η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by kitty
    eleisou εγώ πήγα οικειοθελώς σε γιατρό γιατί μου λέγανε πως κάτι δεν πάει καλά!στην αρχή δυστυχώς δεν καταλάβαινα ότι έχω πρόβλημα και ενώ μου είχε περάσει από το μυαλό να πάω στην πορεία όσο προχωρούσε η ασθένεια το ξέχασα και νόμιζα πως το ότι είχα χάσει την πίστη μου στον θεό έφταιγε!αυτό το συμπέρασμα το είχα βγάλει εγώ με τις φωνές που ακουγα!μιλάμε μόνο για φωνές όχι για οπτικές ψευδαισθήσεις που μπορεί να έχει η αδερφή σου,οι οποίες φωνές μου δημιουργούσαν απεριόριστο άγχος,ταχυπαλμία, δεν μπορούσα να πάρω αναπνοή και γενικά μια ατελείωτη δυσφορία! τώρα έχω την αίσθηση συναισθηματικού κενού και απάθειας για οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μου πράγμα πολύ κακό πιστευω καθώς μιλάμε για μείωση των συναισθηματικών ικανοτήτων!πρέπει να προσέξετε πάντως! ξανά σας ευχομαι καλή δύναμη και καλό κουράγιο! φιλικά Κitty!
    Kitty...σίγουρα τα πράγματα θα βελτιωθούν κι άλλο...και συγκριτικά με τα πρώτα βήματα που κάνει η αδερφή της eleisou ...εσύ έχεις ήδη καταφέρει ένα πολύ σπουδαίο πράγμα...να έχεις επίγνωση της κατάστασης σου.Δεν κάθεσαι δηλαδή να απορροφηθείς μόνο απ την ταινία που προβάλει το μυαλό σου...αλλά γνωρίζεις οτι παρακολουθείς μια ταινία κι αυτό είναι ένα σημαντικό άλμα στην κατάσταση αυτή, επίτρεψε μου να σου πώ μπράβο.
    Σίγουρα συνεχίζοντας την θεραπεία ..θα κάνεις και άλλα βήματα μπροστά και θα φωτίζεις ακόμα περισσότερα σημεία του δρόμου που ανοίγεται σε ανθρώπους σαν την αδερφή της eleisou και την οικογένεια της .Επίσης μην βιαστείς να μιλήσεις για μείωση συναισθηματικών ικανοτήτων...τη στιγμή που έχεις την αίσθηση του συναισθηματικού κενού (άρα οτι κάτι σου λείπει στον συναισθηματικό σου κόσμο).Μπορείς να χαρακτηρίσεις αυτό που περνάς σαν συναισθηματική κόπωση...και δεν είναι και λίγο συναισθηματικό βάρος εδώ που τα λέμε ξαφνικά να τρομοκρατείσαι απ τις εσωτερικές φωνούλες και στην πορεία να διαπιστώνεις οτι αυτές οι φωνούλες είναι κομμάτια ασυνείδητων συλογισμών σου που παίρνουν απλώς ένα εσωτερικό μικρόφωνο και προσπαθούν να εκφραστούν σαν εσωτερικοί ήχοι.
    Νομίζω οτι σε όποιον συμβαίνει ή θα συνέβαινε κάτι τέτοιο......λογικό θα ήταν να κουραστεί συναισθηματικά και μέσω μιας φαινομενικής απάθειας να προσπαθεί να ανακτίσει τις συναισθηματικές του δυνάμεις.Πιστεύω οτι βγαίνοντας απ αυτήν την εμπειρία θα είσαι συναισθηματικά πολύ πιο δυνατή απο πολλούς που δεν έχουν ανάλογη εμπειρία.....γι αυτό και πρέπει να συνεχίσεις την πορεία σου....γιατί χρειαζόμαστε τους προπονημένους συναισθηματικά αθλητές.
    Καλή συνέχεια λοιπόν...

  2. #17
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Logopsyxe σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!Ειλικρινά είχα καιρό να ακούσω λόγια για να πάρω δύναμη και κουράγιο!Τα λογια σου με άγγιξαν και μακάρι να γίνουν όλα όπως τα λες!Σ\'ευχαριστώ και πάλι απο τα βάθη της καρδιας μου και ευχομαι η αδερφή της Εleisou να αναρρώσει και να επιστρεψει γρήγορα πίσω!Ο θεός είναι μεγάλος και βλέπει τα πάντα και τους πάντες που προσπαθούν τόσο πολύ καθε μέρα που περνάει!Ευχομαι ο καθε ενας απο εδω μέσα να γίνει αληθινά καλά και να χαρεί επιτέλους την ζωή του!Μακάρι LOGOPSYXE να είσαι πάντα έτσι!είσαι πολύ πλούσιος στην ψυχή και αυτό μετραει!Σέυχαριστώ και πάλι ειλικρινά!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by kitty
    Logopsyxe σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!Ειλικρινά είχα καιρό να ακούσω λόγια για να πάρω δύναμη και κουράγιο!Τα λογια σου με άγγιξαν και μακάρι να γίνουν όλα όπως τα λες!Σ\'ευχαριστώ και πάλι απο τα βάθη της καρδιας μου και ευχομαι η αδερφή της Εleisou να αναρρώσει και να επιστρεψει γρήγορα πίσω!Ο θεός είναι μεγάλος και βλέπει τα πάντα και τους πάντες που προσπαθούν τόσο πολύ καθε μέρα που περνάει!Ευχομαι ο καθε ενας απο εδω μέσα να γίνει αληθινά καλά και να χαρεί επιτέλους την ζωή του!Μακάρι LOGOPSYXE να είσαι πάντα έτσι!είσαι πολύ πλούσιος στην ψυχή και αυτό μετραει!Σέυχαριστώ και πάλι ειλικρινά!
    :)...άν οφείλεις ένα μεγάλο ευχαριστώ σε κάποιον...σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός...μιας και τα λόγια μου δεν έκαναν τίποτα άλλο απ το να αναπαράγουν την πρόοδο που σημείωσες .Το \"ευχαριστώ\" πηγαίνει στον εαυτό σου λοιπόν...και μαζί με αυτό και ένα μεγάλο μπράβο για τις απίστευτες δυνάμεις που κρύβει μέσα του.Εγώ με τη σειρά μου θα σε ευχαριστήσω για τον χαρακτηρισμό \"πλούσιος στην ψυχή \" που μου αποδίδεις ...και δεν ξέρω πόσο πραγματικά πλούσιος είμαι αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι ο βασικός λόγος που μπαίνω εδώ είναι αυτός..να εμπλουτίσω την ψυχή μου ερχόμενος σε επαφή με τα διαμάντια που αφήνουνε όλοι οι εκλεκτοί συμφορουμίτες εδώ μέσα.Ο καθένας εδώ μιλάει για μια ιδιαίτερη εμπειρία του...που εύκολα δεν την ακούς σε άλλους χώρους κι αυτό καθιστά αυτά τα διαμάντια ακόμα πιο πολύτιμα.΄

    Όλοι μας Kitty έχουμε ένα είδος εσωτερικού μικρόφωνου που καταγράφει εσωτερικού ήχους..άν για παράδειγμα κλείσεις τα αυτιά σου και προσπαθήσεις να μιλήσεις θα ακούσεις τη φωνή σου απο μέσα...ή αν έχεις λόξυγγα και πάλι κλείσεις τα αυτιά σου θα ακούσεις το λόξυγγα σου απο μέσα ή και το πως μασάς κτλ.Όλοι επίσης διαθέτουμε έναν ψυχισμό που μέσα του κρύβονται δομές που προσπαθούν να επιβάλουν την τάξη και δομές που είναι εντελώς ασύχαστες ..σαν σκανταλιάρικα μικρά παιδιά.Εεεε κάποιο ή κάποια απ τα σκανταλιάρικα μικρά παιδιά του ψυχισμού σου...παραήταν πονηρό...και απέκτησε πρόσβαση στο εσωτερικό σου μικρόφωνο και προσπάθησε να σε μπερδέψει...γιατί αυτή είναι η φύση του...να σπάει πλάκα μαζί σου.Όσο θα βλέπει οτι εσύ δεν του δίνεις σημασία και το αγνοείς...θα σταματήσει να σε \"πειράζει\" γιατί εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει μεγαλύτερο σπάσιμο για κάποιον που πάει να κάνει φάρσα ..απ το να επιλέγει σαν \"θύμα\" του έναν άνθρωπο που δεν ψαρώνει εύκολα.Το σημαντικό είναι να καταλάβει κανείς οτι είναι \"θύμα\" φάρσας ,άν το καταλάβει μετά ο θύτης γίνεται θύμα...και η φάρσα έχει αποτύχει.Στην περίπτωση σου....η φάρσα των μικρών σου κατεργαρέων..απέτυχε μιας και τους πήρες πρέφα.Μπορεί να σε ζαλίσουν λίγο ακόμα με τη φλυαρία τους...αλλά όσο εσύ θα τους αγνοείς...τόσο θα τους κουράζεις και σύντομα θα πέσουν κάτω απ την κούραση.ΕΕΕΕΕ παιδιά είναι...σε σένα κάνανε αυτήν την φάρσα...σε κάποιον άλλον μπορεί να κάνουνε κάτι άλλο (να τον φοβερίζουν ή να του φέρνουν τίκ κτλ)...δεν είναι ανάγκη να τα συνεριζόμαστε..μέσα στη σκανταλιά τους έχουν κι αυτά τη χάρη τους.;)
    Ακονιζουν τα αντανακλαστικά μας...και αποτελούν μια καλή αφορμή για να ανακαλύψουμε τι απίστευτες δυνάμεις κρύβουμε μέσα μας.Καλά να τα περνάς.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Δεν ξερω αν βοηθα αλλα μετα απο φωνες μεχρι και αποπειρα αυτοκτονιας (για να γραφω απετυχε!) σημερα εργαζομαι κανονικα εχω μια φυσιολογικη ζωη,εδω και 2 χρονια σχεδον,για αυτο μην χανεται την ελπιδα σας.(eleisou) αυτο που εχω να σου πω ειναι να κανετε οσο πιο γρηγορα γινεται να την πατε σε ψυχιατρο.
    Αυτο που θαλω να πω στους υπολοιπους ειναι οτι \"τσακωνεστε\" σε λαθος post ας ανοιξουμε ενα αλλο για να συζητησουμε το θεμα:κλασσικη ιατρικη Vs εναλλακτικες θεραπειες. Η επιλογη στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι της οικογενειας αλλα νομιζω οτι το θεμα επιγει οποτε ας παρουν την πρωτη βοηθεια και μετα βλεπουν τι θα κανουν.
    φιλικα Δημητρης.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    καλησπερα σας και παλι,

    τελικα τα πραγματα με τις θεραπειες αυτο του ειδους ειναι πιο πολυπλοκα απο οτι περιμεναμε. Δυστυχως ολοι μας λενε το ιδιο πραγμα. οτι δηλαδη αν δεν αποφασισει να παει η αδερφη μου με τη θεληση της στο γιατρο δεν γινεται τιποτα. Για να γινει εισαγωγη θα πρεπει να βρισκεται λενε σε σημειο να θελει να κανει κακο στον εαυτο της ή στους γυρω της. Αυτο δεν το καταλαβαινουμε, αν ειναι δυνατον να πρεπει να περιμενουμε μια τετοια στιγμη....και αν παει να κανει κακο στον εαυτο της που ξερεις που θα βρισκεται εκεινη τη στιγμη? σηκωνεται και φευγει απο το σπιτι χωρις να λεει που παει. σε καποιες στιγμες που προσπαθησαμε να την σταματησουμε αρχισε να φωναζει και απλα ανοιξε την πορτα και εφυγε. δεν παει μακρια απλα καθεται συνεχεια μποροστα στη λιμνη που εχουμε μπροστα στο σπιτι και ταιζει τα πουλια ή απλα καθεται με τις ωρες... το κακο ειναι οτι πηγαινει και βραδυ εκει οποτε μπορει να ειναι και επικυνδυνα.. φαρμακευτικη αγωγη δεν της χωριγουν με \"υπουλο\" τροπο. Λεγαμε μηπως της δωσουν καποια φαρμακα π.χ. μεσα στο φαγητο για να γινιε μια αρχη μκαι μετα παει απο μονη της στο γιατρο. αυτα μας ειπαν δεν γινονται.
    Αρα τωρα μιλαμε οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι ερμεα της μοιρας του σε περιπτωση που δεν αντιλαμβανονται τι τους συμβανει??????

    υ.γ. εχει τρεις μερες τωρα που ειναι πιο ηρεμη και γελαει παλι λιγο μαζι μας ή συζηταει καποιες φορες. αν την ρωτησεις κατι ομως που δεν θελει να απαντησει κανει πως δεν υπαρχεις...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Δεν ξέρω αν ειναι για καλό ή κακό αλλά έτσι ειναι τα πράγματα. Την ίδια ακριβώς κατάσταση αντιμετωπίζει και μια φιλικη μου οικογένεια. Η μάνα στους δρόμους σε τραγική κατάσταση αλλά σε φοβερή \"διάυγεια\" και κοινωνικότητα όταν μιλάει με γιατρούς. Ενα πράγμα απίστευτο!

    Ελα όμως και στη πλευρά των γιατρών. Πως να χορηγήσουν με το ζόρι θεραπεία? Πως να εμπιστευτούν την οικογένεια ότι έτσι είναι τα πράγματα? Ξέρεις τι καταστάσεις αντιμετωπίζουν και αυτοί? Μηπως δεν υπαρχουν οικογένειες που για -οικονονομικούς κυρίως λόγους, μεγάλες κληρονομιές, πολλά χρήματα κλπ- κλεινουν συγγενείς τους στα ψυχιατρεία ή τους εχουν σε καταστολή για να διαχειρίζονται τα οικονομικά τους?

    Θα πρέπει να ρωτήσετε κάποιον ψυχίατρο πως να \"πλησιάσετε\" την αδελφούλα σου , ποιός θα την πλησιάσει , να τον εμπιστευτεί ότι έιναι πράγματι άρρωστη και να αποφασίσει θεραπεία.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Τι έγινε τελικα Εleisou?Πήγατε την αδερφή σου σε γιατρό?Τι σας είπε? πάντως μην φοβαστε τιποτα θα επιστρεψει η αδερφουλα σου!το προλαβατε νωρις!απαντησε μου θελω να ξερω γιατι και εγω μια απο τα ιδια ειμαι και με ενδιαφερει πολυ!αυτα απο εμενα!φιλικα Kitty

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    καλημερα παιδια,

    συγγνωμη που αργησα τοσο να απαντησω αλλα δυστυχως και οι καθημερινες αναγκες δουλεια κλπ δεν περιμενουν...παιδια τι να πω, δεν παει στον γιατρο με τιποτα! τωρα αλλαξε παλι το στιλ της και ειναι κλεισμενη μεσα στο δωματιο, δεν μιλαει σε κανεναν, δεν σηκωνει το τηλεφωνο (που παλια χτυπουσε και ασταματητα κανονιζε βολτες) ολη μερα ακουει μουσικη κλασσικη (ενω ακουγε μονο μαυρη μουσικη) και παιζει παζλ. βγαινει απο το δωματιο μονο για να φαει (και αυτο το εχει ελαττωσει) και οταν την ρωτας κατι δεν σου δινει σημασια. Την πηρα προχθες στο τηλ. και μιλουσα μονη μου...προσπαει να αποξενωθει απο παντου και απο ολους. Αφου του πατερα μου που την αποκαλεσε τις προαλλες \"κορη μου\" του ειπε \"δεν ανηκω σε κανεναν και τα \"μου\" κομμενα. Φεραμε και στο σπιτι ενα ψυχιατρο και μια ψυχολογο-κοινωνιολογο οι οποιοι την ειδαν για λιγο, δεν τους πολυμιλησε και ηταν και αντιδραστικη, και ειπαν οτι προφανως προκειται ειτε για την αρχη μιας ψυχωσης ειτε για καποια κριση ζωης. Δεν μπορουν και αυτοι να βγαλουν πορισμα και να κανουν διαγνωση αφου δεν συνεργαζεται....
    οποτε δεν ξαναηρθαν απλα μας ειπαν οτι πρεπει η ιδια να θελησει, μεχρι τοτε υπομονη...τι να πω και εμεις κουραζομαστε καπου να της μιλαμε και να μας κοιταει σαν εξωγηινους αλλα προσπαθουμε να εχουμε συνεχεια στο νου μας οτι κατι δεν παει καλα και να περιμενουμε μεχρι να αλλαξει εστω λιγο διαθεση. δεν την πηγαινουμε κοντρα και γενικα μας κανει και οτι θελει αυτο το διαστημα. τι να πω, δυσκολα...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Μακάρι eleisou να μπορουσα να μιλήσω στην αδερφή σου και να της πω για την σοβαρότητα της δικής μου κατάστασης,αυτη η ασθένεια η ψύχωση,σε οδηγεί σε αποξένωση και στην έλλειψη επικοινωνίας,αφού να φανταστείς εγώ ζήτημα να μιλάω έστω 10λεπτά με τους γονείς μου κάθε μέρα!είναι πολύ δύσκολα δυστυχώς και για εσάς αλλα πιο πολύ για εκείνη!εγώ εχω φτάσει σε σημείο ας πούμε να μην νιώθω το παραμικρό συναίσθημα και η γιατρος μου επιμένει πως θα επανέλθω αλλα εγώ ολο πιο απελπισμένη γίνομαι!ειλικρινα προσεύχομαι μέρα νυχτα να με λυπηθει ο Μεγαλοδύναμος και να μου δώσει πίσω την ψυχούλα μου γεμάτη από συναισθήματα!πολύ δύσκολες καταστάσεις δυστυχώς!ελπίζω να πάρει η αδερφή σου χαμπάρι τις φωνούλες και να πάει σε γιατρό για να επανέλθει!Τι να σας πω υπομονή να κάνετε όπως όλοι μέσα στο forum και κουράγιο!θα δεις που η αδερφή σου θα αλλάξει!έτσι πρέπει να σκέφτεστε!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    ναι, αλλα το θετικο με σενα ειναι οτι αντιλαμβανεσαι τι σου συμβαινει και μονο και μονο που το περιγραφεις ειναι ενα πολυ μεγαλο βημα νομιζω γιατι δινεις την ευκαιρια στον απεναντι σου να σε προσεγγισει. εγω παντως σε θαυμαζω που παρολη τη δυσκολια καταφερες και καταφερνεις να αποζητας τη θεραπεια και να ελπιζεις στο καλυτερο. ας ηταν και η αδερφη μου εστω και λιγο συνεργασιμη και ολη θα ειχαμε παλι ενα χαμογελο στα χειλη. θα ξεραμε απο που να ξεκινησουμε. ξερω οτι αυτη τη στιγμη ειναι μονη της στο σπιτι ( η μητερα μας ειναι για ψωνια και ο μπαμπας στη δουλεια) και τηλεφωνω επιμονα επιτηδες αλλα δεν το σηκωνει...
    δεν ξερω εχω αρχισει να πιστευω οτι μπορει να εχει και καταθλιψη. που να ξερουμε και εμεις, εδω διαβασα οτι οι ψυχικες αρρωστιες ειναι πολυ δυσκολο να διαγνωστουν σωστα απο ειδικους, φαντασου τωρα που εμεις εδω κανουμε σεναρια...
    εσυ απο την αρχη συνεργαστηκες ετσι με τους γυρω σου ή περασες μηπως και εσυ απο μια κατασταση απομονωσης?

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Εleisou εγώ στην αρχή δεν ήξερα τι μου γινόταν!είχα ταχυκαρδιες,τρομερό αγχος και ήμουν γενικά με ένα συναίσθημα τρομερής αγωνίας,αφού σκεφτόμουνα να αυτοκτονήσω γιατί δεν αντεχα άλλο!δεν μπορούσα να ηρεμήσω με τις φωνές!δεν είχα πάει στον γιατρό απευθειας,περασαν 1μιση μηνας ετσι σε αυτη την κατασταση και μετα αφου με παροτρυνε το αγορι μου πηγα!δυστυχως πιστευω πως αν ειχα παει πιο νωρις τωρα θα ημουνα καλα!για το αν εχει καταθλιψη η αδερφη σου παιζει να εχει και αυτο,ξερω πως ψυχωση και καταθλιψη μπορουν να συνυπαρξουν αλλα δεν ειμαι και ειδικος για να σου πω σιγουρα!εσεις αν μπορειτε παντα με αγαπη δειξτε της πιο ειναι το καλο της και πως πρεπει να επισκεφθει εναν ειδικο!εγω δυστυχως μπορει να εχω επιγνωση αλλα δεν εχω την ιδια υποστηριξη απο την αδερφη μου οπως εσυ δειχνεις στην αδερφη σου!οι δικοι μου δεν θελουν να πιστεψουν πως εχω αρρωστησει και απελπιζομαι ολο και πιο πολυ!παντως οτι και να εχει η αδερφη σου η κατασταση αυτη χρειαζεται πολυ αγαπη κατανοηση και υπομονη!και εγω ειχα απομονωθει στην αρχη και πολλες φορες την ημερα με τα χαπια δεν θελω να κανω τιποτα αλλο εκτος απο το να κοιμαμαι,ειναι νομιζω φυσιολογικη η απομονωση καποιου ανθρωπου οταν εχει κατι παρομοιο με εμενα!σιγα σιγα θα την δειτε να θελει να επικοινωνησει και να καταλαβαινει πως κατι δεν παει καλα με την ψυχικη της υγεια!αχ τι να πω ξερεις ποσες φορες ειπα καλυτερα να εσπαγα το ποδι μου παρα να παθει κατι ο ψυχικος μου κοσμος?ειναι δυσκολα παντως και για εσας αλλα πιο πολυ για εκεινη γιατι τωρα της ηρθαν τα πανω κατω!και το χειροτερο ειναι πως μπορει να συμβει στον οποιοδηποτε ανα πασα στιγμη κατι τετοιο αν καταπιεστει τρομερα!αληθεια μηπως περασε καποια τραυματικη εμπειρια?γιατι εγω απο ερωτικη απογοητευση επαθα οτι επαθα,στην αρχη ειχα καταθλιψη και μετα μου εμφανιστηκαν οι φωνες!παντως πρεπει σιγα σιγα να βλεπει την διαφορα επανω της και θα καταλαβει τι πρεπει να γινει!ευχομαι ολα να σας πανε καλα eleisou και μην απελπιζεστε οπως εγω!στεναχωριεμαι διαρκως και ολο λεω ποτε θα γινω καλα!μακαρι να παρει χαμπαρι γρηγορα και να παει σε εναν γιατρο!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •