Αγχος που οδηγει σε κρισεις πανικου και εμετους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2

    Αγχος που οδηγει σε κρισεις πανικου και εμετους

    Καλησπέρα, το άγχος για διάφορα θέματα με διακατέιχε από μικρό. Όταν ήμουν δημοτικό κάθε πρωι έκανα εμετό στο σχολείο και μετά ήμουν μια χαρα. Το προβλημα τωρα που μεγαλωσα ειναι χειροτερο. Οταν αγχωνομαι για διάφορα θεματα οπως εξετασεις και τα λοιπα θελω αυτοματα να κανω εμετο. Επισης νιωθω αγχος οταν ειμαι μακρια απο το σπιτι μου. Προσφατα πηγα ενα ταξιδι κατι εφαγα που με πειραξε και στη συνεχεια με καταβαλε το αγχος οτι ειμαι μακρια και ηθελα να κανω εμετο... εκανα εμετο στο αεροπλανο και οταν πηγα στο ξενοδοχειο δεν μπορουσα να κοιμηθω γιατι εκανα συνεχεια εμετο... πηγα σε ενα τοπικο νοσοκομειο ηρεμισα αλλα την ιδια νυχτα οταν πηγα να κοιμηθω παλι με επιασε το αγχος οτι ειμαι μακρια και ειμαι αρρωστος κατι που με οδηγησε στο να ξανα αρχισω τους εμετους... αγχονομουν οτι ειμαι μακρια και οτι δεν θα μπορω να κοιμηθω καλα στο δωματιο τουνξενοδοχειου ενω δεν υπηρχε καποιος σοβαρος λογος... παθενα κρισεις πανικου και ενιωθα εκρηξη ανδρεναλινης και οτι καποιος μου πιεζει τα σωθικα... πλεον δεν αντεξα πηρα το πρωτο αεροπλανο και γυρισα πισω... μολις μπηκα στο αεροολανο της επιστροφης αμεσως ηρεμισα μου περασαν τα παντα και ενιωθα ευτυχια... αυτο νιωθω γενικα οταν ελθω αντιμετπος μρ αγχωθης καταστασεις και οταν παω καποιο ταξιδι... τον οκτπβριο θα ξαναταξιδεψω, μπορω να κανω κατι για να μην με πιαννουν αυτες οι κρισεις πανικου ππου οδηγουν σε εμετο?? Ευχαριστω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα!
    Σαν μία πρώτη γνώμη, χωρίς να είμαι ειδική, είναι λάθος σου που πήρες το πρώτο αεροπλάνο πίσω, έπρεπε να βγεις έξω να περπατήσεις και να κάνεις πράγματα που θα σου αποσπούσαν την προσοχή αντί να κάθεσαι μέσα στο δωμάτιο και να αγχώνεσαι περισσότερο. Η έκθεση σε αυτά που σε αγχώνουν/φοβίζουν είναι απαραίτητη για να το ξεπεράσεις. Δεν είναι εύκολη διαδικασία αρχικά, αλλά σιγά-σιγά η κατάσταση θα βελτιωθεί. Επίσης πρέπει να ψάξεις που οφείλεται η τόση ανασφάλεια όταν είσαι μακριά από το σπίτι σου και για τα διάφορα άλλα θέματα που λες.

    Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να δεις έναν ψυχολόγο αφού τόσα χρόνια δεν έχεις καταφέρει να το ελέγξεις μόνος σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    παιδιά γεια σας. Υποφερω εδω και 20 χρονια απο διαχυτη αγχωδη διαταραχη. Παιρνω αγωγη. Eπαιρνα ladose επειδη ομως υποτροποιασα μου δωσανε seropram. το παιρνω εδω και 2 εβδομαδες. ζαλιζομαι, εχω ασταθεια και υποταση. Τα αλμυρα δε βοηθαν ουτε το efortil. xanax παιρνω εδω και 20 χρονια και δε με πειραξε ποτε. Τα συνεχιζω και αυτά. Εχει κανεις αλλος αυτες τις παρενεργειες?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα!
    Σαν μία πρώτη γνώμη, χωρίς να είμαι ειδική, είναι λάθος σου που πήρες το πρώτο αεροπλάνο πίσω, έπρεπε να βγεις έξω να περπατήσεις και να κάνεις πράγματα που θα σου αποσπούσαν την προσοχή αντί να κάθεσαι μέσα στο δωμάτιο και να αγχώνεσαι περισσότερο. Η έκθεση σε αυτά που σε αγχώνουν/φοβίζουν είναι απαραίτητη για να το ξεπεράσεις. Δεν είναι εύκολη διαδικασία αρχικά, αλλά σιγά-σιγά η κατάσταση θα βελτιωθεί. Επίσης πρέπει να ψάξεις που οφείλεται η τόση ανασφάλεια όταν είσαι μακριά από το σπίτι σου και για τα διάφορα άλλα θέματα που λες.

    Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να δεις έναν ψυχολόγο αφού τόσα χρόνια δεν έχεις καταφέρει να το ελέγξεις μόνος σου.

    Η αληθεια ειναι οτι εμεινα μια μέρα στη χωρα που πηγα, βγηκα εξω, περπατησα κιολας αλλα το αισθημα ανασφαλειας και αγχους δεν ελεγε να φυγει. Οντως μολις πηγα πισω στο σπιτι μονο και μονο που σκεφτομουν οτι ειμαι σε μια αλλη χωρα και δεν μπορουσα να κοιμηθω ευκολα και ημουνα και αρρωστος, το αγχος και η κριση πανικου αρχισε ξανα να με διακατεχει οποτε αρχισαν και παλι οι αναγουλες... την επομενη μερα επεστρεψα πισω...

    Ναι, τοσα χρονια δεν εχω καταφερει να διαχειριστω το αγχος μου αλλα οταν κατι γινεται συνηθεια πχ εξετασεις τοτε συνηθιζω και δεν υπαρχει προβλημα. Οταν όμως ειναι κατι που δεν το κανω και πολυ συχνα πχ επαγγελματικα ταξιδια εκει ειναι που καταστρεφομαι...

Similar Threads

  1. Αγχος και κρίσεις πανικού
    By Maria199 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 28-08-2015, 22:46
  2. Φοβοι-κρισεις πανικου-αγχος
    By dazzle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 07:21
  3. Κρισεις Πανικου-Αγχος!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-04-2009, 09:53
  4. άγχος με κρίσεις πανικού;
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2008, 03:05
  5. κρισεις πανικου + αγχος
    By jo* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2008, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •