Μεγάλο πρόβλημα με γονείς!SOS!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    4

    Μεγάλο πρόβλημα με γονείς!SOS!

    Καλησπέρα είμαι 16 χρονών και μενω πλεον με τη μητέρα μου, 55 χρονων.Η μάνα μου έχει πρόβλημα πιστεύω.Κάνει πως είναι 20 χρονών κοριτσάκι, μουγκριζει και αναστενάζει μέσα στο σπίτι στο άκυρο για να ακουστεί, γκομενιζει με διακόσια άτομα και απαταει(είχε απατήσει και τον πατέρα μου, και τον είχε βγάλει ψεύτη και τρελό με αποτέλεσμα ο πατέρας μου να ξεσπάει στον αδερφό μου για να μη σκοτώσει την ίδια.Αλλά θα φτάσουμε και εκεί σε λίγο).Λέει ψέματα, με βρίζει, με μειώνει και όταν της είχα πει για την κατάθλιψη που είχα - και έχω - μου είπε ότι είμαι χαζή και ότι είμαι μόνο 16 και δεν έχω ζήσει τίποτα άρα λέω μαλακιες για να ακουστώ δραματική.Στην πραγματικότητα πονουσα ψυχικά και σωματικά από τη στεναχώρια και είχα θέμα με το self harm, όπου προσπάθησα να το κόψω διότι ήξερα πως δε θα έλυνε καμία κατάσταση, όμως κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι έτσι θα μπορούσα να τιμωρήσω τον εαυτό μου.Λες και έφταιγα εγώ για τη συμπεριφορά όλων.Η μάνα μου, είχε φέρει το 2016 έναν άντρα μέσα στο σπίτι χωρίς την άδεια μας λέγοντας ότι θα πρέπει να το σεβαστούμε και αν την αγαπάμε να την αφήσει να προχωρήσει στη ζωή της.Αλλά ο κύριος ήταν ένας άγνωστος για εμάς, όπως και για εκείνη επί της ουσιας.Εκτός από αυτά, είναι συνέχεια στο Facebook μιλώντας με διαφορα άγνωστα άτομα από Πακιστάν, Ελλάδα, Αμερική, από παντού.Στέλνει φωτογραφίες και πρόστυχα μηνύματα και κάνει βιντεοκλησεις με όλους αυτούς και παίρνει πράγματα να τρώει εν ώρα αυτού,όπως μπανάνες κτλ.Εκτός από αυτό, με μειώνει και μου είχε πει αντε ψοφα και να πάω στο διαολο, 1-2 μέρες μετά από την "εξομολόγηση" που της είχα κάνει.Εγώ με τον αδερφό μου σε μια τυχαία συζήτηση καταλάβαμε ότι τα ξέραμε όλα αυτά αλλά δε μιλάγαμε.Ώσπου τα είπαμε ένα απόγευμα και ο ένας κατάλαβε τον άλλον.Όμως ο αδερφός μου έφυγε τον Οκτώβρη του 2017 για τη σχολή του που επιτυχώς πέρασε και από τότε νιώθω λίγο μόνη, διότι με καταλάβαινε και η μάνα μου δεν ήταν τόσο "ανεξάρτητη" μέσα στο σπίτι.Τώρα η μάνα μου έχει χειροτερεψει.Το μόνο που τη νοιάζει είναι το σεξ, το κρασί, τα τσιγάρα της και τα λεφτά.Έχω φτάσει σε σημείο να την παρακαλάω να μαγειρέψει κάτι να φάω,οτιδήποτε.Υπήρξαν αρκετές φορές που δεν μαγείρευε και έβαζα λεφτά από το χαρτζιλίκι μου για να φάω απ'έξω!Συνέχεια παραπονιέται ότι δεν έχει λεφτά,αλλά αγοράζει πάντα το κρασί της,τα τσιγάρα μέχρι και ρούχα και παπούτσια,αδιαφορώντας για το φαγητό!Κάθε άντρα που είχε τον διάλεγε για τα λεφτά του.Να προσθέσω ότι μας έλεγε με λεπτομέρειες κάποια πράγματα που δε χρειαζόταν να τα μαθουμε(για το σεξ και τι της αρέσει).Εμένα με είχε ρωτήσει αν έχω αυνανιστει ποτέ μου και αν έχω κάνει ποτέ σεξ.Γενικά προσπαθούσε να με πάει προς εκείνο το θέμα, διότι το μυαλό της είναι πάντοτε στο σεξ.Δεν υπάρχει τίποτα για εκείνη πάρα μόνο το σεξ και πως να το δείξει δυναμική καλή μάνα στον έξω κόσμο και ο κόσμος στη δουλειά της τη λατρεύουν και τη δικαιολογούν.Δίνει τα τηλέφωνα σε γκομενους (σταθερό) και παίρνουν οι γκόμενές τους 4 το πρωί.Όσο για τον πατέρα μου, είχα δεχθεί (και ο αδερφός μου) σεξουαλικη παρενόχληση από τη μάνα του πατέρα μου αλλά και τα αδέρφια της μητέρας του, όπως πρόστυχα λόγια και χάδια που δεν ήταν τόσο αθώα.Όταν του το χα πει, δεν το πίστεψε, και μου είπε θα το συζητήσω μαζί της για να μην το ξανακάνει.Όμως το έκανε.Και με ξαναπήγε εκεί που μένει η μάνα του γιατί τον συμφέρει,αφού του μαγειρεύει και του πλένει τα ρούχα.Το τραύμα αυτό δεν έφυγε ποτέ, και ούτε πρόκειται να φύγει.Παλιά εγώ και ο αδερφός μου δεχόμασταν ξύλο από τον πατέρα μου, με τη ζώνη, και πολλά χρόνια αργότερα το αρνήθηκε λέγοντας με ψεύτρα και ότι ποτέ δε θα χτύπαγε τα παιδιά του με ζώνη.Ο πατέρας μου γενικά είναι καλός άνθρωπος, δεν μπορώ να πω όταν τον χρειάστηκα σχετικά με τη μαμά ήταν όντως εκεί και με πήρε να μιλήσουμε και ζήτησε συγγνώμη αν είχε συμπεριφορά αλλόκοτη για ένα θέμα που του είχα πει για μένα.Όμως κι αυτός είναι για τα μάτια του κόσμου.Καυχιέται και νευριάζει πάντοτε χωρίς λόγο, με αποτέλεσμα να μη θέλω να τον βλέπω συχνά.Δεν είναι καλύτερος ούτε ο ένας ούτε ο άλλος.Η μάνα μου έχει κυριολεκτικά πρόβλημα, νομίζει ότι είμαστε φιλενάδες και τα λέμε όλα, νομίζει ότι είναι κουκλαρα στα 55 της, λέει ψέματα πως παλεύει μόνη της ενώ τόσο καιρό της έδινε λεφτά ο γκομενος και πούλαγε μούρη (με έγραψε και σε φροντιστήριο λέγοντας πάλεψα πολύ για να σε γράψω.Αλλά έμαθα πως δεν ήταν έτσι αφού της ξέφυγε ότι θα της στέλνει ο γκομενος λεφτά.).Εν τέλη, κατάλαβα πως ζω ένα ψέμα και όταν το αναλύω στο μυαλό μου, τρελαίνομαι.Θέλω και εγώ να ζήσω όμορφα την εφηβεία μου..Στα 18 η ελευθερία μου τελειώνει και πρέπει να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου. Προσπαθώ όταν βγαίνω να περνάω καλά αλλά πίσω στο μυαλό μου έχω όλα αυτά, και άλλα διάφορα.Έχω βαρεθεί να ζω εδώ.Θα μου πείτε κάνε υπομονή δύο χρόνια έμειναν..Έλα που δε γίνεται να κάνεις υπομονή με έναν τέτοιο σιχαμένο άνθρωπο.Να προσθέσω ότι μόλις περάσω στη σχολή που θέλω, θα τους γράψω και τους δύο όπως έκανε ο αδερφός μου.Εγώ και ο αδερφός μου είμαστε οι μόνοι, πραγματικά οι μόνοι νορμάλ σε αυτή την "οικογένεια".Έχουμε την πιο σιχαμένη οικογένεια και σόι.Δεν είναι μόνο αυτά, είναι και άλλα.Έχω επιχειρησει να πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν έκανε πολλά.Ίσα ίσα δε βοήθησε και κάπου.Αν του μίλαγα για τη μητερα μου θα είχε φρικάρει.Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω.Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Τι να πω,με έχεις αφήσει άφωνη και δε ξέρω πως να σε βοηθήσω.Θα δεχόσουν να πας σε κάποιο ίδρυμα για αυτά τα δύο χρόνια ή έστω να επικοινωνήσεις με κάποια κοινωνική λειτουργό;Είναι πολύ σοβαρά αυτά που γράφεις για αυτό πρέπει να γίνει άμεσα δουλειά!Επίσης,μια ερώτηση,ο πατέρας σου γνωρίζει για το κέρατο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    4
    Δε θα ήθελα ίδρυμα γιατί νιώθω σα φυλακισμένη.. Δε θέλω καν να το σκέφτομαι ότι θα μαι εκεί για δύο χρόνια..
    Φυσικά και πρέπει να γίνει άμεσα δουλειά, όμως δεν υπάρχει τίποτα να κάνω..
    Ο πατέρας μου γνωρίζει για το κέρατο και για όσα έκανε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Και τι κάνει για αυτό ο πατέρας σου;Κάνει τα στραβά μάτια;Υπάρχει κάποιο λογικό μέλος στην οικογένεια στο οποίο μπορείς να μιλήσεις και να ζητήσεις βοήθεια;Προφανώς η μητέρα σου πρέπει να έχει απωθημένα για αυτό τα κάνει αυτά..Τώρα όσο για τη μαμά του μπαμπά σου και τους λοιπούς,είναι κτήνη και πρέπει άμεσα να τους κλείσουν μέσα..Θέλεις να επικοινωνήσεις με κάποιον ειδικό;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    αμα θελεις μπορουμε κ εμεις να κανουμε καποια τηλεφωνα αρκει να εχουμε την συγκαταθεση σου κ ισως καποια στοιχεια που μπορει να χρειαστουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ δεν ξέρω τι να πω, μόνο ότι εύχομαι να πάνε όλα καλά!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εμένα λιγάκι τρολιά μου βγάζει το μήνυμα, αλλά σε περίπτωση που είναι αληθινό θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σε αυτά που μπορείς να κάνεις/να κάνεις σωστά εσύ αντί σε αυτά που δεν κάνει/κάνει λάθος η μάνα σου και ο πατέρας σου. Αντί να παρακαλάς να μαγειρεύει η μάνα ή να παίρνεις φαγητό απ' έξω, μάθε να μαγειρεύεις και φιάχνε να τρως κάτι της προκοπής ας πούμε. Αντί να λες στην ίδια ότι νομίζεις ότι έχεις κατάθλιψη, μίλα με ψυχολόγο πάλι. Αντί να λογομαχείς με τον πατέρα σου για πράγματα που δεν παραδέχεται κι άκρη δεν βγαίνει, πέρνα χρόνο με τους φίλους σου. Αντί να ασχολείσαι με το αν η μάνα σου γκομενίζει στο φβ ξέρω 'γω, κοίτα εσύ πως ξοδεύεις τον χρόνο σου. Βγες και πέρασε καλά με τις παρέες σου και στο σπίτι κάτσε στο δωμάτιό σου κι άραξε και μην τους δίνεις σημασία. Προσπάθησε να επικεντρωθείς σε εσένα, θέσε στόχους και παλεψε να τους πετύχεις, διότι καλά τα λες σε 2 χρόνια θα φύγεις από το σπίτι, αλλά αν πατώσεις στα μαθήματα, δεν σπουδάσεις τίποτα και βρίσκεις μόνο δουλειές του ποδαριού, να ξεφύγεις από εκεί μέσα χλωμό. Δώσε βάση στα μαθήματά σου και στην αυτοβελτίωσή σου λοιπόν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ΛΟΙΠΟΝ ας τα παρουμε απο την αρχη... εγω θα σου συνυστουσα πρωτα απολα αν θελεις να βοηθηθεις πρεπει αμεσα να πας στο κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης σου( αν δεν ξερεις που ειναι γκουγκλαρε το) κ ζητα αμεσως ψυχολογο... αφου στον δωσουν πες του ολλα αυτα που μας ειπες εδω, κ αφου του τα πεις ρωτα τον αν μπορει να μεσωλαβησει κανενας κοινονικος λειτουργος στην κατασταση... εγω στην θεση σου θα τα ειχα κανει ηδη κ πιστευω ειναι απαρετητα για να γινει κτ με αυτην τη γαμημενη κατασταση...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Skabbers View Post
    Δε θα ήθελα ίδρυμα γιατί νιώθω σα φυλακισμένη.. Δε θέλω καν να το σκέφτομαι ότι θα μαι εκεί για δύο χρόνια..
    Φυσικά και πρέπει να γίνει άμεσα δουλειά, όμως δεν υπάρχει τίποτα να κάνω..
    Ο πατέρας μου γνωρίζει για το κέρατο και για όσα έκανε.
    υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις κ σοθ τογραψα απο πανω... η γνωμη μου αυτη ειναι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ολλα τα κεντρα ψυχικης υγειας ειναι δημοσια αρα κ δωρεαν... κ ολλα εχουν τουλαχιστον ψυχολογους , ψυχιατρους, και κοινονικους λειτουργους και αρκετα εουν κ αλλα διαφορα ατομα με αλλες ιδιωτητες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    επεισης ρ συ.. καθολη την δειαρκεια που λες αυτα που λες σε βλεπω να γραφεις με ενα υφος σαν να εισαι μονημος με κατω το κεφαλι.... πολυ λαθος θελω, κ το λεω ναι. θελω αυτην τη στηγμη να αφησεις ολλον τον θυμο κ να αρχισεις να μαλωνεις με τους γονεις σου... κανενας επεισημος δεν θα τολεγε αυτο αλλα εγ το λεω... θα δεις ποσο εκτονομενη θα νιωσεις... κ ποσο καλυτερα... θελω τους γονεις σου να τους το χτυπας στα μουτρα ποσο ανωριμοι κ μαλακες ειναι,,,.... π.χ. ρε γαμωω συνελθε γαμω το κεφαλι σου γαμωωω... 40 χρονον,,,, ια στο διαολο μαλακισμενο γαμωωωω.... μια ζωη ενα τιποτα εισαστε, τιποτα δεν κανατε αχριστοι γαμημενα κωλοζωα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    λοιπον θελω να πω κτ γενικα.... δυστυχος πολλοι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τη σημαινει το να κανω παιδια κ οικογενεια...οταν κανεις παιδια δεν μπορεις να τα παρατησεις γτ αν το κανεις..οκ αν θεσ χωρισε... αλλα τα παιδια με καποιον θα μενουν ο οποιος θα συνεχιζει να τα φροντιζει γτ αν εν γινει ουτε αυτο.... αυτα μετα εχουν ολλο το δικιο να σε κλεψουν ολλα τα λεφτα, να σε φτηνουν, να θελουν να σε δουν νεκρο, να σε γαμανε καθε μερα ολλη μερα, να σου ευχονται σκαττα στον ταφο σου κ με λιγα λογια να γινουν οι μεγαλυτεροι εχθροι της ζωης σου... να σε κανουν να μην αντεχεις να ζεις αλλο ετσι κ να θες να πεθανεις... εκτος κ αν μετανωησεις κ καλψεις πολυ για την πλανη αυτη που σε κυρυευσε αποδεχτεις οτι αμαρτισες παρα πολυ κ πεις οτι απο δω κ περα θα εισαι κοντα στα παιδια σου κ θα κανεις τ απαντα για αυτα... μεχρι τουλαχιστον να γινουν 20+

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Πολυ ασχημη κατασταση.αυτοι δεν ειναι γονεις.Η μονη λυση που σκεφτομαι ειναι να πας να μεινεις με καποιο συγγενη που εκτιμας πχ μια θεια η θειο που σε αγαπουν αν εχεις η απο το σοι του ενος η του αλλου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Πολυ ασχημη κατασταση.αυτοι δεν ειναι γονεις.Η μονη λυση που σκεφτομαι ειναι να πας να μεινεις με καποιο συγγενη που εκτιμας πχ μια θεια η θειο που σε αγαπουν αν εχεις η απο το σοι του ενος η του αλλου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    βασικα ναι ρ... επεισης θα σε ρωτουσα γιαγια κ παπου δν εχεις... εγω στο παρελθον που γινωταν σκινηκα σπιτι μου πγγενα καποιες φορες... κ η γιαγια με τον παπου πραγματικα δςν ηταν υπερωχοι ηταν αγιοι το λιγοτερο... δεν ξερεις ποσο ωραια αισθανθηκα.. κ εξαλου δεν χαθηκες... στο απιτι της γιαγιας θα εισαι... δεν λεω μετακομησε κατευθειαν απλα πανε καποια βραδια να κοιμηθεις εκει κ μεινε εκει καποιες μερες... ισα ισα να δεις πως θα νιωσεις

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    4
    Για όσους απαντησαν: Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Να πω αρχικά πως, δεν είναι τρολλ.. Αν είναι δυνατόν.. Ποιος κάνει πλάκα για τέτοια σοβαρά θέματα; Μη λέμε βλακειες..
    Όσο για τις απαντήσεις που έλαβα υπόψιν μου: Δεν έχω κανέναν απολύτως καλό συγγενη, διότι όλοι υπερασπιζονται τη μάνα του πατέρα μου και έχω τσακωθεί με όλους. Από το σόι της μαμάς δε γουστάρω και πολύ πρώτον γιατί μένουν εξωτερικό και δεύτερον γιατί και αυτοί υπερασπιζονται συνέχεια τη μάνα μου λέγοντας δικαιολογίες του κωλου όπως "είναι χωρισμένη τόσα χρόνια.. Έχει και αυτή ανάγκες, φερθειτε της καλύτερα". Δεν έχω συγγενής δηλαδή, που θα μπορούσα να μείνω σε αυτούς.. Φυσικά και αν υπήρχε θα πήγαινα καθώς δεν είμαι κάποιο άτομο που δε θα φύγει αν έχει την ευκαιρία..ειδικά σε μια τέτοια περίπτωση. Όσο για τα ιδρύματα, τους ψυχολόγους και τους κοινωνικούς λειτουργούς: Ο ψυχολόγος δε λέει κάτι.. Τουλάχιστον αυτός που πήγαινα εγώ δεν έλεγε και κάτι, τα είχα ακούσει ξανά.. Δε μπορεί να χειριστεί κάποια πράγματα και συχνά ακουγόταν ψυχρός, σα να βαριόταν τη δουλειά του.. Οπότε εγώ αυτομάτως ένιωθα άσχημα να του μιλάω για διάφορα. Όταν η μάνα μου με είχε χτυπήσει πριν 1,5 μήνα περίπου χωρίς λόγο, το επόμενο απόγευμα είχα πάρει τηλέφωνο στο χαμόγελο του παιδιού. Μου είπαν πως αν θέλω μπορώ να το πω στην αστυνομία και να γίνει κάποιο δικαστήριο ή να φέρουμε μια κοινωνική λειτουργό.. Όμως φυσικά και δεν το έκανα, διότι φοβάμαι πως τα πράγματα θα χειροτερεψουν. Ξέρω τη μάνα μου.. Θα πει ψέματα και θα προσπαθήσει να τα μπαλωσει με τον δικό της τροπο(έτσι ακριβώς όπως έκανε με τον αδερφό μου όταν προσπαθούσε να της μιλήσει ήρεμα και ωραία,αλλά δεν την ένοιαξε καθώς συνέχεια σε κάθε τσακωμο το γύρναγε σε εκείνον και δεν είχε επιχειρήματα ούτε τίποτα, ζητώντας συγγνώμη με το ζόρι.) Το να φέρω λοιπόν, έναν άνθρωπο μέσα στο σπίτι για να μιλήσει ή να κάνει κάτι.. Είναι άδικος κόπος. Θα πει εκεί ένα συγγνώμη, θα με απειλήσει μετά με το κλασικό "θα δεις τι θα πάθεις" και θα γίνουν πάλι όλα όπως πριν αλλά χειρότερα. Δε φοβάμαι τη μάνα μου, ίσα ίσα.. Φοβάμαι ότι θα αρχίσει να τα μπαλωνει τόσο καλά, διότι είναι η καλύτερη στο ψέμα.. Και να την πιστέψουν γύρω γύρω και εν τέλει να μη γίνει τίποτα διότι είναι μια γαμημενη ψεύτρα με πολλά θέματα. Αφήστε που αν το πάω δικαστικώς με τον πατέρα μου(διότι μου το πρότεινε) θα θέλει να πάρει την επιμέλεια μου και πραγματικά δε θέλω να γίνει αυτό. Γιατί και αυτός μαλακας είναι..
    Όσο για το ίδρυμα, επειδή με ξέρω, δε θα αντέξω. Θα μου πείτε...ε άρα βούλωσε το τι ζητάς βοήθεια;;;
    Η συμπεριφορά της πρέπει να φτιάξει. Εγώ τη ζωή μου προσπαθώ να τη ζω όσο πιο πολύ μπορώ. Δε βγαίνω συνέχεια γιατί δε δίνει λεφτά διότι τις περισσότερες φορές τα ξόδευε για γκομενους και φορεματάκια και άλλες διαφορες μαλακιες..
    Άρα είμαι σε αδιέξοδο, αυτό έχω καταλάβει. Ίσως όντως εγώ με τον αδερφό μου να γεννηθήκαμε "καταλαθος". Πονάει να βλέπεις άλλες οικογένειες αγαπημένες και δεμένες και να κοιτάω τη δική μου και να βλέπω τα πιο σιχαμένα άτομα που υπήρξαν ποτέ στη ζωή μου..
    Μακάρι να μπορούσα να τα αλλάξω όλα. Η μάνα μου δε θα δεχόταν να πάει σε ψυχολόγο ή κάτι παρόμοιο γιατί πιστεύει πως αυτό που κάνει είναι νορμάλ και δεν αφορά κανέναν..
    Τέλος πάντων.. Νομίζω αυτά είχα να πω.. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μεγάλο πρόβλημα με πρώην
    By depoi29 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 10-02-2017, 00:06
  2. 'Εχω πρόβλημα, με ένα μέλος του φόρουμ, μεγάλο.
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2016, 23:36
  3. Έχω μεγάλο πρόβλημα;;;;;;
    By SissyOly in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 7
    Last Post: 24-01-2014, 10:06
  4. προβλημα μεγαλο με πολλα πραγματα....
    By billgrm in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2012, 23:18
  5. εχω μεγαλο προβλημα με την σχεση μου!!
    By mpempoula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-01-2012, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •