή της θεραπείας της ..όσο το να βρεί η κοπέλα της γιατρειά της.Το σίγουρο είναι οτι τα φάρμακα ελατώνουν αυτές τις κρίσεις ψευδαισθήσεων και για κάποιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να είναι πολύ συνεπής με τη θεραπευτική της αγωγή.Το αντίτιμο βέβαια θα είναι η προσαρμογή της στη ζωή και η εξέλιξη της και νομίζω οτι αυτό θα θέλατε όλοι όσοι την αγαπάτε περισσότερο.Όταν η ίδια θα αρχίσει να πατάει πιο γερά στα πόδια της...σίγουρα θα βρεί και μια διέξοδο απ\'την κατάσταση αυτή.Τώρα όμως αυτό που προέχει είναι να πατήσει γερά στα πόδια της...και αυτό θα το καταφέρει μόνο χάρη στον γιατρό και σε εσάς.

    Θα σου δώσω άλλη μια εικόνα της κατάστασης αυτής για να προσεγγίσεις λίγο καλύτερα την αδερφή σου (στην επικοινωνία σας).Σίγουρα θα έχεις πάει κινηματογράφο...και θα έχεις συλλάβει τον εαυτό σου...κάποιες στιγμές να συγκινείται ή και να κλαίει με την εξέλιξη του έργου (και με την αντίστοιχη μουσική υπόκρουση) ..όπως θα συνέβαινε αν το έργο αυτό ήταν μια πραγματική κατάσταση και οι ήρωες (ηθοποιοί) πραγματικοί άνθρωποι.Ωστόσο παρότι οτι ξέρεις ότι όλα αυτά είναι ψεύτικα...ότι τίποτα απο αυτά που βλέπεις δεν συμβαίνει εκείνη την ώρα....τελικά αντιδράς σαν να ήταν μια πραγματικότητα.Φαντάσου λοιπόν την αδερφή σου ...να κάθεται στην σκοτεινή αίθουσα του μυαλού της...και να παρακολουθεί την ταινία που της προβάλει ο εγκέφαλος της....γιατί κάτι ανάλογο της συμβαίνει.Μπορείς να μιλήσεις μαζί της για την υπόθεση του έργου....σαν να ήσουν μια τυφλή θεατής αυτής της ταινίας...Η ταινία είναι υπαρκτή....προβάλλεται,η αδερφή σου αντιδράει όπως θα αντιδρούσε αν η ταινία αυτή ήταν πραγματικότητα.....το μόνο που αλλάζει είναι οτι δεν έχει πάρει είδηση οτι αυτό που βλέπει είναι απλώς μια ταινία και όχι η πραγματικότητα.Σε αυτό θα την βοηθήσουν οι ειδικοί...εσείς μπορείτε να την κάνετε παρέα κατα την διάρκεια προβολής της ταινίας και στα διαλλείματα που θα πυκνώνουν και θα μεγαλώνουν κατα την πορεία της θεραπείας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Αγαπητέ Νίκο,

    θα παρατήρησες ότι προτείνω στην φίλη μας να ZΗΤΗΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ απο τον γιατρό τους και για την ομοιοπαθητική και να επιλέξουν την μέθοδο που θα ακολουθήσουν.

    Τι ποιο \"δημοκρατικό\" από το να έχει ο ασθενής την δυνατότητα επιλογής , ή έστω το δικαίωμα στην ενημέρωση .

    Στο Βελγιο που έζησα αρκετά χρόνια ακόμα και στα ιατρεία του ΙΚΑ σε ρωτούν ποια θεραπεία θέλεις να ακολουθήσεις.
    Γιατί εδω νάναι μονόδρομος? :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Αγαπητη Black Rose,
    υπαρχουν ορισμενες διαταραχες που ευτυχως η δυστυχως ανηκουν στην κλασσικη ιατρικη -ψυχιατρικη οσον αφορα την αναζητηση θεραπειας. Επειδη κι εγω στο εξωτερικο ζω και δουλευω με ψυχωτικα ατομα οχι τοσο σε κλινικη αλλα νευροψυχολογικη βαση μπορω να σου πω με απολυτη σιγουρια πως οι ψυχωσεις δεν μπορουν να θεραπευτουν με εναλλακτικες θεραπειες. Ειναι εντελως αβασιμο αυτο. Δεν εχει να κανει με μονοδρομο η με την Ελλαδα. Καμια απολυτως σχεση. Και οσον αφορα το Βελγιο και τις Βρυξελλες συγκεκριμενα επειδη τυχαινει να εχω αρκετα μεγαλα διαστηματα εκει γνωριζω οτι στις ψυχωσεις ειναι γι αυτους μονοδρομος η ψυχοθεραπεια και η φαρμακοθεραπεια με πολυ καλα οργανωμενο συστημα περιθαλψης για την ψυχικη υγεια οπως και στο Λονδινο.
    Τελος οσον αφορα την γνωμη καποιου ειδικου πανω στη θεραπεια που πρεπει να ακολουθηθει οταν γινει διαγνωση καποιας μορφης ψυχωσης δεν υπαρχει γιατρος ο οποιος να συστησει εναλλακτικες θεραπειες για την αντιμετωπιση των συμπτωματων ειτε σε προχωρημενο ειτε σε αρχικο σταδιο.

    φιλικα
    τεσσα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    καλημερα σας,

    τελικα αυτο το forum ειναι ανεκτιμητο...:-)
    οπως σας ειπα και χθες σημερα θα συναντησει η μητερα μου μια ψυχιατρος Ελληνιδα που δουλευει στην ψυχιατρικη κλινικη της πολης μας. Χθες προσπαθησα δυο φορες στο τηλ. να μιλησω με την αδερφη μου και ενω κατα βαθος παντα χαιρεται οταν μιλαμε μαζι, κυριολεκτικα μου εκλεισε το τηλεφωνο στα μουτρα επειδη τσατιζονταν που την ρωτουσα καποια κοινοτυπα πραγματα, οπως π.χ. τι νεα τωρα τελευταια κλπ. Σημερα ημουν ετοιμη να ταξιδεψω και γω Γερμανια αλλα μου ειπαν καλυτερα να μην ανεβω ακομα, και αυτο γιατι φοβουνται οτι επειδη οι σχεσεις μας ηταν ανεκαθεν λιγο ανταγωνιστικες (εγω ειμαι μεγαλυτερη και παντα λειτουργουσα καπως σας υποδειγμα και αυτο την εκανε αντιδραστικη απενταντι μου) μηπως τελικα δεν καταφερω καποιο θετικο αποτελεσμα. οποτε θα περιμενω εδω ακομα μηπως εχουμε κατι νεωτερο.
    οσον αφορα τις συμβουλες σας πιστευω οτι θα προσπαθησουμε να ακολουθησουμε καθε οδο αρκει να εχουμε καποια προοδο...η ψυχιατρος που μιλησα μου ειπε να αυτη οτι οπωσδηποτε πρεπει να παρει φαρμακευτικη αγωγη μιας και αν ακουει αυτες τις φωνες και κανει οτι της λενε, σε περιπτωση που της δωσουν εντολη να κανει οτιδηποτε, αυτη θα το πραξει κατα γραμμα. οπως ακομα και να της ελεγαν π.χ. \"εισαι η εκλεκτη, πανε στον ογδοο οροφο μιας ταρατσας και πεσε απο κει\" αυτη θα το κανει...
    ειναι φοβερο παντως παιδια, μεχρι τωρα δεν συγκρουστηκαμε ποτε με τετοιου ειδους θεματα, αφηστε που ο πατερας μου κοντευει να τρελαθει, μιας και δεν καταλαβαινει τιποτα απο ολα αυτα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Διάβασα την αντιπαράθεση απόψεων γύρω απ την ψυχιατρική προσέγγιση και εναλλακτική προσέγγιση της ψύχωσης...και σε γενικές γραμμές αυτό που θα έλεγα είναι όποια απ τις δυο πλευρές δώσει τη θεραπεία ο άνθρωπος που υποφέρει θα είναι εξίσουν ευγνώμων.Επειδή οι περιπτώσεις αυτές πολλές φορές δεν δίνουν μεγάλα χρονικά περιθώρια στην αντιμετώπιση τους (πχ οι φωνούλες που ακούει κάποιος άνθρωπος τον διατάζουν να πηδήξει απ το μπαλκόνι),χρειάζεται κάποιο μέσο που να δρά ταχύτητα και αναχαιτιστικά προς αυτήν την κατεύθυνση.Κι απ όσο ξέρω το μέσο αυτό...δυστυχώς ή ευτυχώς είναι η φαρμακοθεραπεία.Μπορεί το φάρμακο να μην σε θεραπεύει με την έννοια του να σε επαναφέρει στον πρώτερο σου βίο...αλλά αποτρέπει το ενδεχόμενο να μην υπάρξει συνέχεια στον βίο σου που είναι το σημαντικότερο πιστεύω.

    Για όλες όμως τις καταστάσεις...όχι μόνο ψυχικές αλλά και σωματικές...πιστεύω οτι θα πρέπει να είμαστε ανοικτοί στο ποιός και τι τελικά θα μας θεραπεύσει.Εκτός απ το φάρμακο,εκτός απ την σχολή του ψυχοθεραπευτή....πολύ σπουδαίο ρόλο (και στις σωματικές νόσους) παίζει και η θεραπευτική σχέση....Και καμμιά φορά συμβαίνει και το εξής παράδοξο...μπορεί το άτομο να βρεί την τελική θεραπεία του όχι μόνο απο κάποιον όχι που ξέρει να χειρίζεται άριστα τα φάρμακα ή τα θεωρητικά μοντέλα θεραπείας....αλλά απο κάποιον που ξέρει να αξιοποιεί την θεραπευτική σχέση καλύτερα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    eleisou εγώ πήγα οικειοθελώς σε γιατρό γιατί μου λέγανε πως κάτι δεν πάει καλά!στην αρχή δυστυχώς δεν καταλάβαινα ότι έχω πρόβλημα και ενώ μου είχε περάσει από το μυαλό να πάω στην πορεία όσο προχωρούσε η ασθένεια το ξέχασα και νόμιζα πως το ότι είχα χάσει την πίστη μου στον θεό έφταιγε!αυτό το συμπέρασμα το είχα βγάλει εγώ με τις φωνές που ακουγα!μιλάμε μόνο για φωνές όχι για οπτικές ψευδαισθήσεις που μπορεί να έχει η αδερφή σου,οι οποίες φωνές μου δημιουργούσαν απεριόριστο άγχος,ταχυπαλμία, δεν μπορούσα να πάρω αναπνοή και γενικά μια ατελείωτη δυσφορία! τώρα έχω την αίσθηση συναισθηματικού κενού και απάθειας για οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μου πράγμα πολύ κακό πιστευω καθώς μιλάμε για μείωση των συναισθηματικών ικανοτήτων!πρέπει να προσέξετε πάντως! ξανά σας ευχομαι καλή δύναμη και καλό κουράγιο! φιλικά Κitty!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •