Κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16

    Wink Κατάθλιψη;

    Γειά σας. Τους τελευταίους μήνες νιώθω περίεργα ψυχολογικα. Συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει πώς έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για πράγματα που προηγουμένως είχα, προτιμώ περισσότερο να μένω στο κρεβάτι απο το να βγαίνω έξω και γενικότερα δεν έχω πολύ όρεξη στην καθημερινότητα μου. Σε ψυχολογο δεν έχω πάει.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας οσοι έχετε κάποια εμπειρία ή και γνώσεις σχετικά με την κατάθλιψη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Ακούγεται σαν ήπια κατάθλιψη αλλά μπορεί να είναι κούραση ή κάτι εποχιακό από τη ζέστη από τον καιρό. Αν φύγει μόνο του σε λίγο καιρό να το ξεχάσεις, αν χρονίσει όμως και κρατήσει πολύ καιρό, να το κοιτάξεις σε ένα ιατρό.
    Έχει γίνει τίποτα παράξενο ή στενόχωρο τελευταία που να το δικαιολογεί, που σε στενοχώρησε αρκετά; Αν όχι τότε μπορεί να φταίει η βιοχημεία σου, οι ορμόνες, η σεροτονίνη και χρειάζεται να τα ισορροπήσεις πάλι.

  3. #3
    Αν δεν είναι κούραση - κόπωση πχ λόγω δουλειάς ή βαρεμάρα - τεμπελιά, τότε ειναι ήπια κατάθλιψη, νοουμένου ότι αυτό που νιώθεις είναι κυρίως λύπη.

    Θα πρέπει να αναζητήσεις νέα πράγματα που θα σου φτιαχνουν το ενδιαφέρον. Κατεύθυνε πρώτα τη σκέψη σου στο να ανακαλύψει δραστηριότητες, τρόπους ζωής που πραγματικά θα σε ευχαριστούσαν κι έπειτα κάνε βήματα προς τα κει. Αλλιώς αν το αφήσεις να χρονίσει, η αδράνεια, σε καταστασεις σαν κι αυτη που βιώνεις τώρα είναι από τους χειρότερους εχθρούς της σκέψης αφού οδηγεί τη σκέψη στο να αναμοχλεύει ή να δημιουργεί αρνητικά γεγονότα (υπαρκτά ή φανταστικά) και ανάλογα μ αυτά συναισθήματα. Και σ' αυτό προστίθετε, εκ των υστέρων, η συναίσθηση του χρόνου που στο μεταξύ πήγε χαμένος, ήτοι οι ευκαιρίες και τα πόσα θα μπορούσες να κάνεις αν δεν παραδιδόσουν σ' αυτή την κατάσταση.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ακούγεται σαν ήπια κατάθλιψη αλλά μπορεί να είναι κούραση ή κάτι εποχιακό από τη ζέστη από τον καιρό. Αν φύγει μόνο του σε λίγο καιρό να το ξεχάσεις, αν χρονίσει όμως και κρατήσει πολύ καιρό, να το κοιτάξεις σε ένα ιατρό.
    Έχει γίνει τίποτα παράξενο ή στενόχωρο τελευταία που να το δικαιολογεί, που σε στενοχώρησε αρκετά; Αν όχι τότε μπορεί να φταίει η βιοχημεία σου, οι ορμόνες, η σεροτονίνη και χρειάζεται να τα ισορροπήσεις πάλι.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. Ναι η αλήθεια είναι πως κάτι έχει συμβεί και απο τότε πήρα αυτή την κατηφόρα, για αυτό κ γω υποψιάζομαι την κατάθλιψη.. Αν όντως συνεχίσει θα ακολουθήσω την συμβουλή σου ευχαριστώ πολύ!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αν δεν είναι κούραση - κόπωση πχ λόγω δουλειάς ή βαρεμάρα - τεμπελιά, τότε ειναι ήπια κατάθλιψη, νοουμένου ότι αυτό που νιώθεις είναι κυρίως λύπη.

    Θα πρέπει να αναζητήσεις νέα πράγματα που θα σου φτιαχνουν το ενδιαφέρον. Κατεύθυνε πρώτα τη σκέψη σου στο να ανακαλύψει δραστηριότητες, τρόπους ζωής που πραγματικά θα σε ευχαριστούσαν κι έπειτα κάνε βήματα προς τα κει. Αλλιώς αν το αφήσεις να χρονίσει, η αδράνεια, σε καταστασεις σαν κι αυτη που βιώνεις τώρα είναι από τους χειρότερους εχθρούς της σκέψης αφού οδηγεί τη σκέψη στο να αναμοχλεύει ή να δημιουργεί αρνητικά γεγονότα (υπαρκτά ή φανταστικά) και ανάλογα μ αυτά συναισθήματα. Και σ' αυτό προστίθετε, εκ των υστέρων, η συναίσθηση του χρόνου που στο μεταξύ πήγε χαμένος, ήτοι οι ευκαιρίες και τα πόσα θα μπορούσες να κάνεις αν δεν παραδιδόσουν σ' αυτή την κατάσταση.
    Ακριβώς Οπως τα λες ειναι, δεν πρόκειται για κούραση δουλειας ή βαρεμάρα κ όντως νιώθω κάτι σαν θληψη.. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι που να μου κινησει θετικά το του ενδιαφέρον μήπως και καταφέρω να ξεφύγω από αυτη την κατασταση. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου να σαι καλα!!

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •