....αγχολυτικο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    16

    ....αγχολυτικο?

    καλησπερα σε ολους
    κανω χρονια ψυχοθεραπεια και εχω δει αρκετα καλα αποτελεσματα
    επειδη ομως δυσκολευομαι να τελειωσω τη σχολη μου(εχουν μεινει καμμια 10αρια μαθηματα)λογω αγχωδους διαταραχης, ο θεραπευτης μου προτεινε να δω κ καποιον ψυχιατρο για καποιο αγχολυτικο.Οχι ομως για παραπανω απο εναν χρονο-κυριως για να ξεπερασω τη δυσκολια στη σχολη μου.
    Πειτε και εσεις αποψεις...?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Να δοκιμάσεις αυτό που σου προτείνει ο θεραπευτής σου. Απο κει και πέρα μόνος σου θα κρίνεις αν σε βοηθάει το αγχολυτικό ή όχι. Εφόσον δυσκολεύεσαι με τη σχολή σου, πιθανόν η ήπια φαρμακοθεραπεία να σου δώσει ώθηση ώστε να βοηθήσεις περισσότερο τον εαυτό σου και μέσω της ψυχοθεραπείας.
    Δατσ μάι οπίνιον..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Ηθελα να ρωτησω το αγχωλυτικο τι επιδρασεις -παρενεργειες εχει?Δηλαδη πως επιδρα στον ανθρωπο,υπαρχει καποια εγκεφαλικη αισθηση οτι εισαι υπο την επηρεια καποιου χημικου η κατι παρομοιο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by Marley
    Ηθελα να ρωτησω το αγχωλυτικο τι επιδρασεις -παρενεργειες εχει?Δηλαδη πως επιδρα στον ανθρωπο,υπαρχει καποια εγκεφαλικη αισθηση οτι εισαι υπο την επηρεια καποιου χημικου η κατι παρομοιο?

    Αυτη τη στιγμη που γραφω ειμαι υπο την επήρεια 1mg Xanax. Το πήρα για να ειμαι ηρεμος και μην παθω καμια κριση καπου που ειχα να πάω. Αυτη τη στιγμή νυσταζω και κλείνουν τα ματια μου. Με εχει χαλαρωσει αρκετά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    προσοχη στην χρηση των αγχολυτικων... δεν ειναι καραμελες...
    Οι βαρβατοι ψυχιατροι συμβουλευουν οτι το μεγαλυτερο διαστημα που μπορεις να παρεις ηρεμιστικα ειναι 5 με 6 μηνες!!! μετα απο εκει μπαινει η εξαρτηση και δυσκολα τα \"αφηνεις\".

    Οποτε προσοχη!!!

    ιμαμ, ειναι προτιμοτερο να ακολουθησεις μια αγωγη με καποιο ηπιο αντικαταθλιπτικο παρα να παιρνεις συνεχως αγχολυτικα!!!

    συζητησε το λιγο περ/τερο με γιατρους και θα δεις τι θα σου πουν!!!

    αντε μπραβο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Originally posted by lostsoul
    προσοχη στην χρηση των αγχολυτικων... δεν ειναι καραμελες...
    Οι βαρβατοι ψυχιατροι συμβουλευουν οτι το μεγαλυτερο διαστημα που μπορεις να παρεις ηρεμιστικα ειναι 5 με 6 μηνες!!! μετα απο εκει μπαινει η εξαρτηση και δυσκολα τα \"αφηνεις\".

    Οποτε προσοχη!!!

    ιμαμ, ειναι προτιμοτερο να ακολουθησεις μια αγωγη με καποιο ηπιο αντικαταθλιπτικο παρα να παιρνεις συνεχως αγχολυτικα!!!

    συζητησε το λιγο περ/τερο με γιατρους και θα δεις τι θα σου πουν!!!

    αντε μπραβο.



    Ποιος σου ειπε οτι τα αφχωλιτικα καλη μου εχουν σχεση με ηρεμιστικα?Καμια σχεση και δεν παθενει κανεις εξαρτηση απο απλα αγχωλιτικα που περνει ολος ο κοσμος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    και τα αντικαταθλητπικα ειναι το ιδιο πραγμα με τα αγχωλιτικα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Εξάρτηση παθαίνεις από τα αγχολυτικά-ηρεμιστικά-υπνωτικά (το ίδιο ειναι αναλογα με την δόση) της κλάσης των βενζοδιαζεπινών όπως τα λεξοτανιλ τα ζαναξ κλπ οταν τα παίρνεις για πολύ καιρό. Δεν είναι τόσο βαρια φάρμακα όπως παρουσιάζονται, υπάρχουν και πιο δυνατά ηρεμιστικά (στεντόν).
    Τα αντικαταθλιπτικά δεν έχουν καμία σχέση με αγχολυτικά. Ίσα ίσα που προκαλούν και άγχος στην αρχή. Άλλωστε τα αντικαταθλιπτικά δρουν σε ένα άλλο σημείο από τα αγχολυτικά τα όποια δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ta kenouria p bghkan einai kai ta 2 anxolitika kai adikata8liptika mazi.ta adikata8liptika ta dinoun kai gia kriseis panikou

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Το μόνο ηρεμιστικό και αντικαταθλιπτικό ταυτόχρονα είναι το μινιτραν το οποίο είναι παλιο. Τα αντικαταθλιπτικά χορηγούνται και για τη θεραπεία κρίσεων πανικού σε βάθος χρόνου όμως γιατι άμα σε πιάσει κρίση και παρεις το αντικαταθλιπτικό την ώρα της κρίσης, δεν θα κάνει τίποτα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by gsenso
    υπάρχουν και πιο δυνατά ηρεμιστικά (στεντόν).
    Τα στεντον εχουν κοκκινη γραμμη σαν τα ζαναξ? Ξερεις και αλλα τοσο δυνατα η αυτα ειναι τα ισχυροτερα?

    -Απλα να ξερω οχι οτι θα τα παρω-τα ζαναξ με καλυπτουν μια χαρα εμενα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    7
    Ε βέβαια έχουν. Δεν ξέρω ποια είναι τα πιο δυνατά πάντως στεντόν, υπνοστεντόν, βουλμπεγκαλ είναι γερά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ego xanax perno ta 0.5 mg kai auta to sekutome poli prin ta paro.miso perno

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by gsenso
    Ε βέβαια έχουν. Δεν ξέρω ποια είναι τα πιο δυνατά πάντως στεντόν, υπνοστεντόν, βουλμπεγκαλ είναι γερά.

    Εχεις παρει ποτε απαυτα? Πως αισθανθηκες υπο την επίδραση τους?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    wisnon man μια ερωτηση.στισ κρισεις πανικου π υποφερεις και συ εχεις και καταθλιψη?Εγω εχω εντονη θα ελεγα εδω και 5 μερες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •