Κρίση άγχους ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Κρίση άγχους ;

    Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου φοβάμαι ότι μπορεί να έχω μια πολύ πολύ πολύ σοβαρή αρρώστια ( aids ) έχω ξαναγράψει από κάτω τι ακριβώς έγινε μ κλπ. Ακόμα δεν έχω βρει την δύναμη να πάω να κάνω το τεστ . Και είμαι σε μια περίεργη κατάσταση . Καθημερινά μπαίνω διαβάζω τα συμπτώματα και καθημερινά με πιάνει και κάτι καινούργιο. Γενικά από αρρωστοφοβια άλλο τίποτα. Για παράδειγμα παλιά επειδή με πονούσε το αριστερή μου χέρι ΝομΙΑ θα πάθω έμφραγμα και ήμουν μόλις 18 πήγα στα επηγοντα και δεν με πήραν ποτέ ( μετά από 2 μέρες μ πέρασε ) μια άλλη φορά κουνιόταν φυσιολογικά η αορτη μου με την αναπνοή και ΝομΙΑ είναι ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής και πήγα σε γιατρό έκανα υπερήχους τα πάντα τπτ Δν είχα. Γενικά έχουν γίνει ξαι αλλά , είχε βουλώσει το αυτί μ από τη θάλασσα Κ νμζα θα κουφάθω.τελος πάντων τον καιρό αυτό είμαι πολύ χάλια γιατί με έχει φάει το άγχος για το aids. , αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι κάποιες φορές συνήθως κάθε μέρα , με πιάνει για ένα 10-20 λεπτό μια δεν ξέρω αν μπορώ να την πω κρίση, αλλά το άγχος από τα υψηλά επίπεδα ποτ έτσι και αλλιώς βρίσκεται αυξάνεται κατά πολύ , θέλω να κλαίω , φοβάμαι ,τρέμω λίγο κατά την διάρκεια μ έρχεται πόνος στο στομάχι Κ γενικά ο αρνητισμος πηγαίνει σε άλλο
    Λεβελ. Τις τελευταίες μέρες βλέπω όνειρο ότι κάνω το τεστ και βγαίνει θετικό,η ότι έχω κολλήσει κάτι άλλο , η επειδή με πονάει το χέρι μου σαν πιάσιμο είδα ότι στράβωσαν τα δάχτυλα μου και ήταν από το ειντς. Νομίζω μου έχει γίνει κάπως ψύχωση αλλά δεν είναι η πρώτη φορά . Οποιονδήποτε πόνο στο σώμα μου το θεωρώ συμπτωμα .Βέβαια νομίζω τόσο εντονο άγχος με τα αλλά δεν είχα , αλλά και πάλι έχω περάσει παρόμοιες καταστάσεις που δεν είχα τπτ. μοα μέρα ξύπνησα από αυτξ και σαν να με έπιασε τρέμουλο και σαν να πεταγόμουν ενώ προσπαθούσα να κοιμηθώ και να ξανά μουδιάζει το χέρι μου. Μετά από λίγο μου πέρασε, πχ αν το μοιραστώ με κάποιον ξανά συζητήσουμε με ηρεμεί λίγο. Αλλά με πιάνει σχεδόν κάθε μέρα ένα 10-20-30 Λέπτα. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί κρίση πανικού η κρίση άγχους η έχει πιο έντονα συμπτώματα και κρατάει περισσότερο μια κρίση; Ξέρω ότι ια μ πείτε να κάνω το τεστ αλλά πρέπει πρώτα να βρω την δύναμη να τξ κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Το ιντερνετ ειναι ο χειρότερος συμβουλος, έκανα το ίδιο λάθος για μήνες και γινόμουν χειρότερα μέρα με την μέρα... μακάρι να είναι Μόνο άγχος... ανάσες καθαρές μεγάλες απο το στομάχι και απέσπασε το μυαλο σου απο τις κακές σκέψεις με διάφορους τρόπους

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    Το ιντερνετ ειναι ο χειρότερος συμβουλος, έκανα το ίδιο λάθος για μήνες και γινόμουν χειρότερα μέρα με την μέρα... μακάρι να είναι Μόνο άγχος... ανάσες καθαρές μεγάλες απο το στομάχι και απέσπασε το μυαλο σου απο τις κακές σκέψεις με διάφορους τρόπους

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πήρα και στο κεελπνο τους εξήγησα τι συνέβη και μ είπαν ότι είναι αρκετά δύσκολο να κόλλησα και να ηρεμήσω κλπ κλπ.αλλα το μυαλό μου συνεχώς τροφοδοτεί τον φόβο και εμφανίζονται καινούργια πράγματα ...το Ίντερνετ με
    Κατέστρεψε βασικά, από ένα μπούκωμα που είχα που μπήκε στο μυαλό και από τότε Πο διαβασα τα συμπτώματα αρρώστησα ΚΑΙ στο μυαλό..εινα ότι χειροτερο. Κ αυτές τις μικρό κρίσεις ποτ παθαίνω τις παθαίνω περισσότερο μετά από κάτι καινούργιο που βρήκα στο οντερνετ για το θέμα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Πήρα και στο κεελπνο τους εξήγησα τι συνέβη και μ είπαν ότι είναι αρκετά δύσκολο να κόλλησα και να ηρεμήσω κλπ κλπ.αλλα το μυαλό μου συνεχώς τροφοδοτεί τον φόβο και εμφανίζονται καινούργια πράγματα ...το Ίντερνετ με
    Κατέστρεψε βασικά, από ένα μπούκωμα που είχα που μπήκε στο μυαλό και από τότε Πο διαβασα τα συμπτώματα αρρώστησα ΚΑΙ στο μυαλό..εινα ότι χειροτερο. Κ αυτές τις μικρό κρίσεις ποτ παθαίνω τις παθαίνω περισσότερο μετά από κάτι καινούργιο που βρήκα στο οντερνετ για το θέμα .
    Οπότε νομίζω ξέρεις τι πρέπει να κάνεις

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    Οπότε νομίζω ξέρεις τι πρέπει να κάνεις

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

    μαλλον, αλλα τελευταιες μερες εχω εναν πονο στο αριστερο μου χερι που τραβαει μεχρι κατω τα δαχτυλα και μουδιαζει ( ας μην μιλησω τι εβγαλε το ιντερνετ για το μουδιασμα στα χερια, aids φυσικα) και πισω στον αυχενα...μπορει να ειναι και πιασιμο...αλλα σαν συμπτωμα λεει και πονος στους μυες, αλλα δεν εννοει τι πονος ακριβως κ αν ειναι γενικευμενος η σε ενα σημειο....μεχρι να κανω το τεστ ποιος ξερει τι αλλο θα βγαλω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    μαλλον, αλλα τελευταιες μερες εχω εναν πονο στο αριστερο μου χερι που τραβαει μεχρι κατω τα δαχτυλα και μουδιαζει ( ας μην μιλησω τι εβγαλε το ιντερνετ για το μουδιασμα στα χερια, aids φυσικα) και πισω στον αυχενα...μπορει να ειναι και πιασιμο...αλλα σαν συμπτωμα λεει και πονος στους μυες, αλλα δεν εννοει τι πονος ακριβως κ αν ειναι γενικευμενος η σε ενα σημειο....μεχρι να κανω το τεστ ποιος ξερει τι αλλο θα βγαλω..
    Αρε αυτό το ίντερνετ βγάζει 1000 περιπτώσεις, που η 50 από αυτές είναι άσχημες!! Και εγώ έτσι είμαι, πήγα προχθές σε παθολόγο, μου είπε μια ίωση έχω τίποτα, αλλά να κάνω εξετάσεις αίματος προληπτικά μια και πήγα, και τώρα σκέφτομαι, πως θα βγουν η εξετάσεις!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Αρε αυτό το ίντερνετ βγάζει 1000 περιπτώσεις, που η 50 από αυτές είναι άσχημες!! Και εγώ έτσι είμαι, πήγα προχθές σε παθολόγο, μου είπε μια ίωση έχω τίποτα, αλλά να κάνω εξετάσεις αίματος προληπτικά μια και πήγα, και τώρα σκέφτομαι, πως θα βγουν η εξετάσεις!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έχεις άγχος για τις εξετάσεις γιατί φοβάσαι μην έχεις κάτι συγκεκριμένο ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Έχεις άγχος για τις εξετάσεις γιατί φοβάσαι μην έχεις κάτι συγκεκριμένο ;
    Ακριβώς!! Αλλά της τελευταίες ώρες χαλάρωσα λίγο δεν το πολύ σκέφτομαι!! Αύριο πρωί πάω για εξετάσεις, και μακάρι να μην περιμένω μια ώρα, το και είναι ότι βεχω ραντεβού!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    [QUOTE=andreas86;1009133]Ακριβώς!! Αλλά της τελευταίες ώρες χαλάρωσα λίγο δεν το πολύ σκέφτομαι!! Αύριο πρωί πάω για εξετάσεις, και μακάρι να μην περιμένω μια ώρα, το και είναι ότι βεχω ραντεβού!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App[/QUOTE

    Εσυ τουλάχιστον βρήκες την δύναμη να πας να Τίς κανείς !!! καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και όχι άγχος γιατί αυτό μας αρρωσταίνει χωρίς να το καταλάβουμε :/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    [QUOTE=Katerina4545;1009158]
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ακριβώς!! Αλλά της τελευταίες ώρες χαλάρωσα λίγο δεν το πολύ σκέφτομαι!! Αύριο πρωί πάω για εξετάσεις, και μακάρι να μην περιμένω μια ώρα, το και είναι ότι βεχω ραντεβού!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App[/QUOTE

    Εσυ τουλάχιστον βρήκες την δύναμη να πας να Τίς κανείς !!! καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και όχι άγχος γιατί αυτό μας αρρωσταίνει χωρίς να το καταλάβουμε :/
    Ευχαριστώ Κατερίνα να σε καλά! Κάνε και εσύ η πρόληψη είναι σημαντικό πράγμα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    [QUOTE=andreas86;1009161]
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Ευχαριστώ Κατερίνα να σε καλά! Κάνε και εσύ η πρόληψη είναι σημαντικό πράγμα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φοβάμαι πολύ το αποτελέσματα
    Παρόλο που οι πιθανότητες είναι σχετικά μικρές ...

Similar Threads

  1. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  2. Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP!
    By NikosTas in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 50
    Last Post: 29-08-2015, 22:54
  3. ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ- ΠΑΝΙΚΟΥ
    By STARAKI_ed in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 27
    Last Post: 30-01-2013, 17:00
  4. κριση αγχους και μελαγχολίας...
    By lenora in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-07-2010, 01:22
  5. κριση αγχους επικειμενη..
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2010, 12:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •