στα ορια της πιεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    6

    στα ορια της πιεσης

    Καλησπερα. Είμαι 23 ετών και ποτέ δεν ειχα το παραμικρο πρόβλημα υγείας. Τελευταία άρχισα να νιώθω κάπως. Κάποια στιγμή αποφάσισα να δω την πίεσή μου. Είναι ακριβώς στο πάνω επιτρεπτό όριο.

    Επειτα συνηδητοποιησα πως αυτον τον καιρο εχω καποιες σκεψεις στο μυαλό. Πιστευα πως δεν με αγχωνουν αλλα αναρωτιεμαι τωρα αν δεν ειναι αυτες ο λογος για όλο αυτό.

    Ο γιατρός μου ειπε να παρακολουθησω την πιεσή μου για μια εβδομαδα και την μετραω τρεις φορες την ημερα. Ειμαι παντα μεσα στο επιτρεπτό αλλα απο την πανω μεριά.

    Ανησυχω πολυ. Κάποια συμβουλή;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλωσόρισες!
    Έχεις μέτρο σύγκρισης για την πίεσή σου; Δηλαδή πως ήταν παλιά και πως είναι τώρα; Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μπορεί η δική σου να είναι ας πούμε στο 14 η μεγάλη στα φυσιολογικά σου και κάποιου άλλου στο 10, σχετικά είναι αυτά. Αν παλιά ήσουν στο 10 και τώρα είσαι στο 14 (τυχαία παραδείγματα λέω) τότε να ανησυχήσεις περισσότερο, αν μια ζωή ήσουν στο 14, απλά έτσι είσαι.
    Τι εννοείς ακριβώς ότι τελευταία άρχισες να νοιωθεις κάπως; Γίνε αν θες λίγο πιο συγκεκριμένη... Το άγχος μπορεί να σου δημιουργήσει διάφορα σωματικά, αλλά σπάνια είναι άμεσα επικίνδυνο, να ξέρεις. Δυσάρεστο ναι, επικίνδυνο όχι. Μπορεί η πίεση να είναι κάτι τυχαίο και σίγουρα δεν είναι λόγος να ανησυχείς τόσο πολύ. Ο γιατρός σου είπε να την παρακολουθείς κάποιο διάστημα για να έχει μία πιο σαφή εικόνα. Η πίεση είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει μέσα στην μέρα για διάφορους λόγους, αν είσαι χορτάτη ή πεινάς, αν ζεσταίνεσαι ή κρυώνεις, αν είσαι χαλαρή ή στην τσίτα, αν αθλείσαι ή όχι κτλ κτλ. Απλά μετρώντας την 2-3 φορές την μέρα για κάποιο διάστημα βλέπεις περίπου που κινείσαι.
    Έχεις τελευταία αλλάξει διατροφή, ώρες ύπνου, δραστηριότητες και συνήθειες; Τι σκέψεις έχεις στο μυαλό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα Κάλι και καλωσόρισες!

    Μια καλή ιδέα να σε αγχώνει το γεγονός είναι να κάνεις Holter.
    Μετρά ανά τακτά διαστήματα την πίεσή σου και στο τέλος σου βγάζει αναλυτικά στατιστικά για όλο το 24ωρο που το φοράς.
    Διαφορετικά, μπορείς να μετράς μόνη σου 3-4 φορές την ημέρα να δεις τι γίνεται..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Κάλι View Post
    Καλησπερα. Είμαι 23 ετών και ποτέ δεν ειχα το παραμικρο πρόβλημα υγείας. Τελευταία άρχισα να νιώθω κάπως. Κάποια στιγμή αποφάσισα να δω την πίεσή μου. Είναι ακριβώς στο πάνω επιτρεπτό όριο.

    Επειτα συνηδητοποιησα πως αυτον τον καιρο εχω καποιες σκεψεις στο μυαλό. Πιστευα πως δεν με αγχωνουν αλλα αναρωτιεμαι τωρα αν δεν ειναι αυτες ο λογος για όλο αυτό.

    Ο γιατρός μου ειπε να παρακολουθησω την πιεσή μου για μια εβδομαδα και την μετραω τρεις φορες την ημερα. Ειμαι παντα μεσα στο επιτρεπτό αλλα απο την πανω μεριά.

    Ανησυχω πολυ. Κάποια συμβουλή;
    Απο διατροφή πως πας? Απο γυμναστική?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    6
    Δεν ημουν ποτε ιδιαιτερα αθλητικος τυπος.Πηγαινω συχνα για περπατημα αλλα τιποτα συστηματικο.Διατροφη σε φυσιολογικα πλαισια.Γενικα θα με ελεγες μια μεση κοπελα για την ηλικια μου. Γενικοτερα ειχα πολυ καιρο να κανω τσεκ απ και οταν με ξαναδει ο γιατρος θα μου γραψει και εξετασεις μου ειπε για να δουμε την συνολικη εικονα.Περναω μια περιοδο γενικα στρεσσογονα.Τελειωσα την σχολη μου,τα οικονομικα της οικογενειας με πιεζουν να βρω μια πιο μονιμη δουλεια (οσο ειναι αυτο δυνατο) τωρα δουλευω σε ενα καφε που δεν εχει καθολου καλο κλιμα και παω με μιση καρδια αλλα μεχρι να βρεθει κατι αλλο δεν μπορω να φυγω,ειναι θεμα επιβιωσης..Γενικα εχω πολλα στο κεφαλι μου

Similar Threads

  1. Άγχος και αίσθημα πίεσης σε κεφάλι και λαιμο
    By sonman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-07-2017, 17:02
  2. στα όρια της τρέλας.....
    By gatoula90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2013, 20:34
  3. Στα όρια...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 14-12-2012, 15:46
  4. μετρο-ορια
    By lessing_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 19-02-2011, 10:16
  5. ΤΑ ΟΡΙΑ
    By Φοίβη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2005, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •