Διαθρησκευτική ανοησία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 36 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 536
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by sabb
    Θα ακούσατε ίσως για την περίπτωση που στα βαφτίσια ενός παιδιού (χριστιανόπαιδου βεβαίως βεβαίως, όχι κατά συνείδηση, γιατί δεν μπορείς να το παίξεις ινδουιστής στους 12 μήνες της ύπαρξης σου), ένας ιερέας (χριστιανότατος ο άνθρωπος και με χρυσόβουλα,christianity patented κατά τη σημερινή ορολογία της wall street), απέβαλε με κόκκινη κάρτα μια μουσουλμάνα που είχε το θράσος να παραστεί - καλεσμένη ούσα - στα βαφτίσια του παραπάνω παιδιού....Έχω δηλώσει και στο παρελθόν πως είμαι άθεος , όμως έχω παραστεί σε θρησκευτικές τελετές κάθε είδους με απέραντο σεβασμό στη πίστη των ανθρώπων, το αποκορύφωμα ήταν όταν το 1995 βρέθηκα να καπνίζω ένα είδος μαριχουάνας σε τελετή ενηλικίωσης ενός εφήβου 12 χρονών στη Ζιμπάμπουε, κι οφείλω να καταθέσω πως οι άνθρωποι της φυλής εκείνης όχι μόνο δεν σκέφτηκαν να με αποβάλουν από τη συγκεκριμένη τελετή επειδή ήμουν λευκός, άπιστος για τα γούστα τους, κι εν τέλει έξω από την κουλτούρα τους, θεώρησαν τιμή τους την παρουσία μου, γεγονός που με κάνει να αντιμετωπίζω την χριστιανικότητα των διαφόρων ιεραρχών στη χώρα μου, όχι μόνο με καχυποψία, αλλά με έντονο σκεπτικισμό...Για ποιο λόγο η παρουσία ενός αλλόθρησκου είναι προσβολή στη πίστη του καθένα , από την στιγμή που όχι μόνο δεν ασχημονεί , αλλά παρακολουθεί με ευλάβεια ? Τα σχόλια , πιστών και απίστων δικά σας...
    Πολυ ενδιαφέρον αυτό που λες για την Αφρική...
    Εχεις διαβάσει την μάγισσα του Πόρτο Μπέλλο? Ειναι του Πάολο Κοέλιο. Κάποια στιγμή, η εκκλησία ( ή ο άνθρωπος που εκπροσωπεί την εκκλησία απο τη θέση του ιερέα) διώχνει τη νεαρή μάνα απο τους κόλπους της γιατί αμάρτησε. Θα φέρει στον κόσμο το παιδί χωρίς γάμο.
    Ακολουθεί μαι πολυ ωραία σκηνή με την οργή της νεαρής προς την εκκλησία.
    Νομίζω οτι δεν φταίνε τόσο τα δόγματα της χριαστιανοσύνης. Η βασική ιδέα της θρησκείας μας είναι η αγάπη, η αυταπάρνηση, η αλληλεγγύη.
    Το κακό ξεκινά απο το πως ερμηνεύονται και εφαρμόζονται στην πράξη τα δόγματα, το ποιες συμπεριφορές υιοθετούν οι παππάδες και πιο πρακτικά,
    το πως είναι δομημένη η Εκκλησία ως οργάνωση, πως επιλέγει τα μέλη της, ποια συμφέρονται διαπλέκονται ( και παγκοσμίως) στα θέματα της πίστης...
    Αρα το κακό , πάλι απο τους ανθρώπους εκκινεί.
    Τους ανθρώπους τους άμαθους.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird

    Η βασική ιδέα της θρησκείας μας είναι η αγάπη, η αυταπάρνηση, η αλληλεγγύη.

    Λυπαμαι που θα το πω αλλα αυτα δεν τα εχω δει.
    Αντιθετα εχω δει παπαδες που κυκλοφορανε με τιμολογια, τοσο ο γαμος - τοσο η βαφτιση κλπ.
    Επισης εχω δει παπαδες να παιζουν κολπα με βατοπαιδια....


    Οσο και να μου λεει καποιος οτι ο \"θεος\" η ο θεος ηθελε να διδαξει κατι αλλο σε μενα ακουγεται κουφια λογια.
    Αν ηθελε να διδαξει κατι αλλο, ας εβρισκε τροπο να το κανει.
    Αυτο εχουμε - αυτο πορευομαστε, ακομα και αθεος να μην εισαι ολο αυτο το συφερτολοι σου φερνει αηδια.



    ΥΓ.... απορια, εχετε δει παπα αδυνατο?? εγω κανενα.
    Και μιλαω για αυτους που κυκλοφορανε αναμεσα μας.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    κρινο καλημερα ρε φιλε, εγω εχω δει παπα αδυνατο. με πιστευεις???
    χιχιχιχιχιχιχιχιχιχχιιχιχ ιχχι....

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πως βεβαιως και σε πιστευω,
    αρρωστος ειναι ο ανθρωπος ε?


  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    οχι ρε συ...απλα ειναι απο τους λιγους -πολυ λιγους- που αποτελουν την εξαιρεση στον κανονα....τουλαχιστον προς το παρον....

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αρχιζω και πιστευω οτι μαλλον δεν φτανει για ολους η κουταλα.
    ε οκ μερικοι στη διαιτα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by sabb
    Θα ακούσατε ίσως για την περίπτωση που στα βαφτίσια ενός παιδιού (χριστιανόπαιδου βεβαίως βεβαίως, όχι κατά συνείδηση, γιατί δεν μπορείς να το παίξεις ινδουιστής στους 12 μήνες της ύπαρξης σου), ένας ιερέας (χριστιανότατος ο άνθρωπος και με χρυσόβουλα,christianity patented κατά τη σημερινή ορολογία της wall street), απέβαλε με κόκκινη κάρτα μια μουσουλμάνα που είχε το θράσος να παραστεί - καλεσμένη ούσα - στα βαφτίσια του παραπάνω παιδιού....
    μου έχει τύχει πολλές φορές να μου ζητήσει ο παπάς να βγω έξω από την εκκλησία και να μην παρείσταμαι στην θεία λειτουργία επειδή ο μικρός μου γιος είναι ζωηρός και κάνει φασαρία και ενοχλεί κατά τα λεγόμενά του του ψάλτες και τον ίδιο.όσες φορές και αν μου το πει εγώ δεν θα βγω έξω παρά θα πάω και θα κάτσω πρώτη μούρη μπροστά στο ιερό μαζί με το παιδί...
    έτσι για να του δείξω πως ο ναός δεν είναι ιδιοκτησία του αλλά χώρος λατρείας και προσευχής για όλους....
    επειδή τυχαίνει να υπάρχουν και ανίδεοι,νευρικοί και απόλυτοι παπάδες δεν σημαίνει πως θα τα βάλω με τον χριστιανισμό...
    τα βάζω απλά με τον άνθρωπο....δεν του δίνω σημασία και συνεχίζω να πιστεύω αυτό που πιστεύω.....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by λίτσα
    Originally posted by sabb
    Θα ακούσατε ίσως για την περίπτωση που στα βαφτίσια ενός παιδιού (χριστιανόπαιδου βεβαίως βεβαίως, όχι κατά συνείδηση, γιατί δεν μπορείς να το παίξεις ινδουιστής στους 12 μήνες της ύπαρξης σου), ένας ιερέας (χριστιανότατος ο άνθρωπος και με χρυσόβουλα,christianity patented κατά τη σημερινή ορολογία της wall street), απέβαλε με κόκκινη κάρτα μια μουσουλμάνα που είχε το θράσος να παραστεί - καλεσμένη ούσα - στα βαφτίσια του παραπάνω παιδιού....
    μου έχει τύχει πολλές φορές να μου ζητήσει ο παπάς να βγω έξω από την εκκλησία και να μην παρείσταμαι στην θεία λειτουργία επειδή ο μικρός μου γιος είναι ζωηρός και κάνει φασαρία και ενοχλεί κατά τα λεγόμενά του του ψάλτες και τον ίδιο.όσες φορές και αν μου το πει εγώ δεν θα βγω έξω παρά θα πάω και θα κάτσω πρώτη μούρη μπροστά στο ιερό μαζί με το παιδί...
    έτσι για να του δείξω πως ο ναός δεν είναι ιδιοκτησία του αλλά χώρος λατρείας και προσευχής για όλους....
    επειδή τυχαίνει να υπάρχουν και ανίδεοι,νευρικοί και απόλυτοι παπάδες δεν σημαίνει πως θα τα βάλω με τον χριστιανισμό...
    τα βάζω απλά με τον άνθρωπο....δεν του δίνω σημασία και συνεχίζω να πιστεύω αυτό που πιστεύω.....
    ..Όπως αντιλαμβάνεσαι ,το thread δεν τα βάζει με την χριστιανική θρησκεία, αλλά με τους εκπροσώπους της - όπως ο συγκεκριμένος ιερέας. Άσχετα με την δική μου αντίθεση που αφορά το σύνολο των θρησκειών, σαφώς κι υπάρχουν ιερείς που αγαπούν αυτό που κάνουν κι ότι κάνουν το κάνουν με γνώμονα την αγάπη τους για τον άνθρωπο, εκπορεύοντας τη δική τους πίστη προς το Θεό...

    Στον αντίποδα και δυστυχώς κατά την άποψη μου κατά πλειοψηφία, οι εκπρόσωποι της χριστιανικής εκκλησίας και ιδίως στην ανώτερη κλίμακα της ιεραρχίας, όχι μόνο δεν εκπορεύουν αγάπη προς τον συνάνθρωπο τους σύφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία, αλλά μπορώ να διακρίνω τα παρακάτω χαρακτηριστικά τους που απωθούν τους ίδιους τους πιστούς τους, πόσο μάλλον να προσελκύσουν στους κόλπους τους αλλόθρησκους, αγνωστικιστές ή άθεους :
    - Φιλαργυρία (..Εκκλησιαστική περιουσία, Βατοπέδι, real estate, κοστολογισμός σε κάθε τελετουργικό από βάπτιση, γάμο μέχρι τρισάγιο κλπ)
    - Έκφραση πολιτικής (..από τις ταυτότητες μέχρι το μακεδονικό και το κυπριακό...)
    - Αλλαζονεία...
    - Προσπάθεια χειραγώγησης των μαζών...
    - ..κι εκείνο που εμένα τουλάχιστον μ\' ενοχλεί περισσότερο είναι η υπέρμετρη παρουσία του χρυσού στην εξωτερική τους εμφάνιση, οι βασιλιάδες των περασμένων αιώνων τόσο χρυσάφι δεν είχαν πάνω τους...

    Παρ\' όλα αυτά - για όσους πιστεύουν στο χριστιανισμό - καλό είναι να κρατάν στην ψυχή τους τις συμπεριφορές των απλών ιερέων που στο κάτω κάτω μέσα από την απλότητα τους, εκφράζουν καλύτερα την πίστη τους...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    ευτυχώς που υπάρχουν ιερείς οι οποίοι διδάσκουν την θρησκεία μου όπως πρέπει και με σωστά παραδείγματα...
    σε όλα τα υπόλοιπα θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω μαζί σου.το ότι πιστεύω στην συγκεκριμένη θρησκεία δεν σημαίνει πως εθελοτυφλώ.μου αρέσει η αλήθεια και όσο μπορώ την υπερασπίζομαι με όποιο κόστος....

    ένα παράδειγμα για το χάλι ορισμένων ιερέων είναι και το άρμα του εφραίμ στο καρναβάλι της πάτρας....
    με αυτό το θέμα οι άνθρωποι εδώ διχάστηκαν πάρα πολύ....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    ..Κατά την άποψη μου, δεν θάπρεπε να διχάζει κανένα η σάτιρα σε οποιονδήποτε κι αν αναφέρεται.. Ο Εφραίμ όπως έστρωσε θα κοιμηθεί - αν και σε τελική ανάλυση δεν βλέπω να περνάει ούτε μια μέρα στη φυλακή , γιατί αν ήταν να πάει αυτός φυλακή, θα έπρεπε πρώτα να πάνε όλοι εκείνοι που κάναν πλάτη στις ματσακωνιές του, από τον υπάλληλο των εμπλεκόμενων δημόσιων υπηρεσιών μέχρι τους υπουργούς που υπογράψανε τις συμβάσεις για την παραχώρηση της δημόσιας περιουσίας..

    Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες καλή μου Λίτσα...Γιατί π.χ. δεν σατιρίζεται εν προκειμένω κι ο Ιερώνυμος ? Το ότι προτιμά τους χαμηλούς τόνους, του προσδίδει μεγαλύτερη εκτίμηση για το πρόσωπο του και κυρίως δεν στοχοποιείται από οποιοδήποτε θάθελε να σατιρίσει κακώς κείμενα....

    Το λιγότερο λοιπόν που θα μπορούσε να του συμβεί του φίλου μας του Εφραίμ , ήταν να σατιρισθεί στο καρναβάλι της Πάτρας - κι εδώ που τα λέμε είναι και η λιγότερο επώδυνη εξέλιξη για τον ίδιο...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    λιτσα,
    οσο οι εκπροσωποι της θρησκειας σου θα εμπλεκονται με δημοσιο χρημα (αρα ειναι κατι που μας αφορα ολους αδιακριτως, ενθεους και αθεους) θα εχουμε σοβαρο θεμα συζητησης.

    Το εχω ξαναπει οτι ακομα και εγω πληρωνω για να καμαρωνουν καποιοι στις εκκλησιες και να κουνανε την κουδουνιστρα τους με τα λιβανια.
    Νιωθω τοσο μαλακας για αυτο, οσο το οτι πληρωνω ΕΡΤ στη ΔΕΗ χωρις να εχω τηλεοραση σπιτι μου....
    Ολα αυτα δεν ειναι επιλογη αλλα επιβολη, και σαν τετοιο δεν εχουν καμια σχεση με την δημοκρατια που εθιστε να ζουμε σημερα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    σαμπ καλώς ή κακώς ο κόσμος διχάστηκε από τις απόψεις που είχαν οι δύο πλευρές.
    νιώσαμε πως έπρεπε να διαλέξουμε ανάμεσα στην κόλαση και τον παράδεισο....
    κάποιοι ιερείς ήταν απόλυτοι πως θίγεται το ράσο-σε αυτό συμφωνώ αλλά κάνω και την σκέψη πως ο ίδιος ο εφραίμ πρώτος το έθιξε-και ήταν και η πλευρά των υπευθύνων του άρματος που έλεγε πως σατιρίζεται η πολιτική διάσταση του όλου θέματος.
    ο ένας κακολογούσε τον άλλον και οι πιστοί η άπιστοι ήταν στο κέντρο μη ξέροντας πως να φερθούν....
    ένιωσα πολύ άσχημα με την όλη υπόθεση βλέποντας κληρικούς και λαϊκούς να φτάνουν μέχρι και τα δικαστήρια....μπορώ να πω πως ντράπηκα απέναντι σε Αυτόν που πιστεύω....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    κρίνο δεν μπορώ να φέρω αντίρηση σε αυτά που λες....
    και εγώ νιώθω πολύ άσχημα και ταυτόχρονα ντρέπομαι που κατά κάποιο τρόπο πρέπει να απολογούμαι σαν χριστιανή ορθόδοξη-και δεν μιλάω μόνο για εσένα,μιλάω γενικώς γιατί μου έχει συμβεί πολλές φορές- για όλον αυτόν τον πλουτισμό που στο κάτω κάτω δεν χρησιμεύει για τον λόγο που θα έπρεπε παρά μόνο τον έχουν κάποιοι επιτήδιοι για δικό τους συμφέρον.....
    είναι αδικαιολόγητο να υπάρχει τόση περιουσία στην εκκλησία και σε διάφορα μοναστήρια και να υπάρχει ταυτόχρονα κόσμος να πεινάει στην κυριολεξία......
    σαν ο.χριστιανή ίσως να έπρεπε να πάρω άλλη θέση αλλά όπως προείπα μου αρέσει να είμαι αντικειμενική και αληθινή.....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    .Για ποιο λόγο η παρουσία ενός αλλόθρησκου είναι προσβολή στη πίστη του καθένα , από την στιγμή που όχι μόνο δεν ασχημονεί , αλλά παρακολουθεί με ευλάβεια ? Τα σχόλια , πιστών και απίστων δικά σας... [/quote]

    αυτα ειναι βλακειεσ που τα βγαζουν οι παππαδεσ εμενα η συνηφαδα μ εχει γινει μουσλουμανα κ ηταν κ στο γαμο μ κ στα βαφτισια των παιδιων κ το ηξερε ο παππασ.. δεν γραφει πουθενα απαγορευονται οι αλλοθρησκοι να μπουν στην εκκλησια. αντιθετωσ.. ειδαμε κ αυτουσ που ταχα πιστευουν κ πανε κ κανουν κουτσομπολια μεσα στισ εκλησιεσ..

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by λίτσα
    κρίνο δεν μπορώ να φέρω αντίρηση σε αυτά που λες....
    και εγώ νιώθω πολύ άσχημα και ταυτόχρονα ντρέπομαι που κατά κάποιο τρόπο πρέπει να απολογούμαι σαν χριστιανή ορθόδοξη


    κανεις δεν ζηταει την απολογια σου,
    ωστοσο προκαλει εντυπωση γιατι το κρατος συνεχιζει (οπως συνεχιζε επι σειρα ετων) να κανει τα στραβα ματια....

    Εδω ολοκληρος πρωθυπουργος και ενημερωθηκε 4 μηνες μετα....
    η ετσι λεει τουλαχιστον.

Page 3 of 36 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •