Άγχος κατάθλιψη και floaters (μυοψίες) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1
    Παιδιά σας καταλαβαίνω όλους πλήρως- και είναι η πρώτη φορά που μιλάω γι'αυτό... Μου εμφανίστηκαν στα 15, πρώτα στο δεξί μάτι και μετά στο αριστερό. Με τα χρόνια αυξήθηκαν και άλλαξαν(έγιναν λιγότερο έντονα, σχεδόν διάφανα αλλά πάντα εκεί...) Σχεδόν πάντα κατάφερνα να τα αγνοώ, πέρασα στο Πανεπιστήμιο, σπούδασα, τώρα δουλεύω αλλά πάντα αισθανόμουνα ότι τα κουβαλάω τα άτιμα. Πολλές φορές περνούσαν μήνες ολάκεροι χωρίς να το σκέφτομαι καθόλου. Και επειδή όταν μου συνέβη δεν υπήρχε ακόμα η δυνατότητα άντλησης πληροφοριών από το ίντερνετ δεν ήξερα τι μου συμβαίνει και έβαζα με το μυαλό μου και εγώ τα πιο απίθανα πράγματα. Πολλές φορές με έπιανε κατάθλιψη του στυλ "γιατί να τύχει αυτό σε μένα" . Νομίζω πάντως η 'ύπαρξη αυτού του προβλήματος με έκανε λίγο πιο κλειστο χαρακτήρα - πράγμα που ούτως ή άλλως ήμουνα. Δύσκολα κάνω σχέσεις και στην ιδέα του γάμου ή της συμβίωσης σκέφτομαι πως η γυναίκα μου θα με παρατήσει αν μάθει ότι έχω ένα τέτοιο πρόβλημα ή αν της το πω από την αρχή θα ξενερώσει και θα την κάνει... Τώρα είμαι 35 και εδώ και λίγα χρόνια υπάρχει αυτή η τεχνική της βιτρεκτομής που αν μη τι άλλο βελτιώνει την κατάσταση εξαφανίζοντας τα floaters σε μεγάλο ποσοστό. Τώρα μετά από 20 χρόνια σκέφτομαι για πρώτη φορά να το αντιμετωπίσω χειρουργικά. Ψιλοφοβάμαι η αλήθεια... Λέω να κάνω πρώτα το ένα μάτι και ίσως μετά το δεύτερο... Δεν είναι και παιχνιδάκι η βιτρεκτομή και αν συνειδητοποιήσεις τι ακριβώς σου κάνουν στο μάτι ίσως λες αστο καλύτερα. Αλλά δεν αντέχω άλλο ρε παιδια να το κουβαλάω μέσα μου. Κανείς δικός μου δεν ξέρει ότι έχω αυτό το πρόβλημα και μου τη σπάει αυτό. Και είναι και το κόστος πολύ μεγάλο ρε παιδιά (αν και δεν μπορώ πουθενά να βρω στο ίντερνετ πόσο ακριβώς κοστίζει μια βιτρεκτομή σε ιδιωτική κλινική). Έχω κλείσει ραντεβού σε ειδικό οφθαλμίατρο που κάνει αυτή την επέμβαση να δω τι θα μου πει, και αν μου προτείνει την επέμβαση και μπορέσω να βρω τα λεφτά θα το κάνω, ίσως μόνο στο δεξί(από εκει που άρχισε το κακό, αν και το αριστερό δεν είναι και σε καλύτερη κατάσταση)Δεν είναι ότι δεν βλέπω. Έχω μια μυωπία αλλά γενικά βλέπω καλύτερα από κάποιον που φοράει γυαλιά- σίγουρα καλύτερα από αρκετούς φίλους μου ή τους γονείς μου. Αλλά και πάλι λες γιατί ρε γαμώτο, γιατί σε μένα...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1
    Καλησπέρα παιδιά!
    Εχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις μυοψίες (floaters).
    Αρκετά έντονο δηλάδη βλέπω όλων των ειδών με αρκετή πυκνότητα και πλήθος.
    Ψάχνοντας το θέμα, βρήκα ένα άρθρο για μία νέα σχετικά μέθοδο ένα νέο laser το οποίο ουσιαστικά εντοπίζει αυτές τις πυκνές μάζες και τις διαλύει.
    Βάζω το άρθρο παρακάτω:
    http://www.dailymail.co.uk/health/ar...rs-vision.html

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Λοιπόν επειδή εγώ ξεκίνησα το θέμα αυτό το 2008 να σας πω τι αποκόμισα από την πείρα τόσων ετών. Κατ'αρχάς να πω ότι τα περισσότερα που διάβασα από τους υπόλοιπους χρήστες είναι ολόσωστα. Πράγματι, όταν έχεις άγχος (ή και κατάθλιψη νομίζω) μόνο σου την σπάνε, επειδή δεν έχεις όμως ένα κουμπί να πατήσεις off στο άγχος και στην κατάθλιψη και να τα δεις να εξαφανίζονται ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ είναι να σκεφτείς:

    Τα "βλέπω", τους δίνω σημασία, γιατί έχω άγχος (ή και κατάθλιψη), όταν φύγει το άγχος θα "φύγουν" και αυτά

    Εμένα αυτόν τον καιρό ας πούμε με εκνευρίζουν πολύ πάλι. Όμως από το 2006 που με πρωτοενόχλησαν μπορώ να θυμηθώ μονάχα τρεις περιόδους που με γονάτισαν, που τα "έβλεπα". Αυτές ήταν το καλοκαίρι του 2006, το φθινόπωρο του 2008 και τώρα. Και τις τρεις το πρόβλημα είναι ένα φανερό ή υποβόσκον στρες ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ FLOATERS (οι μυοψίες δηλαδή).

    Φανταστείτε ότι εγώ παλαιότερα όταν είχα στρες κολλούσα πάλι με τα μάτια (τότε δεν είχα floaters ή δεν τα έβλεπα ποιος ξέρει), πιο συγκεκριμένα το καλοκαίρι του 1995 επειδή θα έμπαινα στην Σχολή Ικάρων με είχε οδηγήσει το στρες στο να τσεκάρω συνέχεια πως βλέπω σε βαθμό που να αρχίσουν 1002 συμπτώματα στα μάτια μου (όχι όμως floaters) ενώ αργότερα είχε αρχίσει να με απασχολεί ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ το κατά πόσον κλείνει συχνά το βλέφαρο έτσι ώστε να αποκαθίσταται η υγρασία στο μάτι μου, ακολούθησε πλην της κατάθλιψης και άγριος τσούξιμο και ερεθισμός των ματιών.

    Γι'αυτό να τον ακούτε τον παλιό, άλλωστε σχεδόν όλοι οι μύωπες τα έχουν, και ένα πολύ μεγάλο μέρος από τον γενικό πληθυσμό, τους βλέπετε να ασχολούνται;

    Υ.Γ. Αν δεν είχατε τα floaters θα πήζατε με κάτι άλλο, λόγω όχι αυτού του κάτι άλλου αλλά λόγω του στρες ή κατάθλιψης.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    1
    καλησπερα!εδω και τρεις μηνες παρατηρω αυτα τα μυγακια..ξεκινησαν την περιοδο της εξεταστικης πηγα σε δυο οφθαλμιατρους μου ειπαν δεν ειναι κατι δεν μπορεις να κανεις κατι κλπ. ..διαβασα ολα σας τα σχολια και με βοηθησαν πολυ περισσοτερο και απο τους οφθαλμιατρους και απ οσα διαβασα στο ιντερνετ.Ωστοσο ηθελα να ρωτησω το εξης..ειχατε πονοκεφαλους ημικρανιες γενικα νιωθατε λες και σας πιεζει καποιος τα ματια?διοτι για εμενα τα μυγακια αυτα προς το παρον δεν με ενοχλουν τοσο πολυ..αυτο που με ενοχλει ειναι οτι πονανε τα ματια μου,το κεντρο του κεφαλιου και οταν διαβαζω ανα δυο λεπτα θελω να σηκωσω το βλεμμα μου γιατι οταν τα ματια ειναι στραμμενα προς τα κατω με ενοχλουν λιγο..να προσθεσω οτι ποτε γενικα δεν ειχα πονοκεφαλο οποτε τωρα αυτος ο πονος που ξεκιναει απο τα ματια και εξαπλωνεται ειναι προσωπικα πιο ενοχλητικος στην συγκεντρωση απο τα ιδια τα μαυρακια που κινουνται οταν διαβαζω...κανεις καμια συμβουλη? επισης ως προς την γυμναστικη(οχι βαρη)..σας επηρεαζε?γιατι νιωθω οτι κατα τη διαρκεια των ασκησεων το κεφαλι μου ειναι βαρυ..ευχαριστω εκ των προτερων να εχετε μια ομορφη ημερα!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    1
    Ειλικρινά δε βρίσκω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους σας. Μόλις προχτές είδα το πρώτο μου μυγάκι και χτες πήγα σε οφθαλμίατρο. Αποκόλληση υαλοειδούς. Μου έδωσε οδηγίες τι να προσέξω και μου είπε ότι φταίει η ηλικία και μόνο! Η δική μου εντύπωση από την αρχή ήταν πως έφταιξε το άγχος και χαίρομαι που οι δικές σας μαρτυρίες το επιβεβαιώνουν. Μου δώσατε δύναμη με όσα γράφετε. Ναι, θα προσπαθήσω να μην οδηγηθώ και σε κατάθλιψη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Η αληθεια ειναι οτι εχω και εγω μυοψιες....Νομιζω πανω απο 12 χρονια...
    Οταν τους δινω σημασια μια φορα το διμηνο της βλεπω για λιγο αλλα δεν με ενοχλουνε..
    Αληθεια, προκειται για κατι βλαβερο για τα ματια? Μιλαω μελλοντικα γιατι δεν βλεπω να μ συμβαινει κατι τωρα..
    Οποιος εχει αποψη επι του θεματος θα ηθελα μια δυο συμβουλες.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •