Εχω γινει αντικοινωνικη! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    <<φίλη μου>> Νatalie 3 κάτι μου θυμίζει αυτό το θέμα, μήπως το έχεις γράψει και παλαιότερα;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Πάντως εγώ μερικές φορές μόνος μου πάω για καφέ και περνάω ωραία!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι απογοητεύτηκες πριν 5 χρόνια από κάποιο σκηνικό κι από τότε έχεις γίνει υπερβολικά καχύποπτη και επικριτική με τους ανθρώπους. Αφού η ίδια το θεωρείς πρόβλημα και θες να γίνεις πιο κοινωνική, απλά πρέπει να δώσεις μία ευκαιρία στους άλλους και να μην τους απορρίπτεις πριν καν τους γνωρίσεις καλύτερα. Δεν κοιτάνε όλοι μόνο τον εαυτούλη τους κι ακόμα κι αν το κάνουν, δεν σημαίνει ότι το κάνουν σε συνάρτηση με εσένα. Μήπως έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από ανθρώπους που δεν ξέρεις καλά με αποτέλεσμα να απογοητεύεσαι εύκολα;

    Το να βρίσκεσαι π.χ. σε μία παρέα και να συμμετέχεις σε μία συζήτηση με ανθρώπους που απλά έτυχε να βρίσκονται εκεί και δεν τους ξέρεις, δεν είναι κάτι το τρομερό που θα σε βλάψει. Με το να ανταλλάξεις δυο κουβέντες δεν τους παντρεύεσαι κιόλας. Αν δεν είστε στο ίδιο μήκος κύματος, τι είχαμε τι χάσαμε. Αν τυχόν συζητήσεις και δεις ότι έχεις κοινά και ταιριάζεις με κάποιον όμως, μπορεί να είναι η αρχή μιας φιλίας ή απλά μίας χαλαρής παρέας ή έστω μιας κοινωνικής επαφής που αν δεν σε ωφελήσει σε κάτι άμεσα, τουλάχιστον δεν θα σε βλάψει.

    Πρέπει να αφήσεις την επιφυλακτικότητα κατά μέρος και να αφεθείς λιγάκι.

  4. #19
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Εμενα μου αρεσει η μοναχικοτητα κι αλλο τοσο οι βαθειες επιλεκτικες σχεσεις.και στο κατω κατω δεν ειμαστε αναγκασμενοι να ακολουθουμε τη μαζα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Εχεις συντροφο και κανα 2 -3 φιλους μια χαρα.αλλοι δεν εχουν κανεναν.δεν εχει σημασια ο αριθμος των ανθρωπων αλλα η ποιοτητα των σχεσεων

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Συμφωνώ μαζί σου.
    Μοναχικότητα φτάνει να ναι επιλογή ενώ έχω την ευκαιρία να σχετίζομαι εύκολα με τους άλλους.

    Όσο κόσμο και να ξέρεις, ακόμα κι αν όπου πας και σταθείς ο κόσμος σε ξέρει και σε χαιρετάνε, άμα δεν υπάρχουν αυτές οι έστω λίγες βαθιές επιλεκτικές ποιοτικές σχέσεις, θα βιώνεις τη θλίψη της μοναξιάς ή θα συμβιβάζεσαι με το να σχετίζεσαι προσαρμοζόμενος με λάθος για σενα άτομα. Ο κόσμος που θα σε βλέπει μ αυτους θα διερωτάται αν είσαι καλά ή πως γίνεται εσύ να σχετίζεσαι με τέτοιους.
    γιάννης

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    6
    Νομιζω ειναι διαφορετικο πραγμα η μοναχικοτητα που την επιλεγεις απο το να φοβασαι να εχεις σχεση με τον οποιοδηποτε ανθρωπο.και εγω απολαμβανω πολυ τον προσωπικο μου χωρο και χρονο.Πηγαινω πολυ συχνα για καφε με το βιβλιο μου,για περπατημα ακομα και ταξιδι εχω παει , με την WorldVentures στην Ρωμη, αλλα οποτε θελω την συντροφικοτητα και την παρεα νιωθω εξισου ανετη
    Last edited by Κάλι; 25-07-2018 at 23:06.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Κάλι View Post
    Νομιζω ειναι διαφορετικο πραγμα η μοναχικοτητα που την επιλεγεις απο το να φοβασαι να εχεις σχεση με τον οποιοδηποτε ανθρωπο.και εγω απολαμβανω πολυ τον προσωπικο μου χωρο και χρονο.Πηγαινω πολυ συχνα για καφε με το βιβλιο μου,για περπατημα ακομα και ταξιδι εχω παει αλλα οποτε θελω την συντροφικοτητα και την παρεα νιωθω εξισου ανετη
    αυτο ειναι πολυ καλο...

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εχεις σκευτει να μεινεις λιγο μονη επειτηδες? κ εκει να παρατηρισεις τι αισθανεσαι?

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εγω θυμαμαι επρεπε να φτασω στο σημειο να περιβαλωμαι μονο απο τετοια ατομα. προκειμενου να αναγκαστω να μεινω μονος. κ εκει να ερθει ενα μεγαλο εσωτερικο κενο. κ στη συνεχεια να το αφησω να με καταπιει. κ μετα αρχισα να νιωθω οτι τελικα αποδεσμευωμαι με υγειες τροπο απο τον κοσμο κ την αναγκη μου για τον κοσμο κ να αισθανωμια καλαε τον εαυτο μου

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    γτ για να αισθανεσαι ολλη αυτην την απαχθεια για τον κοσμο αλλα συνχρονος να θες να ασχολεισαι με το γεγονος ""γτ να ειναι ετσι οι ανθρωποι" υποδηλωνει οτι μεσα σου εχεις μια θεληση ((η οποια μπορει να ειναι κ λιγο αναγκη)) να συσχετιζεσαι με κοσμο συνεχεια

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    κ γω το ειχα αυτο... ηθελα να προσκολουμαι σε ανθρωπους... οκ εσυ θσως να μην το εχεις τοσο εντονα αλλα παλι βλεπω οτι τοχεις σενα βαθμο... οπως κ ναχει η ζωη σου δειχνει οτι θελει να σε αποτραβηξει απο τον κοσμο... κ δεν το κανει τυχαια... κ πιστεψεμε η ζωη ξερει κτ παραπανω απο το καθε χαζο ανθρωπακι εκει εξω... οποτε αν θες την συμβουλη μου συμπορευσου μαζι της... μην την πας κοντρα

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Καταρχας οτι σε προδωσαν καποιοι κοντινοι σου η ετσι το μετεφρασες εσυ (αν ρωτησουμε καποιον θα πει οτι τον προδωσες εσυ), δε σημαινει οτι θα ζησεις το ιδιο με ολους.
    Κατα δευτερον εχεις συντροφο, εχεις δυο τρεις φιλους που εμπιστευεσαι, δε καταλαβαινω γιατι να ξεκοψεις τελειως νεες παρεες, απλα να περνατε ωραια καποιες στιγμες. Δεν χρειαζεται οοοοσους ξερουμε να τους εμπιστευθουμε τα εσωψυχα μας και αυτοι τα δικα τους. Μπορει απλα να πινετε ενα καφε που και που η να μαζευεστε για μια ταινια ξερω γω.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Καταρχας οτι σε προδωσαν καποιοι κοντινοι σου η ετσι το μετεφρασες εσυ (αν ρωτησουμε καποιον θα πει οτι τον προδωσες εσυ), δε σημαινει οτι θα ζησεις το ιδιο με ολους.
    Κατα δευτερον εχεις συντροφο, εχεις δυο τρεις φιλους που εμπιστευεσαι, δε καταλαβαινω γιατι να ξεκοψεις τελειως νεες παρεες, απλα να περνατε ωραια καποιες στιγμες. Δεν χρειαζεται οοοοσους ξερουμε να τους εμπιστευθουμε τα εσωψυχα μας και αυτοι τα δικα τους. Μπορει απλα να πινετε ενα καφε που και που η να μαζευεστε για μια ταινια ξερω γω.
    εδω εχει δικιο

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Καταρχας οτι σε προδωσαν καποιοι κοντινοι σου η ετσι το μετεφρασες εσυ (αν ρωτησουμε καποιον θα πει οτι τον προδωσες εσυ), δε σημαινει οτι θα ζησεις το ιδιο με ολους.
    Κατα δευτερον εχεις συντροφο, εχεις δυο τρεις φιλους που εμπιστευεσαι, δε καταλαβαινω γιατι να ξεκοψεις τελειως νεες παρεες, απλα να περνατε ωραια καποιες στιγμες. Δεν χρειαζεται οοοοσους ξερουμε να τους εμπιστευθουμε τα εσωψυχα μας και αυτοι τα δικα τους. Μπορει απλα να πινετε ενα καφε που και που η να μαζευεστε για μια ταινια ξερω γω.
    Πολυ Σωστος...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έχω ξεκινήσει να γίνομαι αντικοινωνική και αγενής κάποιες φορές
    By Copper in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 25-05-2018, 17:36
  2. σχεση με ατομο με αντικοινωνικη διαταραρχη
    By dimitra79 in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 43
    Last Post: 11-05-2017, 20:25
  3. Είμαι απλά αντικοινωνική ή καταθλιπτική;
    By marianna:) in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2016, 10:56
  4. Αντικοινωνικη συμπεριφορα?
    By forsaken in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-2013, 06:22
  5. Συμβουλή για αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας
    By haroulini in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 03-06-2006, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •