πως νιωθετε με ενα τραγουδι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40

    πως νιωθετε με ενα τραγουδι;

    μπορει να εχει ξαναανεβει το θεμα
    μπορειτε ειτε να μας πειτε πως νιωθετε με ενα τραγουδι
    ειτε να μας βαλετε ενα τραγουδι και να μας αναλυσετε γιατι σας κανει νιωθετε ετσι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Καλησπερα.
    Περναω μια φαση στο διαστημα της καταθλιψης που βιωνω,οπου ολα τα κομματια μου προκαλουν θλιψη.Πριν κανα μηνα πολυ πιο εντονη θλιψη.Και αισθανομαι ταυτιση..οτι ολα τα τραγουδια (μονο σκυλαδικα δεν ακουω και με αηδιαζουν) σχετιζονται με ενα κομματι της ζωης μου...
    Στην εντονη εκρηξη της καταθλιψης,τον Απριλιο, τραγουδουσα το" καφε της ξεγνοιασιας " απο Μαχαιριτσα και εκλαιγα...Ελεγα..κοιτα.."παλι α γεματη τσεπη.."Η ξεγνιασια φανταζε μιλια μακρια απο μενα.
    Μετα ,παλι τον Απριλιο ,ακουγα το "πηρα κοκκινα γυαλια"..."κι ουτε ξερω πώσ να ζω ολυτε και πώσ ν αγαπω..τη ζωη μου επιβλεπω..".Αυτο ακομα με αντιπροσωπευει ...σφιγγομουν μεσα στο λεωφορειο και βουρκωνα πισω απο τα γυαλια ηλιου ..
    Τωρα ,στο καταστημα που δουλευω παιζει ενασ ιντερνετικος σταθμος.Παλι σφιγγομαι οταν ακουω το "every breath you take" ή το "what if god was one of us"..
    Επισης οταν ακουω ρεμπετικα ποναω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τα τραγούδια προκαλούν έντονα συναισθήματα, εγώ είμαι του έντεχνου, μπαλάντες, ελαφρολαϊκά, ακόμα και κλασική μουσική! Έχω κλάψει με την λίμνη των κύκνων στα ντάουν μου!! Χαχα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    1
    Εδώ και μια εβδομάδα έχω στο replay το 'Numb' των Linkin Park. Τα λόγια είναι δυνατά και υπάρχει ένας μεγάλος παραλληλισμός με την καθημερινότητα μου. Συγκεκριμένα μου έχει καρφωθεί ένας στίχος στο μυαλό: "Every step that I take is another mistake to you". Αυτό το τραγούδι με κάνει και κλαίω κάθε φορά. Και το 'Never too Late' των Three Days Grace.

  5. #5
    Απορώ πώς άνθρωποι διασκεδάζουν με χωρό και ποτά και τους φτιάχνεται κέφι με βαριά λαϊκά και τραγούδια με πόνο ή λυπητερό χαρακτήρα πχ Καζαντζίδης, Πουλόπουλος, Ξανθόπουλος.
    Ενώ τα ίδια τραγούδια όταν τα ακούνε ευαίσθητοι, συναισθηματικοί άνθρωποι ή άτομα με κατάθλιψη, αρρωστάναι ή τρέχουν να φύγουν από το μέρος.
    γιάννης

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Απορώ πώς άνθρωποι διασκεδάζουν με χωρό και ποτά και τους φτιάχνεται κέφι με βαριά λαϊκά και τραγούδια με πόνο ή λυπητερό χαρακτήρα πχ Καζαντζίδης, Πουλόπουλος, Ξανθόπουλος.
    Ενώ τα ίδια τραγούδια όταν τα ακούνε ευαίσθητοι, συναισθηματικοί άνθρωποι ή άτομα με κατάθλιψη, αρρωστάναι ή τρέχουν να φύγουν από το μέρος.
    χαχα δεν ειχα κατσει να το σκεφτω καθως δεν τα πολυακουω αλλα εχεις δικιο,παντως εγω δυο τρια που ακουω απο πουλοπουλο και καζαντζιδη και απο ρεμπετικα που τα αγαπαω μια χαρα με πιανει η μελαγχολια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα η μουσικη , μονο η ξενη , μου φτιαχνει το κεφι ............ οχι Ελληνικα/λαικα , απαπαπα ........αυτη με ξενερωνει , ιδιως τα καψουροτραγουδα ( και Κιαμος , Ρενμος , Παριος , και το κακο συναπαντημα .....) ...... τα ρεμπετικα ειναι τα μονο ελληνικα που μπορω νακουσω .....
    Μελαγχολια δεν με πιανει με τιποτα στον κοσμο .......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Παιδια...το χαμογελο της τζοκοντας...χατζηδακις..τι δισκος...τι κλαμα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Μας το εβαζε ο πατερας μου στα ταξιδια..αν μπορουσα να κοψω τις φλεβες μου εκει θα το εκανα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τα τραγούδια προκαλούν έντονα συναισθήματα, εγώ είμαι του έντεχνου, μπαλάντες, ελαφρολαϊκά, ακόμα και κλασική μουσική! Έχω κλάψει με την λίμνη των κύκνων στα ντάουν μου!! Χαχα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εχω χορεψει στη Λυρικη τα εργα:Καρυοθραυστης,Ωραια κοιμομενη και Δον Κιχωτης.
    Σε νιωθω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Σαν τη ριανα την πινκ κλπ δεν εχει και ειναι βαθυστοχαστεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγω μιλαω μονοσ μου εδω μεσα και ειναι απαραιτητο
    https://youtu.be/NpIkwevDuNE
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    υπαρχουν τραγουδια που μ κανουν κ κλαιω κ αλλα που μ ανεβαζουν, οπωσ αυτο εδω

    https://www.youtube.com/watch?v=rNSPXI7wrTI

    το γιατι...???..το λενε οι στιχοι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Το τραγουδι σ λεει οτι ολα εκει ειναι οτι σ αξιζει ξεστραβωσου και πηγαινε παρτο δε μ αρεσει γτ ειναι φτωχοσ ο τροποσ που το λεει προτιμω χιπ χοπ που σου λεει μια ολοκληρη ιστορια και αρ εν μπι γτ ειναι καυλερα μαυρικα και εχουν αισθητικη και σου λενε και την ιστορια ψαξου αμα θεσ κατι πιο βαθυ αλλα για να τα ακουσ αυυτα εισαι ακομα σε ροζ συνεφακι και κοιτα μην πεσεισ εγω ειμαι απο το δρομο και ακουω τον δρομο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χριστούγεννα :πώς νιώθετε;
    By psy me in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 104
    Last Post: 28-11-2015, 20:32
  2. πως νιωθετε σημερα?
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 17-05-2012, 15:41
  3. ΝΙΩΘΕΤΕ ΜΟΝΟΙ.....?
    By mtsek85 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 115
    Last Post: 03-08-2010, 14:59
  4. Νιώθετε μοναξιά?
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2010, 18:22
  5. νιωθετε σύγχυση...?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-2006, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •