φοβος για το μελλον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    φοβος για το μελλον

    Γεια και παλι ειμαι 20 χρονων και δε κανω τιποτα με τη ζωη μου δεν σπουδαζω τελειωσα το λυκειο και δε κανω κατι.Μια φορα που χαζευα στο διαδικτυο ειπα να διαβασω μεσω ιντερνετ τις γραμμες της παλαμης μου με λιγα λογια να κανω χειρομαντεια ετσι ωστε να δω τι μπορει να προβλεφθει στο μελλον μου και γενικα πως θα κυλησει η ζωη και μου φανερωθηκαν πολυ ασχημα πραγματα μου εβγαλε για παραδειγμα το τομεα της υγειας μου οτι οταν θα ειμαι μεσηλικας μπορει να υποφερω απο διαβητη και υπερταση επισης στη γραμμη της αγαπης μου εβγαλε οτι δε θα βρω ποτε συντροφο και ποτε δε θα με ερωτευτει καποια κοπελα δηλαδη ναι μεν εγω θα αγαπαω γυναικες αλλα αυτες δεν θα με θελουν και δεν θα με αποδεχονται για σχεση και οσον αφορα τον επαγγελματικο προσανατολισμο μου εβγαλε οτι θα τρεχω συνεχεια απο τη μια δουλεια στην αλλη επειδη ημουν απροσεκτος ως προς τις αποφασεις της ζωης μου.Παρολα αυτα εγω συμφωνω πως θα συμβουν αυτα με τη δουλεια εχω τεραστιο προλβημα δε ξερω τι δουλεια θελω να κανω στη ζωη μου δε μπορω να βρω ενα επαγγελμα που να μου αρεσει και δεν εχω κλιση η ταλεντο καπου οπως ολοι οι αλλοι και δε θελω να κανω μια δουλεια που να μη μου αρεσει γενικως εχω μεινει πισω στη ζωη και δε βρισκω κινητρα ετσι ωστε να κινητοποιηθω θελω να βρω μια δουλεια να σπουδασω που να μου αρεσει και να βγαλω πολλα λεφτα αλλα δε ξερω απλως τα εχω κανει χαλια και δε ξερω τι θελω δε μπορω να βρω κατι οπως ολοι οι αλλοι θελω να γινω ανεξαρτητος να αναλαβω ευθυνες αλλα ειμαι πολυ αδρανης δε μπορω να βρω κατι να μου αρεσει αρκετα ωστε να το κανω πηγα σε μια σχολη φετος αλλα τη παρατησα γιατι δε μου αρεσε και εφαγα και απλετο bullying πανελληνιες δε θελω να ξαναδωσω επειδη δεν εχω διαβασει ποτε στη ζωη μου και δε το εχω ειμαι ΑΧΡΗΣΤΟΣ σχεδον στα παντα δε μπορω να κανω τιποτα σωστα εχω αποτυχει σε ολους τους τομεις της ζωης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ολοι αχρηστοι ειναι μη στεναχωριεσαι ενασ στουσ εκατο δουλευει οι αλλοι κοροιδευουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οταν εισαι 20 χρονων και ασχολεισαι με το γραφει η παλαμη σου για το μελλον και μαλιστα το λαμβανεις και σοβαρα υποψη, ε μην περιμενεις να προκοψεις κιολας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Καταρχην ΔΕΝ εισαι αχρηστος...δεν υπαρχει αυτο το πραγμα,απλα δε τα πηγες καλα στην πρωτη φαση της ζωης σου(σχολειο) λογω ψυχολογιας και ελλειψης κινητρου,διαπαιδαγωγησης,π ιεση απο το περιβαλλον την σκατοτηλεοραση και την σκατοκοινωνια οτι πρπεει να γινεις κανας σπουδαιος κτλ

    Τις πανελληνιες τις ξεχνας μια και καλη αφου δεν εχεις κουραγιο,μην ξανακοιταξεις πισω μη σε νοιαζει που περασε ο καθενας...το 70% δε θα δουλεψει πανω σε αυτο που θα σπουδασει,Ελλαδα ζεις.

    Τη σχολη την παρατησες γιατι θεωρεις τον εαυτο σου αχρηστο που απετυχες στο σχολειο και συνεχιζεις να εχεις αυτη τη νοοτροπια.ΔΕεν εισαι μονος πολλοι αισθανονται σαν εσενα,μη κοιτας που πολλοι εινα ισιγουροι για τον εαυτο τους πιστεψε με δεν ξερουν που παν τα τεσσερα κ ιας σου φαινονται εσενα οτι εχουν αυτοπεποιθηση... εκτος απο καποιους που τα εχουν στρωμένα στη ζωη τους(ετοιμη δουλεια,γνωριμιες των γονιων τους κτλ) οι αλλοι θα εχουν προβλημα και θα θελουν μπολικη τυχη και επιπλεον κοπο να πετυχουν.

    Εχεις επιλογες...να κυνηγήσεις καποιες τρυπες του δημοσιου που μπαινεις χωρις πανελληνιες(πχ σωματα ασφαλειας,δημοσιοι φυλακες κτλ) που θελει ομως κοπο και χρονο(πρεπει να μαζεψεις μορια),να φας ''ξυλο''(πρεπει να πας στρατο ΥΕΑ ή ειδικες δυναμεις) και υπομονη ή να πας στον ιδιωτικο τομεα παλι με ειδικοτητες απο καποιο ιεκ που για μενα απεφυγε τα γιατι σε αυτα θα πετυχουν αυτοι που ασχολουνται απο μικροι με αυτα(πχ μηχανικοι αυτοκινητων,τεχνικοι υπολογιστων/τηλεπικοινωνιες κτλ)

    Παρε τον χρονο σου και σκεψου αυτα που σου ειπα και μη πολυκοιτας τα εργασιακα κοινωνικα status...ξερω φορτηγατζη που ξεκινησε με 800 ευρω τον μηνα και τωρα βγαζει 2 χιλιαρικα.Ξερω παιδι που ξεκινησε σερβιτορος 600 ευρω κα ιτωρα χρονια μετα βγαζει 3000 χιλιαρικα σαν σεφ.Πολλα παραδειγματα μη τα γραφω τωρα.
    Ολοι αυτοι φιλε ξεκινησαν εκαναν μια αρχη,φαγαν πακετο,αλλα με το μπλα μπλα στις δουλειες που πηγαν τους εδειξαν καποιοι τον δρομο,ξαναπηγαν σε σχολες,ξαναπηραν διπλωματα και μετα που παρουσιαστηκαν ευκαιριες τις αρπαξαν.

    Μην απελπιζεσαι και μη καθεσαι σπιτι και κοιτας την...παλαμη σου.Κουνα τον κωλο σου.Αν θες κινητρο ξεκινα τσακωμο με τους γονεις σου,αρχισε να θεωρεις το πορτοφολι του πατερα σου ξενο για να πιεστεις να φυγεις απο το σπιτι.ΑΛλωστε εκει μεσα ολο μαλακιες θ ακους,αν ειχες ν ακουσεις κατι σημαντικο τωρα δε θα ησουν εδω να μας λες τι να κανω.

  5. #5
    ωραια αυτα που λες αλλα εγω δε ξερω με τι δουλεια θελω να κανω αυτο ψαχνω για να τη κανω σωστα και να μπορω να εξελιχθω μεσα απο αυτη απο την αλλη δε γουσταρω να παω σε ιεκ μιας και πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου και δε βρισκω μια ειδικοτητα σωστη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Και εγώ νιώθω άχρηστος, το τελευταίο καιρό το παλεύω αυτό, ότι λάθος και κάνω προσπαθώ να πίσω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι άχρηστος!! Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα χέρι μια παλάμη μπορεί να καθορίσει το μέλλον μου, εάν πιστεύω ότι είμαι άχρηστος και δεν θα πάω μπροστά και δεν θα καταφέρω τίποτα στην ζωή μου έτσι θα γίνει, δεν χρειάζεται καμία μουτζα να το πει!! Το θέμα είναι πώς μπορείς να το αλλάξεις αυτό, μπορείς να αλλάξεις το τρόπο που σκέφτεται, μπορείς να γίνεις πιο δημιουργικός με αυτοπεποίθηση και να πετύχεις τους στόχους σου, αυτό θα σου εξασφαλίσει ένα καλύτερο μέλλον και όχι ένα [emoji113] Εάν ήξερα το μέλλον μου από το [emoji113] τότε γιατί να κάτσω να αγωνίζομαι, να στεναχωριέμαι και να αγχώνομαι, εάν έχει αποφασίσει το [emoji113] για εμένα, αν είναι δυνατόν!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Το ότι απέτυχες στις πανελλήνιες δεν σε καθιστά άχρηστο. Εξάλλου δεν είσαι ο μόνος που απέτυχε εκεί και δεν σημαίνει πως δεν θα κάνεις αλλού επιτυχίες. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη να γνωρίζαμε το μέλλον μας. Ποιος άλλωστε δεν θα ήθελε να μάθει από καθαρή περιέργεια τι μέλλει γενέσθαι; Δεν σπουδάζουν όλοι και όλες. Η ουσία είναι να υπάρχει εργασία, εκεί είναι το θέμα. Μπορείς να μάθεις μια απλή τέχνη ή μπορείς να πάρεις πιστοποιήσεις από διάφορα σεμινάρια. Είσαι πολύ νέος και έχεις όλα τα χρόνια μπροστά σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    zeroend Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι σκέφτεσαι λάθος. Τα θες όλα ή τίποτα, με αποτέλεσμα να μένεις συνήθως στο τίποτα. Και ποιός δεν θέλει να σπουδάσει κάτι που του αρέσει και να βρει μετά αμέσως δουλειά πάνω στο αντικείμενο και να βγάζει πολλά λεφτά και να είναι ανεξάρτητος; Όλοι μέσες-άκρες αυτό θέλουν. Σε πόσους συμβαίνουν έτσι τα πράγματα; Σχεδόν σε κανέναν. Το θέμα είναι να μην παραιτείσαι με την πρώτη δυσκολία.
    Την σχολή εσύ την επέλεξες μόνος σου ή σε πιέσαν οι γονείς σου; Τι εννοείς έφαγες bullying? Έκανες προσπάθεια αυτόν τον ένα χρόνο να τα πας σχετικά καλά κι ας μην σου άρεσε η σχολή ή τα φόρτωσες στον κόκκορα από την πρώτη στιγμή; Ο μόνος τρόπος για να βρεις τι σου αρέσει είναι να πειραματίζεσαι όσο μπορείς περισότερο, αλλά από την άλλη πρέπει να βλέπεις και την πρακτική πλευρά των πραγμάτων. Αν με την παραμικρή δυσκολία ή όταν δεν σου αρέσει κάτι σηκώνεσαι και φεύγεις, πάντα στο Α θα μένεις. Δεν πάνε όλοι κατευθείαν στο Ω, θέλει προσπάθεια, υπομονή κι επιμονή.
    Πολύς κόσμος έκανε δεκαετίες να βρει τι του αρέσει κι άλλοι δεν το βρήκαν ποτέ ή κι αν το βρήκαν συνέχισαν προς άλλη κατεύθυνση έτσι κι αλλιώς. Στο μεταξύ υπάρχει κι η ζωή και οι ανάγκες που τρέχουν, χρειάζονται συμβιβασμοί. Αν πας τώρα να πιάσεις μία δουλειά και δεν σου αρέσει και φύγεις αμέσως και μετά βρεις μια άλλη και πάλι φύγεις και μετά μια άλλη και πάει λέγοντας, μπορεί στην 100στη δουλειά να βρεις ότι σου αρέσει, αλλά στο μεταξύ ρεαλιστικά μιλώντας δεν θα έχεις να φας και μάλλον θα κλείνεις κι ένα σωρό πόρτες και ακόμα κι η δουλειά που σου αρέσει μπορεί να μην είναι αρκετή για να βγάζεις πολλά λεφτά και να είσαι ανεξάρτητος όπως λες. Δεν υπάρχουν εγγυήσεις σε αυτή τη ζωή.
    Άχρηστος δεν είσαι, απλά ανυπόμονος και αιθεροβάμων και λίγο τεμπελάκος. Τίποτα που δεν διορθώνεται κοινώς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    καλημερα.
    αυτα με τις χειρομαντιες, δεν ισχυουν. απορω πως πιστευεις τετοιες σαχλαμαρες.
    για τα υπολοιπα, εφοσον δεν το χεις με τα διαβασματα, δεν ειναι αναγκη να γινεις επιστημονας.
    μηπως εισαι πιο ικανος με πρακτικα θεματα; πιανουν τα χερια σου, που λεμε;
    εχεις σκεφτει να κανεις ενα τεχνικο επαγγελμα; οπως υδραυλικος κλπ;
    αν ουτε αυτα σε ενδιαφερουν, κι αφου θελεις και την ανεξαρτησια σου, μεχρι να αποφασισεις τι σε ενδιαφερει, ψαξε να βρεις δουλεια. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ. να δεις πως ζουν οι ανθρωποι που ειναι ανεξαρτητοι επειδη δουλευουν.
    στην πορεια ισως σου αρεσει καποια απο τις δουλειες που θα βρεις η σκεφτεις αυτο που πραγματικα θελεις να κανεις.
    κοιτωντας το ταβανι απο τον καναπε παντως, δεν θα το βρεις, αφου μεχρι τωρα δεν εχεις καμια ιδεα για το τι θελεις να κανεις
    ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    ωραια αυτα που λες αλλα εγω δε ξερω με τι δουλεια θελω να κανω αυτο ψαχνω για να τη κανω σωστα και να μπορω να εξελιχθω μεσα απο αυτη απο την αλλη δε γουσταρω να παω σε ιεκ μιας και πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου και δε βρισκω μια ειδικοτητα σωστη
    δεν χρειαζεται να εξελιχθεις απο την πρωτη δουλεια που θα βρεις, εκτος αν εχετε καποια οικογενειακη επιχειρηση και θελεις να απασχοληθεις εκει.
    εφοσον δεν ξερεις τι θες να κανεις, θα δοκιμασεις πολλες δουλειες κι ισως στην πορεια να την βρεις την ακρη.
    μην καθεσαι ομως. οσο καθεσαι, ασχολεισαι με απαραδεκτες μεσαιωνικες σαχλαμαρες απ οτι βλεπω, οπως η χειρομαντια και η καφεμαντια. ελεος... μορφωσου κι ας μην ειναι για το επαγγελμα που θα ακολουθησεις. διαβασε! βρες αξιολογα ατομα να συναναστραφεις και να μαθεις μερικα πραγματα για τον κοσμο, πιο σημαντικα απο την χειρομαντια... δεν ειναι μονο τα λεφτα στην ζωη. υπαρχει και η καλλιεργεια και ο πολιτισμος.
    τι κανεις για την μορφωση σου; 20 χρονων νεος ανθρωπος να μας λεει οτι η ζωη εξαρταται απο την χειρομαντια; ποσους αιωνες πισω ειχει βρεθει η παιδεια... αυτα σας μαθαινουν οι καθηγητες σας;

  11. #11
    ειμαι φουλ σκραπας στα μαθηματικα και δε ξερω αν το εχω με μαστοριλικια και τετοια γενικα ημουν θεωρητικη κατευθυνση στο γυμνασιο εβγαζα γυρω στο 17 και στο λυκειο τα παρατησα με αποτελεσμα να βρεθω εκτος πιστας εννοω επαγγελματικης αποκαταστασης στο ιεκ τα περασα ολα στο πρωτο εξαμηνο αλλα σαν δουλεια δεν μου αρεσε καθολου αλλα ναι τα παραταω ευκολα και απογοητευομαι

  12. #12
    επισης remedy μου αρεσει η καλλιεργεια και ο πολιτισμος παρα πολυ αλλα μεσα στο μυαλο δεν την αξιζω μιας και δε περασα σε ΑΕΙ η γενικα μια σχολη με κοινωνικο κυρος παντα πιστευα οτι η καλλιεργεια πηγαινε ασορτι με το κοινωνικο στατους και κυρος αλλα μου αρεσει να ψαχνομαι βεβαια δε θελω να πουλαω μουρη οτι ειμαι μορφωμενος και να εχω απολυτηριο λυκειου αλλα ναι μου αρεσουν τα βιβλια τα μυθιστορηματα και γενικα οι τεχνες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Καταρχασ το μονο που εχεισ να κανεισ στη ζωη σου ειναι να μην τα παρατασ μονο αυτο αν εκανεσ κι εβλεπεσ τισ ευκαιριεσ τωρα θα ησουν εκατομυριουχοσ τα ιδια ζουμε ολοι αδερφε καποιοι κοιμουνται καποιοι ειναι ξυπνητοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε ΄συ, τα έχεις λίγο αχταρμά στο μυαλό σου. Δηλαδή μόνο αν έχεις τελειώσει ΑΕΙ είσαι καλλιεργημένος; Έχω γνωρίσει εγώ γκασμάδες πτυχιούχους...Ουυυ ένα σωρό. Τι ήταν το ΙΕΚ και δεν σου άρεσε; Αν θες λές. Και ποιά μαθήματα σου αρέσαν πιο πολύ θεωρητικής κατεύθυνσης όπως λες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Εγω γνωρισα ενα πυροσβεστη προσφατα αμα αυτοσ ειναι πυροσβεστησ πρεπει να βαψουμε μπλε ολο το κρατοσ και να το πεταξουμε στη θαλασσα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. Που είναι το μέλλον μου
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2013, 03:28
  4. η υπονοια εγινε σιγουρια!!!! φοβος για το μελλον μας...
    By crazy-me in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-05-2012, 17:57
  5. Φόβος για το μέλλον μου
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-01-2012, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •