νοημα της ζωης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    νοημα της ζωης...

    στη ζωη γενιωμαστε εντελος τυχαια χωρις κανενα νοημα ετσι δν ειναι?(εξαλου αφου δεν υπαρχουμε καν πριν γενηθουμε πως να μπορουμε να κανουμε επιλογες κιολας χαχαχα). υπυρξε καποιος απο σας που να του ειπε καποιος προγενέστερα οτι πρεπει να γενηθει για καποιον λογο η με καποιο σκοπο? πιστευω πως οχι, (εκτος κιαν ειναι καποιος αλεσταλμενος του θεου χαχα). τεσπα... θελω να πω οτι στη ζωη απο κει κ περα εμεις δεν ειμαστε αυτοι που βαζουμε το νοημα? αναλογος τι νοημα θελουμε να δωσουμε? θελω ομως να ρωτισω... ποσα διαφορετικα νοηματα εχουν δοθει στη ζωη απο τους ανθρωπους ανα τα χρονια? κ το δευτερο που θελω να ρωτισω... μηπως καποια νοηματα που μπορουμε να δωσουμε ειναι πιο καλυτερα η πιο ουσιαστικα απο καποια αλλα?

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Για μενα το νοημα τησ ζωησ ειναι τα κοριτσια η μπαλλα ο καφεσ και τα ουισκια και υγεια κ λιγα λεφτακια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    το νοημα της ζωης ειναι να γεννηθεις τυχερος ομορφος και γενικως πετυχημενος σε αντιθεση με μενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Για μενα το νοημα τησ ζωησ ειναι τα κοριτσια η μπαλλα ο καφεσ και τα ουισκια και υγεια κ λιγα λεφτακια
    ακριβος, το μυαλο μπορει να θελει συνεχεια κιαλα κιαλα κιαλα αλλα η καρδια ευχαριστιεται με λιγα κ καλα... δεν χρειαζωνται πολλα για να χωρτασεις την ζωη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Τα κοριτσια δεν τα χορταινουμε ποτε αν κ ειναι ολεσ ιδιεσ η μπαλλα θελει μια δεκαετια για να τη βαρεθεισ ο καφεσ ειναι απαραιτητοσ ωσ συμπληρωμα διατροφησ και το αλκοολ επισησ εγω γενικα και αυριο να πεθανω χεστηκα γνωρισα κοριτσια καταπληκτικεσ συζητησεισ φιλουσ ειχα λεφτα δεν εβγαλα αλλα δε με ενοιαξε ποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τα κοριτσια δεν τα χορταινουμε ποτε αν κ ειναι ολεσ ιδιεσ η μπαλλα θελει μια δεκαετια για να τη βαρεθεισ ο καφεσ ειναι απαραιτητοσ ωσ συμπληρωμα διατροφησ και το αλκοολ επισησ εγω γενικα και αυριο να πεθανω χεστηκα γνωρισα κοριτσια καταπληκτικεσ συζητησεισ φιλουσ ειχα λεφτα δεν εβγαλα αλλα δε με ενοιαξε ποτε
    ωραιος εκανες οτι καλυτερο μπορουσες μαυτα που ειχες κ που μπορουσες να εχεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    το νοημα της ζωης ειναι να γεννηθεις τυχερος ομορφος και γενικως πετυχημενος σε αντιθεση με μενα
    κ να γενηθει ενας αλλος με αυτα που λες θα χαρει για λιγο κ μετα θα περασει η φαση του... υπαρχουν κιαλα πραγματα που μποριες να θεσεις ως νοημα κ εχουμε μεγαλυτερη αξια κ κρατανε πιο πολυ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Ακριβωσ αρα οποτε και να φυγω χεστηκα αυτα σκεφτηκα αυτα εκανα χεστηκα που δεν πιασανε εγω εμαθα αυτα που επρεπε να μαθω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    σημασια εχει να φυγεις χορτατος και τις τελευταιες στιγμες να λες οτι εκανα ζωαρα ζωαρα για μενα ειναι λεφτα γκομενες αμαξια χλιδη φημη παρεες γενικα αυτο που εκραζα μικρος και τωρα που μεγαλωσα ζηλευω αυτο το προτυπο το οποιο αρνηθηκα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    γενικα αυτο που θελω να πω ειναι... ο ενας μπορει να πει οτι το νοημα της ζωης του για αυτον ειναι να γινει ενας καλος gamer γενικα η σε καποιο συγκεκρημενο παιχνιδη... οκ καυλα του... ενας αλλος να πει πως εγω θελω μεχρι το τελος της ζωη μου να περνω οσα πιο πολλα ντρογκια κ ψυχοτροπα για να αποκτησω ανωσια σε αυτα... οκ κ γιαυτον καυλα του......(επεισης να πω πως αυτα τα εχω ακουσει απο παιδια που ξερω, στα αληθεια)..... ο αλλος μπορει να θελει να γινει πολυ καλλος τζογαδορος... κ ερχωνται κ καποιοι αλλοι να πουν πως αυτα ειναι ανουσια κ βλακιες, εγω θελω να φτασω σε οσο πιο υψυλο ακαδημαικο επειπεδο μπορω η εγω θελω να κανω πολλα λεφτα κ καποιος αλλος ενας καλος καλητεχνης κ εχει κ αλλες κατιγοριες κ νοηματα που δηνει ο καθενας για την ζωη του.... το θεμα ειναι γτ θελουμε να δωσουμε νοημα στη ζωη μας κ αν το κανουμε ποσο θα μας εξυπηρετισει κ θα μας βοηθησει πραγματικα αυτο... κ γιατη να διαλεξω να νοηματοδωτησω ετσι την ζωη κ οχι αλλιος?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Εσυ πωσ θεσ να τη νοηματοδοτισεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Mπερδεύεις νομίζω τις φιλοδοξίες και τους στοχους με το νοημα της ζωής.
    Αυτά δεν έχουν καμιά αξία ως προς το νόημα της. Είναι απλά ματαιοδοξία.

    Το νόημα πιθανόν να μη μπορεί να στο δώσει κανείς.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Αλληλοσυμπληρωμενα ειναι αυτα η ζωη εχει νοημα γτ υπαρχει ο στοχοσ ο στοχοσ δινει το νοημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ξερετε πιστευω πως οταν φταναι κανεις στο τελος της ζωης του τωτε τα πραγματα αρχιζουν να του φενωνται αποτομα πιο καθαρα... κ η πρωτη σκεψη που ερχεται ειναι μακαρι να εβλεπα τα πραματα τοσο καθαρα απο παλαιωτερα... αρχιζεις να καταλαβαινεις πως κ να εβγαλες μεγαλο πτυχειο αυτο σε πηγε μεχρι ενα σημειο καλα αλλα μετα αρχισες να βλεπεις οτι δεν εχει κ τοσο πια μεγαλη αξια... πως κ να ηθελες σε ολλη την νεανικη ζωη σου να πειρνεις ουσιες( ελαφριες η βαριες δν εχει σημασια) για να την βλεπεις κ να γουσταρεις σε εκανε μεχρι ενα σημειο να νιωθεις οτι πετας αλλα μετα ειδες οτι καταστραφικες...πως κ να ηθελες να επιλεξεις μια δραστηριοτητα στην οποιοα ηθελες να διαπρεψεις κ τοκανες κ ειδες οτι ενιωσες ωραια μεχρι να αρχισουν να περναν οι καιροι κ ολλη αυτη η επυτιχεια να αρχισει να γινεται μια αναμνηση... τοτε ειναι λοιπον που αρχιζεις να καταλαβαινεις πως πολλα απο αυτα που γουσταρες εχουν ημερομινια ληξης κ λιγα ειναι αυτα που μενουν πραγματικα..... ((((εξαλου θυμαμαι που εθιχα πει μια φορα πριν κτ χρονια στην ξαδερφη μου πως το νοημα της ζωης ειναι η καταστροφη γτ εκει βλεπεις τι μενει ορθιο κ αυτο ειναι το μονο αληθηνο)))...για να μην ξεφευγω σιγα σιγα θα δεις οτι μενεις μονο εσυ, εσυ κ καποιο λιγοι ανθρωποι (στενα οικογενειακα μελοι κ 1-2 καλοι φιλοι) αλλα κατυα βασην εσυ, κ πιο συγκεκρημενα... η δικη σου ψυχοπνευματικη προοδος... γτ αυτο ειναι το μονο που θα μεινει ακομα κ μετα τον θανατο... γτ ακομα κ τα φραγκα θα μεινουν μεχρι λιγο πριν πεθανεις... κ αν μια ζωη εχεις ριξει ολλο το νοημα της ζωης σου σε ενκοσμια πραγματα οταν θα αρχισει η αναπνωη σου να ελατωνεται κ τα ματια να θαμπωνουν κ η μηχανη να σβηνει τοτε θα ερθει ενα τεραστιο κενο στην επιφανεια... αλλα τοτε θα ειναι αργα για να το μπαλωσεις.... για αυτο που προειπα ειναι το σημαντικοτερο μαζι κ με τον κοσμο που μποω να κερδιζω στη διαρκεια της ζωη μου μοιραζωντας τους αγαπη...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
    By dcat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 18-06-2015, 14:29
  2. το νοημα της ζωης
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 04-05-2015, 22:37
  3. Το νόημα της ζωής
    By vagpap in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-2013, 02:04
  4. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 04:39
  5. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •