Φαρμακευτική αγωγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    26

    Φαρμακευτική αγωγή

    Πείτε μου ποιο είναι καλύτερο το ζυπρεξα η το σεροκουελ? Το αμπιλιφαι δεν έκανε τίποτα και θα το σταματήσω.γενικώς ποιο είναι πολύ καλό. ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Εγώ ψηφίζω ZYPREXA, το έπαιρνα καιρό με καλά αποτελέσματα. Νομίζω είναι και το αυθεντικό φάρμακο ενώ το σεροκουελ είναι γενόσημο .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εγώ δεν ψηφίζω κανένα.... Προφανώς δεν θεωρώ ότι είναι καλά φάρμακα.. Ασχέτως πάνω σε τι σε έχουν δοθεί...

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το σεροκουελ ΔΕΝ ειναι γεννοσημο , και δεν υπαρχουν καλα η κακα φαρμακα , φαρμάκια ειναι , αυτα ειναι για την ψυχωση , και πιο καλο θεωρω το σεροκουελ , πιο κανουριο , που και που παιρνω λιγααακι για να κοιμαμαι .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη για το ποιο είναι πιο καλό.
    Υπάρχουν φάρμακα με συγκεκριμένες παρενέργειες που στον έναν ασθενή συμβαίνουν και στον αλλον όχι.

    Το θέμα είναι να κάνεις μια περίοδο δοκιμών με υπομονή για να δεις σε πιο φάρμακο το στάθμισμα παρενεργειών-ποιότητα ζωής και απώλειας συμτπωμάτων είναι το ιδανικό για σένα
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Mary1989 View Post
    Πείτε μου ποιο είναι καλύτερο το ζυπρεξα η το σεροκουελ? Το αμπιλιφαι δεν έκανε τίποτα και θα το σταματήσω.γενικώς ποιο είναι πολύ καλό. ....
    mary αυτα τα φαρμακα ειναι για την ψυχωση.τεσπα το ζυπρεξα παχαινει παρα πολυ .ξερω ατομο που μεχρι που ειναι 30 χρονων ηταν πολυ αδυνατος πετσι και κοκκαλο που λεμε και με το ζυπρεξα που πηρε ανεβηκε πολυ στα κιλα και εχει κανει κοιλια απο κει που ειχε κοιλιακους.το σεροκουελ το ειχα δοκιμασει για 5 μερες και εχω να πω οτι σε ριχνει νοκαουτ για υπνο πρεπει να το παιρνεις βραδυ πριν κοιμηθεις αν το παρεις την ημερα θα εισαι σαν ζομπι.ζυγισε τα αυτα που σου ειπα και διαλεξε.μιας και τα δυο ειναι αντιψυχωτικα αν για λογω παρενεργειων δεν θελεις να τα παρεις υπαρχουν και αλλα που κανουν καλη δουλεια οπως ας πουμε το solian ή το risperdal που ειναι πολυ καλα φαρμακα δεν παχαινουν ιδιατερα το μονο αρνητικο τους ειναι οτι ανεβαζουν πολυ την προλακτινη.ζυγισε τα οφελη και επελεξε και ο ασθενης εχει δικαιωμα να προτεινει στο γιατρο του μια αγωγη που ενδεχομενως εχει λιγοτερες παρενεργιες και περισσοτερα οφελη.το αμπιλιφαι ειναι πολυ ελαφρυ φαρμακο και διαβαζα συνεχεια στο φορουμ οτι παρα πολλοι το παιρναν και ηταν καλα το δοκιμασα και γω και πηγα να σκοτωσω ανθρωπο ειχα απιστευτα νευρα και μια μεγαλη οργη που δεν μπορουσα να την ελεγξω αφου δυο ατομα ο ενας τσιγγανος και ο αλλος αλβανος με βριζαν οταν περνουσα απο μια πλατεια της περοχης μου και χωρις φοβο τους πλησιαζα παρολο που ηταν αλητακια και ειχα βγει εκτος εαυτου και αν καναν την κινηση να μου επιτιθονταν θα επαιρνα μια πετρα και θα τους ανοιγα τα κεφαλια δεν υπολογιζα κινδυνους.δεν ειχα φοβο για τιποτα ενω τωρα που παιρνω ρισπεριδονη ειμαι μια χαρα αρνακι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη για το ποιο είναι πιο καλό.
    Υπάρχουν φάρμακα με συγκεκριμένες παρενέργειες που στον έναν ασθενή συμβαίνουν και στον αλλον όχι.

    Το θέμα είναι να κάνεις μια περίοδο δοκιμών με υπομονή για να δεις σε πιο φάρμακο το στάθμισμα παρενεργειών-ποιότητα ζωής και απώλειας συμτπωμάτων είναι το ιδανικό για σένα
    η γνωμη σου μετραει πολυ , εσυ ξερεις καλυτερα απ ολους , λογω εμπειριας .......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    η γνωμη σου μετραει πολυ , εσυ ξερεις καλυτερα απ ολους , λογω εμπειριας .......
    Δεν θεωρώ ότι έχω μεγάλη εμπειρία με τα φάρμακα.
    Δεν το ψάχνω ιδιαίτερα σ'αυτό το κομμάτι.
    Νομίζω αυτό που είπα είναι και αυτό που συμβαίνει. Δηλαδή ο καθένας είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά. Φυσικά αυτές οι 2 παρενέργειες που ανέφερε ο Mrgilleas είναι νομίζω οι πιο συχνές στα 2 αυτά φάρμακα. Δηλαδή λίγα άτομα που πήραν ζυπρέξα δεν έβαλαν βάρος, ίσως και μηδενικά. Οπως κ στο σεροκουέλ η υπνηλία σίγουρα στους περισσότερους υφίσταται.

    Τώρα η κοπέλα πιθανώς θα το πάρει σε μικρότερες δόσεις από ότι κάποιος για σχιζοφρένεια πχ.
    Τα αντιψυχωτικά τα δίνουν και σε άλλες παθήσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Φαρμακευτική αγωγή
    By diamont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2018, 21:53
  2. φαρμακευτικη αγωγη και......
    By ερη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2015, 17:52
  3. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By mary115 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2014, 01:23
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •