leponex εμπειριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    leponex εμπειριες

    καλησπερα παιδια

    πηγα σημερα να παρω 2η γνωμη απο αλλο γιατρο και μου προτεινε το leponex. μου το ειχε προτεινει κι αλλος γιατρος στο παρελθον..
    μου ειπε πως ειμαι ανθεκτικη στα φαρμακα.
    φοβαμαι.να το παρω ενοω.και μου ειπε μεσα σε 1 χρονο να περιμενω καποια βελτιωση.
    δε ξερω τι να κανω.
    πειτε μου βρε παιδια κι εσεις τη γνωμη σας ή την εμπειρια σας απο το συγκεκριμενο φαρμακο.εχω αγχωθει και στεναχωρηθει..
    εχω δοκιμασει zyprexa, seroquel, dipiperon, solian, aloperidin.
    το aloperidin το παιρνω στα 60μmg και μου εχει μειωσει τις φωνες κατα 80% αλλα η παρακολουθηση δε φευγει..

    τοσο χαλια ειμαι και δεν το καταλαβαινω???

    ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας να με διαβασετε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Μπου αποψη για τουσ γιατρουσ ξερουν τι γραφουν τα βιβλια και με βαση αυτα σ λενε δε σημαινει οτι εχουν δικιο πχ εμενα στραβωσε η μεση μου απο τη δουλεια αποκλειεται να την εβγαζα καθαρη ξερεισ τι εκανα εγω γυμναστικη η μεση ισιωσε και τωρα ειμαι καλα καθε αθλητησ εχει τραυματισμουσ θελει κι αλλη γυμναστικη για να φυγει οχι ξεκουραση που λενε βεβαια θελει να ξερεισ τι κανεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Επισησ για την παθηση παιρνω τεσσερα φαρμακα και δουλευα δεκαπεντε χρονια αγροτησ βαρεια δουλεια οτι θεσ μπορεισ να το κανεισ αν προσπαθησεισ εσυ βεβαια δε θα κανεισ τετοια δουλεια αλλα μια δουλεια γραφειου ανετα οτι γουσταρεισ σε αγαπαμε αυτο να θυμασαι μονο και κανε οτι γουσταρεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    για σου boo, δεν το ξερω το λεπονεξ, δοκιμασε τη εχεις να χασεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειναι πολυ επικινδυνο φαρμακο.θελει εξετασεις αιματος 2 φορες την εβδομαδα γιατι πειραζει τα λευκα αιμοσιρια και καρδιολογικα προβληματα.ειναι το πιο επικινδυνο φαρμακο αλλιως δε θα ειχα προβλημα να το δοκιμασω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Risperdal δοκιμασες ;

    Ειναι απο τα καλυτερα και κλασικο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    επισης μη ξεχνας τη γυμναστικη.

    κανε περπατημα.

    καις το αγχος σου ετσι, φευγουν οι ουσιες που προκαλουν το αγχος και βελτιωνονται και οι παρενεργειες.

    επισης να τρως πολλα φρουτα και λαχανικα καθε μερα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    boo το leponex το παιρνει μια αλλη κοπελα η @εσωτερικη_σηψη
    Το θεωρουν μαγικο χαπι για ανθεκτικης μορφης σχιζοφρενεια αλλα εχει κ αυτο τις παρενεργειες του.
    Εγω αν εβλεπα οτι εχω συνεχεια υποτροπες κ δεν με πιανουν τα φαρμακα ισως το τολμουσα αφου ενημερωνομουν πρωτα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Εγω μπου δε θα το τολμουσα καλυτερα να με εχουν για τελειωμενο και να ζαλιζω τα αρχιδια του μπαρμαν παρα αυτο και να ξερεισ οτι καποιοι σασ αγαπανε οπωσ κι αν ειστε εγω πρωσοπικα μ αρεσουν τα παιδια στο νοσοκομειο αυτοι που δε μιλανε ξερεισ οποτε κανονισε κουκλα οχι χαζομαρεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    davidh
    Guest
    Εγω περνω λεπονεξ εδω και ενα μηνα ειμαι στα 50mg πρωι + 50mg το βραδυ μαζι με 2mg ρισπερνταλ χαπι πρωι βραδυ και 1,25μγ Ταβορ πρωι 1,25μγ ταβορ το μεσημερι και 2,50 μγ τοπ βραδυ. Κανονικα η χορηγηση αυτου του φαρμακου γινεται ενδονοσοκομειακα για να παρακολουθουν τα λευκα σου στο αιμα. Εγω Το ξεκινησα σπιτι και κανω καθε 7 μερες μια γενικη για τα λευκα και ως τωρα ειμαι οκ. Μπορω να πω οτι ειμαι πολυ καλυτερα με το λεπονεξ σαν να εχω μαλακωσει καπως απο μεσα σε σχεση με το πριν που ηταν πετρα η καρδια μου και τσιμεντο ο εγκεφαλος και να σκεφτομαι 400.000 σκεψεις το δευτερολεπτο. Σαν να μην ποναω πια οπως πονουσα 24/7.
    Εχει ενα καλο λεει ο γιατρος σε σχεση με τα αλλα τα φαρμακα γιατι κραταει περισσοτερο η διαρκεια του και μπορεις να το φτασεις και 500μγ αν θες.

    Δεν εχω να πω κατι αρνητικο για το χαπι απλα δεν ξερω αν ο συνδυασμος μου λεπονεξ ρισπερνταλ και ταβορ κανουν το τελικο αποτελεσμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα παιδια

    το risperdal και το abilify δε μου το δινουν γιατι λενε οτι ειναι ελαφρυα για μενα.θα ηθελα παρ ολα αυτα να δοκιμασω το rsiperdal αλλα δε με αφηνουν.ολοι αυτο παιρνουν..

    φοβαμαι μην το παρω και παθω τιποτα..

    μου ειπε ο γιατρος που μου το προτεινε οχι νοσκοκομειο αλλα 2 φορες την εβδομαδα εξετασεις αιματος..
    επισης τον ρωτησα γιατι αντι του leponex να ανεβαζαμε κι αλλο το aloperidin (μου ειπε οτι φτανει τα 120mg) παιρνω 60mg αλλα μου ειπε οτι μετα θα ειχε πολυ σοβαρες παρενεργιες..

    η γιατρος που με παρακολουθει κανονικα ηθελε να μου βαλει 10mg zyprexa το βραδυ αλλα της ειπα οτι στο παρελθον δε με επιανε οποτε με αφησε ετσι και σε 10 μερες να της πω πως ειμαι..

    η αληθεια ειναι πως εχω δοκιμασει πολλα και παρ ολα αυτα η παρακολουθηση και καποιες φωνες δε φευγουν.μου λενε οτι ειμαι ανθεκτικη στα φαρμακα.σε μια δοση φαρμακου καποια στιγμη ειμαι καλα και καποια αλλη στιγμη κανω επεισοδιο στην ιδια δοση και εχει μπερδευτει η γιατρος..

    χαιρομαι με δαυιδ που τα πας καλα καλη αρχη ευχομαι να γινεις τερμα καλα κι εσυ και ολοι σας.
    σου εχουν πει ποσα mg θελουν να στο φτασουν?
    τι αλλα αντιψυχωτικα ειχες δοκιμασει?

    ελις γιατι εισαι τοσο καθετος στο να μην το παρω?τι εχεις ακουσει?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    davidh
    Guest
    Εμενα μου ειπε για το λεπονεξ οτι μπορεις να το φτασεις σε πολλα μγ ακομα και 600 αλλα ολα υπο παρακολουθηση γιατρου. Ειναι αντιψυχωτικο με διαφορετικη λειτουργεια μενει στο αιμα πολλες ωρες συνεχιζοντας την δραση του και αυτο σε κραταει καλα. Ενω τα αλλα πχ 2μγ ρισπερνταλ κρατανε μονο ωρες..Θα δουμε εχω στις 27 ραντεβου μαζι του μεσω σκαιπ. Θα δω τι θα μου πει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    boo δες το λινκ για το βιβλιο που ανεβασα σαν θεμα για τις κατευθυντηριες αδηγιες για αντιμετωπιση ψυχικων ασθενειων.

    Λεει μεσα και για ανθεκτικη σχιζοφρενεια.

    Σαν πρωτη επιλογη λεει ειναι η κλοζαπινη και σαν δευτερη η ολανζαπινη ή ριπεριδονη.

    Επισης υπαρχουν και θεραπειες ενισχυσης οπου μαζι με το ανιτψυχωτικο δινεται και καποιου αλλου ειδους φαρμακο.

    Επισης υπαρχει η ηλετροσπασμοθεραπεια (ECT) και ο επαναλαμβανομενος διακρανιακος μαγνητικος ερεθισμος (rTMS).
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. LEPONEX
    By kakos.lycos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-04-2020, 13:59
  2. Εμπειριες
    By Isp in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2018, 19:39
  3. Σχιζοφρένεια και leponex
    By krama30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2013, 15:39
  4. LEPONEX
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 83
    Last Post: 07-12-2012, 02:18
  5. leponex 100
    By Blue1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 26-08-2012, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •