Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15

    Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας

    Καλησπέρα στην -τόσο καλή και ιδιαίτερα οργανωμένη- κοινότητα του e-psychology.gr.

    Είμαι νέο μέλος και μπήκα ξεκάθαρα για να γράψω για κάτι που με ταλανίζει, αλλά επιθυμώ να παραμείνω μέλος για καιρό επειδή η ψυχολογία πάντα με ενδιέφερε.

    Θα μπω στο θέμα:
    Γενικά η ζωή μου πάει πολύ καλά. Είμαι φοιτητής σε πολύ καλή σχολή, η φοίτηση πάει πολύ καλά, τα προσωπικά μου είναι αρκετά καλά αλλά:
    Έχω (και είχα πάντα) φοβία για ανίατες αρρώστιες. Πότε καρκίνοι, πότε σκλήρυνση, πότε διάφορα σύνδρομα, κλπ κλπ. Τους πυρετούς δεν τους φοβάμαι, ούτε τις γρίπες, ούτε τις ιώσεις. Ούτε οτιδήποτε ιάσιμο.
    Τώρα ξανά, έχω φοβία για σκλήρυνση. Αυτό επειδή έχω μουδιάσματα παντού στο σώμα. Ξεκίνησε από τα δάκτυλα, εντός μίας εβδομάδας έχει εξαπλωθεί σε αγκώνα, γόνατο και πόδι. Όχι βαριά μουδιάσματα, θέλω να πω τα νιώθω τα χέρια/πόδια/δάκτυλα, αλλά σαν ένα μικρό (ήπιο) μυρμήγκιασμα. Και φοβάμαι, τα χω παίξει, είναι σύμπτωμα σκλήρυνσης. Δεν έχω άλλο σύμπτωμα βέβαια. Νόμιζα ότι το είχα πλακώσει στον ύπνο αλλά εντέλει μάλλον δεν είναι αυτό.
    Οπότε είναι είτε σκλήρυνση είτε η φοβία μου.

    Είμαι εδώ για να δω αν είναι η φοβία μου. Γενικά με πιάνει τρομερό άγχος, παλιά είχα πονοκέφαλο και τα είχα παίξει αλλά εντέλει μετά τη μαγνητική ηρέμησα και δεν είναι τίποτα. Τώρα δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό, θέλω να δω την άποψή σας. Είχε κανείς μουδιάσματα; Πέρασαν; Έμοιαζαν με τα δικά μου; Να φοβάμαι; Προτείνετέ μου κάτι.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    το μυαλο μας και μονο οταν ειναι στρεσσαρισμενο μπορει να δημιουργησει συμπτωματα απο ολες τις ασθενειες αν νομιζει οτι τις εχει....τετοια ειναι η δυναμη του μυαλου αλλα και η φυλακη του......

    φυσικα και τα ειχαμε και μεις......και αλλα πολλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    το μυαλο μας και μονο οταν ειναι στρεσσαρισμενο μπορει να δημιουργησει συμπτωματα απο ολες τις ασθενειες αν νομιζει οτι τις εχει....τετοια ειναι η δυναμη του μυαλου αλλα και η φυλακη του......

    φυσικα και τα ειχαμε και μεις......και αλλα πολλα
    Καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση... τι ειχες; για ποσο καιρο; πως περασε; τι σου ειπαν οτι ηταν τελικα;
    By the way απο χθες εχω μια πολυ εντονη φαγουρα η οποια εχει σχεδον αντικαταστησει το μουδιασμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ilektrologos View Post
    Καλησπέρα στην -τόσο καλή και ιδιαίτερα οργανωμένη- κοινότητα του e-psychology.gr.

    Είμαι νέο μέλος και μπήκα ξεκάθαρα για να γράψω για κάτι που με ταλανίζει, αλλά επιθυμώ να παραμείνω μέλος για καιρό επειδή η ψυχολογία πάντα με ενδιέφερε.

    Θα μπω στο θέμα:
    Γενικά η ζωή μου πάει πολύ καλά. Είμαι φοιτητής σε πολύ καλή σχολή, η φοίτηση πάει πολύ καλά, τα προσωπικά μου είναι αρκετά καλά αλλά:
    Έχω (και είχα πάντα) φοβία για ανίατες αρρώστιες. Πότε καρκίνοι, πότε σκλήρυνση, πότε διάφορα σύνδρομα, κλπ κλπ. Τους πυρετούς δεν τους φοβάμαι, ούτε τις γρίπες, ούτε τις ιώσεις. Ούτε οτιδήποτε ιάσιμο.
    Τώρα ξανά, έχω φοβία για σκλήρυνση. Αυτό επειδή έχω μουδιάσματα παντού στο σώμα. Ξεκίνησε από τα δάκτυλα, εντός μίας εβδομάδας έχει εξαπλωθεί σε αγκώνα, γόνατο και πόδι. Όχι βαριά μουδιάσματα, θέλω να πω τα νιώθω τα χέρια/πόδια/δάκτυλα, αλλά σαν ένα μικρό (ήπιο) μυρμήγκιασμα. Και φοβάμαι, τα χω παίξει, είναι σύμπτωμα σκλήρυνσης. Δεν έχω άλλο σύμπτωμα βέβαια. Νόμιζα ότι το είχα πλακώσει στον ύπνο αλλά εντέλει μάλλον δεν είναι αυτό.
    Οπότε είναι είτε σκλήρυνση είτε η φοβία μου.

    Είμαι εδώ για να δω αν είναι η φοβία μου. Γενικά με πιάνει τρομερό άγχος, παλιά είχα πονοκέφαλο και τα είχα παίξει αλλά εντέλει μετά τη μαγνητική ηρέμησα και δεν είναι τίποτα. Τώρα δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό, θέλω να δω την άποψή σας. Είχε κανείς μουδιάσματα; Πέρασαν; Έμοιαζαν με τα δικά μου; Να φοβάμαι; Προτείνετέ μου κάτι.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά!
    Τι ακριβώς φοβάσαι??? Το τίποτα?? Εγώ αν φοβάμαι κάτι πάω στο γιατρό. Εφόσον η μαγνητική σου βγήκε καθαρή....τι νόημα έχει να λες για σκληρυνση??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ασε τι ειχα, και τι δεν ειχα πρεπει να γραφω μεχρι αυριο...μπορεις να μπεις στο ποστ ''ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η κτ αλλο'' εκει εχω γραψει διαφορα αλλα και τροπους που τα κουμανταρω.....
    ενημερωτικα, αν ειχες σκληρυνση κατα πλακας δεν νιωθεις απλο μουδιασμα, αλλα νιωθεις ενα τρομερο πονο και ασταθεια σαν να μην μπορεις να πατησεις καλα......το ιδιο και στα χερια.....ειναι σαν να μπαινουν πολλες τσιτες στο σωμα σου........οποτε να εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις γιαυτο χαλαρωσε και επικεντρωσε αλλου την προσοχη σου, στα ευχαριστα.....μην ασχολεισαι με το μυαλο και τις αισθησεις του σωματος, ζησε το καλοκαιρι σου οσο πιο ομορφα μπορεις......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Ελπιζω να εχεις δικιο... απλα διαβαζω και στο ιντερνετ για βλακειες του τυπου "αρχικα ειχα τα ταδε απλα συμπτωματα και επιδεινωθηκαν" και τα παιζω λιγο... θα προσπαθησω να τα αντιμετωπιζω, σε ευχαριστω παντως παρα πολυ καποιος αλλος εχει περασει κατι παρομοιο;

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Η σκληρυνση κατα πλακας ειναι μια ασθενεια που δεν εχει μονο μουδιασματα..χαρακτηριζετα ι απο συμπτωματα που εχουν διασπορα στο χωρο δηλαδη μουδιασμα με θολη οραση..εχει μουδιασματα τα οποια ειναι σοβαρα και μεγαλα σε διαστημα..εχει κοπωση,ζαλη,ιλιγγο,διπλωπι� �,αδυναμια στα χερια και ποδιια..το κυριαρχο συμπτωμα ειναι η οπτικη νευριτιδα δηλαδη η θοληοραση απο ενα ματι με την συνοδεια πονου κατα την κινηση του ματιου..επισης φαινεται στην μαγνητικη μς τις λεγομενες πλακες..κατσε ορθιος και σκυψε αποτομα μπροστα και δες αν νιωθεις αισθημα ηλεκτρισμου στην πλατη..επισης δες αν τα μουδιασματαωχειροτερευουν μετα απο ζεστο μπανιο..εγω πιστευω οτι δεν εχεις κα τα μουδιασματαειναι απο αγχος..σκεψου αν ειχες σκπ θα την εβγαζες μονο με μουδιασματα?αδερφε η σκληρυνση προκαλει φοβερη,αδυναμια σε ολο τοσωμα δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου και να σηκ σεις πραγματα..κα γω ειχα παλια φοβια για σκπ και μετα πηγαινα γυμναστηριο και εβαζα παγκο 100 κιλα..οταν καταλαβα οτι αν ειχα σκληρυνση δεν θα μπορουσα που λεει ο λογος να σηκωσω ουτε την τετοια μου ενιωθα μετα βλακας για το τζαμπα αγχος.
    Last edited by Panos123; 08-07-2018 at 19:24.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    και να συμπληρωσω σε αυτα που λεει ο απο πανω μου...τα συμπτωματα στη σκληρυνση παραμενουν. συνηθως το πρωτο ειναι οπτικη νευριτιδα και παει για βδομαδες...η μουδιασματα και πανε για βδομαδες. δεν ειναι κατι που φευγει σε λιγα λεπτα. ο καθενας εχει διαφορετικα συμπτωματα. και δεν σημαινουν παντα σκληρυνση.
    αλλα ο μονος τροπος για να ξερεις σιγουρα ειναι να πας σε νευρολογο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Είμαι σίγουρη ότι θα σου περάσουν τα συμπτώματα όταν βρεις κάτι άλλο να ασχοληθείς. Εγώ μέσα σε τρεις μήνες έχω περάσει νοητά διάφορες αρρώστιες μέχρι να ανακαλύψω την επόμενη

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by freskonero View Post
    και να συμπληρωσω σε αυτα που λεει ο απο πανω μου...τα συμπτωματα στη σκληρυνση παραμενουν. συνηθως το πρωτο ειναι οπτικη νευριτιδα και παει για βδομαδες...η μουδιασματα και πανε για βδομαδες. δεν ειναι κατι που φευγει σε λιγα λεπτα. ο καθενας εχει διαφορετικα συμπτωματα. και δεν σημαινουν παντα σκληρυνση.
    αλλα ο μονος τροπος για να ξερεις σιγουρα ειναι να πας σε νευρολογο
    Το μονο που με απασχολει ειναι τα ακυρα τσιμπηματα που ερχονται, διαρκουν 1-2 λεπτα και φευγουν... νιωθω το ποδι μου πχ, αλλα υπαρχει το τσιμπημα... αυτο φοβαμαι

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Δεν ειναι απιθανο να εχεις και δικιο. Το θεμα ειναι οτι ολα μου περνανε αφου δω γιατρο και μου πει ολα οκ. Παλι ομως πρεπει να δω; με εχει κουρασει αυτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Δες αφού σε τυραννάει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Παιδια κοιμηθηκα παλι πανω στη γροθια μου (κοιμηθηκα στο αμαξι) και βγαινοντας με επιασε το ιδιο μουδιασμα που με ειχε πιασεξ την 1η μερα (οταν ειχα κοιμηθει στη μπουνια μου αλλα στο κρεβατι). Αυτο με ανακουφισε αρκετα, νομιζω εχει πιαστει καποιο νευρο. Αν εχω νεοτερα θα σας πω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    εσυ τι πιστευεις δλδ?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    εσυ τι πιστευεις δλδ?
    Τι να σου πω, τώρα ξαναεχω μυρμηγκιασματα... Δεν ξερω, πραγματικα δεν ξερω, έχω κατι περιεργα μυρμηγκιασματα και φαγουρα. Αλλά το χέρι δεν μουδιαζει. Πριν ομως που κοιμηθηκα μαλλον δειχνει οτι κατι ισως δεν παει καλα με την κυκλοφορια. Δεν ξερω ρε παιδια :/

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σκλήρυνση κατα πλάκας και...άγχος? κρίση πανικού? ζαλάδες? ή απλά βλάβη??
    By White Lily in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-2018, 23:36
  2. sos μουδιασμα και φοβος για σκληρυνση κατα πλακας
    By ζωζα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2017, 01:10
  3. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  4. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40
  5. Κατάθλιψη και Σκλύρηνση κατα πλάκας
    By petrakis_87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2010, 18:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •