πηρα πισω τα κιλα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40

    πηρα πισω τα κιλα μου

    α ρε παιδια να πω και γω για τις περιπετειες μου με τα κιλα
    το μεγαλυτερο που εχω φτασει ειναι 100 οπου το ειχα παρει αποφαση και πηγα σε διατροφολογο αργα και σταθερα χωρις στερησεις εκανα και τις παρασπονδιες μου εφτασα 70 κιλα (πολυ ευχαριστημενη ,γενικα στοχος μου ηταν να φτασω καπου 60-70 κιλα ιδανικο καθως ειμαι και 1,75) ηρθαν οι πανελληνιες αρχισα να βαζω λιγα κιλακια ειπα ενταξει ειναι ανποφευκτο σε αυτη τη περιοδο μετα περασα σε μια πολη που τα παργαματα ηταν πολυ σκατα τσουκο τσοκου εφτασα 85 κιλα
    χθες ειχα μια συζητηση μ εναν φιλο και μου λεγε οτι ειχε παθει πλακα τοτε που ημουν αδυνατη κλπ και συζητουσαμε περι κιλων (καθως και ο ιδιος εβαλε πολλα κιλα μεσα σενα χρονο)
    εβλεπα και μετα τις φωτο μου πως ημουν και θυμομουν οτι ενιωθα περρισοτερη αυτοπεποιθηση φοραγα ρουχα που φορουσα στο γυμνασιο κλπ και με επιασε μια απιστευτη στεναχωρια μακαρι να το μου κανε παλι το κλικ και να αρχισω παλι προσπαθεια χωρις να την παρατησω ....
    τοση προσπαθεια πηγε τζαμπα και να ταν μονο τα κιλα το προβλημα...
    ευχαριστω και συγνωμη για το κουραστικο μου κειμενο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολες οι διαιτες ειναι αποτυχημενες , ............. αυτο που πετυχαινει ειναι να κανεις την σωστη διατροφη τροπο ζωης ...... εσυ δεν τοκανες προφαως , ξαναπροσπαθησε κανοντας διατροφη , οχι διαιτα .................. απο τους 30 οπου χανουν κιλα , οι 29 τα ξαναπαιρνουν καποια στιγμη ....... γιατι δεν κανουν την διατροφη τροπο ζωης ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    χμ αποκτησε ενα αθλημα χομπι εγω κανω τριαθλο και σιγα σιγα πεφτω, προσεχω και τη διατροφη βεβαια..... ειμουν 114 και τωρα ειμαι 92

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    με διατροφη εχασα τα κιλα τοτε οχι διαιτα ,απλα οπως λες δεν μου εγινε τροπος ζωης δυστυχως

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marvel View Post
    με διατροφη εχασα τα κιλα τοτε οχι διαιτα ,απλα οπως λες δεν μου εγινε τροπος ζωης δυστυχως
    Συνηθεια ειναι .........................

    αφου τα καταφερες μια φορα , θα τα καταφερεις και δευτερη .......
    κι εγω σε διατροφη ειμαι , αλλα χανω πιο αργα τα κιλα , 3 /μηνα ...... πηρα τα κιλα λογω καταχρησης κρασιου, που ανοιγει την ορεξη .....
    Last edited by Macgyver; 22-07-2018 at 14:08.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    σευχαριστω πολυ !!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παρακαλω , εισαι ευγενης ...... σπανιο το ευχαριστω ....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολες οι διαιτες ειναι αποτυχημενες , ............. αυτο που πετυχαινει ειναι να κανεις την σωστη διατροφη τροπο ζωης ...... εσυ δεν τοκανες προφαως , ξαναπροσπαθησε κανοντας διατροφη , οχι διαιτα .................. απο τους 30 οπου χανουν κιλα , οι 29 τα ξαναπαιρνουν καποια στιγμη ....... γιατι δεν κανουν την διατροφη τροπο ζωης ........
    Σύμφωνω!θέλει τη σωστή διατροφή ως τρόπο ζωής όχι ως δίαιτα για να χάσεις γρήγορα κιλά!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    23
    Μία από τα ίδια και εγώ... ξέρεις όμως τι μου χτύπησε άσχημα ; Το γεγονός ότι είπες πως ένας φίλος σου σου είπε πως όταν ήσουν αδύνατη 'είχε πάθει πλάκα' !
    Μου το έχει κάνει και έμενα αυτό ένα άτομο που θεωρούσα φίλο μου ... στη συνέχεια φέρθηκε πολύ άσχημα ! Θα σου έλεγα να προσέξεις , καθώς καλό είναι οι φίλοι μας να καταλαβαίνουν ποια θέματα είναι ευαίσθητα για εμάς και να μην τα "αγγίζουν". Αυτά τα έγραψα καθώς από όσα γράφεις κατάλαβα πως η συζήτησή σας έδωσε το έναυσμα για να κατρακυλήσεις στο παρελθόν. Κάτι που με έχει βοηθήσει είναι το να μη σκεφτόμαστε το σώμα μας όπως ήταν στο παρελθόν αλλά να φανταζόμαστε πως θέλουμε να το χτίσουμε στο μέλλον.
    Υ.Γ. Τώρα τελευταία έχω υπολογίσει τις θερμίδες μου για να χάσω βάρος και ακολουθώ "ευέλικτη" διατροφή , ψάξε το πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει για να γίνει τρόπος ζωής ! Όπως λέγεται στα αγγλικά If it fits your macros , ουσιαστικά δεν αποκλείεις ομάδες τροφίμων , τρως κυριολεκτικά τα πάντα όμως μαθαίνεις να ελέγχεις την ποσότητα και τη συχνότητα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Δεν ξέρω πια τι να πω. Δυστυχώς οι πειρασμοί θα είναι πάντα εκεί. Και δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι είναι κωλόφαρδοι και δεν παχαίνουν ότι και να φάνε! Χαχα. Ευτυχώς για αυτούς βέβαια.

    Γνώμη μου είναι πως τα κιλά δεν παίζουν και πολύ ρόλο. Κάποτε το πάχος ήταν ένδειξη κάλλους. Τα πρότυπα που περνάνε στον κόσμο αλλάζουν. Προσωπικά μια κοπέλα που μου αρέσει θα μου άρεσε σε οποιοδήποτε βάρος εκτός φυσικά από ακραία παραδείγματα πάχους, όπως το να είναι 250 κιλά. Τα λεγόμενα πιασίματα τα βρίσκω σέξυ.

    Πάνω από όλα λοιπόν πρέπει να μας αρέσουμε ΑΚΡΙΒΏΣ όπως είμαστε. ΜΕΤΆ κάνουμε διορθώσεις. Χάνουμε κιλά κτλ κτλ. Δεν πρεπει τα κιλά μας να γίνονται εμμονή. Τύπου, νιώθω χάλια γιατί πάχυνα κι όταν αδυνατίσω θα είμαι θέα άπιαστη και θα νιώθω υπέροχα. Ένας λόγος που δεν τα χάνουμε είναι και αυτός. Το ότι τα θεωρούμε κατάρα.

    Χρειάζεται ισορροπία. Το να γίνει αλλαγή στον τρόπο ζωής δεν με βρίσκει σύμφωνο. Δηλαδή δεν θα φας ποτέ ξανά κάτι που σου αρέσει?? Νομίζω αυτό μόνο σε ακραίες περιπτώσεις υγείας θα έπρεπε να γίνεται. Τα πάντα πρέπει να τρώει ο άνθρωπος και να μην στερείται. Όσο πιο πολλή σκέψη καταναλώνεται στο θέμα αυτό, τόσο μεγαλύτερη κούραση επέρχεται στον άνθρωπο η οποία οδηγεί μετά σε ξεσπάσματα.

    Σκέψου μια αδύνατη κοπέλα που ήταν πάντα αδύνατη και έτρωγε τα πάντα χωρίς να παχαίνει. Έχει σκεφτεί ποτέ να αλλάξει τον τρόπο ζωής της?? Δεν νομίζω. Απλά τρώει χωρίς ενοχές ότι θέλει και κυρίως χωρίς καταναγκασμούς. Τρώει σιγά σιγά, ευχαριστιέται λίγο και μετά στοπ. Τι θέλω να πω?? Πως δεν είμαστε ούτε μοντέλα, ούτε επαγγελματίες για να κάνουμε τρελές διατροφές και να πιέζουμε άδικα τους εαυτούς μας αρκεί να κινούμαστε σε λογικά πλαίσια και κυρίως αρκεί να μην κινδυνεύει η υγεία μας.

    Ο πατέρας μου είναι 82 χρόνων, είναι μια ζωή αδύνατος, τρώει σιγά σιγά, ότι θέλει και ποτέ δεν είχε το παραμικρό εκτός από πρόσφατα λίγο ανεβασμένο σάκχαρο. Ποτέ δεν έκανε δίαιτα. Ποτέ δεν τον απασχόλησε το βάρος του και ποτέ δεν ξεπέρασε τα 85 κιλά.

    Ποιο το συμπέρασμα όσων λέω? Και τα λέω να τα ακούω και ο ίδιος. Πάνω από όλα χρειάζεται μια υγιής σχέση με το φαγητό και μια υγιής σχέση με τον εαυτό μας. Όταν επιτύχουμε αυτό, τοτε και τα περιττά κιλά θα χαθούν και εμείς θα είμαστε πιο ευτυχισμένοι.

    Άσε όλους τους επαγγελματίες που τα οικονομούν από την βιομηχανία του αδυνατίσματος να προτείνουν και να προωθούν αυτές τις απόψεις ότι πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και κουραφεξαλα. Αυτοί συμφέρον έχουν να κάνουν όλο τον κόσμο ρομπότ. Νέα κοπέλα είσαι, θα ευχαριστηθείς το καλό φαι τώρα που μπορείς.

    Αν μπορείς να προσθέσεις ελαφριά άσκηση λίγες φορές την εβδομάδα γιατί κάνει καλό και στο σώμα και στην ψυχή. Μπορείς να ξανακάνεις δίαιτα πάλι και να χάσεις τα κιλά αλλά για να μείνουν μακριά σου για πάντα σκέψου ότι σου έγραψα πιο πάνω.

    Σημείωση: δεν είμαι γιατρός ούτε παντογνώστης, απλά παραθέτω τις δικές μου σκέψεις πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί όλη μου τη ζωή όντας πλέον για άλλη μια φορά παχύσαρκος και σε διαδικασία απώλειας κιλών αλλά και για λόγους υγείας πλέον!

    Φιλικά, καλή επιτυχία!

Similar Threads

  1. πηρα κιλα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 02-12-2014, 23:59
  2. Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 02:39
  3. Πηρα βαρος....
    By ntinoula_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2010, 20:25
  4. Πηρα κιλα... κανεις για τρεξιμο?
    By nai in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2009, 14:42
  5. πήρα ατμομάγειρα
    By device in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 15
    Last Post: 23-12-2008, 07:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •