φοβος για το μελλον - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    μεχρι ποια ηλικια θεωρειται οτι μπορεις να μην εισαι δικαιολογημενα τακτοποιημενος δηλαδη να εχεις δικο σου σπιτι δουλεια αμαξι και τετοια

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μεχρι τα 30
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Sonia View Post

    Αποτέλεσμα οι τελευταίες γενιές να είναι κυρίως άτολμες, με κομμένα φτερά, μπαγιάτικες ιδέες και νοοτροπιές, γεμάτες φόβο για το οποιοδήποτε ρίσκο και καινοτομία, υποχείρια των μεγαλύτερων χωρίς να το καταλαβαίνουν, βολεψάκηδες και ωχαδερφιστές και με καμία αίσθηση ατομικής ευθύνης ή προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο. Με αυτή την λογική, η οποία επικρατεί εδώ και δεκαετίες κι όχι μόνο τώρα λόγω κρίσης, δεν υπάρχει καμία ελπίδα για κοινωνική πρόοδο και προκοπή και για αυτό καταστράφηκε η χώρα και για κανέναν άλλο λόγο!
    καταρχην ολα αυτα τα λεμε μεταξυ μας..5-10 ατομα ειμαστε ολα κι ολα...αν απευθυνομουν σε τεραστιο κοινο θα ελεγα τα ιδια ρομαντικα που λες κι εσυ και που τα ελεγα απο τα 16 μου μεχρι τα 30κατι..αυτο το ''μα γιατι ρε γαμωτο δεν κανουμε ολοι το σωστο''...

    οι γενιες ακολουθουν το δρομο που διαταζουν και σχεδιαζουν οι ισχυροι που εχουν το χρημα που κινει τα παντα...η μαζα δεν ειναι ενα μυαλο να σκεφτουν ολοι το σωστο που λες εσυ...10 ατομα ειμαστε εδω μεσα και διαφωνουμε για ενα σωρο πραγματα..κα ιλες τωρα τι πρεπει να κανουμε 10.000.000..στο τι φταιει κα ιπως θα παμε μπροστα ειναι ενα θεμα που υπαρχουν πολλες αποψεις αρα ασυνεννοησια αρα δε θα καταληξουμε πουθενα αρα θα αποφασισουν οι ισχυροι που εκμεταλλευονται ακριβως αυτη την αδυναμια της μαζας και την κοροιδευουν αιωνες.

    Οποτε εκτος απο τους ''χαζοβολεψακηδες'' που απλα θελουν να βολευτουν λογω ενστικτου...,ετσι και κατσεις και σκεφτεις και καταλαβεις πως λειτουργει το συστημα και η ανθρωποτητα γενικα θα πρεπει να γινεις ο μεγαλυτερος ατομιστης του κοσμου.Ξαναλεω ΑΝ καταλαβεις πως λειτουργει το πραγμα σε ολο του το φασμα.Γιατι η πλειοψηφια απλα παει με το ενστικτο αλλα και επιστημονικα αν το ψαξεις εκει καταληγεις.

    Ειδικα για τη χωρα που ζουμε φυσικα κα ιπρεπει να εισαι τρανος ατομιστης.Μιλαμε για μια χωρα προτεκτορατο του προτεκτορατου.Οι γενιες που τις βλεπεις αβουλες εινα ιγιατι ολη η χωρα ειναι αβουλη.Χιλιαδες πρακτορες να δουλευουν για καποια κεντρα που βρισκονται στου διαολου τη μανα και ουτε τους εχουμε δει ποτε ουτε του ξερουμε.Πολιτικοι αλλοι εκβιασιμοι αλλοι κι αυτοι πρακτορες που στηνονται στη σειρα να τους ψηφισεις(η μονη λυση δηλαδη ειναι να ΜΗΝ ψηφισεις).Τα πραγματα ειναι τοσο στημενα οσο δεν ειναι σε καμια αλλη χωρα.
    Θα πω εγω στον νεο τραβα να σπουδασεις να ρισκαρεις κτλ οταν απο το 1981 ο Τσακωνας στα ειπε με το νι και με το σιγμα οσον αφορα το τι ειναι η Ελλαδα στο μαθε παιδι μου γραμματα.Ασε να το πω σε καποιον νεο που εχει παρει το κολαι κα ιπαει τρενο με το διαβασμα ναι,...να το πω στο παλικαρι που πρεπει να καταβαλει τρελο ψυχικο αγωνα για να κανει την ανατροπη και να παιδευτει και να βασανιστει εχοντας στο μυαλο του την επαγγελματικη επιτυχια...οταν αυτη ΔΕΝ θα ρθει γιατι δεν υπαρχουν δουλειες τι θα του πεις?Παρτη βαλιστσα σου και τραβα ζησε με τα Γερμανα και τα Ολλανδα?Ο αλλος το κανει σχεδον απο χομπι το διαβασμα το χει ευκολα θα παει κα ισε τρεις σχολες κα ιθα διαβαζει και μεχρι τα 35 αμα λαχει.Θα τη βρει την ακρη.Στο παλικαρι που οπως λεει δεν τον ευχαριστει το διαβασμα για ποιο λογο να βασανιστει?Για να παρει τ @ρχ@ οπως τα εχουν παρει εκατονταδες χιλιαδες που κλεισαν τα μαγαζια τους και εκατονταδες χιλιαδες που χρησιμοποιουν το πτυχιο που παιδευτηκαν να παρουν για κωλοχαρτο?Μιλας λες κα ιειμαστε προ κρισης.μιλας λες κα ιδεν εχεις καταλαβει οτι καθε 30-40 χρονια ολο και κατι γινεται και οι πολλοι παιρνουμε τ @ρχι@ μας και βλεπουμε τους ατομιστες γυρω μας να συνεχιζουν τη ζωη τους σα να μη συμβαινει τιποτα.
    Τελος παντων πολλα εγραψα,εχω μια αντιληψη ζωης παγιωμενη πια που ξερω οτι ειναι σωστη σε βαθος χρονου.Και αυτη οπως ειπα δεν εινα ιμονο το δημοσιο αλλα και ο ιδιωτικος τομεας απλα στην δευτερη περιπτωση πρεπει να πας για τα πολλα αλλιως δεν αξιζει.Thats it.

  4. #34
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Ο αλλος το κανει σχεδον απο χομπι το διαβασμα το χει ευκολα θα παει κα ισε τρεις σχολες κα ιθα διαβαζει και μεχρι τα 35 αμα λαχει.Θα τη βρει την ακρη.Στο παλικαρι που οπως λεει δεν τον ευχαριστει το διαβασμα για ποιο λογο να βασανιστει?Για να παρει τ @ρχ@ οπως τα εχουν παρει εκατονταδες χιλιαδες που κλεισαν τα μαγαζια τους και εκατονταδες χιλιαδες που χρησιμοποιουν το πτυχιο που παιδευτηκαν να παρουν για κωλοχαρτο?Μιλας λες κα ιειμαστε προ κρισης.μιλας λες κα ιδεν εχεις καταλαβει οτι καθε 30-40 χρονια ολο και κατι γινεται και οι πολλοι παιρνουμε τ @ρχι@ μας και βλεπουμε τους ατομιστες γυρω μας να συνεχιζουν τη ζωη τους σα να μη συμβαινει τιποτα.
    Τελος παντων πολλα εγραψα,εχω μια αντιληψη ζωης παγιωμενη πια που ξερω οτι ειναι σωστη σε βαθος χρονου.Και αυτη οπως ειπα δεν εινα ιμονο το δημοσιο αλλα και ο ιδιωτικος τομεας απλα στην δευτερη περιπτωση πρεπει να πας για τα πολλα αλλιως δεν αξιζει.Thats it.
    Δεν έχουμε αλλάξει τη νοοτροπία: διάβασμα ίσον μέλλον. Έχει ριζώσει μέσα μας, ασχέτως ότι περάσαμε πολέμους, οικονομικές κρίσεις και ανεργία.

    Κάποιους τους βλεπεις να παιδεύονται πάνω από τα βιβλία ενώ το μέλλον τους είναι προδιαγεγραμμένο, δεν κάνουν για την επιστήμη αυτή, κυρίως λόγω χαρακτήρα. Υπάρχουν και άτομα που ανελήχθηκαν σε επιστημονικούς χώρους όπου κάλπαζε η ανεργία επειδή η επιστήμη που σπούδασαν ταίριαζε στο χαρακτήρα τους. Άρα οι υπόλοιποι έχαναν τον καιρό τους, είτε διάβαζαν από χόμπι είτε επειδή πέρα από το διάβασμα ήταν ακατάλληλοι για οτιδήποτε άλλο είτε επειδή επέμεναν στη ψευδαίσθηση της επαγγελματικής αποκατάστασης ενώ τα εργασιακά δεδομένα βοούσαν περί του αντιθέτου.

    Κι έχω δει άτομα με πτυχία να ψάχνουν να βολευτούν στο δημόσιο επειδή με το που πήραν τα πτυχία τους έπιασε το αμόκ της επαγγελματικής ασφάλειας.

    Μου αρέσει το "ατομιστές". Είναι αυτοί που κοιτάν και βαδίζουν με βλέμμα μόνο μπροστά, μόνο το ατομικό τους συμφέρον τους ενδιαφέρει, δεν ξέρουν τι πα να πει ανθρωπισμός, τολμάν και πατάνε κι επί πτωμάτων. Αυτοί επιβιώνουν και ανελίσσονται ασχέτως μόρφωσης!
    γιάννης

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. Που είναι το μέλλον μου
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2013, 04:28
  4. η υπονοια εγινε σιγουρια!!!! φοβος για το μελλον μας...
    By crazy-me in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-05-2012, 18:57
  5. Φόβος για το μέλλον μου
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-01-2012, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •