Άγχος κατάθλιψη και floaters (μυοψίες)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157

    Άγχος κατάθλιψη και floaters (μυοψίες)

    Γεια και χαρά σε όλους/ες. Πάσχω απο ιδεοψυχαναγκασμό, διαταραχή πανικού και γενικευμένη αγχώδη διαταραχή ενώ δεν λείπουν και περίοδοι καταθλιπτικών εξάρσεων. Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι οι μυοψίες που παρουσιάζονται εδώ και 4 χρόνια στο δεξί μου μάτι. Πρόκειται για κάτι αιωρούμενες γραμμούλες που οφείλονται σε αποκόλληση του υαλώδους. Όλοι οι οφθαλμίατροι μου λένε ότι δεν είναι παρά κάτι το φυσιολογικό που πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν. Κατά καιρούς όμως - όχι πολύ συχνά (και πιο συγκεκριμένα και αυτήν την περίοδο) με ενοχλούν αφάνταστα και μου σπάνε τα νεύρα και φτάνω μέχρι το κατώφλι της κατάθλιψης. Αυτές οι κρίσεις μου φεύγανε στο περελθόν σχετικά εύκολα, όμως τώρα σε αρκετά sites διάβασα ότι τα floaters στα μάτια ρίχνουν την ποιότητα ζωής του πάσχοντα. Αυτό με έστειλε στην κόλαση πραγματικά, και η πλάκα είναι ότι είχα διαβάσει πριν ένα χρόνο που είχα πάλι κρίση με τα floaters καθυσηχαστικά άρθρα στο internet και λόγω αυτών εξήλθα της κρίσης τότε. Προσπαθώ να διαβάσω για το πανεπιστήμιο και πραγματικά μου έρχεται να τα σπάσω όλα γύρω μου όταν με εμποδίζουν τα floaters των ματιών μου. Έχει κανείς/καμία κάποια παρόμοια εμπειρία? Τελικά η προσοχή που δίνω σε αυτά οφείλεται στο ότι είμαι νευρωτικός αν υποθέσουμε ότι τα έχουν σχεδόν όλοι οι άνθρωποι ή και ψυχικά υγιής να ημουν πάλι θα μου είχαν κάνει την ζωή μου κόλαση όπως τώρα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Και εγώ το έχω πρωτείνες ειναι.Νομίζω με καποια ειδικη δίαιτα φεύγει.ΔΕν δινω σημασία και δε με ενοχλούν.ΑΝ τους δωσω ομως σιγουρα θα τρελαθώ.Αν τυχει και με ενοχλήσουν κοιτάω δεξια η αριστερα αποτομα και τοτε ειμαι οκ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Δεν είμαι σε θεση να ξέρω αν έχει σχέση με την κατάθλιψη. Αλλα οι μυωψίες δεν είναι πάντα αθώες και καλό να είναι να επισκεφτείς οφθολμίατρο όπου θα κάνεις μία εξέταση που λέγεται βυθοσκοπηση νομίζω. Εγω ειχα έντονο προβλημα με μυοψίες πριν λίγα χρόνια και τελικά ήταν από μία ρωγμή στον αμφιβληστροειδή. Διορθώνεται με μία πολύ απλή επέμβαση λειζερ που κρατά λίγα λεπτά και σε ιδιωτη γιατρο κοστιζει κάπου 150€ αν θυμάμαι καλά. Απ\'ο τοτε μειωθηκαν κατα πολύ και δεν ξαναειχα προβλημα. Αν χρειαζεσαι μπορω να σου στειλω u2u με τα στοιχεία του γιατρου.

    Υ.Γ.: Και εγω ειχα παει σε 2 γιατρους και μου ειπαν ότι μαλλον δεν ειναι τιποτα, αλλά δε χάνω τίποτα να κάνω την εξεταση που σου ειπα. Πιστευαν ότι μάλλον η εξέταση δε θα δειξει κάτι ανησυχητικό αλλά τελικά έδειξε ότι υπηρχε ρωγμή. Η αλήθεια ειναι οτι ειναι σπανια περιπτωση αλλά δε χάνεις κάτι να κάνεις την εξεταση για να εισαι σιγουρος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Την έκανα την εξέταση και έχω σύμφωνα με τους γιατρούς 2 απόλυτα υγιή μάτια. Τα floaters όμως δεν λένε να φύγουν. Πάντως διάβασα και κάτι σχετικό εδώ: http://www.aboutstressmanagement.com/stressrelief/anxiety-and-tension/stress-disorders/anxiety-and-eye-floaters.htm

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3

    Cool

    EMENA ME EMFANISTIKAN STO STRATO M KANAN BATHOSKOPISI ME KOLIRIOUM DEN BRIKAN TIPOTA POLU KALI ORASH META 6 XRONIA SHMERA EXEI ENA MINA POU POLAPLASIASTIKAN APOTOMA PAO PALI STON OFTHALMIATRO KAI MOU KANEI BATHOSKOPISH DEN M BRISKEI TIPOTA.. IDA OTI ANAFERATE TO ANXOS ISOS PEDES GIATI OTAN EIMOUN STRATO LOGIKA EIXA K TORA EXW ENA PROBLIMA ME ENA ATOMO TIS OIKOGENIAS M TI NA PO ... EINAI POLU PSASTIKA OTAN TO SKEFTOME TRELENOME AN OMOS TO AFINO EINAI MIA XARA TORA I APO TA APOTOMA KILA EINAI H APO TA BARI SE GIMNASTIRIO I ANGOS EXW AKOUSEI POLOUS NA TOUS BGIKAN APO ANGXOS EXW AKOUSEI ALOUS POU TA EXOUN TORA TO THEMA EINAI POS FEBGOUN K AN FEBGOUN.... DIAFASE SE MIA SELIDA OTI FEBGOUN ME TON KAIRO GIATI EXOUN TIN TASH NA KINOUNTE PROS TA EKSO.IO OFTHALMIATROS MOU EIPE ME ENXIRISI ALLA DEN EINAI LOGOS NA KANEIS GIA AFTA..... AS KANO K LIGO PLAKA NA PAROUME MIA MIGOSKOTOSTRA K NA TA KINIGAME XAXA THA PERASEI K I WRA MAS APLA AN DEN TA DINEIS SIMASIA THA FIGOUN

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Floaters, έλα ρε τι μου θύμισες. Θυμάμαι ακόμα εκείνο το πρωί στην Αγγλία πριν πολλά χρόνια που ξυπνάω και συνειδητοποιώ ένα περίεργο σκιερό κουβάρι να αιωρείται στο οπτικό μου πεδίο. Στην αρχή δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό το πράγμα και προσπαθώ να το πιάσω με το χέρι μου λολ. Μετά συνειδητοποιώ ότι αυτό το πράγμα το βλέπω μόνο εγώ. Η έκφραση χ*στηκα πάνω μου δεν είναι αρκετή για να μεταφέρει τον φόβο που ένιωσα λολ "καρκίνος στον εγκέφαλο, σπάνιες οφθαλμικές διαταραχές, κάποιο σπάνιο σύνδρομο με κάποιο περίεργο γιαπωνέζικο όνομα" ήταν μερικές από τις σκέψεις που μου πέρασαν αμέσως-αμέσως από το μυαλό. Πέρασα μερικές μέρες κόλασης πριν τελικά τρέξω στην εντατική και μου πούνε ότι είναι floaters κάτι που επιβεβαίωσε και ένας οφθαλμίατρος στην Ελλάδα. "Κομμάτια από το υαλώδες" είπε "δεν πειράζουν καθόλου". Ήταν μια περίεργη περίοδος εκείνη για μένα. Ήταν μια περίοδος που οι υποχονδρισμοί μου και το άγχος είχαν κορυφωθεί και άρχισα να νιώθω αυτό που λέμε αποπραγμάτωση, σαν να ζω σε ταινία. Λες και υπήρχε κάποιο σατανικό σχέδιο, τα floaters ήρθαν ακριβώς τότε. Ήταν λίγο πριν βιώσω τον θάνατο ενώς γνωστού μου προσώπου και τελικά όλα αυτά κάνουν ένα μεγάλο "μπαμ" μέσα μου οδηγώντας με στις κρίσεις πανικού και στην αγοραφοβία. The downward spiral


    Σήμερα που το σκέφτομαι όλα αυτά μου φαίνονται αστεία. Μετά από 2-3 χρόνια από εκείνη την περίοδο μπόρεσα και απαλλάχτηκα από τους πανικούς και μαζί έφυγε και ο υποχονδρισμός. Το άγχος κάνει αυξομειώσεις αλλά γενικά είναι υπο-έλεγχο και οκ. Όσο για τα floaters? Αυτά δεν τα βλέπω πλέον. Όχι ότι δεν υπάρχουν. Εκεί είναι. Απλά αν δεν δίνεις σημασία ο εγκέφαλος συνηθίζει και τα αποβάλει αυτόματα-χάρη στο φίλτρο της προσοχής. Πλέον βλέπω πάντα καθαρά χωρίς να υπάρχει καμία σκιά, ακόμα και όταν έχει φουλ ήλιο. Να ναι καλά η "πλαστικότητα" του ανθρώπινου εγκεφάλου. Αλλά από την άλλη καμια φορά σκέφτομαι ότι είναι κρίμα που δεν τα βλέπω. Δηλαδή, είναι σαν να βλέπεις κύτταρα στο μικροσκόπιο. Πόσο φανταστικό είναι αυτό!? Δεν χρειάζεσαι καν μικροσκόπιο για να τα δεις :P


    Μην σου τη σπάνε τα floaters. Η προσοχή σου και οι σκέψεις γι αυτά να σου τη σπάει Κάνε κάτι πιο εποικοδομητικό από το να τα δίνεις σημασία. Και αν το άγχος σου φταίει για όλο αυτό τότε ξέχνα τα floaters και δώσε βάση σε αυτό. Τα floaters δεν θα τα βλέπεις μετά από κάποιο διάστημα κάποιων μηνών. Αρκεί να μην τα προσέχεις συνέχεια. Όσο τα προσέχεις τόσο και ο εγκέφαλος σου θα λέει «είναι σημαντικό για τα προσέχω συνέχεια» και θα τα «βλέπεις». Όσο δεν θα τα προσέχεις, ο εγκέφαλος σου θα καταλάβει ότι δεν είναι άξια σημασίας σαν ερεθίσματα και θα τα φιλτράρει αυτόματα. Simple.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3

    Cool

    kai egw afto exw einai na xaso ena prosopo aftes tis meres k skafnika ena proi ta ida eno ta eixa ligotera sto strato 6 .7 xronia ta eixa xasei tora pali kai perisotera ... na doume tha figoun .. ontos otan denta skeftese den ta blepeis logika afta ta 7 xronia den ta edina simasia

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5

    Καποια λύση

    Νομιζω πως βρηκα το θεμα που πρεπει. Εχω αυτα τα μυγακια απο μικρη ηλικια περιπου 15 ετων (τωρα 20) ακομη περιμενω να μου φυγουν ετσι ωτσε να μπορω να κανω καποια πραγματα που μου εχουν στερησει.
    Για το συγκεκριμενο θεμα παρατησα τις σπουδες μου στο εξωτερικο οπου βρισκομουν ενα χρονο διοτι δεν μπορουσα να μελετησω ετσι οπως πρεπει επειδη μου εσπαγαν να νευρα.
    Εχω δοκιμασει παρα πολλα πραγματα αλλα ακομα υποφερω ειναι συνεχως "εκει" χωρις να φευγουν. Εχω παει σε περισσοτερους απο 5 οφθαλμιατρους αλλα δεν μου βρηκαν καποιο προβλημα. Ειμαι σιγουρο το προβλημα μου δεν ειναι ψυχολογικο ουτε ειμαι "τρελος". Εχω σταματησει επισης να βγαινω το πρωι εξω διοτι τα βλεπω περισσοτερο.
    Οποιος εχει αναλογη πειρα σε αυτο το θεμα ας βοηθησει παρακαλω πολυ. Η ποιοτητα της ζωης μου συνεχως χειροτερευει.
    Θα παρακαλουσα να μην μου πει καποιος σαν λυση απλα μην κανεις τιποτα και θα φυγει μονο του απο τον καιρο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3

    Cool

    FILARAKO DISTIXOS DEN PROKETE NA FIGOUN TA MIGAKIA MONO ME MIA ENXIRISI POU SOU ALAZOUN TO ZELE POU EINAI MESA .. APLA MIN TA DINEIS SIMASIA EGW TA PARATIRISA APO TA 18 KAI TWRA STA 25 AFKSITHIKAN AFTA TA XRONIA APO TA 18 POU TO PROTO ANAKALIPSA DEN TA EDINA SIMASIA K TA KSEXASA AFTA IPIRXAN STO OPTIKO MOU PEDIO APLA DEN TA EDINA SIMASIA OSPOU MIA MERA TORA TELEFTEA MALON LOGO ANXOUS TA IDA PERISOTERA MALISTA... PERASA 15 MERES MESTO ANGOS PIFAP ALI SE OFTHALMIATRO
    TA GNOSTA DEN EXEIS TIPOTA APLA APO TOUS 10 O 7 TA EXOUN ... KAI ARXISA NA ROTAO GNOSTOUS OLI TA BLEPOUN SXEDON ALI TRIXOULES ALI MPILAKIA EGW BLEPO K TA 2.. APLA DEN TA DINO SIMASIA K EINAI SAN NA MIN YPARXOUN.OTAN TA SKEFTOME TA BLEPO OPOTE MIN TA DINEIS SIMASIA MONO ETSI APALASESE

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    με αγχωσες περισσοτερο που ειπες δεν υπαρχει περιπτωση να φυγουν και θελει χειρουργειο.
    Δυστηχως συνεχως με αυτα δεν μπορω να ηρεμησω καθολου! Η κατασταση γινετε συνεχως χειροτερη...
    Οποιος αλλως ειχε παρομοια προβληματα ας γραψει παρακαλω


    Σωτηρης.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2
    guys. ας τα πάρουμε από την αρχή. καταρχάς τα floaters οφείλονται συνήθως σε αλλοιώσεις του υαλώδες σώματος στο εσωτερικό του ματιού. υπάρχουν δύο καταστάσεις. η συναίρεση και η αποκόλληση υαλώδους. στην πρώτη απλά συρρικνώνεται το υαλώδες σώμα με αποτέλεσμα να διμιουργούνται συμπυκνώσεις. όταν πέρνει φώς το μάτι , η σκιά τους προβάλλεται στον αμφιβληστροειδή χειτώνα και αυτό είναι που βλέπετε. τώρα όσον αφορά την οπίσθια αποκόλληση υαλώδους έχετε τα ίδια συμπτώματα αλλά το υαλώδες όχι απλά έχει συρικνωθεί αλλά εχει αποκολληθεί στο πίσω μέρος του. η αποκόλληση του υαλωειδούς έπεται της συναίρεσης ή κάποιες φορές γίνεται κατευθείαν. αιτίες πολλές. συνήθως είναι σε μύωπες ή ανθρώπους άνω των 60. τώρα αν σου τύχει στα 18 ή στα 20 μη πέσεις σε κατάθλιψη. Συμβαίνει. Όλα αυτά κατά κύριο λόγο δεν είναι επικύνδινα για την όραση όμως μπορεί λόγω των έλξεων που ασκεί το αποκολλημένο υαλώδες στον αμφιβληστροειδή να προκαλέσει ρωγμή ή και αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς που είναι κατάσταση εξαιρετικά επικύνδινη και πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα είτε με argon laser (για ρωγμές) είτε με χειρουργική επέμβαση (για αποκόλληση αμφιβληστροειδούς). Όχι τα floaters δεν εξαφανίζονται Π Ο Τ Ε αλλά επειδή το υαλώδες σώμα τίνει να κινείται προς τα μπροστά, με τα χρόνια τα συμπτώματα εξασθενούν. Με χειρουργική επέμβαση που ονομάζεται βιτρεκτομή μπορείς να αφαιρέσεις όλο το υαλώδες σώμα και μόνο τότε εξαφανίζονται τα floaters. Η βιτρεκτομή όμως σπάνια προτείνεται από τους ιατρούς σε ανθρώπους με αποκόλληση υαλώδους γιατί δεν είναι τόσο σοβαρή κατάσταση. Όσοι έχουν συμπτώματα αποκόλλησης υαλωειδούς να πάνε σε ειδικό για εξέταση και αν όντως έχουν αποκόλληση τότε τον πρώτο μήνα να μην σηκώνουν βάρη και να μην σκύβουν. Όσο για τα ψυχολογικά πρέπει να προσπαθήσετε να το βγάλετε αυτό το πρόβλημα από τη ζωή σας και να μη του δίνετε σημασία. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε σε σημείο να φτάσετε στην κατάθλιψη, ζητήστε την βοήθεια ψυχολόγου. Τα floaters είναι πολύ συχνή περίπτωση, ΟΛΟΙ οι άνθρωποι θα τα δούν σε κάποια φάση της ζωής τους. Όταν χαλιέμαι από τα floaters βλέπω αυτό http://youtu.be/j9rZpd6L-zs είναι επεισόδιο από το cartoon family guy που δείχνει floaters. στα comments θα δείτε ότι πάνω από 1.000 άνθρωποι έχουν το ίδιο πρόβλημα με εσάς.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2
    Να προσθέσω και κάτι. Μάλλον να επαναλάβω κάτι που υπόθηκε πρίν "Κάνε κάτι πιο εποικοδομητικό από το να τους δίνεις σημασία". Πραγματικά είναι πολύ καλή συμβουλή.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    1
    Εχω το ίδιο πρόβλημα... το θέμα είναι ότι το απέκτησα μετά απο εγχείρηση λέιζερ για να βγάλω την μυωπία... δηλαδή έβγαλα μόνος μου τα μάτια μου... δεν μπορώ να τα ξεχάσω με τίποτα γιατί τα βλέπω συνέχεια και νομίζω ότι θα έκανα τα πάντα με οποιοδήποτε ρίσκο για να πάψω να τα βλέπω.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι 20 ετών και επίσης υποφέρω από τις μυοψίες.

    Δυστυχώς οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως είναι να υποφέρεις από αυτά τα πράγματα. Τα βλέπω συνεχώς μπροστά μου, με την παραμικρή κίνηση των ματιών μου. Είτε είμαι μέσα σε δωμάτιο με λίγο φώς, είτε έξω που είναι σαφώς τα πράγματα πολύ πιο χειρότερα.

    Τον περασμένο Ιούλιο άρχισαν τα συμπτώματα εμένα, από τότε έχω ηρεμήσει κάπως, παρόλα αυτά οι μυοψίες δεν μειώθηκαν καθόλου και συνεχίζουν να με ενοχλούν.

    Οι άνθρωποι που προτείνουν να τα αγνοήσουμε και να κάνουμε κάτι καλύτερο στη ζωή μας, προφανώς είτε δεν έχουν μυοψίες, είτε αν έχουν αυτές είναι λίγες σε αριθμό και όχι τόσο έντονες.

    ο εγκέφαλος είναι φτιαγμένος για να αντιλαμβάνεται την οποιαδήποτε παραμικρή κίνηση, επομένως δεν μπορείς απλά να τα αγνοήσεις ειδικά αν είναι σε μεγάλο αριθμό.

    προσωπικά δεν ξέρω τι να κάνω. Νιώθω πως η ζωή μου έχει χειροτερέψει πάρα πολύ από τότε.

    Σε ιατρούς πήγα και μου είπαν τα μάτια είναι μια χαρά. Όμως η όρασή μου και η όλη ψυχολογία μου είναι χάλια.

    Αυτοκτονία δεν έχω σκεφτεί, θα το σκεφτόμουν αν πχ έκανα εγχείρηση και έμενα τυφλός ή κάτι τέτοιο.

    Πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να ζώ ετσι, να μην θέλω να βγω έξω για να χαρώ την ήλιο και να είμαι στην μιζέρια από το πρωί έως το βράδυ.

    Είναι και η !@#@!# κρίση, δεν έχω λεφτά, οι γονείς μου δουλειά δεν έχουν όλο κόβουν τους μισθούς, εγώ σπουδάζω, που να βρεις λεφτά για εγχειρήσεις

    ότι να ναι γενικά η όλη κατάσταση, πάντως πραγματικά αν δεν έχει κάποιος αυτά τα πράγματα στα μάτια του δεν πρόκειται να σε καταλάβει όσο αναλυτικός και να είσαι με τις εξηγήσεις σου.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    Καλησπέρα και από μένα. kost1,και εγώ θα σου προτείνω να τα αγνοήσεις και πίστεψέ με τα έχω και η ίδια σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τώρα είμαι 24 και τα έχω περίπου 5 χρόνια(τώρα ευτυχώς μόνο όταν το σκέφτομαι). Βλέπω πολλά μυγάκια και στα δύο μάτια και εκτός από αυτό έχω και φωταψίες(στον ηλιόλουστο καθαρό ουρανό είναι απίστευτη η κατάσταση,νομίζω ότι βρέχει,χιονίζει,αστράφτει και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.) Στην αρχή είχα πέσει σε κατάθλιψη και απέφευγα να βγαίνω έξω την μέρα,αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι όταν δεν τα σκέφτομαι δεν υπάρχουν. Έχουν δίκιο τα παιδιά πιο πάνω, προσπάθησε απλώς να μην τους δίνεις σημασία(το ξέρω ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο,αλλά σου μιλάω από προσωπική πείρα). Εγώ είχα κάνει βυθοσκόπηση και δεν έδειξε ούτε καν αποκόλληση υαλοειδούς. Τελικά μάλλον έχουν να κάνουν με το άγχος μου γιατί έχω και πολλά άλλα συμπτώματα(έχω σπαταλήσει πολλά λεφτά για διάφορες εξετάσεις γιατί νόμιζα πως είχα όγκο στον εγκέφαλο-και λόγω των μυοψίων αυτό,τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν πρέπει να κλαίω η' να γελάω, λευχαιμία, σοβαρή καρδιακή πάθηση και τώρα είμαι σίγουρη πως έχω λέμφωμα.. άστα να πάνε δηλαδή!)και επίσης έχω διαγνωστεί με γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. Απ΄αυτά που γράφεις(ότι θα σκεφτόσουν μέχρι και την αυτοκτονία αν έμενες τυφλός και ότι η βυθοσκόπηση δεν έδειξε κάτι) καταλαβαίνω πως και στην δική σου περίπτωση οι μυοψίες μάλλον έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα σου και το άγχος σου. Έχεις δίκιο πως ο εγκέφαλος είναι φτιαγμένος για να αντιλαμβάνεται την οποιαδήποτε παραμικρή κίνηση,είναι όμως φτιαγμένος και για να αγνοεί πράγματα τα οποία μας ενοχλούν,γιατί στην ουσία ο εγκέφαλός σου είσαι εσύ ο ίδιος. Πρόσφατα άκουσα μια ιστορία για κάποιον ο οποίος ξεπέρασε τον καρκίνο και όταν τον ρώτησαν πως το πέρασε όλο αυτό η απάντησή του ήταν "απλώς δεν το σκεφτόμουν". Τέλος θα σου πρότεινα κάτι ακόμα,να εξετάσεις την πίεση σου και το σάκχαρο σου,γιατί μια χαμηλή πίεση η' ένα ψηλό/χαμηλό σάκχαρο στο αίμα μπορεί να προκαλέσουν μυγάκια. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λιγάκι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •