Αγχωδης Διαταραχη(??)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3

    Αγχωδης Διαταραχη(??)

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Πήρα το θάρρος να γράψω στο φόρουμ να πω και εγω τον πόνο μου .Είμαι 26 ετών και ανέκαθεν είχα άγχος για το οτιδήποτε χωρίς να υπάρχει οικογενειακό ή οικονομικό πρόβλημα στο σπίτι.Τα τελευταία 2 χρόνια όμως μετά από ορισμένες αλλαγές σε θέματα σπουδών και σχέσεων τα οποία όμως διευθέτησα αγχώθηκα σε μεγάλο βαθμό και πιέστηκα αρκετά και ψυχολογικά και σωματικά.Φέτος μετά το πάσχα άρχισα να έχω έντονη άισθηση παλμών στο κεφάλι και στο στήθος,τρέμουλο στο πίσω κυρίως μέρος του κεφαλιού, μυϊκές συσπάσεις, δυσκολία συγκέντρωσης και γενικότερα ένα είδος ζάλης η πλεύσης δεν μπορώ να το εξηγήσω και εγώ ακριβώς.Τα συμπτώματα αυτά είναι σε καθημερινή βάση πότε περισσότερο πότε λιγότερο και κυρίως είναι εμφανή όταν ξαπλώνω να ηρεμήσω.Όταν πραγματοποιώ δραστηριότητες δεν τα καταλαβαίνω σίγουρα όμως κουράζομαι πιο εύκολα από παλιά.Τα άφησα για αρκετό καιρό προσπαθούσα να ηρεμήσω μόνος μου και να μην τα σκέφτομαι και έπαιρνα που και που βαλεριάνα μπας και με βοηθήσει δεν μπορώ όμως να πω ότι είχα θεαματική βελτίωση.Εξετάσεις δεν έχω κάνει εκτός από γενική αίματος και ένα πλήρες καρδιολογικό τσεκ απ για το αίσθημα παλμών χωρίς όμως τελικά να φανεί τίποτα.Να προσθέσω ότι τελευταία δεν κοιμάμαι και καλά αργεί να με πάρει ο ύπνος,θα ξυπνάω κάθε 1 με 2 ώρες και τελικά 8 μιση το πρωί το μάτι γαρίδα.Ακόμα και να μη ξυπνήσω πολλές φορές μέσα στη νύχτα ο ύπνος δεν θα είναι ποιοτικός γιατί ή θα κοιμάμαι πολύ ελαφρά ή θα βέπω όνειρα που με αγχώνουν.Όλο αυτό όμως με κουράζει και με αγχώνει γιατί είναι ένας φαύλος κύκλος άγχους και νοσοφοβίας.Βέβαια σε σχέση με παλιά αγχώνομαι στη ζωή μου λιγότερο ακόμα και τώρα που σεπτέμβριο είναι να παω στρατό και η κοπέλα μου θα φύγει για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Στην αγχώδη διαταραχή κατέληξα μετά από επίσκεψη στα επείγοντα νοσοκομείου γιατί με είχαν αγχώσει αρκετά τα συμπτώματα και μετά από μια μικρή συζήτηση που κάναμε μου είπε να παω για ψυχοθεραπεία γενικότερα δηλαδή να απευθυνθώ σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή ή ψυχολόγο.Το σκέφτομαι να παω και θα παω σίγουρα απλά ήθελα να δω αν κάποιος άλλος περνάει παρόμοια κατάσταση και αν κάπως έστω και μόνος του βρήκε τη λύση έστω και μακροπρόθεσμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Adelfe nomizo pos grafis gia emena akrivos ma akrivos ta idia

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Adelfe nomizo pos grafis gia emena akrivos ma akrivos ta idia
    Εχεις ασχοληθει καθολου με αυτο η απλα αδιαφορεις και λες θα περασει οπως εκανα και εγω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Stis arxes auto elega tha perasi alla prin 4 mines meta apo mia poli asimantia etia me epiase tromero anxos kai eko katalava pos den eine fisiologiko auto na anxonome toso gia kati toso asimanto kai aplo kai den mporusa na to elekso kai etsi piga se psixologo

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Stis arxes auto elega tha perasi alla prin 4 mines meta apo mia poli asimantia etia me epiase tromero anxos kai eko katalava pos den eine fisiologiko auto na anxonome toso gia kati toso asimanto kai aplo kai den mporusa na to elekso kai etsi piga se psixologo
    Βοηθηθηκες από τον/την ψυχολόγο;; Πόσο διάστημα πηγαίνεις;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    E kapos nai voitha ok eine nwris vevea akoma 7 fores piga os twra

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    E kapos nai voitha ok eine nwris vevea akoma 7 fores piga os twra
    Απο φαρμακα?Καθολου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Oxi akoma den piga se auta

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Η τελευταία λύση να ναι αυτη!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή...
    By Rouval in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-2017, 22:10
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 14:09
  3. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27
  4. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 02:13
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 02:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •