Νέα διάγνωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Καλησπέρα παιδιά,τι κάνετε?Εύχομαι από καρδιάς να είστε καλά!
    Γράφω γιατί δυστυχώς είμαι σε επεισόδιο θλίψης και φόβου.Φοβάμαι να βγω έξω,φοβάμαι τους ανθρώπους,φοβάμαι για το χειρότερο(το οποίο δεν ξέρω καν τι μπορεί να είναι).Αυτός ο φόβος δεν είναι τυχαίος.Τον έχω από μικρός λόγο ενδοοικογενειακής βίας.Ναι έχω φάει πολύ ξύλο μικρός μέχρι τα είκοσι μου.
    Μετά σταμάτησε η σωματική βία αλλά η ψυχολογική βία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.Η βία που με αφορά δεν είναι από τους γονείς(τους έχω χάσει και τους δύο,τον μπαμπά μου το 2004 (ήμουν ακόμα 23) και πριν 2 χρόνια ακριβώς την μητέρα μου.Ο θάνατος της μητέρας μου με τσάκισε περισσότερο και ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει.
    Για να μην αλλάζω θέματα η βία(κυριολεκτικά το ξύλο) γινόταν και στους 2 μου τους γονείς και σε εμένα από τον "αδερφό" μου.Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ποτέ δεν αισθάνθηκα αγάπη η κάτι συγγενικό σχετικά με εκείνον.Θα ακουστεί πολύ άσχημο αυτό που θα πω αλλά ακόμα και να πέθαινε δεν θα μου καιγόταν καρφάκι.Τίποτα δεν θα επουλώσει τις χρόνιες πληγές μου.
    Εδώ και δυο χρόνια τον έχω διώξει από το σπίτι(μου το άφησαν οι γονείς μου) και έχω κόψει κάθε επαφή.Κάθε φορά που μπορεί να τον δω τυχαία νιώθω ακόμα φόβο αλλά και οργή.Απλά το ανέφερα για να καταλάβετε γιατί μέχρι και σήμερα με κυριεύει ο φόβος.
    Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός μου μου είχε πει πως δεν είναι θέμα απλά κατάθλιψης η ΙΔΨ διαταραχής.Και τότε έμαθα για την σχιζοσυναισθηματική.
    Παίρνω 2 αντικαταθλιπτικά και είναι(το τελευταίο διάστημα) σαν να μην παίρνω τίποτα.Πάλι θλίψη,πάλι τρόμος(κυριολεκτικά) και έχω τρελαθεί στα σκαμπανεβάσματα.Αλλάζω συναισθήματα μέσα σε δευτερόλεπτα και αυτό συμβαίνει κάθε μέρα.Αυξήσαμε τον ισσοροπιστή αλλά και πάλι είναι σαν μην το παίρνω καν.Δεν ξέρω αν είναι επεισόδιο η κάτι "τυχαίο" αλλά με έχει κάνει να αισθάνομαι πολύ άσχημα.
    Αύριο έχω γιατρό και ένεση.Θα του μιλήσω να δούμε τι μπορεί να γίνει.Εύχομαι να βοηθηθώ γιατί η θλίψη δεν παλεύεται.
    Αυτά παιδιά,απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.Ένα είναι το σίγουρο,δεν θα μασήσω.Θα το παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις και δεν θα αφήσω
    να με νικήσουν τα άσχημα συναισθήματα μου.Έχω περάσει από μικρός άσχημες καταστάσεις(βία,σεξουαλική κακοποίηση) αλλά ήμουνα πάντα βράχος.Αυτό θα γίνει και τώρα.Δύναμη θέλει και όλοι μας έχουμε!Να είστε καλά όλοι,καλή δύναμη και κουράγιο σε όσους περνούν δύσκολα,θα τα καταφέρουμε.Καλό απόγευμα παιδιά!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχοντας περασει κι εγω ξυλο απο τον αδεφο μου και σεξουαλικη κακοποιηση μπορω να καταλαβω αρκετα τα συναισθηματα σου.οργη μισος θυμος σιχαμαρα να θες να εξαφανιστει απο προσωπου γης να μην υπαρχει κλπ
    εισαι δυνατος οπως φαινεται στον τροπο που γραφεις!
    σου ευχομαι τα καλυτερα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Ευχαριστώ Boo!Καλή δύναμη και σε εσένα!Βρήκα κάποιον να έχει παρόμοιες εμπειρίες!

  4. #19
    Mrgilleas
    Guest
    Badhusband οσον αφορα τον αδερφο σου ειχε καποιο ιστορικο ψυχικης ασθενειας γιατι δεν θεωρω λογικο καποιος ενηλικος να δερνει ολη την οικογενεια χωρις να ειναι ειτε χρηστης ουσιων ειτε ψυχικα ασθενης μου φενεται περιεργο που εδερνε του συγχωρεμενους γονεις σου και σενα μηπως αντιμετωπιζει και αυτος ψυχολογικα προβληματα εσυ ξερεις καλυτερα που τον εζησες.κριμα για τους γονεις σου που τους εχασες ενω ηταν καλοι ανθρωποι και υπεφεραν απο τον αδερφο σου και ενας ακομη λογος θα σε στηριζαν και σενα πιο πολυ λογω της σχιζοσυναισθηματικης που υποφερεις ειναι καλο ατομα με τετοιες παθησεις να μην χανουν τα ατομα που τους αγαπανε.τεσπα αν αντιμετωπιζεις οικονομικο προβλημα μιας και δεν εχεις τους γονεις σου,οι δουλειες ειναι δυσκολες στο να βρει καποιος εργασια σημερα και υποφερεις με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και να μην χειροτερευεις την παθηση σου με το αγχος της δουλειας και λογω οτι εχεις περασει πολλα στο παρελθον θα σε συμβουλευα να εκανες τα χαρτια για να βγαλεις επιδομα απο την προνοια ή αν εχεις εργασιμα χρονια συνταξη αναπηριας σκεψου το .μιας και με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη μπορεις να βγαλεις επιδομα αλλα μπορει και οχι αναλογως πως θα κρινουν οι γιατροι.το ποσοστο αναπηριας για αυτη την παθηση ξεκιναει απο 50 % και φτανει μεχρι 67% που ειναι απαραιτητο για το επιδομα

  5. #20
    Mrgilleas
    Guest
    μακαρι και σε μενα να μου ελεγαν για το επιδομα οι γιατροι που με βλεπαν απο την αρχη που εχω διαγνωστει με σχιζοφρενεια και απο το 2009 που νοσησα μεχρι το 2015 που περασα επιτροπη .σε αυτα τα 6 χρονια θα ειχα μαζεψει αρκετα χρηματα και θα ειχα και φορολογικες ελαφρυνσεις αλλα ο κυριος δουζενης που με εβλεπε και εμφανιζοταν ως ψυχιατρος στην τηλεοραση ποτε δεν με συμβουλεψε να περασω και με παρακινουσε να δουλεψω και να παω στρατο διχως να αναφερω το προβλημα υγειας μου και επαιρνε τα 100 ευρα απο τους δυσμοιρους γονεις μου σαν καραμελες για 20 λεπτα που με εβλεπε με παρανομο ιατρειο και χωρις ποτε να κοβει αποδειξη.αποτελεσμα να τον κοψω και να μην ξαναπαω σε αυτον με επιασαν τα φαρμακα και πηγαινω αλλου...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Badhusband View Post
    Καλησπέρα σε όλους και χαίρομαι που είμαι στο φόρουμ.
    Πρωτοδιαγνώστηκα πριν απο 5 χρόνια με ιδιοψυχαναγκαστική διαταραχή σε σημείο ψύχωσης και μείζονα καταθλιπτική διαταραχή.Απο τότε μέχρι και πριν 1 μήνα είχα μείνει σε αυτή τη διάγνωση.Όμως το μόνο πρόβλημα που είχα πάντα ήταν ότι ακόμα και με σωστά αντικαταθλιπτικά πάντα θα με έπιανε 2-3 ώρες την ημέρα θλίψη.
    Εννοείται πως έπαιρνα και παίρνω αντιψυχωτικά.Παλαιότερα zyprexa(20mg)και τώρα risperdal(4mg).Για να μην τα πολυλογώ πριν 1 μήνα ο γιατρός μου μου είπε πως όλα δείχνουν σχιζοσυναισθηματική αλλά να μην κολλήσω σε ταμπέλες.Απο την στιγμή εκείνη μου είπε πως πια θα κάνω ενέσιμες risperdal(50mg)ανα 15 ημέρες.
    Έχω διαβάσει για τα συμπτώματα και έχω ρωτήσει και τον γιατρό μου και είναι ακριβώς αυτό που είμαι συναισθηματικά και εγώ.Ειλικρινά ποτέ δεν με ένιαξαν οι ταμπέλες.Δεν με στεναχωρεί καθόλου.Αγαπάω τον εαυτό μου πολύ κι ας έχω βρεθεί στο 0 πολλές φορές λόγω θλίψης η ψυχωτικών.
    Δεν με νοιάζει η ταμπέλα,με νοιάζει να είμαι με όποια βοήθεια γίνεται(φαρμακευτική) καλά.Έχω μάθει όπως όλοι μας να παλεύω.Και σκληρά.
    Ψυχοθεραπεία άρχισα πριν 3 εβδομάδες.Αυτά παιδιά,απλά ήθελα κάπου να τα πω.Καλή δύναμη σε όλους μας!
    Οταν λες οτι σου εγινε διαγνωση με ΙΨΔ σε σημειο ψυχωσης και μειζονα καταθλιψη τι εννοεις? Τι σκεψεις εκανες ως ΙΨς?

  7. #22
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Badhusband οσον αφορα τον αδερφο σου ειχε καποιο ιστορικο ψυχικης ασθενειας γιατι δεν θεωρω λογικο καποιος ενηλικος να δερνει ολη την οικογενεια χωρις να ειναι ειτε χρηστης ουσιων ειτε ψυχικα ασθενης μου φενεται περιεργο που εδερνε του συγχωρεμενους γονεις σου και σενα μηπως αντιμετωπιζει και αυτος ψυχολογικα προβληματα εσυ ξερεις καλυτερα που τον εζησες.κριμα για τους γονεις σου που τους εχασες ενω ηταν καλοι ανθρωποι και υπεφεραν απο τον αδερφο σου και ενας ακομη λογος θα σε στηριζαν και σενα πιο πολυ λογω της σχιζοσυναισθηματικης που υποφερεις ειναι καλο ατομα με τετοιες παθησεις να μην χανουν τα ατομα που τους αγαπανε.τεσπα αν αντιμετωπιζεις οικονομικο προβλημα μιας και δεν εχεις τους γονεις σου,οι δουλειες ειναι δυσκολες στο να βρει καποιος εργασια σημερα και υποφερεις με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και να μην χειροτερευεις την παθηση σου με το αγχος της δουλειας και λογω οτι εχεις περασει πολλα στο παρελθον θα σε συμβουλευα να εκανες τα χαρτια για να βγαλεις επιδομα απο την προνοια ή αν εχεις εργασιμα χρονια συνταξη αναπηριας σκεψου το .μιας και με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη μπορεις να βγαλεις επιδομα αλλα μπορει και οχι αναλογως πως θα κρινουν οι γιατροι.το ποσοστο αναπηριας για αυτη την παθηση ξεκιναει απο 50 % και φτανει μεχρι 67% που ειναι απαραιτητο για το επιδομα
    Έχω πει την Ιστορία μου σε αρκετούς ψυχιάτρους και στην ψυχολόγο μου.Όλοι μου είπαν πως ο "αδερφός" μου έχει στάνταρ κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα,δεν μπορούσαν να δικαιολογήσουν αλλιώς την συμπεριφορά του.Απλά μου είπαν δεν έχει διαγνωστεί.Και εγώ περνώντας τα χρόνια το καταλαβαίνω πια όλο και καλύτερα.Η ψυχολόγος μου μου είπε πρόσφατα να κόψω κάθε επαφή μαζί του.Και αυτό έκανα.Έφυγα απο το σπίτι,μετακόμισα και πια δεν απαντάω ούτε στα μηνύματα του και μόλις τελειώσω κάποιες δουλειές θα αλλάξω αριθμό.Επίσης θα μιλήσω και με δικηγόρο για να κάνω ασφαλιστικά μέτρα γιατί μου είπε πως μπορεί απο τα νεύρα του να μου κάνει εισαγγελική.Θέλω να είμαι καλυμμένος.Όσο περνάει ο καιρός μόνο αηδία νιώθω για αυτόν.
    Όσο αφορά το επίδομα θα ξεκινήσω άμεσα την διαδικασία και μακάρι να το πάρω γιατί συναισθηματικά δεν μπορώ να δω την ιδέα του να δουλέψω εφικτή.Μακάρι να το πάρω τι να πω.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    μακαρι και σε μενα να μου ελεγαν για το επιδομα οι γιατροι που με βλεπαν απο την αρχη που εχω διαγνωστει με σχιζοφρενεια και απο το 2009 που νοσησα μεχρι το 2015 που περασα επιτροπη .σε αυτα τα 6 χρονια θα ειχα μαζεψει αρκετα χρηματα και θα ειχα και φορολογικες ελαφρυνσεις αλλα ο κυριος δουζενης που με εβλεπε και εμφανιζοταν ως ψυχιατρος στην τηλεοραση ποτε δεν με συμβουλεψε να περασω και με παρακινουσε να δουλεψω και να παω στρατο διχως να αναφερω το προβλημα υγειας μου και επαιρνε τα 100 ευρα απο τους δυσμοιρους γονεις μου σαν καραμελες για 20 λεπτα που με εβλεπε με παρανομο ιατρειο και χωρις ποτε να κοβει αποδειξη.αποτελεσμα να τον κοψω και να μην ξαναπαω σε αυτον με επιασαν τα φαρμακα και πηγαινω αλλου...
    Καταλαβαίνω.Καλά έκανες και πήγες αλλού.Εμένα οι προηγούμενη ψυχίατρος μου μου έλεγε συνέχεια να πάω να δουλέψω κι ότι όλο αυτό θα μου έκανε καλό.
    Της είχα εξηγήσει πως δεν ήμουν σε θέση να το κάνω.Τις έλεγα πως είχα αυτοκτονικό ιδεασμό και εκείνη μου έλεγε βγες έξω μόνος σου έστω και πήγαινε πιάσε δουλειά.Καλά μιλάμε μίλαγα στον βρόντο.Την παράτησα γιατί δεν έβλεπα καλό και πήγα στοπν τελευταίο και μέχρι σήμερα ψυχιατρό μου ο οποίος είναι ο καλύτερος ψυχίατρος που είχα ποτέ και μου έχει πει να κυνηγήσουμε το επίδομα γιατί καταλαβαίνει πως είναι δύσκολο να δουλέψω.Και φυσικά μου βρήκε την τέλεια φαρμακολογία και είμαι απίστευτα καλά μέχρι σήμερα.Είναι να βρεις τον σωστό γιατρό και απο εμπειρία δική μου και άλλων ατόμων δεν είναι και εύκολο.
    Εύχομαι ο τώρα γιατρός σου να είναι καλός και να σε καταλαβαίνει.Θα χαρώ να μάθω νέα σου για αυτό.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Οταν λες οτι σου εγινε διαγνωση με ΙΨΔ σε σημειο ψυχωσης και μειζονα καταθλιψη τι εννοεις? Τι σκεψεις εκανες ως ΙΨς?
    Είχα χρόνια θρησκευτικούς ψυχαναγκασμούς από παιδί μέχρι τα 30 μου.Και αυτό που περνούσα σε καθημερινή βάση με αυτό και με διάφορα προσωπικά και οικογενειακά προβλήματα δημιούργησε την κατάθλιψη.
    Έβλεπα κάθε μέρα σταυρούς στον τοίχο τους οποίους δημιουργούσε το μυαλό μου και για να εμφανιστούν πίεζα τεον εαυτό μου για ώρες κοιτώντας σε ένα συγκεκριμένο σημείο του τοίχου.Έβλεπα αγίους,τον χριστό,την παναγία και μέσα μου πίστευα πως στα 33 μου θα πεθάνω και εγώ όπως κι ο Χριστός.
    Κι όλα αυτά επι 16 χρόνια.Με αποτελείωσε στο τέλος και δημιουργήθηκε η κατάθλιψη.
    Και επειδή γινόταν για χρόνια αυτή η πίεση σε σημείο να με καταστρέφει ψυχολογικά διαγνώστηκε η μείζονα κατάθλιψη.Ευτυχώς σήμερα όλα αυτά έχουν τελειώσει και είμαι μια χαρά.Αλλά έχασα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου σε βασανιστικές και εξαντλητικές ιδέες.Εντάξει ευτυχώς σήμερα όλα καλά.
    Εύχομαι να σε κάλυψα,να 'σαι καλά.

  10. #25
    Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να πω οτι είμαι πολύ καλά απλά έχω ένα πρόβλημα.Πρόσφατα ήμουνα σε επεισόδιο μεγάλης κατάθλιψης και έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω.Αφότου συνήλθα και μετά και μέχρι σήμερα ώρες ώρες με πιάνω να προσπαθώ μόνοσ μου να ξανααισθανθώ την θλίψη.Ευτυχώς δεν πραγματοποιείτε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνω.Έχει τύχει σε κάποιον απο εσάς?Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο μου και θα του το αναφέρω γιατί μπορεί να λειτουργεί το ψυχαναγκαστικό μου.Θα δούμε...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα

    μηπως εχεις συνηθισει τοσα χρονια να μην εισαι καλα και σου φαινονται περιεργο να εισαι καλα και δε μπορεις να δεχτεις οτι εχεις και καλυτερες μερες?το παθαινα κι εγω αυτο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #27
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα

    μηπως εχεις συνηθισει τοσα χρονια να μην εισαι καλα και σου φαινονται περιεργο να εισαι καλα και δε μπορεις να δεχτεις οτι εχεις και καλυτερες μερες?το παθαινα κι εγω αυτο..
    Έχω ξαναπεράσει και στο παρελθόν καταθλίψεις αλλα δεν ένιωθα μετά αυτό με το να κάνω τον εαυτό μου να νιώσει θλίψη.Αυτό το έπαθα από το τελευταίο επεισόδιο και μετά.Αν και όσο κι αν το προσπαθώ τώρα τελευταία να νιώσω down δεν το καταφέρνω (ευτυχώς).Ίσως είναι θέμα της ΙΔΨ μου,θα το συζητήσω με τον ψυχίατρο μου.Τώρα πια παίρνω και zoloft και ίσως με βοηθήσει και αυτό.Είναι νωρίς ακόμα αλλά αν είναι θέμα ΙΔΨ ελπίζω με το φάρμακο να βελτιωθεί.Θα δούμε.

  13. #28
    Παιδιά πήγα και έκανα αίτηση για να περάσω κεπά.Περιμένω τον εισηγητικό από τον γιατρό μου.
    Ρωτώντας τον όμως μου είπε να πω στην επιτροπή πως είμαι πια ισσοροπημένος και να πω την αλήθεια.Μου λέει πιστεύω θα το πάρεις μόνο και μόνο απο την τελευταία σου νοσηλεία.Άλλοι μου λένε να πω πως δεν είμαι και τόσο καλά στην επιτροπή ο γιατρός μου μου είπε να πως την αλήθεια και πως αυτό που κοιτούν είναι το ότι δεν είμαι σε θέση να εργαστώ.
    Μου είπε να βγάλω και πιστοποιητικό τύπου Α για να φανεί πως δεν μπόρεσα να υπηρετήσω στον στρατό.
    Παίρνω πολλά φάρμακα.Τι να κάνω να ακούσω τον γιατρό η να βάλω σάλτσα?
    Μακάρι να το πάρω,έχω αγωνία.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα
    εμενα και η γιατρος και η ψυχολογος μου εχουν πει να πω την αληθεια γιατι δεν ειναι βλακες.καταλαβαινουν.
    απλα μου εχουν πει να μην πω οτι ειμαι και τελειως καλα και οτι δυσκολευομαι ακομα.την παρασκευη που πηγα
    στη ψυχολογο και το συζητησαμε γιατι το εχω πολυ αγχος μου ειπε να πω την αληθεια οτι τωρα με παρακολουθουν εξωγηινοι.
    θα σου ελεγα να πεις οτι καποια πραγματα τα περνας ακομα.
    αν εχεις νοσηλειες και δεν πηγες και στρατο για αυτο το λογο σιγουρα θα το παρεις.
    τι φαρμακα παιρνεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    σε ποιο γιατρο πας στειλε μ σε παρακαλω
    Quote Originally Posted by Badhusband View Post
    Παιδιά πήγα και έκανα αίτηση για να περάσω κεπά.Περιμένω τον εισηγητικό από τον γιατρό μου.
    Ρωτώντας τον όμως μου είπε να πω στην επιτροπή πως είμαι πια ισσοροπημένος και να πω την αλήθεια.Μου λέει πιστεύω θα το πάρεις μόνο και μόνο απο την τελευταία σου νοσηλεία.Άλλοι μου λένε να πω πως δεν είμαι και τόσο καλά στην επιτροπή ο γιατρός μου μου είπε να πως την αλήθεια και πως αυτό που κοιτούν είναι το ότι δεν είμαι σε θέση να εργαστώ.
    Μου είπε να βγάλω και πιστοποιητικό τύπου Α για να φανεί πως δεν μπόρεσα να υπηρετήσω στον στρατό.
    Παίρνω πολλά φάρμακα.Τι να κάνω να ακούσω τον γιατρό η να βάλω σάλτσα?
    Μακάρι να το πάρω,έχω αγωνία.
    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διάγνωση HPV και Φοβίες
    By S_K in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 27-09-2020, 22:58
  2. διαγνωση
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2017, 19:39
  3. Διάγνωση ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2016, 17:16
  4. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •