φοβος για το μελλον - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    εεε λογοτεχνια ιστορια αλλα νταξει ολοι οι φιλοι μου λενε οτι δεν ειμαι και τοσο ευφυης και οτι γενικα δε πιστευουν πως ειμαι εξυπνος η οτι εχω πραγματα να προσφερω ολα αυτα επειδη δε περασα σε αει αμα περναγα θα ειχαν αλλη γνωμη για μενα α και επειδη εγραψα πολυ χαμηλα στις πανελληνιες και δε περασα πουθενα

  2. #17
    το ξερω μακαρι απο μικρος να ημουν πεισματαρης και οσες αποτυχιες να ειχα απλα να ξαναπροσπαθουσα συνεχεια μεχρι να πετυχω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    ωραια αυτα που λες αλλα εγω δε ξερω με τι δουλεια θελω να κανω αυτο ψαχνω για να τη κανω σωστα και να μπορω να εξελιχθω μεσα απο αυτη απο την αλλη δε γουσταρω να παω σε ιεκ μιας και πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου και δε βρισκω μια ειδικοτητα σωστη
    σε καταλαβαινω..αλλα δε μπορω να σου το βαλω στο μυαλο οτι τζαμπα αγχωνεσαι κα ιτζαμπα απογοητευεσαι που δεν πηγες τει πανεπιστημιο.Επειδη πηγαν ολοι οι φιλοι σου δεν παει να πει οτι ειναι ο σωστος δρομος.Ναι εινα ιαξιοι που μπηκαν αλλα μπορει να την πατησουν κι εσυ μετα απο μερικα χρονια να εισαι σε καλυτερη φαση.

    Αν μπορουν οι γονεις σου να σμπρωξουν λεφτα πηγαινε σε Κολλεγιο αφου δε θες ιεκ.Αλλα θελει ΠΟΛΥ διαβασμα.Απο το κολλεγιο μπορει να μην μπορεις να μπεις στο Δημοσιο νομιζω αλλα στον ιδιωτικο τομεα θα εισαι ενα βημα μπροστα λογω γνωριμιων που εχουν με εταιριες. https://www.lifo.gr/confessions/view/89135

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    εεε λογοτεχνια ιστορια αλλα νταξει ολοι οι φιλοι μου λενε οτι δεν ειμαι και τοσο ευφυης και οτι γενικα δε πιστευουν πως ειμαι εξυπνος η οτι εχω πραγματα να προσφερω ολα αυτα επειδη δε περασα σε αει αμα περναγα θα ειχαν αλλη γνωμη για μενα α και επειδη εγραψα πολυ χαμηλα στις πανελληνιες και δε περασα πουθενα
    Τι μπούρδες διαβάζω η γυναίκα! Ωραίοι φίλοι είναι αυτοί! Μήπως να τους αλλάξεις;

  5. #20
    απλα δε πιστευουν πως ειμαι εξυπνος δε μπορω να τους αλλαξω γνωμη για αυτο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για να σε κάνουν παρέα, κάτι θετικό θα πρέπει να βλέπουν πάνω σου όμως. Ποιός φίλος πιστεύει για τον φίλο του ότι δεν έχει κάτι να προσφέρει; Οι φίλοι δεν πρέπει να χαϊδεύουν αυτιά μεν, πρέπει να ενθαρρύνουν τον φίλο τους να βελτιώνεται και να έχει καλή ψυχολογία δε. Όταν βλέπουν κάποιο μπερδεμένο και με χαμηλή αυτοπεποίθηση, κοιτάνε να τον βοηθήσουνε, όχι να του ρίξουν μία να πάει παρακάτω! Αν οι φίλοι σου κάθονται και σου χτυπάνε "Κοίτα τι καλοί είμαστε εμείς κι εσύ είσαι ο άχρηστος" μόνο φίλοι δεν είναι!
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν θετικά στοιχεία και πάνω σε αυτά χτίζουν την προσωπικότητα και το μέλλον τους. Σε αυτή την φάση που βρίσκεσαι, εκεί θα επικεντρώναν οι πραγματικοί φίλοι, δεν θα καθόντουσαν να σου κοκκορεύονται!

  7. #22
    - zeroend. Πρώτα κάνε μια βαθιά βύθιση μέσα σου να δεις τι είναι αυτό που πραγματικά σε γεμίζει. Τί θέλει αυτό το βαθύτερο είναι σου να ακολουθήσεις στη ζωή σου. Εκεί βρίσκεται η απάντηση! Η απάντηση προφανώς δεν είναι να κάθεσαι σπίτι και να σκοτώνεις την ώρα σου εκτός κι αν εισαι παιδί κάποιου εκατομμυριούχου, αλλιώς η τράπεζα (δλδ οι γονείς) κάποια φάση έπειτα θα πάψει να υπάρχει και θα έχεις βρεθεί ξεκρέμμαστος. Κι αν δεν βρίσκεις την απάντηση τότε βγες απ το σπίτι για να πάρεις ερεθίσματα δλδ να δεις εργασίες, να ακούσεις κόσμο να μιλά για δουλειές, να δεις δουλειές στην πράξη. Έτσι, δεν αποκλείεται να σε συνεπάρει ο ενθουσιασμός για κάτι κι έτσι βρήκες πορεία ζωής, ήτοι θα ξυπνήσει αισθήματα το βαθύτερω είναι σου.

    Η απογοήτευση σου έχει κάποιο υπόβαθρο, αίτιο. Είτε η αποτυχία στις πανελλήνιες είτε κατι αλλο. Συνέπεια αυτου ειναι ότι η σκέψη σου επικεντρώθηκε εκεί και συνακόλουθα σου δημιούργησε σκεψεις απαισιοδοξίας, ήτοι αυτα που μας λες περί χειρομαντείας κλπ. Πανελλαδικές ξανακάθεται κανείς την αμέσως επόμενη χρονιά επειδή οι γνώσεις είναι φρέσκες στη μνήμη του και συνεπώς η επόμενη φορά έχει πάντα πολύ περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

    oeo- Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Μπορεί όμως ο θεματοθέτης να ανήκει στο 30% που θα βρουν δουλειά με βάση το αντικείμενο των σπουδών νοουμένου ότι θα περάσει σε μια σχολή που ήθελε και έπειτα αγάπησε τη σχολή και το αντικείμενο της. Ξέρω πολλούς απ αυτο το 30% και μάλιστα σχετικά νέους που βγάζουν περισσότερα και από 3.000 ευρώ. Μα και αυτοί που λες που δεν σπουδασαν και βγαζουν τώρα πολλά είναι επειδή δεν κάθησαν τον κώλο τους ένα τόπο, έμαθαν να ναι ευέλικτοι και να χρησιμοποιούν επωφελώς το μυαλό τους. Το να πάει κάπου ο φίλος στο δημόσιο (πχ σωματα ασφαλείας) χωρίς να του αρέσει η δουλειά απλά για το μισθό θα ναι δυστυχία.
    γιάννης

  8. #23
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    το ξερω μακαρι απο μικρος να ημουν πεισματαρης και οσες αποτυχιες να ειχα απλα να ξαναπροσπαθουσα συνεχεια μεχρι να πετυχω
    Ακόμα μικρός είσαι! Ξέρεις πόσοι εδώ μέσα θα ήθελαν να ναι στην ηλικία σου???
    Βγάλε το πέπλο της απογόητευσης, βάλε στην άκρη τις κριτικές του κάθε άσχετου ('ητοι κανείς δεν ξέρει τις πραγματικές σου ικανότητες - δυνατότητες εκτός από εσένα) και προχώρα. Κάτι ξέρουμε από ζωή για να σου κάνουμε υποδείξεις με τέτοια βεβαιότητα.
    γιάννης

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Θα σκεφτεσαι απλα ποιοσ το εχασε το μυαλο του για να το βρεισ εσυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το να πάει κάπου ο φίλος στο δημόσιο (πχ σωματα ασφαλείας) χωρίς να του αρέσει η δουλειά απλά για το μισθό θα ναι δυστυχία.
    μεγαλυτερη δυστυχια απο το να μην ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο δε νομιζω...ξαδερφος μου εχει μια απο τις χειροτερες δουλειες του δημοσιου και ηταν για χρονια ΠΡΙΝ την κριση με στην γκρινια και μες το κλαμα και με επρηζε συνεχεια ''τι μαλακια εκανα'' και του ελεγα ''κατσε εκει που εισαι εχεις ασφαλεια''.Και τα τελευταια χρονια με πρηζει για αλλο λογο.Για το τι καλα εκανε που εμεινε και ποσο τυχερος ειναι.Δεν αγαπησε τη δουλεια του απλα καταλαβε αυτο που το γνωριζουν ακομα και οι βλακες,το ποσο σημαντικο ειναι να μην ζεις με το αγχος της ανεργιας.Ειναι τοσο σημαντικο που καταστραφηκε ολη η χωρα γιατι παλευαν ολοι με τα γνωστα μεσα να γινουν δημοσιοι.Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει η πολυτελεια που λες απο πανω αλλα οκ προσωπικες αποψεις ειναι αυτες,εξαρταται σε τι κατασταση ειναι ο καθενας οταν μιλαει για τετοια θεματα.

  11. #26
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    μεγαλυτερη δυστυχια απο το να μην ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο δε νομιζω...ξαδερφος μου εχει μια απο τις χειροτερες δουλειες του δημοσιου και ηταν για χρονια ΠΡΙΝ την κριση με στην γκρινια και μες το κλαμα και με επρηζε συνεχεια ''τι μαλακια εκανα'' και του ελεγα ''κατσε εκει που εισαι εχεις ασφαλεια''.Και τα τελευταια χρονια με πρηζει για αλλο λογο.Για το τι καλα εκανε που εμεινε και ποσο τυχερος ειναι.Δεν αγαπησε τη δουλεια του απλα καταλαβε αυτο που το γνωριζουν ακομα και οι βλακες,το ποσο σημαντικο ειναι να μην ζεις με το αγχος της ανεργιας.Ειναι τοσο σημαντικο που καταστραφηκε ολη η χωρα γιατι παλευαν ολοι με τα γνωστα μεσα να γινουν δημοσιοι.Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει η πολυτελεια που λες απο πανω αλλα οκ προσωπικες αποψεις ειναι αυτες,εξαρταται σε τι κατασταση ειναι ο καθενας οταν μιλαει για τετοια θεματα.
    Συμφωνώ! Κι όταν λέμε δημόσιο εννοούμε είτε να μπουν στο δημόσιο είτε να τρων από το δημόσιο (πχ επιδόματα, δωρεάν υπηρεσίες, μίζες κλπ). Για την "πολυτέλεια", υπάρχουν τέτοια παραδείγματα ανθρώπων σαν κι αυτα που σου αναφέρω ή τα αλλα που προείπες, επειδή είχαν τη δυνατή ψυχολογία και την ευστροφία νου με το μέρος τους, χωρίς κατ' ανάγκη να τα βρουν απ τον μπαμπά.
    γιάννης

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    μεγαλυτερη δυστυχια απο το να μην ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο δε νομιζω....

    Αυτο θα μπορουσε να ειναι ο ορισμος του ΄τι εστι ζωη ΄..............

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ειλικρινά κάποιες φορές απογοητεύομαι πολύ από το φόρουμ, ιδίως όταν απευθυνόμαστε σε νέα παιδιά και η μόνη μας συμβουλή είναι "Κοίτα πως θα βολευτείς" . Ο λόγος που είμαστε σε αυτά τα χάλια στην χώρα δεν είναι που όλοι θέλαν να γίνουν δημόσιοι, είναι η καλλιέργεια κουλτούρας του "βολέψου εσύ τώρα και δεν βαριέσαι" και του "που να ζορίζεσαι τώρα" και του "γιατί να πάρεις ρίσκο, αφού έχεις ασφάλεια εκεί".

    Έχει ένας νέος άνθρωπος ιδέες για κάτι; Θέλει να δοκιμάσει να ανοίξει μία επιχείρηση ή να κάνει κάτι πρωτοποριακό ή να ταξιδέψει να γνωρίσει τον κόσμο ή να πάρει κάποιο ρίσκο; Βγαίνουν όλοι από γονείς μέχρι τον παπά της ενορίας και του λένε "Έχω τον μπατζανάκη της ξαδέρφης του κουμπάρου που είναι αδερφός του κηπουρού του τάδε βουλευτή, μπορεί να σε βολέψει, που να τρέχεις τώρα." Ή "Ο πατέρας σου έχει σταθερή δουλειά με καλό εισόδημα παιδί μου, τι πάει να πει θες να φιάξεις είδη πολυτελείας από φύκια, τι παράλογα πράγματα είναι αυτά; Κάτσε να μάθεις την δουλειά στο μπακάλικο και θα έχεις σίγουρο μεροκάματο". Ή "τι εννοείς θες να γυρίσεις τον κόσμο και πας Νότιο Αμερική; Εκεί σκοτώνουν και απαγάγουν. Δεν σκέφτεσαι την μανούλα που θα ανησυχεί; Άσε, θα σου κλείσω θέση στο γκρουπ που θα πάει η θεία η Φωτούλα στα Ιεροσόλυμα το Πάσχα, τα έξοδα δικά μου".

    Δεν έχει ιδέες για κάτι; Δεν βρίσκει αυτό που θέλει και κάθεται και τα ξύνει; Μην ζοριστεί το παιδί, θα το νταντεύουν οι δικοί του ως τα 40. "Δίκιο έχεις παιδί μου, που να πας να μαζεύεις ελιές για 30 ευρώ μεροκάματο, για αυτό σε σπουδάσαμε, κάνε υπομονή και έχω γνωστό στην τάδε τράπεζα, θα σε πάρουν διευθυντή μια μέρα". Ή "600 ευρώ μισθός και 12ωρο, έχεις δίκιο, είναι εκμετάλλευση, περίμενε και κάτι καλύτερο θα βρεθεί" και κάθεται ανενεργός ο άλλος χωρίς να αναλαμβάνει την ευθύνη του εαυτού του μέχρι να λιώσει ο εγκέφαλος και να τρέξει από τα αφτία.


    Αποτέλεσμα οι τελευταίες γενιές να είναι κυρίως άτολμες, με κομμένα φτερά, μπαγιάτικες ιδέες και νοοτροπιές, γεμάτες φόβο για το οποιοδήποτε ρίσκο και καινοτομία, υποχείρια των μεγαλύτερων χωρίς να το καταλαβαίνουν, βολεψάκηδες και ωχαδερφιστές και με καμία αίσθηση ατομικής ευθύνης ή προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο. Με αυτή την λογική, η οποία επικρατεί εδώ και δεκαετίες κι όχι μόνο τώρα λόγω κρίσης, δεν υπάρχει καμία ελπίδα για κοινωνική πρόοδο και προκοπή και για αυτό καταστράφηκε η χώρα και για κανέναν άλλο λόγο!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    Γεια και παλι ειμαι 20 χρονων και δε κανω τιποτα με τη ζωη μου δεν σπουδαζω τελειωσα το λυκειο και δε κανω κατι.Μια φορα που χαζευα στο διαδικτυο ειπα να διαβασω μεσω ιντερνετ τις γραμμες της παλαμης μου με λιγα λογια να κανω χειρομαντεια ετσι ωστε να δω τι μπορει να προβλεφθει στο μελλον μου και γενικα πως θα κυλησει η ζωη και μου φανερωθηκαν πολυ ασχημα πραγματα μου εβγαλε για παραδειγμα το τομεα της υγειας μου οτι οταν θα ειμαι μεσηλικας μπορει να υποφερω απο διαβητη και υπερταση επισης στη γραμμη της αγαπης μου εβγαλε οτι δε θα βρω ποτε συντροφο και ποτε δε θα με ερωτευτει καποια κοπελα δηλαδη ναι μεν εγω θα αγαπαω γυναικες αλλα αυτες δεν θα με θελουν και δεν θα με αποδεχονται για σχεση και οσον αφορα τον επαγγελματικο προσανατολισμο μου εβγαλε οτι θα τρεχω συνεχεια απο τη μια δουλεια στην αλλη επειδη ημουν απροσεκτος ως προς τις αποφασεις της ζωης μου.Παρολα αυτα εγω συμφωνω πως θα συμβουν αυτα με τη δουλεια εχω τεραστιο προλβημα δε ξερω τι δουλεια θελω να κανω στη ζωη μου δε μπορω να βρω ενα επαγγελμα που να μου αρεσει και δεν εχω κλιση η ταλεντο καπου οπως ολοι οι αλλοι και δε θελω να κανω μια δουλεια που να μη μου αρεσει γενικως εχω μεινει πισω στη ζωη και δε βρισκω κινητρα ετσι ωστε να κινητοποιηθω θελω να βρω μια δουλεια να σπουδασω που να μου αρεσει και να βγαλω πολλα λεφτα αλλα δε ξερω απλως τα εχω κανει χαλια και δε ξερω τι θελω δε μπορω να βρω κατι οπως ολοι οι αλλοι θελω να γινω ανεξαρτητος να αναλαβω ευθυνες αλλα ειμαι πολυ αδρανης δε μπορω να βρω κατι να μου αρεσει αρκετα ωστε να το κανω πηγα σε μια σχολη φετος αλλα τη παρατησα γιατι δε μου αρεσε και εφαγα και απλετο bullying πανελληνιες δε θελω να ξαναδωσω επειδη δεν εχω διαβασει ποτε στη ζωη μου και δε το εχω ειμαι ΑΧΡΗΣΤΟΣ σχεδον στα παντα δε μπορω να κανω τιποτα σωστα εχω αποτυχει σε ολους τους τομεις της ζωης
    Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν διακρίνονται σε κάτι ιδιαίτερα, απλώς ασκούν αυτοπειθαρχία και κάνουν συμβιβασμούς σε ότι αφορά στις σπουδές και τις επαγγελματικές τους επιλογές, προκειμένου να επιβιώσουν. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστοι σε καμία περίπτωση. Αν δεν μπορείς το διάβασμα προσπάθησε να κάνεις κάτι τεχνικό, στην επαγγελματική εκπαίδευση για παράδειγμα. Το ότι παράτησες τη σχολή επειδή δε σου άρεσε, είναι νομίζω λογικό και παράλογο μαζί. Λογικό γιατί είσαι σε μια ηλικία που δεν θέλεις να κάνεις συμβιβασμούς (και το θέμα του μπούλινγκ που αναφέρεις είναι απολύτως αποτρεπτικό), παράλογο επειδή οι συμβιβασμοί είναι μέρος της ζωής και τίποτα δεν είναι απόλυτο. Το μέλλον δεν το γνωρίζει κανείς παρά μόνο ο Θεός. Και σε αυτές τις μορφές μαντείας που αναφέρεις υπάρχουν πολλές σχολές και διαφορετικές ερμηνείες των ίδιων στοιχείων. Αν σε αναστατώνουν αυτά, που το πιθανότερο είναι να μην ισχύουν καθόλου, να απέχεις από αυτές τις μαντικές δραστηριότητες. Το αίσθημα απαξίωσης που έχεις πρέπει κάποια στιγμή να φύγει. Το πιθανότερο είναι να φύγει μέσα από τις σπουδές που θα κάνεις, τις γνωριμίες που σου αρέσουν και γενικά μέσα από ότι σε γεμίζει και σε κάνει να νιώθεις καλά.

  15. #30
    Sonia, λείπει η στήριξη, πρώτα η ψυχολογική κι έπειτα κάποια έστω πολύ υποτυπώδης στήριξη οικονομική και η συναίσθηση ότι έχει κάποιες πλάτες (απλά αυτές οι δυο που προείπα). Αυτά είναι που επιζητά ένας νέος για να βάλει το στόχο του σε εφαρμογή. Αν δεν υπάρχει αυτή η στήριξη τότε θα ακολουθήσει από νωρίς τους δρόμους που είπες.
    γιάννης

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. Που είναι το μέλλον μου
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2013, 03:28
  4. η υπονοια εγινε σιγουρια!!!! φοβος για το μελλον μας...
    By crazy-me in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-05-2012, 17:57
  5. Φόβος για το μέλλον μου
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-01-2012, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •