Διαθρησκευτική ανοησία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 36 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 536
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Empneustns
    το οτι πολλοι ηγεμονες ακομα και τωρα εκμεταλευονται την θρησκεια για να ικανοποιησουν τους δικους τους πολιτικους στοχους δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ανεφερες.και για να σε δω να πας σε μια παγανιστικη συναντηση,και φερε μου και φωτογραφεια,αν θελεις καλεσε και μενα.και δεν καταλαβαινεις ενα πραγματακι,το μυστηριο δεν γινεται για να τιμησεις τον νεκρο η τους συγγενεις του,γινεται για να προσευχηθεις για την ψυχη του.και γιατι να μπεις στο κατω κατω αφου δεν εχεις να προσφερεις κατι για την ψυχη του,αφου δεν πιστευεις καν στην υπαρξη της.για αυτο σου λεω οτι εισαι σε λαθος βαση.και οχι,δεν εχεις δικαιωμα να παραστεις αν δεν πιστευεις.δεν ειναι θεαμα,ουτε θεατρο.τοσο απλο ειναι.και που ειναι το παραξενο δηλαδη;δεν ειναι δημοκρατια για να ψηφισουμε,ειναι πιστη.
    Προσευχή για την ψυχή ? Υπάρχουν πολλές οικογένειες που η πίστη είναι δικαίωμα του καθένα με απόλυτα δημοκρατικό τρόπο, π.χ. στη δική μου οικογένεια εγώ κι η σύζυγος μου είμαστε άθεοι, δεν έχω σε καμιά περίπτωση όμως μεταδόσει στα παιδιά μου τις όποιες απόψεις μου, θα αποφασίσουν μόνα τους όταν μεγαλώσουν τι κι αν θέλουν να πιστεύουν..Στις εκκλησίες και στους ανά τον πλανήτη ναούς όλων των θρησκειών, οι άνθρωποι μαζεύονται για να τιμήσουν τον νεκρό, να τιμήσουν το νιόπαντρο ζευγάρι, να τιμήσουν το νιοβάφτιστο παιδί...Εσύ μπορεί να προσεύχεσαι και μπράβο σου, δεν μπορεί κανείς όμως να μου αφαιρέσει το δικαίωμα να παρευρίσκομαι σε όποια τελετή θέλω να παρίσταμαι, χωρίς να διεκδικώ ρόλο στο θέατρο που αναφέρεις, απλά να τιμήσω με το δικό μου τρόπο την τελετή και τους τιμώμενους είτε νεκρούς είτε ζωντανούς, χωρίς να προσβάλλω το τελετουργικό...Όσο για τις παγανιστικές τελετές που λες, μάλλον δεν κατάλαβες πως οι ακραίες εκφράσεις πίστεων που δεν συνάδουν με την δική μου ηθική, με αφήνουν παντελώς αδιάφορο, άρα τη φωτογραφία θα αργήσεις να την λάβεις ..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Empneustns
    και κατι αλλο,εσυ πιστευεις αν δεν υπηρχαν οι θρησκειες δεν θα γινοταν πολεμοι;ελεος.απλα μεσω θρησκειας ηταν πιο ευκολο να το ξεκινησουν,θα λεγαν πως ο βασιλιας ειναι ο θεος οπως στην αιγυπτο και θα καναν ακριβως τα ιδια.
    Έ τότε μπράβο στις θρησκείες που δίνουν άλλοθι για να αιματοκυλιστεί ο κόσμος.........

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κανεις λαθος,μπορει να σου το απαγορευσει γιατι η τελετη δεν ειναι για σενα.αν θελεις κανε μια δικη σου τελετη και καλεσε οποιον θελεις.δεν σε υποχρεωνει κανενας να κανεις θρησκευτικο γαμο αν δεν πιστευεις,ουτε να θαψεις το νεκρο σου με το σταυρο σε ενα νεκροταφειο.αν θελεις να κανεις δημοσιες σχεσεις,κανε δικες σου τελετες και θαψε τους νεκρους οπου εσυ θελεις και κανε ενα γαμο στο δημαρχειο.καταλαβε το επιτελους πως τα μυστηρια δεν ειναι για ολο τον κοσμο,ειναι για αυτους που πιστευουν.η ελευθερια σου εγκειται στο οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να βαπτισεις το παιδι σου ουτε να κανεις τον θρησκευτικο γαμο.αν θελεις να τα κανεις πρεπει να πιστευεις σε αυτα.γιατι δεν θελεις να καταλαβεις πως δεν ειναι δημοσιες τελετες για ολο τον κοσμο;και στο ξαναλεω εισαι σε λαθος βαση.δεν σου αρεσει δεν τα κανεις.και δεν πας για να τιμησεις το ζευγαρι,αλλο που ο κοσμος ξεκινησε να το βλεπει ετσι,δεν ειναι ετσι.αλλα επειδη ουτε εσυ προκειται να αλλαξεις γνωμη ουτε εγω,ας κρατησουμε ο καθενας την γνωμη του για τον εαυτο μας και ας ειμαστε και οι δυο ευτυχισμενοι με τις σκεψεις μας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by sabb
    Originally posted by Empneustns
    και κατι αλλο,εσυ πιστευεις αν δεν υπηρχαν οι θρησκειες δεν θα γινοταν πολεμοι;ελεος.απλα μεσω θρησκειας ηταν πιο ευκολο να το ξεκινησουν,θα λεγαν πως ο βασιλιας ειναι ο θεος οπως στην αιγυπτο και θα καναν ακριβως τα ιδια.
    Έ τότε μπράβο στις θρησκείες που δίνουν άλλοθι για να αιματοκυλιστεί ο κόσμος.........
    τους πολεμους τους κανουν οι ανθρωποι,οχι οι θρησκειες.εσυ πιστευεις πως σε εναν κοσμο αθεων δεν θα γινοταν πολεμοι;μακαρι,εμενα δεν μου φαινεται ρεαλιστικο

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Empneustns
    Originally posted by sabb
    Originally posted by Empneustns
    και κατι αλλο,εσυ πιστευεις αν δεν υπηρχαν οι θρησκειες δεν θα γινοταν πολεμοι;ελεος.απλα μεσω θρησκειας ηταν πιο ευκολο να το ξεκινησουν,θα λεγαν πως ο βασιλιας ειναι ο θεος οπως στην αιγυπτο και θα καναν ακριβως τα ιδια.
    Έ τότε μπράβο στις θρησκείες που δίνουν άλλοθι για να αιματοκυλιστεί ο κόσμος.........
    τους πολεμους τους κανουν οι ανθρωποι,οχι οι θρησκειες.εσυ πιστευεις πως σε εναν κοσμο αθεων δεν θα γινοταν πολεμοι;μακαρι,εμενα δεν μου φαινεται ρεαλιστικο
    Σ\' ένα κόσμο απαλλαγμένο από μισαλλόδοξες θρησκείες, πόλεμοι ίσως να υπήρχαν ασφαλώς , σου απαριθμώ εκείνα που δεν θα υπήρχαν και αξιολόγησε εσύ αν θ\' άξιζε τον κόπο το ανθρώπινο είδος να έχει τραβήξει άλλου είδους εξελικτική πορεία (όλα αυτά βέβαια είναι στα όρια του πιθανού σεναρίου και εικωτολογίες, οι πιθανότητες όμως έχουν κι αυτές την αξία τους)..Δεν θα υπήρχαν :
    1. Σταυροφορίες (εξασθένιση της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και μετέπειτα πτώση της)
    2. Εικονομαχίες
    3. Μεσαίωνας και σκοταδισμός
    4. Ιερά Εξέταση
    5. Εκμετάλλευση των λαών από τους ιεράρχες (Συγχωροχάρτια)
    6. Ταλιμπάν και μπούρκες
    7. Διάφοροι ιεροί πόλεμοι των μουσουλμάνων ενάντια στους άπιστους Χριστιανούς (από την εξάπλωση των Μαυριτανών στην Ευρώπη έως το χτυπημα στις 11/09/2001 στις ΗΠΑ)
    8. Οι συναλλαγές μεταξύ Πολιτικών και ιεραρχών στις μέρες μας με αποτέλεσμα την απαλλωτρίωση εκτάσεων του Δημοσίου και το χειρότερο αποχαρακτηρισμό εκτάσεων με οικολογικό βάρος....
    Και βέβαια αν έχουμε όρεξη , μπορούμε να απαριθμούμε όλο το βράδυ.....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σου εξηγησα πως ηγετες εκμεταλευονται το θρησκευτικο αισθημα των πιστων για να ικανοιποιησουν τους στοχους τους.ποσες φορες πρεπει να επαναλαβω κατι για να το καταλαβεις;κατανταει κουραστικο
    και σου παραθετω πολεμοι ασχετοι με θρησκεια
    1ος παγκοσμιος πολεμος
    2ος παγκοσμιος πολεμος
    ελληνικοι εμφυλιοι πολεμοι
    εκστρατειες μεγα αλεξανδρου
    τρωικος πολεμος
    για αυτο σου λεω οτι ειναι να γινει θα γινει,με τον ενα η με τον αλλο τροπο

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κλασικα παραδειγματα ελληνικου ορθοδοξου φονταμενταλισμου.
    Η ημερα που θα απογαλακτιστει η εκκλησια απο το κρατος θα βρουμε την υγεια μας.

    Γιατι μονο στην ελλαδα,

    1. Οι παπαδες ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.
    2. Μετεχουν με καθοριστικο σκανδαλωδες τροπο στην δημοσια διοικηση
    (τελουν εγκαινια, αγιασμους υδατων, ορκιζουν προεδρους δημοκρατιας)
    3. Ειναι προμετωπίδα στο ελληνικο συνταγμα (περι ομοουσια τριαδος κλπ κλπ)
    4. Επιβαλουν την διδαχη της θρησκειας σαν ξεχωριστο μαθημα στα σχολεια.

    και τελευταιως εμπλεκονται σε τετοια σκανδαλα οπου το σκανδαλο κοσκωτα μοιαζει με κλοπη μιας φρατζολας ψωμιου.

    Στην ελλαδα και στο ιραν....
    εδω εχουμε παπαδες εκει εχουν μουλαδες.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οτι δεν συμφωνει με τη δικη σας γνωμη δεν σημαινει πως πρεπει να του βαζουμε και μια ταμπελα.\"φονταμενταλισμος\ "και ξαναλεω να δω ποσες φορες,αλλο οι θρησκεια και τα μυστηρια της και αλλο η εκκλησια που πλεον δυστηχως εχει δυο εννοιες,της παλιας αγνης εκκλησιας-συγκεντρωσης χριστιανων και του οργανισμου Α.Ε.παιρνετε το δευτερο για να πειτε οτι εχετε να πειτε και ξεχνατε το πρωτο.γιατι δεν λετε για φιλοπτωχα ταμεια που βοηθανε ανθρωπους που δεν εχουν να φανε,για εθελοντες που μαζευουν αστεγα παιδακια μεσω της εκκλησιας,γιατι δεν λετε για το αγιο φως που καθε χρονο ειναι ενα στανταρντ θαυμα;και ναι υπαρχει και η αλλη πλευρα,\"μοναχοι\" που τρωνε τα λεφτα και σπιτια απο γριουλες,παπαδες που ξαφνικα βρεθηκαν με οικοδομες.παντα υπαρχουν μικρα λομπυ και κακως,αλλα συμφεροντολογοι ανθρωποι παντου δυσισδειουν.και στα πολιτικα συστηματα το ιδιο δεν γινεται;τωρα αν δεν μπορειτε να ξεχωρισετε την διδασκαλια και τα μπλεκετε με πραξεις ανθρωπων που λεγονται χριστιανοι αλλα δεν εχουν καμια σχεση με αυτο,παρα μονο μεγαλους σταυρους,για να επιβεβαιωσετε την δικη σας γνωμη τι να πω.αλλα μη τρελαθουμε κιολας,καποια πραγματα ειναι σημαντικα,εχουν καποιο βαθυτερο νοημα που δεν πρεπει να αλλοιωθει γιατι μετα δεν θα βρισκεται σε ισσοροπια με τα υπολοιπα.αν μπαινει ο καθενας και λεει οτι θελει τι κανουμε μετα;μηπως να αλλαξει και κανα ευαγγελιο αν κατι δεν του αρεσει;

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Empneustns
    οτι δεν συμφωνει με τη δικη σας γνωμη δεν σημαινει πως πρεπει να του βαζουμε και μια ταμπελα.\"φονταμενταλισμος\ "

    Θα σε μαλωσω εσενα ε???
    Ειναι δικαιωμα αναμφισβητο ολων των ανθρωπων να εχουν την θρησκεια τους, και τους τοπους λατρειας τους - ηθη - εθιμα κλπ κλπ....

    Δεν ειναι καθολου δικαιωμα να ανακατευεται στη ζωη μου - εννοω την δημοσια ζωη στην διοικηση - η θρησκεια που πιστευει ο καθενας.



    Στην τελικη απαντησε μου γιατι εγω σαν φορολογουμενος πολιτης που ειμαι αθεος πρεπει να πληρωνω με το ζορι τον δικο σου εκπροσωπο του θεου που εσυ πιστευεις.

    Δηλαδη για πιο λογο δεν μαζευεστε ολοι οι θρησκευομενοι να τα λετε οτι θετε - οποτε θετε και να πληρωνεται οτι χρειαζεται για αυτο.
    Αυτο το αλλος κερναει αλλος πινει δεν το καταλαβαινω.
    Τα υπολοιπα που γραφεις για πιστευω ανθρωπων δεν με απασχολουν.
    Μπορεις να πιστευεις οτι σου αρεσει αρκει να μην με επιβαρυνεις.

    Ειμαι απολυτα θετικος να πληρωνω φορους, για υγεια, συγκοινωνιες (παρολο που δεν χρησιμοποιω ποτε) παιδεια κλπ κλπ αλλα ΟΧΙ για τους παπαδες που εκτος των αλλων ειναι οι κηφηνες της σημερινης ελληνικης πραγματικοτητας.

    ΑΥΤΟ αν δεν το καταλαβαινεις ειναι φονταμενταλισμος.
    Μεχρι εκει μπορω να το εξηγησω, απο κει και περα πρεπει να μαθω ζωγραφικη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σε ολα που ειπες συμφωνω,εκτος απο το τελευταιο,εγω θα το ελεγα πως μαζι εκκλησια και πολιτικοι διοικουν την ελλαδα πολλες φορες οχι γιατο καλο της αλλα για το δικο τους συμφερον.φονταμενταλισμος θα ηταν αν κοιτουσαν με περισσιο ζηλο το καλο της θρησκειας.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Τωρα θα ξεχασουμε και τα ελληνικα μας η μαλλον τα λατινικα μας....


    Ο φονταμενταλισμος προερχεται απο το fundamentum που σημαινει θεμελιο και εννοει την θεμελιοκρατια. Εν ολιγεις την επιστροφη στα θεμελια.
    Στην θρησκεια σημαινει με ακριβεια την επιστροφη στα θεμελια, μιας παραδοσης του παρελθόντος, την εμμονη σε θεμελιωδη αρθρα πιστης και την μαχητικη προασπιση των θεμελειακων στοιχειων καποιας θρησκευτικης κληρονομιας.

    Θεωρεις οτι καταρχην δεν υπαρχουν αυτα τα στοιχεια στην ελληνικη θρησκεια????

    Επισης σε συνεργασια με το εκαστοτε επισημο ελληνικο κρατος δεν επιβαλλονται ολα αυτα με βιαιο σκεπτικο??
    Συμφωνεις ναι η οχι με τις συνεχεις αλλαγες νομοσχεδιων που απαλλασουν απο το ΦΠΑ τις οικονομικες δραστηριοτητες της εκκλησιας??


    Τελος αν η ελλαδα δεν ηταν μελλον της Ε.Ε. θα ψηφιζονταν ο πολιτικος γαμος καθως και απαλειφη του θρησκευματος απο κρατικα εγγραφα??


    Οπως βλεπεις υπαρχει φονταμενταλισμος αλλα με διακρισεις και σε βαρος των πολιτων.
    Αν δεν σου κανει η λεξη φονταμενταλισμο, αλλαξε την με τον φασισμο.
    Γιατι αυτες οι εννοιες στις παρουσες συνθηκες τεινουν να ειναι πολυ κοντα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Empneustns
    .αν μπαινει ο καθενας και λεει οτι θελει τι κανουμε μετα;μηπως να αλλαξει και κανα ευαγγελιο αν κατι δεν του αρεσει;
    Δεν θα μου απαγορέψει κανείς φανατικός θρησκόληπτος να λέω την άποψη μου, το να μην συμφωνεί κάποιος μαζί μου όχι μόνο είναι θεμιτό, είναι το θεμέλιο της ελευθερίας της σκέψης και της ελεύθερης διανόησης, αλλά μέχρι το σημείο να μου απαγορεύει την έκφραση της δικής μου σκέψης, ούτε λόγος πως μπορώ να το ανεχτώ..Ούτε ευαγγέλια έχω όρεξη να αλλάξω, ούτε κοράνια , ούτε ταλμούδ, ούτε τίποτα...μπορείτε οι ανά τον κόσμο πιστοί , να κοιμάστε ήσυχοι..το καθεστώς θα παραμείνει στα χέρια του Πάπα, του Πατριαρχείου, της Αγγλικανικής Εκκλησίας, των Μουλάδων, των Ταλιμπάν κι όσων ακόμη στο όνομα μιας όποιας πίστης, έχουν το θράσος να μας ζητάν να το βουλώσουμε κιόλας, ενώ τα αίσχη τους εκεί έξω, θα έκαναν να ανατριχιάσουν - αν ζούσαν - όλοι εκείνοι που πίστεψαν στην ανωτερότητα του ανθρώπου και δίδαξαν ηθικές αξίες (Χριστός, Μωάμεθ,Βούδας, Κομφούκιος κλπ..)
    Κατά τα άλλα συμφωνώ μέχρι κεραίας με τον κρίνο....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τρεις λαλουν και δυο χορευουν χαχαχαχαχαχα.δεν μπορω να συνεχισω αλλο τη συζητηση με σας,ειστε πολυ ειδημονες χαχαχαχα

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οσα δεν φτανει η αλεπου τα φτανει η καμηλοπαρδαλη...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by sabb
    Αυτό δεν έχει και τόση σημασία , το αν υπάρχει ή όχι είναι \"αλλουνού παπά ευαγγέλιο\" :-))))), ό,τι υπάρχει στου καθενός την μεταφυσική σημαντοασημαντότητα, είναι τα πιστεύω του, και αυτά οφείλει ο καθένας να τα σεβαστεί...Αν υποθέσουμε πως υπάρχει θεός και λέγεται Μεταεβραική θεότητα που τυγχάνει να είναι και με \"υπερουράνια\" σύλληψη πατέρας του Ιησού Χριστού αλλά όχι σύζυγος της Αειπάρθενου, δέχεται ή δεν δέχεται την προσέλευση απίστων στον οίκο του, που ο ίδιος ο γιος του κατέστρεψε σαν οίκο εμπορίου ? Τι σημαίνει ναός κι ευλάβεια ? Γιατί τελικά η χριστιανοσύνη είναι η πλέον φασιστική θρησκεία που υπάρχει στο κόσμο ? Πάτε σε οποιοδήποτε τέμενος του κόσμου και παρακολουθήστε (ενώ \"βγάζετε μάτι\" πως είστε απ \"αλλού\"), μια λειτουργία η μια τελετή..Κανεις, μα κανείς δεν θα σας πετάξει έξω...Ενώ στην Χριστιανική Ελλάδα ???
    Καλέ μου φίλε,
    σεβομαι πολύ τον προβληματισμό σου και θα ήθελα να πάρω κι εγώ μέρος σε αυτόν.
    Νομίζω οτι ο κίνδυνος να \"εξοστρακιστεί\" κάποιος αλλόθρησκος εισβολέας τη σήμερον ημέρα απο τις εκκλησίες μας, δεν είναι μόνο απόρροια του χριστιανικού αλλά και του ελληνικού στοιχείου.
    Η νοοτροπία του σύγχρονου, θρησκευόμενου Έλληνα.
    Ενα δείγμα αυτής της νοοτροπίας έφτασε και στα δικά μου μάτια και αυτιά.
    Μεγάλη Πέμπτη. Βρίσκομαι στον Ναό της Παναγίας Δεξιάς. Είμαι απλά ντυμένη με το τζινάκι μου και μπήκα να ανάψω ενα κεράκι, ετσι τους ανθρώπους μου που εχω χάσει.(στα θέματα της πίστης δεν έχω ακόμα κατασταλλάξει καθώς παραπαίω ανάμεσα σε λογικές και συναισθηματικές διεργασίες επί του μεταφυσικού, σέβομαι όμως τις θρησκευτικές τελετές κυρίως σαν ενα μέρος της παράδοσης μας).
    Παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου.
    Κοστούμια, τουαλέτες, μακιγιάζ έντονα και μαλλιά κομμωτηριασμένα. Ολα και όλοι στην τρίχα. Λαμπρότητα.
    Η ευσέβεια όμως? Η πραότητα και η αγάπη? Οι διδασκαλίες της χριστιαννικής πίστης?
    Όλα αυτά, δεν φάνηκαν , όταν ένας παππούς με κουρέλια, μάλλον \"τρελός\" ή αλκοολικός, μπηκε μέσα και πήγε μπροστά στην εικόνα να χαιρετήσει. Μιλούσε στην εικόνα, αρκετά αλλα όχι πολύ δυνατά.
    Έντρομο σχεδόν όλο το εκκλησίασμα έριξε ενα αγριεμένο βλέμμα ενόχλησης στην παραφωνία!
    Ηρθαν και τον πήραν καποιοι υπευθυνοι άρον άρον.
    Κι αμέσως όλοι γυρίσαν ξανά αδιάφοροι, τα κεφάλια στον παππά!!!!!!!
    Το θεώρησαν φυσιολογικο να διωξουν τον παππου. Εμ βέβαια, μισοτρελος και κουρελιάρης, τι θέση είχε εκει μέσα?
    Ημαρτον....
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 36 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •