Ο πατέρας μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 128
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Ο πατέρας μου

    Ανεχτείτε με, αλλά νιώθω την ανάγκη να γράψω για τον πατέρα μου, για το τι άνθρωπος είναι, για το πως δεν είναι η αρρώστια του, για το πώς τον ξέρω εγώ.

    Ο πατέρας μου είναι ο ήρωας μου. Είναι αυτός που πάντα θαύμαζα και κανείς άλλος άντρας δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει την θέση του γιατί στο μέτρημα όλοι έβγαιναν λίγοι.
    Υπήρξε σε όλη του την ζωή στρατιώτης. Πάντα οι άλλοι μπροστά , ποτέ ο ίδιος, ποτέ δεν ξεστόμισε ένα παράπονο, ποτέ δεν είπε οτι κουράστηκε, ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε για τίποτα. Ήρεμη δύναμη.
    Τον θυμάμαι στα εμβόλια μου που τσίριζα σαν τρελή και δεν στεκόμουν να μου κάνουν την ένεση, τον θυμάμαι να μου τάζει δώρα για να κάτσω και εγώ να του φωνάζω "πάρε με σπίτι" και να με παίρνει να φεύγουμε και την επόμενη να με ξαναπηγαίνει, πάντα με την ίδια υπομονή, πάντα με την ίδια επιμονή μέχρι να με καλμάρει και να μου κάνουν το εμβόλιο.
    Τον θυμάμαι να γυρνάει απτην δουλειά και να μας περιμένει να μαζευτούμε για να φάμε όλοι μαζί. " το φαγητό είναι η ιερή ώρα της οικογένειας" έλεγε πάντα κι όσο κουρασμένος κι αν ήταν, όσο πεινασμένος, θα μας περίμενε να φάμε όλοι μαζί και μετά το φαγητό να πούμε όλοι πώς πήγε η μέρα μας.
    Τον θυμάμαι στην εφηβεία όταν μαλώναμε και γω του κρατούσα μούτρα και σηκωνόμουν κι έφευγα απτο σπίτι και του λεγα "δεν θα μου πεις εσύ τι θα κάνω, θα κάνω ο, τι θέλω!" , να μην υψώνει ούτε τότε τον τόνο της φωνής του, παρά με κοιτούσε με ένα βλέμμα που ήταν σαν να μου τρυπούσε τα κόκκαλα κι έμενε σιωπηλός, κι όταν περνούσε η μπόρα μου λεγε "τα κάναμε μαντάρα, κάτσε κάτω τώρα να τα φτιάξουμε όλα".
    Τον θυμάμαι να έρχεται στο σχολείο, περήφανος και γελαστός και να μου λέει "καλά τα πήγες".
    Τον θυμάμαι όταν έμαθε πως σε εκείνη την εξεταστική και σε άλλες που ακολούθησαν δεν πέρασα κανένα μάθημα κι αυτός να μου λέει " δεν με νοιάζει τίποτα, θέλω να είσαι καλά, θα τα φτιάξουμε όλα".
    Τον θυμάμαι όταν πέθανε ένα αγαπημένο μας πρόσωπο και εγώ γύρισα σπίτι και είδα κόσμο μαζεμένο να πετάγεται πρώτος και να με αγκαλιάζει.
    Τον θυμάμαι να μας παίρνει κάθε Κυριακή βράδυ για φαγητό έξω, είχε, δεν είχε λεφτά και κάθε καλοκαίρι να μας φορτώνει σε ένα σαραβαλάκι και να ξεκινάμε για το άγνωστο κατασκηνώνοντας σε όποια παραλία βρίσκαμε στον δρόμο μας για να διανυκτερεύσουμε.
    Τον θυμάμαι να γυρνάει κάθε βράδυ απ΄την δουλειά και πάντα μα πάντα να έχει κάτι στην τσέπη του για μας όλους.
    Τον θυμάμαι να μου κάνει κρυφά ματιά απτους άλλους όταν ήταν η ώρα για ύπνο, που σήμαινε : κάνε πως πας κι εσύ για ύπνο μαζί τους και μόλις κοιμηθούν έλα, γιατί εγώ ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τον ύπνο και ήθελα να κάθομαι με τους γονείς μου μέχρι πιο αργά. Έτσι έβαζα τα αδέρφια μου για ύπνο και μετά σηκωνόμουν σιγά σιγά πάλι και πήγαινα μαζί τους στην βεράντα.
    Τον θυμάμαι όταν τον τσάκωσα πάνω απτό μαξιλάρι μου, ξημερώματα πρωτοχρονιάς να μου αφήνει το δώρο που τάχα μας έφερνε ο Αι Βασίλης και να τον πιάνουν τα γέλια και να τους ξυπνάμε όλους.
    Τον θυμάμαι στα 15 μου όταν έμαθε για την πρώτη μου σχέση με μεγαλύτερο που έγινε έξαλλος και εγώ είχα κλειστεί στο δωμάτιο γιατί νόμιζα πως δεν θα με ξαναφήσουν να δω το φως της μέρας κι αυτός ήρθε σοβαρός και μου πε " μου δίνεις τον λόγο σου πως άμα χρειαστείς βοήθεια θα έρθεις να μου το πεις;"
    Τον θυμάμαι όταν μια φορά γύρω στα 7-8 έκλεψα μια τσίχλα από το περίπτερο και πήγα και του είπα χαρούμενη νομίζοντας πως έχω κάνει κατόρθωμα, πώς άλλαξε η όψη του σε μια στιγμή και με έβαλε να πάω πίσω και να πω τι έκανα και να ζητήσω συγγνώμη και εγώ τον μίσησα εκείνη την στιγμή και νόμιζα πως με μισούσε κι αυτός και μόλις γυρίσαμε σπίτι ήταν πάλι καλός μαζί μου κι όχι εκνευρισμένος κι εγώ απόρησα " μ' αγαπάει ακόμα;"
    Τον θυμάμαι στην ορκωμοσία μου να προσπαθεί να κρύψει τα δάκρυα του.
    Τον θυμάμαι στα γενέθλια μου να έρχεται και να μου κάνει έκπληξη με μια τούρτα ενώ ήξερα πως ήταν άφραγκος.
    Τον θυμάμαι να τραγουδάει στο σαραβαλάκι μας αντί για ραδιόφωνο που δεν είχαμε, και εμείς να γελάμε.
    Τον θυμάμαι όταν έψαχνα για δουλειά να μου λέει "μην γίνεις σαν και μένα, με το σταυρό στο χέρι δεν θα πας πουθενά, εσύ προχώρα" αλλά να είναι αργά γιατί είχα ήδη γίνει σαν κι αυτόν.
    Tον θυμάμαι να απελπίζεται όταν αρρώστησε και μας είπαν οι γιατροί πως είναι κινούμενη βόμβα και πρέπει να εγχειριστεί άμεσα και να λέει "αφήστε με να πεθάνω σπίτι μου" και εγώ να του λέω "τέλος οι δημοκρατίες, θα πας και θα ζήσεις!" και μόλις τέλειωσαν όλα κι έγινε καλά να λέει " καλά τόσο πολύ με αγαπάτε?"
    Τον θυμάμαι να μου κάνει παρατηρήσεις για τις παρέες μου και εγώ να γίνομαι έξαλλη.
    Τον θυμάμαι να μου περιγράφει με νοσταλγία τα νιάτα του και πόσο όμορφος και περιζήτητος γαμπρός ήταν και εγώ να τον πειράζω "και πώς στραβώθηκες και πήρες την μαμά;" και να γελάει και να συνεχίζει το πείραγμα κι εκείνος μπροστά της "ε καλά μωρέ κι αυτή όμορφη ήταν τότε.."
    Τον θυμάμαι να καμαρώνει όταν τους λέγανε γνωστοί και φίλοι πόσο αγαπημένο ζευγάρι είναι μετά από τόσα χρόνια γάμου.
    Τον θυμάμαι να μου λέει "εγώ είμαι εδώ" όταν όλα πήγαιναν σκατά κι απελπιζόμουν.
    Τον βλέπω τώρα να κάνει γκριμάτσες πόνου κι όταν τον ρωτώ "πονάς πολύ;" να μου απαντά "όχι, εντάξει..." και εγώ του λέω ψέματα "θα τα φτιάξουμε όλα, θα δεις"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Mε έκανες κ δάκρυσα Ελισάβετ...
    Εύχομαι ολα να είναι περαστικά και να κρατήσει την περηφάνια του σ'αυτές τις δύσκολες ώρες.
    Νομίζω είναι μια σπάνια σχέση μεταξύ σας κ είσαι τυχερή. Εύχομαι να ζήσετε άλλες τόσες!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι ποναει, ελισσαβετ;
    υπαρχουν πλεον παυσιπονα για ολα.
    πραγματικα ΓΙΑ ΟΛΑ. για ολες τις ασθενειες.
    σε ποια πολη ειστε;
    στην θεσσαλονικη υπαρχει ιατρειο πονου (στο αχεπα νομιζω), θα εχει και σε αλλες μεγαλες πολεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    και εγώ του λέω ψέματα "θα τα φτιάξουμε όλα, θα δεις"
    Φτιαγμένα είναι όλα γι'αυτόν Λίλιμπετ,απ'την στιγμή που έχει μια κόρη να τον αγαπάει τόσο.

    Μήπως να ψαχτείς εναλλακτικά για την διαχείριση του πόνου?...
    Δεν σας πρότειναν οπιούχα αναλγητικά?
    'Η θεραπευτική κάνναβη σε σταγόνες.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι ποναει, ελισσαβετ;
    υπαρχουν πλεον παυσιπονα για ολα.
    πραγματικα ΓΙΑ ΟΛΑ. για ολες τις ασθενειες.
    σε ποια πολη ειστε;
    στην θεσσαλονικη υπαρχει ιατρειο πονου (στο αχεπα νομιζω), θα εχει και σε αλλες μεγαλες πολεις.
    Θα το φτιάξουμε το θέμα του πόνου Ρεμ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πιστεύω πως θα το φτιάξουμε.
    Αλλά δεν μπορώ να τον κάνω καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Mε έκανες κ δάκρυσα Ελισάβετ...
    Εύχομαι ολα να είναι περαστικά και να κρατήσει την περηφάνια του σ'αυτές τις δύσκολες ώρες.
    Νομίζω είναι μια σπάνια σχέση μεταξύ σας κ είσαι τυχερή. Εύχομαι να ζήσετε άλλες τόσες!!
    Σ ευχαριστώ serios. Αυτό θέλω, να του αφήσω την αξιοπρέπεια του και την περηφάνεια του

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Φτιαγμένα είναι όλα γι'αυτόν Λίλιμπετ,απ'την στιγμή που έχει μια κόρη να τον αγαπάει τόσο.

    Μήπως να ψαχτείς εναλλακτικά για την διαχείριση του πόνου?...
    Δεν σας πρότειναν οπιούχα αναλγητικά?
    'Η θεραπευτική κάνναβη σε σταγόνες.
    Εκεί ψάχνομαι, δεν έχω εναλλακτική έτσι κι αλλιώς, εκεί έχω εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες ότι θα βοηθήσουν.
    Έχω βρει έλαιο κάνναβης, μου είπαν πως θα βοηθήσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Θα το φτιάξουμε το θέμα του πόνου Ρεμ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πιστεύω πως θα το φτιάξουμε.
    Αλλά δεν μπορώ να τον κάνω καλά.
    μπορει να ειναι ηδη καλα, ελισσαβετ.
    με τοση αγαπη που εχει δωσει και εχει παρει, μπορει να ειναι σε ειρηνη με οτι του συμβαινει.
    εισαι τυχερη που τον εχεις.
    ευχομαι να γινει το θαυμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτο για την καναβη το ξερω κι εγω q10 κιου τεν αν εχει αγχοσ καρδια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μαγνησιο για διαθεση ψυχικο πονο και βιταμινη ντε ολα φαρμακευτικα και κανουν δουλεια εγγυημενα τα πηρε ο πατερασ μου κ δουλευει ακομα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ο πατερασ μου ειναι με βιταμινεσ κι ενα ποτηρακι κρασι και την παλευει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Τισ βιταμινεσ θα τισ παιρνει για ενα χρονο μεχρι να στανιαρει φαρμακευτικεσ παντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπορει να ειναι ηδη καλα, ελισσαβετ.
    με τοση αγαπη που εχει δωσει και εχει παρει, μπορει να ειναι σε ειρηνη με οτι του συμβαινει.
    εισαι τυχερη που τον εχεις.
    ευχομαι να γινει το θαυμα.
    Δεν ξέρει τι έχει. Του λέω ψέματα. Αποκλείεται να τον αφήσω να φύγει λυπημένος και τρομαγμένος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα ειχα κι εγω τετοιον υποδειγματικο πατερα , θαμουνα μαυρα χαλια ...... πολυ συγκινητικο αυτο που εγραψες .......ο Θεος να βαλει το χερι Του ......
    Last edited by Macgyver; 01-08-2018 at 18:45.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αμα ειχα κι εγω τετοιον υποδειγματικο πατερα , θαμουνα μαυρα χαλια ...... πολυ συγκινητικο αυτο που εγραψες .......ο Θεος να βαλει το χερι Του ......
    Σ ευχαριστώ Μακ. Σ ευχαριστώ και για την προσπάθεια που έκανες να βοηθήσεις όπως μπορούσες.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ανευθυνος πατερας..
    By aliki21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 24-05-2016, 17:03
  2. Ο αλκοολικός πατέρας μου...
    By Γάτος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2014, 11:41
  3. Κουραστικός πατέρας...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2011, 13:52
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 16:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •