Διακοπή ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145

    Διακοπή ζαναξ

    Παιδιά καλησπέρα.
    Εδώ και 1.5 χρόνο παίρνω ζαναξ 0.5mg. Αποφάσισα τώρα το καλοκαίρι να τα κόψω γιατί θεωρώ οτι τα παίρνω πολύ καιρό. Μιλησα με τον γιατρο και μου είπε να πάρω για μια εβδομάδα 0.25 και μετά να το κόψω. Εγώ το έκανα και εδώ και μια εβδομάδα είμαι «καθαρή». Ωστόσο, 3-4 μέρες τώρα έχω ταχυκαρδία. Πήγα στο κέντρο υγείας του νησιού μου και μου είπαν πως έχω φλεβοκομβικη ταχυκαρδία και πως δεν πρόκειται για κάτι παθολογικό όπως έδειξε το καρδιογράφημα, αλλά μάλλον από την απότομη διακοπή και την πίεση που έχω εδώ. Η ταχυκαρδία ωστόσο δεν ησυχάζει όποτε επέστρεψα στα αγαπημένα μου ζαναξ. Κανεις παρόμοιο περιστατικό;
    Last edited by Aeon; 21-02-2021 at 18:29.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    Καλημερα η δικη μου ιστορια εχει ως εξης επαιρνα ενα κοκτειλ χαπιων λιγο απ ολα που λενε ισσοροπιστη αγχολυτικα αντικαταθλιπτικα κα οπως κ Ζαναξ το οποιο εφτασα να παιρνω 4-5 μιλιγκραμ την ημερα επειδη ειναι βενζοδιαζεπινη ειναι εξαρτισιογονα ουσια τα εκοψα ολα με παροτρινση γιατρου μου ειχε πει σε βαθος 3 μηνων τα εκοψα σε μια εβδομαδα γνωριζοντας τις συνεπειες των στερητικων ταχυκαρδια εφιδρωση κρυο εμετους κα. Σα νοσοκομα που ειμαι σου λεω πως η ταχυκαρδια ειναι συμπτωμα της διακοπης του ζαναξ το οποιο επαιρνες αρκετο καιρο οποτε ο οργανισμος σου το γωριζει σαν ουσια.. καλο θα ειναι να ξαναμιλησεις με τον γιατρο σου να σε βοηθησει στην προσπαθεια ειτε μειωνοντας το για λιγο περισσοτερο απο μια εβδομαδα ωστε να το αφαιρεσεις απο τη ζωη σου οριστικα ειτε δινοντασ σου κατι ελεφρυτερο και οχι εξαρτισιογονο να αποτρεψει παρενεργειες ελπιζω να βοηθησα λιγακι και καλη επιτυχια

    Εστάλη από iQ9719 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Μαριονετα View Post
    Καλημερα η δικη μου ιστορια εχει ως εξης επαιρνα ενα κοκτειλ χαπιων λιγο απ ολα που λενε ισσοροπιστη αγχολυτικα αντικαταθλιπτικα κα οπως κ Ζαναξ το οποιο εφτασα να παιρνω 4-5 μιλιγκραμ την ημερα επειδη ειναι βενζοδιαζεπινη ειναι εξαρτισιογονα ουσια τα εκοψα ολα με παροτρινση γιατρου μου ειχε πει σε βαθος 3 μηνων τα εκοψα σε μια εβδομαδα γνωριζοντας τις συνεπειες των στερητικων ταχυκαρδια εφιδρωση κρυο εμετους κα. Σα νοσοκομα που ειμαι σου λεω πως η ταχυκαρδια ειναι συμπτωμα της διακοπης του ζαναξ το οποιο επαιρνες αρκετο καιρο οποτε ο οργανισμος σου το γωριζει σαν ουσια.. καλο θα ειναι να ξαναμιλησεις με τον γιατρο σου να σε βοηθησει στην προσπαθεια ειτε μειωνοντας το για λιγο περισσοτερο απο μια εβδομαδα ωστε να το αφαιρεσεις απο τη ζωη σου οριστικα ειτε δινοντασ σου κατι ελεφρυτερο και οχι εξαρτισιογονο να αποτρεψει παρενεργειες ελπιζω να βοηθησα λιγακι και καλη επιτυχια

    Εστάλη από iQ9719 στο E-Psychology.gr Mobile App

    Πλέον δεν εμπιστεύομαι τον γιατρο μου. Χθες πήρα ζαναξ και ηρέμησα αλλά με έχει πιάσει φοβία τώρα. Λες δλδ να είναι από αυτό έτσι;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    Γιατρος δεν ειμαι αλλα απο προσωπικη εμπειρια και σα νοσοκομα που ειμαι πιστευω πως ναι μη ξεχνας πως ειναι βενζοδιαζεπινη ακρως εθιστικη κ ως γνωστον αυτα τα φαρμακα δεν κοβονται ετσι.. αφου δεν ειναι παθολογικο οπως σου ειπαν τοτε πρεπει να αλλαξεις γιατρο.. μη σκεφτεις να κανεις πειραματα κ να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.. μονος-η λες πως πηρες κ ολα καλα

    Εστάλη από iQ9719 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Πλέον δεν εμπιστεύομαι τον γιατρο μου. Χθες πήρα ζαναξ και ηρέμησα αλλά με έχει πιάσει φοβία τώρα. Λες δλδ να είναι από αυτό έτσι;
    Είσαι πολύ τυχερή που είχες μόνο αυτά τα συμπτώματα, μετά από μια τόσο μακροχρόνια χρήση, και τόσο γρήγορη διακοπή!

    Δεν ισχύει για όλους, αλλά για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, θα χρειαστεί πολλούς μήνες και πολύ σταδιακή περικοπή, για να μπορέσεις να απεξαρτηθείς.
    Σου εύχομαι να τα καταφέρεις, και προσοχή γιατί δεν υπάρχουν μη εξαρτησιογονα παρόμοια φάρμακα, όποιος και αν σου πει κάτι τέτοιο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Είσαι πολύ τυχερή που είχες μόνο αυτά τα συμπτώματα, μετά από μια τόσο μακροχρόνια χρήση, και τόσο γρήγορη διακοπή!

    Δεν ισχύει για όλους, αλλά για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, θα χρειαστεί πολλούς μήνες και πολύ σταδιακή περικοπή, για να μπορέσεις να απεξαρτηθείς.
    Σου εύχομαι να τα καταφέρεις, και προσοχή γιατί δεν υπάρχουν μη εξαρτησιογονα παρόμοια φάρμακα, όποιος και αν σου πει κάτι τέτοιο!


    Σήμερα οι παλμοί μου φτάνουν μέχρι τους 100, καλύτερα από χθες, αλλά συνεχίζω να φοβάμαι. Γιατί, αφού πήρα χθες ζαναξ, λογικά δεν θα έπρεπε σήμερα να είμαι οκ; Δεν ξέρω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επειδη ειμαι εθισμενος στα ζαναξ , ξερω απο αυτα τα παλιοφαρμακα ...... εχεις παθει το λεγομενο rebound effect , που σημαινει οτι τα κοβεις αποτομα , και μετα σου λειπουν, και πεφτεις με τα μουτρα παλι, μην αντεχοντας το εντονο στερητικο που προκαλουν ........................δλδ δεν φτανει η μια εβδομαδα να μεινεις στα 0.25 μγ , και μετα κοψιμο, θελει παραπανω χρονο να μεινεις στα 0.25 μγ , ωστε να συνηθισει ο οργανισμος στα 0.25 μγ , και μετα το κοβεις ........3 εβδομαδες τουλαχιστον......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Επειδη ειμαι εθισμενος στα ζαναξ , ξερω απο αυτα τα παλιοφαρμακα ...... εχεις παθει το λεγομενο rebound effect , που σημαινει οτι τα κοβεις αποτομα , και μετα σου λειπουν, και πεφτεις με τα μουτρα παλι, μην αντεχοντας το εντονο στερητικο που προκαλουν ........................δλδ δεν φτανει η μια εβδομαδα να μεινεις στα 0.25 μγ , και μετα κοψιμο, θελει παραπανω χρονο να μεινεις στα 0.25 μγ , ωστε να συνηθισει ο οργανισμος στα 0.25 μγ , και μετα το κοβεις ........3 εβδομαδες τουλαχιστον......
    Είχες κ Εσυ ταχυκαρδίες;
    Πήγα το μεσημέρι στον καρδιολόγο και με εξετασε, ανατομικά και λειτουργικά η καρδιά μου είναι πολύ καλά και μάλλον το απέδωσε στην απότομη διακοπή.. όμως μου είπε για να μην μου δώσει ζαναξ επειδή θέλω να τα κόψω πια, να πάρω λίγο ιντεραλ για να πέσουν οι παλμοί..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλο ειναι να παρεις για ενα μικρο διαστημα ενα υποκαταστατο .......δεν ταχω κοψει τα ζαναξ , αλλα αμα αργησω να παρω την δοση μου , φυσικα ανεβαινουν οι παλμοι στους 100-110 .......και η πιεση μου .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλο ειναι να παρεις για ενα μικρο διαστημα ενα υποκαταστατο .......δεν ταχω κοψει τα ζαναξ , αλλα αμα αργησω να παρω την δοση μου , φυσικα ανεβαινουν οι παλμοι στους 100-110 .......και η πιεση μου .......
    Κατάλαβα.. εγώ θα προσπαθήσω να μην τα πάρω αν και με τρομάζει αυτή η ταχυκαρδία...

  11. #11
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    όμως μου είπε για να μην μου δώσει ζαναξ επειδή θέλω να τα κόψω πια, να πάρω λίγο ιντεραλ για να πέσουν οι παλμοί..
    Το inderal δεν κανει πολλα πραγματα για τις ταχυκαρδιες που προερχονται απο το αγχος ή τη διακοπη φαρμακων. Το ειχα παρει κι εγω οταν ειχα ταχυκαρδιες απο διακοπη αντικαταθλιπτικου και δεν με πολυβοηθουσε. Γνωμη μου ειναι ναι παιρνεις λιγο xanax οταν αισθανεσαι πολυ χαλια ή να σου γραψει καποιο αλλο ηρεμιστικο π.χ. lexotanil. Μην ανησυχεις δεν θα παθεις τιποτα αν συνεχισεις να το παιρνεις αραια και που. Δεν κοβονται ευκολα μαχαορι αυτα. Ψυχιατρος στο εκοψε τοσο γρηγορα ή σε παθολογο πηγαινες;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by undefined View Post
    Το inderal δεν κανει πολλα πραγματα για τις ταχυκαρδιες που προερχονται απο το αγχος ή τη διακοπη φαρμακων. Το ειχα παρει κι εγω οταν ειχα ταχυκαρδιες απο διακοπη αντικαταθλιπτικου και δεν με πολυβοηθουσε. Γνωμη μου ειναι ναι παιρνεις λιγο xanax οταν αισθανεσαι πολυ χαλια ή να σου γραψει καποιο αλλο ηρεμιστικο π.χ. lexotanil. Μην ανησυχεις δεν θα παθεις τιποτα αν συνεχισεις να το παιρνεις αραια και που. Δεν κοβονται ευκολα μαχαορι αυτα. Ψυχιατρος στο εκοψε τοσο γρηγορα ή σε παθολογο πηγαινες;
    Ψυχίατρος, και τώρα δεν μου απαντάει κιόλας...
    πήρα 1/4 του ιντεραλ και θα πάρω και λίγο ζαναξ πριν κοιμηθώ... απλά έχω αγχωθεί γιατί ενώ χθες πήρα ζαναξ σήμερα είχα ταχυκαρδίες πάλι... και γενικά ένα αίσθημα είναι αγχωτικό

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Ψυχίατρος, και τώρα δεν μου απαντάει κιόλας...
    πήρα 1/4 του ιντεραλ και θα πάρω και λίγο ζαναξ πριν κοιμηθώ... απλά έχω αγχωθεί γιατί ενώ χθες πήρα ζαναξ σήμερα είχα ταχυκαρδίες πάλι... και γενικά ένα αίσθημα είναι αγχωτικό
    H ελλειψη ζαναξ φταιει , και μην αγχωνεσαι για τις ταχυπαλμιες , αναμενομενο ειναι ........κλονοτριλ ισως για υποκαταστατο ? μου το προτεινε ο γιατρος μου για να μειωσω τα ζαναξ ....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    ;Σε καρδιολόγο να πας,αυτός θα σου πει πιο είναι το καλύτερο φάρμακο, εγώ που είχα τα ίδια με εσένα, πήρα τενορμιν το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ και έκοψα εύκολα τα ψυχοφαρμακα χωρίς παρενέργειες. Αν όμως προτιμάς να πας σε άλλο ψυχίατρο, να σου γράψει Ζαναξ και να το κόψεις σιγά σιγά, σε ένα διάστημα κάποιων εβδομάδων ή μηνών. Ότι και να κάνεις θέλει παρακολούθηση και από καρδιολόγο και από ψυχίατρο διτι δεν δίνουν σημασία στα συμπτώματα από την διακοπή ενός φαρμάκου, το θεωρούν νορμάλ να υποφέρεις, μπορεί να σου πουν κιόλας ότι δεν φταίει το φάρμακο αλλά εσυ..Καλή τυχη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    H ελλειψη ζαναξ φταιει , και μην αγχωνεσαι για τις ταχυπαλμιες , αναμενομενο ειναι ........κλονοτριλ ισως για υποκαταστατο ? μου το προτεινε ο γιατρος μου για να μειωσω τα ζαναξ ....
    Δεν μου απαντάει ο γιατρός για να συνεννοηθούμε.. αποφάσισα να παίρνω 0.25 ζαναξ τα βράδια και όποτε με πιάνει ταχυκαρδία να παίρνω το ιντεραλ... γιατί χωρίς ζαναξ δεν ξέρω ποτέ θα σταματήσουν και αν θα αντέξω

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αλκοολ και λεξοτανίλ/ζαναξ
    By Lydia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 18-03-2018, 03:49
  2. Ζαναξ με μινιτραν
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2017, 17:59
  3. ζαναξ των 0,5 κ νταγκλες..
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 26-10-2016, 19:07
  4. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11
  5. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •