Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1

    Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)

    Γειά σας, είμαι ο Γιώργος, 20 χρόνων... Γενικά γνωρίζω πως παθαίνω κρίσεις πανικού, αλλά διαβάζοντας πολλά στο Internet και γενικά με όσα μπορώ να ξέρω, τα συμπτώματα που έχω τα οποία θα εξηγήσω παρακάτω με έχουν μπερδέψει όσων αφορά το αν είναι όλα μέρος της κρίσης η αν παθαίνω πραγματικά έμφραγμα... Πρώτα από όλα το όλο θέμα κρατάει εδώ και σχεδόν 4 μήνες. Ξεκίνησε με δυσπνοιες την ώρα που ξαπλωνα για να κοιμηθώ. Γενικά μισώ τον ύπνο, κοιμαμαι ελάχιστα και 90% συνήθως μέρα και έχω τις κακές συνήθειες του καπνίσματος και του καφέ...Οποτε γνωρίζω πως θα υπάρχουν ταχυκαρδιες ανά διαστήματα και παρόλα αυτά αγχώνομαι και έτσι παθαίνω mini πανικους και έτσι έρχετε η δυσπνοια, η ελαφρά ενόχληση στο στηθος και φυσικά το αίσθημα του θάνατου... Και αν και μου είναι πολύ εύκολο να ξεφύγω και να ηρεμήσω, τον τελευταίο καιρό την ώρα που πάω να κοιμηθώ νιώθω πως σταματάει η καρδιά μου και άλλοτε πως σταματάει η αναπνοή μου. Σήμερα ενώ πήγαινε να με πάρει ο ύπνος και αφού λίγες ώρες πιο πριν πέρασα μια μικρή κρίση, πετάχτηκα νομίζοντας πως δεν έχω παλμό, και αφού σηκώθηκα μερικά δευτερόλεπτα μετά η καρδιά μου άρχισε να χτυπάει πολύ γρήγορα, άρχισα να παίρνω βαθιές και ήρεμες ανάσες βγήκα έξω στον καθαρό αέρα, και μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά είχα ηρεμήσει. Επίσης πείρα σφυγμους και ήταν 85, δηλαδή απόλυτα φυσιολογικοι για την ηλικία μου. Το θέμα είναι πως υπάρχει πάντα ο φόβος του θανατου εκείνη την ώρα του πανικού όπως είναι φυσιολογικό, και έχω αρχίσει να το αποδέχομαι, απλά κουραστικα να μου συμβαίνει πάντα την ώρα που πάω να αποκοιμηθω και γενικά την ώρα που είμαι μόνος μου και θέλω να ηρεμήσω.
    Να σημειώσω πως και τώρα που δεν είμαι μόνος μου, υπάρχει μια μικρή δυσπνοια και μια ενόχληση στο στηθος αλλά ποτέ δεν έχω πάθει κρίση μπροστά σε κάποιον, η γενικά όταν είμαι ενεργός μέσα στην μέρα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν παθαίνεις έμφραγμα, είναι μέρος της κρίσης. Το θέμα όμως είναι να βρεις πως θα σταματήσεις τις κρίσεις, όχι να λες, δεν βαριέσαι, θα καπνίζω σαν φουγάρο, θα πίνω 50 καφέδες την μέρα, θα κοιμάμαι 2 ώρες κι ας έχω καμια ταχυκαρδία, τι έγινε; Το βλέπεις πως γίνονται με τον καιρό πιο έντονες οι κρίσεις. Αφού σε γενικές γραμμές το ελέγχεις ως τώρα, προσπάθησε να αποφεύγεις παράγοντες που σε τσιτώνουν και προσπάθησε να κάνεις ένα πρόγραμμα με νορμάλ ωράρια ύπνου. Μπορεί να μην κοιμάσαι αμέσως σαν πουλάκι ή πολλές ώρες, αλλά αν έχεις μάθει τον οργανισμό να ξαπλώνει στις 5 το πρωί και να ξυπνάει στις 12 το μεσημέρι ας πούμε, πως θες να ρυθμιστεί το βιολογικό σου ρολόι από την μία μέρα στην άλλη; Κάνε αλλαγές σιγά σιγά και η κατάσταση θα βελτιωθεί.

    Επίσης καλό είναι να ψάξεις που οφείλεται όλο αυτό. Αν είναι απλά ο τρόπος ζωής σου κι όχι κάτι βαθύτερο, θα το αφήσεις πίσω γρήγορα. Αν είναι κάτι άλλο που στα προκαλεί όλα αυτά και ο τρόπος ζωής σου απλά το επιδεινώνει, τότε καλό είναι να βρεις τι είναι αυτό το κάτι και να δουλέψεις πάνω σε αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by whiteboycode View Post
    Γειά σας, είμαι ο Γιώργος, 20 χρόνων... Γενικά γνωρίζω πως παθαίνω κρίσεις πανικού, αλλά διαβάζοντας πολλά στο Internet και γενικά με όσα μπορώ να ξέρω, τα συμπτώματα που έχω τα οποία θα εξηγήσω παρακάτω με έχουν μπερδέψει όσων αφορά το αν είναι όλα μέρος της κρίσης η αν παθαίνω πραγματικά έμφραγμα... Πρώτα από όλα το όλο θέμα κρατάει εδώ και σχεδόν 4 μήνες. Ξεκίνησε με δυσπνοιες την ώρα που ξαπλωνα για να κοιμηθώ. Γενικά μισώ τον ύπνο, κοιμαμαι ελάχιστα και 90% συνήθως μέρα και έχω τις κακές συνήθειες του καπνίσματος και του καφέ...Οποτε γνωρίζω πως θα υπάρχουν ταχυκαρδιες ανά διαστήματα και παρόλα αυτά αγχώνομαι και έτσι παθαίνω mini πανικους και έτσι έρχετε η δυσπνοια, η ελαφρά ενόχληση στο στηθος και φυσικά το αίσθημα του θάνατου... Και αν και μου είναι πολύ εύκολο να ξεφύγω και να ηρεμήσω, τον τελευταίο καιρό την ώρα που πάω να κοιμηθώ νιώθω πως σταματάει η καρδιά μου και άλλοτε πως σταματάει η αναπνοή μου. Σήμερα ενώ πήγαινε να με πάρει ο ύπνος και αφού λίγες ώρες πιο πριν πέρασα μια μικρή κρίση, πετάχτηκα νομίζοντας πως δεν έχω παλμό, και αφού σηκώθηκα μερικά δευτερόλεπτα μετά η καρδιά μου άρχισε να χτυπάει πολύ γρήγορα, άρχισα να παίρνω βαθιές και ήρεμες ανάσες βγήκα έξω στον καθαρό αέρα, και μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά είχα ηρεμήσει. Επίσης πείρα σφυγμους και ήταν 85, δηλαδή απόλυτα φυσιολογικοι για την ηλικία μου. Το θέμα είναι πως υπάρχει πάντα ο φόβος του θανατου εκείνη την ώρα του πανικού όπως είναι φυσιολογικό, και έχω αρχίσει να το αποδέχομαι, απλά κουραστικα να μου συμβαίνει πάντα την ώρα που πάω να αποκοιμηθω και γενικά την ώρα που είμαι μόνος μου και θέλω να ηρεμήσω.
    Να σημειώσω πως και τώρα που δεν είμαι μόνος μου, υπάρχει μια μικρή δυσπνοια και μια ενόχληση στο στηθος αλλά ποτέ δεν έχω πάθει κρίση μπροστά σε κάποιον, η γενικά όταν είμαι ενεργός μέσα στην μέρα μου.
    Αρχικά φίλε μου να ξέρεις οτι 20 χρονών πρόβλημα με την καρδιά ειναι πολύ δυσκολο απο την μια στην άλλη! Ακομα και με ιστορικό στην οικογένεια! Παμε παρακάτω τώρα, το άγχος συσσωρεύεται στην περιοχή γύρω απο το στήθος! Τις.ενοχλήσεις αυτές και οτι σταματάει βη καρδιά μου τα ένοιωθα για πολλούς μήνες! Εφαγα πολλά λεφτά σε γιατρούς και εξετάσεις(Μέχρι μαγνητική πολύ πρόσφατα). Γνώμη μου.. σταμάτα οτι κάνεις κάτσε συζητα με τον εαυτό σου και Κάνε πράγματα που θες και γουστάρεις Εσύ.. ασε τους άλλους ακομα κ η μάνα σου να είναι.. ξέρω σκληρό λ, έτσι έλεγα και εγώ αλλα κάνει καλό ο εγωισμός σε αυτη τη φάση

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  2. Καρδιακη ανακοπη
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 08-08-2017, 09:42
  3. Κρίση Πανικού και φόβος θανάτου...
    By Anastasis in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 11-05-2015, 18:27
  4. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 18:14
  5. Προσβολή της νοημοσύνης μας
    By nature in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 22-05-2009, 13:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •