Νέα διάγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    Νέα διάγνωση

    Καλησπέρα σε όλους και χαίρομαι που είμαι στο φόρουμ.
    Πρωτοδιαγνώστηκα πριν απο 5 χρόνια με ιδιοψυχαναγκαστική διαταραχή σε σημείο ψύχωσης και μείζονα καταθλιπτική διαταραχή.Απο τότε μέχρι και πριν 1 μήνα είχα μείνει σε αυτή τη διάγνωση.Όμως το μόνο πρόβλημα που είχα πάντα ήταν ότι ακόμα και με σωστά αντικαταθλιπτικά πάντα θα με έπιανε 2-3 ώρες την ημέρα θλίψη.
    Εννοείται πως έπαιρνα και παίρνω αντιψυχωτικά.Παλαιότερα zyprexa(20mg)και τώρα risperdal(4mg).Για να μην τα πολυλογώ πριν 1 μήνα ο γιατρός μου μου είπε πως όλα δείχνουν σχιζοσυναισθηματική αλλά να μην κολλήσω σε ταμπέλες.Απο την στιγμή εκείνη μου είπε πως πια θα κάνω ενέσιμες risperdal(50mg)ανα 15 ημέρες.
    Έχω διαβάσει για τα συμπτώματα και έχω ρωτήσει και τον γιατρό μου και είναι ακριβώς αυτό που είμαι συναισθηματικά και εγώ.Ειλικρινά ποτέ δεν με ένιαξαν οι ταμπέλες.Δεν με στεναχωρεί καθόλου.Αγαπάω τον εαυτό μου πολύ κι ας έχω βρεθεί στο 0 πολλές φορές λόγω θλίψης η ψυχωτικών.
    Δεν με νοιάζει η ταμπέλα,με νοιάζει να είμαι με όποια βοήθεια γίνεται(φαρμακευτική) καλά.Έχω μάθει όπως όλοι μας να παλεύω.Και σκληρά.
    Ψυχοθεραπεία άρχισα πριν 3 εβδομάδες.Αυτά παιδιά,απλά ήθελα κάπου να τα πω.Καλή δύναμη σε όλους μας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δυο τρια πραγματα απο τον παλιο ζησε σαν να μην εχεισ τιποτα δηλαδη γνωριμιεσ κανονικα δουλεια οτι θεσ οχι πολυ αλκοολ ουτε πολυ τσιγαρο μετα απο καποιο διαστημα παρε μαγνησιο και βιταμινη ντε επισησ γυμναστικη βοηθαει περπατημα ενα τεταρτακι τη μερα ο καφεσ βοηθαει το τσιγαρο βοηθαει το να βγαινεισ εξω βοηθαει οτι κι αν κανεισ ποτε μην παραιτηθεισ γτ παλευεισ και για τουσ επομενουσ πχ εγω που το εχω δεκαπεντε χρονια παλευω και για σενα και για μενα οποτε κανε το καλυτερο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι ενας θετικος ασθενης , πολυ χαιρομαι να διαβαζω τετοια ποστ , που η ασθενεια δεν καταβαλλει ψυχολογικα τον ασθενη , διοτι ειναι μαχητης , ευγε ........... μεγαλη υποθεση ναγαπας τον εαυτο σου , και να μην χανεις την ελπιδα σου .....
    κι εγω ετσ αντιμετωπιζω την 15χρονη κτθλψη μου ... εκει που παω να φτασω στο 0 , ξαναπαιρνω την πανω βολτα .... και φτου κι απ την αρχη , και τι εγινε ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο και καλά κάνεις και εκφράζεσαι!
    Μακάρι να λειτουργήσει γρήγορα η αγωγή σου κ να πάρεις γρήγορα τα πάνω σου. Είσαι ευχαριστημένος απ την ψυχοθεραπεία?
    Εννοώ υπάρχει καλή χημεία με τον ψυχοθεραπευτή σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα και μπράβο για την δυναμική και θετική προσέγγιση του θέματος που αντιμετωπίζεις.

    Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, εγώ προσωπικά έχω συναισθηματική διπολική διαταραχή.
    Πριν αλλάξει η αρχική διάγνωση (πριν 1 χρόνο..), μου είπαν ότι έχω ψύχωση γιατί είχα περάσει λέει ένα οξύ ψυχωτικό επεισόδιο.. τρέχα γύρευε.
    Ενώ ήταν απλά ένα ισχυρό μανιακό επεισόδιο σχετιζόμενο με την διπολική διαταραχή που αντιμετωπίζω.

    Όσον αφορά το Zyprexa, το έπαιρνα στην αρχή, καλό φάρμακο δεν λέω, αλλά πολύ δυνατό (20mg έπαιρνα). Με έκανε ζόμπι και δυσλειτουργικό στη δουλειά..
    Το Risperdal δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
    Παίρνω Zykalor (γεννόσημο του Abilify) των 10mg σε συνδιασμό με Lamictal 200mg + Tranxene..

    Η εβδομαδιαία ψυχοθεραπεία θεωρώ ότι είναι αναγκαία και βοηθάει πολύ την κατάστασή μας.
    Καλή συνέχεια εύχομαι και περαστικά!
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    καλησπερα,
    σορυ για την ερωτηση. τι ειναι ο ψυχαναγκασμος με ψυχωση? δλδ ειναι και ψυχωση και ocd ασχετα μεταξυ τους απλα τυχανε και τα 2? η ειναι ειδος ocd?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο και καλά κάνεις και εκφράζεσαι!
    Μακάρι να λειτουργήσει γρήγορα η αγωγή σου κ να πάρεις γρήγορα τα πάνω σου. Είσαι ευχαριστημένος απ την ψυχοθεραπεία?
    Εννοώ υπάρχει καλή χημεία με τον ψυχοθεραπευτή σου?
    Σε ευχαριστώ!Όταν πρωτοδιαγνώστηκα μου είπε ο πρώτος γιατρός μου οτι έπρεπε να έχω αρχίσει χρόνια τώρα ψυχοθεραπεία.Πρίν καν διαγνωστώ με σχιζοσυναισθηματική.Αλλά σε αυτά τα 4 χρόνια έχασα τους γονείς μου και όλα πήγαν πολύ πίσω.Ψυχοθεραπεία κάνω εδώ και ένα μήνα.Δηλαδή ένα ιστορικό μου έχει πάρει σε αυτές τις 3 συνεδρίες επειδή είχα πολλά να βγάλω από μέσα μου.Δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος ψυχοθεραπευτής αλλά πάω γιατί είναι 20 δωρεάν συνεδρίες και οικονομικά είμαι πολύ πιεσμένα.Αλλά από Οκτώβριο που θα είμαι καλύτερα σχετικά οικονομικά σκέφτομαι να αλλάξω και να πάω σε μια κλινική ψυχολόγο που ξέρω οτι είναι πολύ καλή.Εύχομαι ότι καλύτερο και για εσένα!

  8. #8
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Καλησπέρα και μπράβο για την δυναμική και θετική προσέγγιση του θέματος που αντιμετωπίζεις.

    Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, εγώ προσωπικά έχω συναισθηματική διπολική διαταραχή.
    Πριν αλλάξει η αρχική διάγνωση (πριν 1 χρόνο..), μου είπαν ότι έχω ψύχωση γιατί είχα περάσει λέει ένα οξύ ψυχωτικό επεισόδιο.. τρέχα γύρευε.
    Ενώ ήταν απλά ένα ισχυρό μανιακό επεισόδιο σχετιζόμενο με την διπολική διαταραχή που αντιμετωπίζω.

    Όσον αφορά το Zyprexa, το έπαιρνα στην αρχή, καλό φάρμακο δεν λέω, αλλά πολύ δυνατό (20mg έπαιρνα). Με έκανε ζόμπι και δυσλειτουργικό στη δουλειά..
    Το Risperdal δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
    Παίρνω Zykalor (γεννόσημο του Abilify) των 10mg σε συνδιασμό με Lamictal 200mg + Tranxene..

    Η εβδομαδιαία ψυχοθεραπεία θεωρώ ότι είναι αναγκαία και βοηθάει πολύ την κατάστασή μας.
    Καλή συνέχεια εύχομαι και περαστικά!

    Καλησπέρα φίλε μου!Κατ'αρχήν εύχομαι δύναμη και κουράγιο στον αγώνα σου.Εγώ έχω ψυχωτικά από 13 χρονών.Και διαγνώστηκα επίσημα στα 31.Φαντάσου τι πέρναγα μόνος μου τόσα χρόνια.Δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτέ.Εμένα το zyprexa ήταν το βασικό μου φάρμακο.Χωρίς αντικαταθλιπτικά άντεχα χωρίς το zyprexa είχα και ψυχωτικά και κατάθλιψη.Ο γιατρός μου μου το έβγαλε γιατί θεώρησε το risperdal καλύτερο για τα ψυχωτικά.20 mg zyprexa έπαιρνα.Και τώρα πια έγινε ενέσιμο το risperdal.Lamictal παίρνω και εγώ γιατί έχω απίστευτα ανεβοκατεβάσματα στην διάθεση μου.Αλλάζω συναισθήματα μέσα σε 10 δευτερόλεπτα.Απο όπου κι αν το δεις έχω αρκετά να αντιμετωπίσω αλλά αντέχω.Φίλε μου καλή δύναμη και πάλι,να πάνε όλα καλά!

  9. #9
    Quote Originally Posted by freskonero View Post
    καλησπερα,
    σορυ για την ερωτηση. τι ειναι ο ψυχαναγκασμος με ψυχωση? δλδ ειναι και ψυχωση και ocd ασχετα μεταξυ τους απλα τυχανε και τα 2? η ειναι ειδος ocd?
    Είναι μεγάλη ιστορία και θέλει ανάλυση.Από 12-13 είχα ψυχαναγκασμούς.Άρχισε με τα κλασσικά να κλείνω το φώς να κλειδώνω την πόρτα και να σηκώνομαι 100 φορές ξανά για να δω αν την κλείδωσα.Μετά οι ψυχαναγκασμοί μπλέχτηκαν με την θρησκεία που τότε πίστευα.Τον χριστιανισμό.Και με τα χρόνια οι θρησκευτικοί ψυχαναγκασμοί έγιναν ψυχώσεις.Έβλεπα αγίους,τον χριστό και αν κάθε βράδυ δεν σχηματιζόταν ένας μπλε σταυρός στον τοίχο(που για να σχηματιστεί περίμενα εώς και 3 ώρες) νόμιζα πως την άλλη μέρα θα πέθαινα.Και μετά απλά αυτή η ψύχωση επεκτάθηκε.Αλλά για να απαντήσω ουσιαστικά σε αυτό που ρώτησες ο γιατρός μου είπε όταν πρωτοδιαγνώστηκα πως η ψύχωση επήλθε από τους ψυχαναγκασμούς και την μεγάλη εμπλοκή και εμμονή με την θρησκεία.Ελπίζω να βοήθησα στην ερώτηση σου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    Quote Originally Posted by Badhusband View Post
    Είναι μεγάλη ιστορία και θέλει ανάλυση.Από 12-13 είχα ψυχαναγκασμούς.Άρχισε με τα κλασσικά να κλείνω το φώς να κλειδώνω την πόρτα και να σηκώνομαι 100 φορές ξανά για να δω αν την κλείδωσα.Μετά οι ψυχαναγκασμοί μπλέχτηκαν με την θρησκεία που τότε πίστευα.Τον χριστιανισμό.Και με τα χρόνια οι θρησκευτικοί ψυχαναγκασμοί έγιναν ψυχώσεις.Έβλεπα αγίους,τον χριστό και αν κάθε βράδυ δεν σχηματιζόταν ένας μπλε σταυρός στον τοίχο(που για να σχηματιστεί περίμενα εώς και 3 ώρες) νόμιζα πως την άλλη μέρα θα πέθαινα.Και μετά απλά αυτή η ψύχωση επεκτάθηκε.Αλλά για να απαντήσω ουσιαστικά σε αυτό που ρώτησες ο γιατρός μου είπε όταν πρωτοδιαγνώστηκα πως η ψύχωση επήλθε από τους ψυχαναγκασμούς και την μεγάλη εμπλοκή και εμμονή με την θρησκεία.Ελπίζω να βοήθησα στην ερώτηση σου.
    Ευχαριστώ που το διελευκανες...παντα με μπερδευουν αυτοι οι οροι. πολλα μοιαζουν μεταξυ τους. ελπιζω με υην αγωγη να αισθανεσαι καλυετρα!

  11. #11
    Η εμπλοκή με τη θρησκεία απλά ενδυναμώνει την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή η οποία προϋπήρχε στο άτομο. Η θρησκεία λειτουργεί τότε ως απαγόρευση, για όσα απαγορεύει η θρησκεία και ως προσταγή για όσα η θρησκεία επιβάλλει. Αλλιώς το άτομο πιστεύει πως θα υποστεί συνέπειες και οτιδήποτε βαίνει στη ζωή του στραβά το ανάγει σε κάποια από μέρους του παράβαση των κανόνων της θρησκείας (πχ δεν εκκλησιάστηκε, δεν προσευχήθηκε κλπ). Η θρησκεία λειτουργεί κατά τους τρόπους αυτούς πάνω στις μορφές σκέψης και συμπεριφοράς όπου το άτομο ήδη αντιμετώπιζε θέμα ΙΨΔ.
    Επίσης, η ΙΨΔ αποτελεί και επακόλουθο του φόβου. Δηλαδή η ΙΨΔ λειτουργεί ως αιτιολογία για να αποφεύγει το άτομο αυτά που τον φοβίζουν.
    Μια πολύ καλή μέθοδος της ψυχολογίας είναι η εσωτερική παρατήρηση, ιδίως από ψυχολόγους που εφαρμόζουν τη γνωστική συμπεριφορική μέθοδο. Το άτομο μαθαίνει να αναγνωρίζει τη διαστρέβλωση στη σκέψη και να την σταματα.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Badhusband View Post
    Σε ευχαριστώ!Όταν πρωτοδιαγνώστηκα μου είπε ο πρώτος γιατρός μου οτι έπρεπε να έχω αρχίσει χρόνια τώρα ψυχοθεραπεία.Πρίν καν διαγνωστώ με σχιζοσυναισθηματική.Αλλά σε αυτά τα 4 χρόνια έχασα τους γονείς μου και όλα πήγαν πολύ πίσω.Ψυχοθεραπεία κάνω εδώ και ένα μήνα.Δηλαδή ένα ιστορικό μου έχει πάρει σε αυτές τις 3 συνεδρίες επειδή είχα πολλά να βγάλω από μέσα μου.Δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος ψυχοθεραπευτής αλλά πάω γιατί είναι 20 δωρεάν συνεδρίες και οικονομικά είμαι πολύ πιεσμένα.Αλλά από Οκτώβριο που θα είμαι καλύτερα σχετικά οικονομικά σκέφτομαι να αλλάξω και να πάω σε μια κλινική ψυχολόγο που ξέρω οτι είναι πολύ καλή.Εύχομαι ότι καλύτερο και για εσένα!
    Αν πραγματικά είναι πολύ καλή, θα ήθελα να μου τη συστήσεις. Εχω και εγώ ανάγκη να πάω σε μία καλή μήπως βοηθηθώ. Μέχρι τώρα έχω αλλάξει 3 και άκρη δεν έχω βγάλει... Το ευχάριστο είναι ότι δουλεύεις κανονικά κ μπράβο σου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα!

    Σε ευχαριστώ πολύ, εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα.

    Το Lamictal νομίζω κάνει δουλειά.. ειδικά στα προς τα κάτω.
    Έχω να πέσω ψυχολογικά 3 μήνες.. για να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτή τη φορά.
    Ελπίζω χρόνια..

    Το Tranxene το έχεις δοκιμάσει?
    Καλμάρει χαλαρώνει πολύ.. χωρίς καμία παρενέργεια.
    Εγώ παίρνω μισό το πρωί, μισό το μεσημέρι και είμαι κομπλέ.
    Υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν 2-3 ολόκληρα την ημέρα..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  14. #14
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Αν εξαιρέσουμε την κοινωνική φοβία που έχω και το ότι ο "ψυχολόγος" μου πέρα βρέχει,την παλεύω.
    Έχω αρκετά σκαμπανεβάσματα μέσα στη μέρα αλλά ο γιατρός μου είπε πως είναι λόγω απομόνωσης.
    Jaded* To tranxere τι είναι?Ισορροπιστής?Δεν το έχω ξαναακούσει.
    Καλό Σ/Κ σε όλους και δύναμη παιδιά!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα,

    Όχι, είναι αγχολυτικό.
    Δεν ξέρω αν το χρειάζεσαι, αλλά εμένα μου κάνει δουλειά..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διάγνωση HPV και Φοβίες
    By S_K in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 27-09-2020, 22:58
  2. διαγνωση
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2017, 19:39
  3. Διάγνωση ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2016, 17:16
  4. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •