Ταξίδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Ταξίδι

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167

    Ταξίδι

    Πρέπει να κάνω ενα ταξίδι αυριο που εχω αδεια απο το στρατόπεδο! Ειναι σχετικά μικρή διαδρομή! 10 λεπτά ταξί, 20 λεωφορείο, 1μισή πλοίο και 40 λεπτα λεωφορείο! Παρόλο που εχω ξεπερασει την φοβια μου να μν πιανει κριση πανικού στα ταξίδια και να ελέγχω σχετικά το άγχος μου, εχω 3 μερες που το σκέφτομαι συνέχεια γιατι Πρέπει ολα να γίνουν τελευταία στιγμή κ εχω αγχωθεί παρα πολύ χωρίς λόγο! Ήθελα απλά κάπου να τα πω και να με καταλάβουν

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Χρήστο σε καταλαβαίνω πολύ καλά!! Κι εγώ αγχώνομαι υπερβολικά όταν περιμένω να γίνει κάτι και το σκέφτομαι συνεχώς μέρες πριν. Τελικά όλα πηγαίνουν κατ' ευχήν.
    Καλός Πολίτης!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Χρήστο σε καταλαβαίνω πολύ καλά!! Κι εγώ αγχώνομαι υπερβολικά όταν περιμένω να γίνει κάτι και το σκέφτομαι συνεχώς μέρες πριν. Τελικά όλα πηγαίνουν κατ' ευχήν.
    Καλός Πολίτης!!
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλα εχω 9 μήνες ακόμα... αυτο που μου την δίνει ειναι το τρέξιμο της τελευταίας στιγμής που ξερω οτι δεν θα πάθω κάτι αλλα το στομαχι μου εχει ενοχλήσεις λογο άγχους

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Η εκλογίκευση είναι η θεραπεία στο άγχος και στις κρίσεις πανικού. Το να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου δλδ να διακρίνει τη διαστρέβλωση, το παράλογο στη σκέψη, τη μεγαλοποίηση, και έστι να θέτεις στη σκέψη σου τα πράγματα στις αντικειμενικές τους διαστάσεις χωρίς φαντασίες και υπερβολές.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η εκλογίκευση είναι η θεραπεία στο άγχος και στις κρίσεις πανικού. Το να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου δλδ να διακρίνει τη διαστρέβλωση, το παράλογο στη σκέψη, τη μεγαλοποίηση, και έστι να θέτεις στη σκέψη σου τα πράγματα στις αντικειμενικές τους διαστάσεις χωρίς φαντασίες και υπερβολές.
    Φίλε μου Ευχαριστώ για την απάντηση και συμφωνώ απόλυτα... εχω ξεπερασει την φάση με τις σχεδόν μόνιμες κρίσεις πανικού! Ξερω τι πρέπει να κάνω οταν νοιώθω κάτι, αυτο που μου την δίνει είναι η διαδικασία πριν που μπαίνω σε έναν φαυλο κυκλο σκέψεων χωρίς λόγο.. αν το καταφέρω και αυτό θα το εχω ξεπεράσει 100%

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Εννοείται ότι έκανα ολο το ταξίδι και δεν έπαθα τπτ,Παιδιά ενα πράγμα αν δεν ειναι παθολογικό θέμα ολα μπορείς να τα διορθώσεις

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Ταξίδι αύριο, άγχος πάλι, γιατι την τελευταία φορά νομιζα οτι ήθελα τουαλέτα( ειχα παει λιγη ωρα πριν οποτε δεν θα ειχα κατι) κ ετρεχα τζάμπα απο το λεωφορείο και ειχα φτασει στο όριο της κρίσης πανικού... κουραστικα Αλήθεια

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    Ταξίδι αύριο, άγχος πάλι, γιατι την τελευταία φορά νομιζα οτι ήθελα τουαλέτα( ειχα παει λιγη ωρα πριν οποτε δεν θα ειχα κατι) κ ετρεχα τζάμπα απο το λεωφορείο και ειχα φτασει στο όριο της κρίσης πανικού... κουραστικα Αλήθεια

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σκεψου τι καλα τα καταφερες την προηγουμενη φορα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by nikoletta83 View Post
    Σκεψου τι καλα τα καταφερες την προηγουμενη φορα!
    Συμηθβς τα καταφέρνω μια χαρά, αλλα Δυστυχώς ξερεις οτι το κακό μας έρχεται πρώτα σε τετοιες καταστασεις.. απλα ειμαι λιγο κάπως Σήμερα, απο τα χθεσινά ποτά

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    Συμηθβς τα καταφέρνω μια χαρά, αλλα Δυστυχώς ξερεις οτι το κακό μας έρχεται πρώτα σε τετοιες καταστασεις.. απλα ειμαι λιγο κάπως Σήμερα, απο τα χθεσινά ποτά

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Μετα απο ποτο αυξανεται δυστυχως το αγχος.Αυριο θα εισαι πολυ καλυτερα ομως!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    γιατι δεν πας σε εναν ειδικο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by nikoletta83 View Post
    Μετα απο ποτο αυξανεται δυστυχως το αγχος.Αυριο θα εισαι πολυ καλυτερα ομως!
    Ετσι πιστεύω και εγώ, οτι δεν θα εχω πρόβλημα Γενικά αυριο, πιπ πολύ η ιδέα με αγχώνει που εχω τις προηγούμενες μέρες, παρα εκείνη την μέρα που εχω το ταξίδι

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by garida View Post
    γιατι δεν πας σε εναν ειδικο?
    Παω εδω και χρόνια, κα το εχω ξεπερασει σε τεράστιο βαθμό, ειναι λογικό να το παθαίνω. Ειναι κατάλοιπα του παρελθόντος! Φαντάσου οτι παλιά δεν έμπαινα ουτε για μια στάση στο μετρό για κάποιους μήνες

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ε αν ειναι ετσι τοτε εχεις κανει τεραστια προοδο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by garida View Post
    ε αν ειναι ετσι τοτε εχεις κανει τεραστια προοδο.
    Ένοιωθα πολύ χάλια, με έπιανε για την πλακα κρίση πανικού και τάση φυγής.. Εντάξει πλέον ειναι σπανιο να μρ πιασει, αλλα με βαράει σε αίσθημα τουαλέτας κα πχ σε ενα λεωφορείο είναι δύσκολο

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για ταξίδι
    By crystallia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 20-05-2020, 11:52
  2. Ένα δυσκολο ταξιδι
    By nadrihet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 19-01-2017, 22:28
  3. ταξίδι με πλοίο
    By mar_mo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-04-2012, 23:11
  4. ταξιδι
    By lesing in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 29-09-2010, 11:30
  5. Ταξίδι ..
    By dragonfly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-2007, 12:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •