Ανιδιοτελης αγαπη??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Ανιδιοτελης αγαπη??

    Ειναι φυσιολογικο να ζηλευουμε καποιον και να θελουμε να τον πηδηξουμε;τι χαρακτηρα δηλωνει αυτο;διαθεση για εξουσια; θαυμαζω κοπελες , τις ζηλευω ταυτοχρονα και η ιδεα να τους κανω ερωτα μου δινει μια γλυκια ευφορια .ταυτοχρονα η ανικανοτητα να τους μοιασω με θλιβει και τοτε ειναι που θελω να τους καν ερωτα ακομα πιο πολυ χωρις φυσικα να μπορω και παλι να νοιωθω ασχημα.Απλως το οτι θελω να τις πηδηξω απο ζηλεια και διαθεση εξουσιας δειχνει το σκατοχαρακτηρα μ.Και μου προκαλει ενοχες και αυτοκαταστροφικοτητα...Εγω για αυτο το θεμα μια ζωη τιμωρω τον εαυτο μ.η αγαπη υποτιθεται δεν ειναι ετσι.ειναι αγνη και ανιδιοτελης .
    Τωρα τελευταια μαθαινω οτι ουδεν καλον αμιγες κακου και αντιστροφα .Γνωριζετε τη θεωρια των αντιθετων των πυθαγορειων; δλδ αγαπη και ερωτας με μισος και ζηλεια ειναι οι δυο οψεις ιδιου νομισματος.τι πιστευετε;
    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by iwannaaa; 04-08-2018 at 18:48.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω βλεπω αυτουσ που κανουν μπαφουσ κι ειναι ολοι αδερφεσ παμε καλα οι αντρεσ που πηγαν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ελις σε παρακαλω μη μου χαλας το θεμα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ναι αγαπη
    https://youtu.be/wV1FrqwZyKw
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν δείχνει σκατοχαρακτηρα αυτό που περιγράφεις, ειδικά εφόσον αισθάνεσαι ενοχικα...κάποιες ανασφάλειες σου τις οποίες δυσκολεύεσαι να διαχειριστείς δείχνει. Δεν είναι τρομερό...κάνεις δεν είναι άγιος.
    Επίσης εντελως ανιδιοτελής αγαπη δεν υπάρχει. Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία του δούναι και λαβείν. Σε ΟΛΕΣ τις σχέσεις, ερωτικές, φιλικές, οικογενειακές...αυτές οι "συναλλαγές" πάντα είναι στο προσκηνιο, άσχετα που το ιδανικό για την ψυχική σου ηρεμία είναι να μην μετράς το ποιος δίνει πόσο και τι...άμα αισθάνεσαι όμορφα να δίνεις και ο,τι παίρνεις σε ικανοποιεί, δεν σε νοιάζει η σύγκριση μεταξύ των δύο. Κανείς δεν θα κάτσει ομως να δώσει άμα δεν πάρει τίποτα, έστω την προσωπικη ηθική ικανοποίηση τελοσπαντων αν μιλάμε πχ για γονεις...Μην σκέφτεσαι με άκρα και απολυτοτητα, ότι η είσαι 100% αλτρουιστρια η είσαι σκατανθρωπος, λολ...υπάρχουν πολλά στάδια.
    Εσένα σου βγαίνει αυτό το λίγο σαδιστικό επειδή βιώνεις μέσα στο μυαλό σου την απόρριψη, η ανασφάλεια σου μετατρέπεται σε θυμο, η ελξη όμως μένει εκεί, δεν φεύγει...ε και θυμός+ελξη= "θα σε πηδήξω" που λές.
    Το έχω αισθανθεί κι εγώ, αλλα όχι ακριβώς έτσι επειδή μιλάμε για αντικείμενο του πόθου του αντίθετου φύλου ε και οκ, δεν μπορώ ακριβώς "να πηδήξω" κάποιον λολ. Απλά μεταφραζόταν σε ένα περίεργο μιξ έλξης και μεγαλης απέχθειας ταυτόχρονα.
    Πάντως πιστεύω ότι λόγω του στερεοτύπου που κυριαρχει στην ψυχολογία της πλειοψηφίας των ανθρώπων σύμφωνα με το οποιο ο άντρας "δρα" και η γυναίκα είναι συνήθως ο αποδέκτης της δράσης, σε όλες τις περιπτώσεις στις οποίες η γυναίκα είναι το "αντικείμενο του πόθου", όπου υπάρχει ανασφάλεια η ανάγκη επιβεβαίωσης σεξουαλικής υπεροχής, αυτή μεταφραζεται σε σαδιστικές τασεις και τασεις επιβολής...δες πόσες εκφράσεις υπάρχουν πχ τύπου "σκιζω" κάνω ρανω και ποσο μεγάλη είναι η βιομηχανία hardcore πορνο. Όλο αυτό πιστεύω χτίζεται πάνω σε αυτό το κοκτέιλ ελξης-θυμου σε έναν βαθμο (υπάρχουν και άλλοι παράγοντες αλλά δεν είναι επί του παρόντος).
    Εσύ εισαι και λίγο ειδική περίπτωση (αν και φαντάζομαι σίγουρα όχι η μονη, θα έχουν το ίδιο θέμα και άλλες λεσβίες κοπέλες λογικά), γιατί θυμωνεις και με το ότι δεν αισθάνεσαι ελκυστική αλλά και με το ότι δεν γίνεσαι αποδεκτή από το αντικείμενο του πόθου σου...έχεις τους καημούς και των δύο φύλων δηλαδή...είναι ζορικο, δεν είσαι κακος άνθρωπος...
    Όσο για το τελευταίο το πιστεύω εν μερει αυτό που λένε ότι η αγάπη και το μίσος είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομισματος...το να μισήσεις κάποιον προϋποθέτει συναισθηματική επένδυση, και η αγάπη είδος συναισθηματικής επένδυσης είναι. Δεν μπορείς να μισησεις έναν περαστικό από τον οποίον δεν είχες καμία προσδοκία, καμία επιθυμία, στον οποίο δεν επενδυσες κανένα συναίσθημα, κανένα ονειρο, τίποτα. Άντε να τσαντιστεις λίγο, να βρίσεις, να ρίξεις μια μουτζα και τελείωσε, πας παρακάτω. Το μίσος είναι συναισθηματική επένδυση από μόνο του βασικα...
    Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι "μισείς" τις κοπέλες που "αγαπάς" απλά επειδή επενδύεις συναισθηματικά και είναι το ίδιο πράγμα λίγο πολύ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μπραβο σου ναταλακι μου αυτη ειναι η αληθεια μπραβο σου αγαπη μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μεγαλωσεσ κ βρηκεσ την αληθεια μπραβο σου αυτα δεν τα ξερει ο πρωθυπουργοσ η λουλου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ιωαννακι θα σου πω μια ιστορια για την αποδοχη που ειναι το κλειδι για σασ τισ γυναικεσ η κορη μου ειναι σερβιτορα υπεργαματη εξωγηινη αν δεν ειχα εγω αγαπησει σερβιτορεσ θα μπορουσα να την εκτιμησω οχι αν με τισ σχεσεισ που εκανα μικροσ δεν ειχαμε μιλησει για ψυχολογια θα μπορουσα ποτε να την καταλαβω οχι αν δεν ειχα κανει ποτε γυμναστικη θα μπορουσα να την εκτιμησω οχι επειδη ο παλιοσ ξερει σ λεω οτι ειναι εξωγηινη αυτη νομιζει οτι ειναι η μεση τυπικη ελληνιδα να μπει αν θελει σε αλλα φορουμ τ εξωτερικου να δει τι λενε και μετα να μιλησει για τον κοπριτη μπαμπα τον βλακα αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι αλλο ενοεις με τη λεξη εξωγηινη ενοεις οτι γενηθηκε θεος ενω οι αλλοι απο αλλη ρατσα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οχι ειναι τοσο εξυπνη και τοσο ομορφη που απεχει απο τη μεση τυπικη ελληνιδα οσο η γη απο το φεγγαρι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Για την ακριβεια τα παιδια τησ πινκ τησ τραγουδιστριασ που ειναι παγκοσμια σταρ ξερουν λιγοτερα απο αυτην κ τισ φιλεσ τησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν δείχνει σκατοχαρακτηρα αυτό που περιγράφεις, ειδικά εφόσον αισθάνεσαι ενοχικα...κάποιες ανασφάλειες σου τις οποίες δυσκολεύεσαι να διαχειριστείς δείχνει. Δεν είναι τρομερό...κάνεις δεν είναι άγιος.
    Επίσης εντελως ανιδιοτελής αγαπη δεν υπάρχει. Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία του δούναι και λαβείν. Σε ΟΛΕΣ τις σχέσεις, ερωτικές, φιλικές, οικογενειακές...αυτές οι "συναλλαγές" πάντα είναι στο προσκηνιο, άσχετα που το ιδανικό για την ψυχική σου ηρεμία είναι να μην μετράς το ποιος δίνει πόσο και τι...άμα αισθάνεσαι όμορφα να δίνεις και ο,τι παίρνεις σε ικανοποιεί, δεν σε νοιάζει η σύγκριση μεταξύ των δύο. Κανείς δεν θα κάτσει ομως να δώσει άμα δεν πάρει τίποτα, έστω την προσωπικη ηθική ικανοποίηση τελοσπαντων αν μιλάμε πχ για γονεις...Μην σκέφτεσαι με άκρα και απολυτοτητα, ότι η είσαι 100% αλτρουιστρια η είσαι σκατανθρωπος, λολ...υπάρχουν πολλά στάδια.
    Εσένα σου βγαίνει αυτό το λίγο σαδιστικό επειδή βιώνεις μέσα στο μυαλό σου την απόρριψη, η ανασφάλεια σου μετατρέπεται σε θυμο, η ελξη όμως μένει εκεί, δεν φεύγει...ε και θυμός+ελξη= "θα σε πηδήξω" που λές.
    Το έχω αισθανθεί κι εγώ, αλλα όχι ακριβώς έτσι επειδή μιλάμε για αντικείμενο του πόθου του αντίθετου φύλου ε και οκ, δεν μπορώ ακριβώς "να πηδήξω" κάποιον λολ. Απλά μεταφραζόταν σε ένα περίεργο μιξ έλξης και μεγαλης απέχθειας ταυτόχρονα.
    Πάντως πιστεύω ότι λόγω του στερεοτύπου που κυριαρχει στην ψυχολογία της πλειοψηφίας των ανθρώπων σύμφωνα με το οποιο ο άντρας "δρα" και η γυναίκα είναι συνήθως ο αποδέκτης της δράσης, σε όλες τις περιπτώσεις στις οποίες η γυναίκα είναι το "αντικείμενο του πόθου", όπου υπάρχει ανασφάλεια η ανάγκη επιβεβαίωσης σεξουαλικής υπεροχής, αυτή μεταφραζεται σε σαδιστικές τασεις και τασεις επιβολής...δες πόσες εκφράσεις υπάρχουν πχ τύπου "σκιζω" κάνω ρανω και ποσο μεγάλη είναι η βιομηχανία hardcore πορνο. Όλο αυτό πιστεύω χτίζεται πάνω σε αυτό το κοκτέιλ ελξης-θυμου σε έναν βαθμο (υπάρχουν και άλλοι παράγοντες αλλά δεν είναι επί του παρόντος).
    Εσύ εισαι και λίγο ειδική περίπτωση (αν και φαντάζομαι σίγουρα όχι η μονη, θα έχουν το ίδιο θέμα και άλλες λεσβίες κοπέλες λογικά), γιατί θυμωνεις και με το ότι δεν αισθάνεσαι ελκυστική αλλά και με το ότι δεν γίνεσαι αποδεκτή από το αντικείμενο του πόθου σου...έχεις τους καημούς και των δύο φύλων δηλαδή...είναι ζορικο, δεν είσαι κακος άνθρωπος...
    Όσο για το τελευταίο το πιστεύω εν μερει αυτό που λένε ότι η αγάπη και το μίσος είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομισματος...το να μισήσεις κάποιον προϋποθέτει συναισθηματική επένδυση, και η αγάπη είδος συναισθηματικής επένδυσης είναι. Δεν μπορείς να μισησεις έναν περαστικό από τον οποίον δεν είχες καμία προσδοκία, καμία επιθυμία, στον οποίο δεν επενδυσες κανένα συναίσθημα, κανένα ονειρο, τίποτα. Άντε να τσαντιστεις λίγο, να βρίσεις, να ρίξεις μια μουτζα και τελείωσε, πας παρακάτω. Το μίσος είναι συναισθηματική επένδυση από μόνο του βασικα...
    Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι "μισείς" τις κοπέλες που "αγαπάς" απλά επειδή επενδύεις συναισθηματικά και είναι το ίδιο πράγμα λίγο πολύ...
    Καπως ετσι ειναι..απλως καπου χανω τις ισορροπιες.σευχαριστω για την μεγαλη σ ειλικρινη απαντηση.ελπιζω να βελτιωθω σιγα σιγα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ειναι φυσιολογικο να ζηλευουμε καποιον και να θελουμε να τον πηδηξουμε;τι χαρακτηρα δηλωνει αυτο;διαθεση για εξουσια; θαυμαζω κοπελες , τις ζηλευω ταυτοχρονα και η ιδεα να τους κανω ερωτα μου δινει μια γλυκια ευφορια .ταυτοχρονα η ανικανοτητα να τους μοιασω με θλιβει και τοτε ειναι που θελω να τους καν ερωτα ακομα πιο πολυ χωρις φυσικα να μπορω και παλι να νοιωθω ασχημα.Απλως το οτι θελω να τις πηδηξω απο ζηλεια και διαθεση εξουσιας δειχνει το σκατοχαρακτηρα μ.Και μου προκαλει ενοχες και αυτοκαταστροφικοτητα...Εγω για αυτο το θεμα μια ζωη τιμωρω τον εαυτο μ.η αγαπη υποτιθεται δεν ειναι ετσι.ειναι αγνη και ανιδιοτελης .
    Τωρα τελευταια μαθαινω οτι ουδεν καλον αμιγες κακου και αντιστροφα .Γνωριζετε τη θεωρια των αντιθετων των πυθαγορειων; δλδ αγαπη και ερωτας με μισος και ζηλεια ειναι οι δυο οψεις ιδιου νομισματος.τι πιστευετε;
    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εχεις τα κατάλληλα υλικά και τις κατάλληλες προδιαθέσεις για να γίνεις revenge serial killer...Κάποιος που εκδικείται το αντικείμενο της ζήλιας του, το οποίο έχει μετατραπεί σε αντικείμενο του πόθου,επειδή δεν μπορεί να του μοιάσει και δεν μπορεί να το έχει, και όλο αυτό σε λεσβιακή εκδοχή...Σκέφτομαι να γράψω σεναριάκι και να το στείλω στον David Fincher ;-)
    Πέρα απ'την πλάκα...
    Έχεις σκεφτεί να γίνεις πιο girly?...Να ομοιάσεις στο αντικείμενο της ζήλιας σου?...Ότι μορφολογικά χαρακτηριστικά και να έχεις κληρονομήσει,πάντα μπορείς να φτιάξεις το σώμα σου όπως το θες με ειδικές,στοχευμένες ασκήσεις και διατροφή,να επιμεληθείς τον εαυτό σου και την υγιεινή σου,να προσέξεις το ντύσιμό σου και το γενικότερο στυλ...
    Θα είχε ενδιαφέρον πως θα αναδιαμορφωνόταν η στάση σου και αν θα υποχωρούσε η ζήλια και σε τι θα έδινε χώρο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ειμαι ηδη gιrly και γλυκια.καμια σχεση δεν εχουν αυτα που λες με μενα.η ναταλια με καλυψε.αλλα και να ισχυει αυτο που λες δλδ να τη θελω επειδη τη θαυμαζω και θελω να της μοιασω , δεν αλλαζει το γεγονος οτι τη θελω.και οχι δεν παιρνω εκδικηση τουλαχιστον συνειδητα .το μονο που θα εκανα αν δε μπορουσα να την εχω θα ηταν ελλαγη συναισθηματων θυμου και ζηλειας και δικης μ κατωτεροτητας απο την απορριψη.χωρις βεβαια την ελξη να φευγει κατα τη διαρκεια των εναλλαγων.παντως αν θες εξηγησε μ περισσοτερο το σκεπτικο σ.καθε αποψη βοηθαει

    Να σχολιασω επισης οτι το αντικειμενο του ποθου γινεται αντικειμενο ζηλειας.δλδ αντιστροφα αποτι λες.οποιον και να ρωτησεις που με ξερει εστω εμφανισιακα δε θα του περναγε καν απτο μυαλο οτι ειμαι λεσβια.το σεναριο οτι οι λεσβιες ειναι αντρογυναικες δεν ισχυει.ειναι στερεοτυπο.μερικες ειναι πιο θηλυκες κι απο τις στρειτ.οπως αλλωστε τα περισσοτερα μοντελα που ειναι λεσβιες.μη κοιτας τι δειχνουν.ολα διαφημιση ειναι.στο λεω απο προσωπικη πειρα
    Στεναχωρηθηκα παντως με αυτο που εγραψες γτ ισως εχει 1 δοση αληθειας το οτι ερωτευομαι αλλες επειδη μου αρεσουν στοιχεια τους που δεν εχω εγω.αυτο ομως δεν ξερω τι αλλο να κανω για να βελτιωθω.συνεχως προσπαθω αλλα παντα θα βρω καποια που θαυμαζω πραγματα σαυτην και θα κολλησω και θα τη λατρεψω σα θεο κι αν με απορριψει θα τη μισησω γτ δε μπορω να τη φτασω.τοσο κακο ειναι αυτο; ε αυτη ειμαι εγω.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by iwannaaa; 06-08-2018 at 04:02.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγαπη!!!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 06-09-2017, 09:28
  2. Replies: 71
    Last Post: 01-05-2015, 00:13
  3. Αγάπη
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 30-04-2009, 20:41
  4. Αγάπη μου....
    By heaven in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 13-10-2006, 02:44
  5. ανιδιοτελης αγαπη
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 31-07-2006, 02:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •