Διαθρησκευτική ανοησία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 36 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 536
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156

    Διαθρησκευτική ανοησία

    Θα ακούσατε ίσως για την περίπτωση που στα βαφτίσια ενός παιδιού (χριστιανόπαιδου βεβαίως βεβαίως, όχι κατά συνείδηση, γιατί δεν μπορείς να το παίξεις ινδουιστής στους 12 μήνες της ύπαρξης σου), ένας ιερέας (χριστιανότατος ο άνθρωπος και με χρυσόβουλα,christianity patented κατά τη σημερινή ορολογία της wall street), απέβαλε με κόκκινη κάρτα μια μουσουλμάνα που είχε το θράσος να παραστεί - καλεσμένη ούσα - στα βαφτίσια του παραπάνω παιδιού....Έχω δηλώσει και στο παρελθόν πως είμαι άθεος , όμως έχω παραστεί σε θρησκευτικές τελετές κάθε είδους με απέραντο σεβασμό στη πίστη των ανθρώπων, το αποκορύφωμα ήταν όταν το 1995 βρέθηκα να καπνίζω ένα είδος μαριχουάνας σε τελετή ενηλικίωσης ενός εφήβου 12 χρονών στη Ζιμπάμπουε, κι οφείλω να καταθέσω πως οι άνθρωποι της φυλής εκείνης όχι μόνο δεν σκέφτηκαν να με αποβάλουν από τη συγκεκριμένη τελετή επειδή ήμουν λευκός, άπιστος για τα γούστα τους, κι εν τέλει έξω από την κουλτούρα τους, θεώρησαν τιμή τους την παρουσία μου, γεγονός που με κάνει να αντιμετωπίζω την χριστιανικότητα των διαφόρων ιεραρχών στη χώρα μου, όχι μόνο με καχυποψία, αλλά με έντονο σκεπτικισμό...Για ποιο λόγο η παρουσία ενός αλλόθρησκου είναι προσβολή στη πίστη του καθένα , από την στιγμή που όχι μόνο δεν ασχημονεί , αλλά παρακολουθεί με ευλάβεια ? Τα σχόλια , πιστών και απίστων δικά σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αρα δεν υπαρχει θεος...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Αυτό δεν έχει και τόση σημασία , το αν υπάρχει ή όχι είναι \"αλλουνού παπά ευαγγέλιο\" :-))))), ό,τι υπάρχει στου καθενός την μεταφυσική σημαντοασημαντότητα, είναι τα πιστεύω του, και αυτά οφείλει ο καθένας να τα σεβαστεί...Αν υποθέσουμε πως υπάρχει θεός και λέγεται Μεταεβραική θεότητα που τυγχάνει να είναι και με \"υπερουράνια\" σύλληψη πατέρας του Ιησού Χριστού αλλά όχι σύζυγος της Αειπάρθενου, δέχεται ή δεν δέχεται την προσέλευση απίστων στον οίκο του, που ο ίδιος ο γιος του κατέστρεψε σαν οίκο εμπορίου ? Τι σημαίνει ναός κι ευλάβεια ? Γιατί τελικά η χριστιανοσύνη είναι η πλέον φασιστική θρησκεία που υπάρχει στο κόσμο ? Πάτε σε οποιοδήποτε τέμενος του κόσμου και παρακολουθήστε (ενώ \"βγάζετε μάτι\" πως είστε απ \"αλλού\"), μια λειτουργία η μια τελετή..Κανεις, μα κανείς δεν θα σας πετάξει έξω...Ενώ στην Χριστιανική Ελλάδα ???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    H πραξη ενος ιερεα ειναι αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος?Οσον αφορα την πραξη του δεν μπορουμε να κρινομε γιατι δεν ξερομε τι εχει γινει,ακουμε μονο την μια πλευρα.Δεν ξερομε σε ποιο μερος ηταν ,αν γνωριζονταν,αν παρακολουθουσε με ευλαβεια οπως λες.Αλλα θεωρω εντελως απιθανο να την εβγαλε εξω μονο γιατι φορουσε μαντηλα.Μονο αν ειναι τρελλος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by mariafound82
    H πραξη ενος ιερεα ειναι αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος?Οσον αφορα την πραξη του δεν μπορουμε να κρινομε γιατι δεν ξερομε τι εχει γινει,ακουμε μονο την μια πλευρα.Δεν ξερομε σε ποιο μερος ηταν ,αν γνωριζονταν,αν παρακολουθουσε με ευλαβεια οπως λες.Αλλα θεωρω εντελως απιθανο να την εβγαλε εξω μονο γιατι φορουσε μαντηλα.Μονο αν ειναι τρελλος.
    Επαναλαμβάνω πως δεν εξετάζουμε αν υπάρχει ή όχι θεός, νομίζω πως δεν θάφταναν εκατομμύρια terabytes για να καταλήξουμε σε κάποιο αποτέλεσμα...Και βέβαια τι να πει κανείς για τα πεπραγμένα διαφόρων Εφραίμ, Αγάπιων,Χρυσόστομων, Αμβρόσιων κλπ που η κύρια ενασχόληση τους είναι η επένδυση στο real estate και όχι η πνευματική ανύψωση του ποιμνίου τους ? Αν υπάρχει Θεός, κάποια κόλαση θα υπάρχει για όλους δαύτους, ας εξετάσουμε όμως για ποιο λόγο τελικά οι χριστιανοί ιερείς , επικαλούνται το άβατο του τελετουργικού της χριστιανικής θρησκείας για να αποτρέψουν αλλόθρησκους να παρακολουθήσουν τέτοιου είδους τελετές...Το ότι η μουσουλμάνα φορούσε μαντήλα, δεν είναι κάτι αντίθετο με την χριστιανική θρησκεία..Χιλιάδες γριούλες ακόμη και σήμερα στην επαρχία, φορούν μαντήλα στις εκκλησίες, φαντάζομαι πως η κυρία περί ου ο λόγος προερχόμενη από την Λιβύη, ήταν λίγο πιο μαυρούλα απ\' όσο η ηθική του ιερέα επέτρεπε !!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Άσχετο, μπορεί να σε διώξει παπάς από την εκκλησία επικαλούμενος τέτοιο λόγο; Πέρασε έξω παιδί μου και αύριο με τον κηδεμόνα σου; Δηλαδή αν η μουσουλμάνα δεν έφευγε τι θα γινόταν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Δυστυχως η ανθρωπινη απληστια υπαρχει σε ολους τους χωρους.ολοι αυτοι βρισκονται σε ΟΛΟΥΣ τους χωρους με διαφορα ονοματα κ με διαφορες ιδιοτητες.Κανεις δεν ειναι καλυτερος απο τον αλλο,ολοι μυριζονται χρημα.Ξερεις το νομισμα δεν εχει μονο μια οψη.Ξερεις προσωπικα τι εγινε στην βαπτιση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by lllogan
    Άσχετο, μπορεί να σε διώξει παπάς από την εκκλησία επικαλούμενος τέτοιο λόγο; Πέρασε έξω παιδί μου και αύριο με τον κηδεμόνα σου; Δηλαδή αν η μουσουλμάνα δεν έφευγε τι θα γινόταν;
    Οι γονείς του παιδιού που βαφτιζονταν, αναγκάστηκαν να ζητήσουν από την μουσουλμάνα να αποχωρήσει μπροστά στον εκβιασμό του ιερέα \"ή φεύγει ή δεν συνεχίζεται το μυστήριο\" !! Η μουσουλμάνα για να μην γίνει εμπόδιο και για να μην χαλάσει την τελετή αναγκάστηκε να βγει στον περίβολο της εκκλησίας , σεβόμενη την ευτυχισμένη στιγμή των ανθρώπων που την προσκάλεσαν να συμμετάσχει στην ευτυχία τους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    ..Είναι λυπηρό, αλλά ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός κι η μισαλλοδοξία, απ\' όπου κι αν προέρχονται, είναι η ταφόπλακα της ανθρώπινης εξέλιξης...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Τοτε ειναι λαθος του ιερεα για να μην πω βλακεια.Φυσικα και δεν επρεπε να γινει .Δυστυχως ο φανατισμος υπαρχει σε ολους τους χωρους κ προκαλει ακραιες συμπεριφορες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Κάτι που αφορά τον admin : το τόπικ για ποιο λόγο μπαίνει στην κατηγορία Άγχος/Φοβίες ? Δεν νομίζω πως έχει καμιά σχέση το θέμα, κι εν πάσι περιπτώσει ίσως δημιουργεί διάφορους συνειρμούς άσχετους, για κάποιους που δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν τον διάλογο και απλά διαβάζουν την υποκατηγορία δίπλα στο όνομα του συντάκτη και μοιραία τους συνδέουν...Λέω εγώ τώρα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σααμπ επιασες ενα φαινομενο και το εχεις κανει φουρφουρι,και δεν καταλαβαινω τι θελεις να περασεις με αυτο τον τροπο.τι σε ενοχλει;να στο πω αλλιως,οταν γινεται μια βαπτιση κανονικα μαζευομαστε για να προσευχηθουμε στο θεο για αυτη τη νεα ψυχη,αλλο που το εχουμε κανει σιριαλ της τηλεορασης.και κανονικα συμπεριλαμβανομενου και εμου θα επρεπε να πεταχτουμε και εμεις εξω απο την εκκλησια γιατι εκεινη την ωρα θα αρχισουμε να συζηταμε για χιλια δυο αλλα πραγματα με ατομα που εχουμε να δουμε απο την προηγουμενη βαπτιση η γαμο.και ρωτω,ποιος ο σκοπος να πας σε μια βαπτιση εσυ που εισαι αθεος και ο μουσουλμανος,αφου το μυστηριο που επιτελειται ειναι καθαρα θεμα προσευχης προς τον τριαδικο θεο.ουτε σιριαλ ειναι να το παρακολουθησεις.αφου δεν προκειται να προσευχηθεις η θεση σου δεν ειναι καν εκει περα εκτος αν κανεις τουρισμο.δεν πας εκει περα για να τιμησεις το ζευγαρι,αλλα για να προσευχηθεις.για αυτο λεγεται και μυστηριο,αλλιως θα λεγοταν δημοσιοτηριο.αν θελεις να τιμησεις το ζευγαρι πηγαινε αργοτερα στο κεντρο και ριξε και ενα τσαμικο.καποιες εννοιες καλο ειναι να τις ξεχωρισουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Empneustns
    σααμπ επιασες ενα φαινομενο και το εχεις κανει φουρφουρι,και δεν καταλαβαινω τι θελεις να περασεις με αυτο τον τροπο.τι σε ενοχλει;να στο πω αλλιως,οταν γινεται μια βαπτιση κανονικα μαζευομαστε για να προσευχηθουμε στο θεο για αυτη τη νεα ψυχη,αλλο που το εχουμε κανει σιριαλ της τηλεορασης.και κανονικα συμπεριλαμβανομενου και εμου θα επρεπε να πεταχτουμε και εμεις εξω απο την εκκλησια γιατι εκεινη την ωρα θα αρχισουμε να συζηταμε για χιλια δυο αλλα πραγματα με ατομα που εχουμε να δουμε απο την προηγουμενη βαπτιση η γαμο.και ρωτω,ποιος ο σκοπος να πας σε μια βαπτιση εσυ που εισαι αθεος και ο μουσουλμανος,αφου το μυστηριο που επιτελειται ειναι καθαρα θεμα προσευχης προς τον τριαδικο θεο.ουτε σιριαλ ειναι να το παρακολουθησεις.αφου δεν προκειται να προσευχηθεις η θεση σου δεν ειναι καν εκει περα εκτος αν κανεις τουρισμο.δεν πας εκει περα για να τιμησεις το ζευγαρι,αλλα για να προσευχηθεις.αν θελεις να τιμησεις το ζευγαρι πηγαινε αργοτερα στο κεντρο και ριξε και ενα τσαμικο.καποιες εννοιες καλο ειναι να τις ξεχωρισουμε.
    Θέμα φουρφούρι ? και τι θέλω να περάσω ?? Απ\' τ\' άγραφα η επίθεση σου , αλλά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω πως όλα τα δεινά της ανθρώπινης ιστορίας προέρχονται απ\' την αντιπαλλότητα των θρησκευτικών πεποιθήσεων, ξεκινώντας από τις σταυροφορίες, τον μεσαίωνα, το κάψιμο μαγισσών, τα συγχωροχάρτια του πάπα και το αλάθητο, την Ιερά Εξέταση, τον μουσουλμανικό φανατισμό , τους Σιχ , τους Σουνίτες, τον διχαστικό λόγο του εκλιπόντος Χριστόδουλου, μέχρι το σκάνδαλο του Βατοπεδίου..Έχε υπ\' όψη σου πως οι ιδρυτές των ανά τον κόσμο θρησκειών, αν ήξεραν εκ των προτέρων πως οι \"ταγοί\" τους , αγοροπωλούν παραδείσους επουράνιους και επίγειους (π.χ. Βιστωνίδα) στο όνομα τους, μάλλον δεν θα είχαν μπει στο κόπο να διδάξουν ηθικές αξίες στο ανθρώπινο είδος.. Ποιος σου είπε πως αν πεθάνει ένας συγγενής μου που ο στενός του κύκλος θέλει να τιμήσει την μνήμη του σε οποιοδήποτε ναό, τέμενος, παγόδα ή όπου αλλού, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν έχω το δικαίωμα να παραστώ επειδή διαφωνώ με την τελετή και την θρησκευτική της υπόσταση ? Δεν είπα να μπω στην εκκλησία και να βρίζω θεούς και δαίμονες, ευθύς εξ αρχής είπα πως σέβομαι την πίστη του καθένα, το αν συμφωνώ ή όχι είναι άλλο θέμα..Αν παρ\' όλα αυτά το θέμα σου φαίνεται \"ρηχό\", ανούσιο ή προσβάλλει τα προσωπικά σου πιστεύω, ζητώ συγγνώμη, για μένα παίζει μεγάλο ρόλο η ανοησία των φανατικών δογματιστών, αν είσαι μεταξύ αυτών , λυπάμαι, αλλά το θέμα θα το κάνω όσο πιο πολύ \"φουρφούρι\" μπορώ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    το οτι πολλοι ηγεμονες ακομα και τωρα εκμεταλευονται την θρησκεια για να ικανοποιησουν τους δικους τους πολιτικους στοχους δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ανεφερες.και για να σε δω να πας σε μια παγανιστικη συναντηση,και φερε μου και φωτογραφεια,αν θελεις καλεσε και μενα.και δεν καταλαβαινεις ενα πραγματακι,το μυστηριο δεν γινεται για να τιμησεις τον νεκρο η τους συγγενεις του,γινεται για να προσευχηθεις για την ψυχη του.και γιατι να μπεις στο κατω κατω αφου δεν εχεις να προσφερεις κατι για την ψυχη του,αφου δεν πιστευεις καν στην υπαρξη της.για αυτο σου λεω οτι εισαι σε λαθος βαση.και οχι,δεν εχεις δικαιωμα να παραστεις αν δεν πιστευεις.δεν ειναι θεαμα,ουτε θεατρο.τοσο απλο ειναι.και που ειναι το παραξενο δηλαδη;δεν ειναι δημοκρατια για να ψηφισουμε,ειναι πιστη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    και κατι αλλο,εσυ πιστευεις αν δεν υπηρχαν οι θρησκειες δεν θα γινοταν πολεμοι;ελεος.απλα μεσω θρησκειας ηταν πιο ευκολο να το ξεκινησουν,θα λεγαν πως ο βασιλιας ειναι ο θεος οπως στην αιγυπτο και θα καναν ακριβως τα ιδια.

Page 1 of 36 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •