Κατάθλιψη συζύγου;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    25

    Κατάθλιψη συζύγου;;;;

    Καλησπέρα, είμαι παντρεμένη με ένα παιδάκι,με το σύζυγό μου γνωριστήκαμε πρό 10ετιας, όλα καλά κ όλα όμορφα στήν αρχή! πρίν από ένα χρόνο περίπου μου είπε πως νιώθει ότι παθαίνει κρίσεις πανικού,τον ρώτησα προσπάθησα να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει τί σκέφτεται τι αισθάνεται αλλά δεν μου έλεγε τίποτα, στήν πορεία άρχισε να αλλάζει να γίνεται πολύ απόμακρος,να εξαφανίζεται να μήν σηκώνει τηλέφωνα με αποτέλεσμα να σκεφτώ ότι υπάρχει 3προσωπο, άρχισα να ψάχνω χωρίς αποτέλεσμα , είχαμε πολλοτς καβγάδες ,ο ίδιος ήταν σαν αγρίμι, δεν ήξερα πως να τού μιλήσω μουπε πώς δεν αισθάνεται τίποτα για μένα,με βλέπει σάν αδερφή του,σεξ μετρημένες φορές στα δάχτυλα, καθόλου ενδιαφέρον για το σπίτι, αλλά παραιτηθηκε κ από κάποιες άλλες δραστηριότητες του,τα βράδια κοιμόταν μόνος του Δεν ήθελε να τον πλησιάσω, δεν ήθελε να του μιλάω για τίποτα, είχε αϋπνίες κάθε μέρα είναι με 3_4ωρες ύπνο,κ εδώ κ 2μηνες μιλάει για διαζύγιο ότι θα φύγει από τό σπίτι κτλ έτσι έφυγα εγώ για μια βδομάδα με το παιδί μπας κ ηρέμησει ταρακουνηθει λίγο, ίσως του λείψω,μου είπε ότι θέλει ηρεμία, θέλει να βρει τόν ευατο του, ότι δεν είναι καλά, με κατηγορεί για πολλά πράγματα όπως για τα παιχνίδια τού παιδιού που Δεν είναι συμαζεμενα, να πω ότι εργάζομαι κ ότι το παιδί είναι μικρό,με κατηγορεί ότι δεν έκανα ζωή ότι δεν είχα φίλες για να βγαίνω, ότι απομονωθηκα σπίτι , ότι ο ίδιος κ φίλους έχει κ βγαίνει έξω,κ κυρίως ότι εδώ που έφτασε ευθυνομαι εγώ διότι δεν είχαμε συχνή ερωτική επαφή,με αποτέλεσμα να αυνανίζεται κ να ταπεινώνεται! έχω κάνει ήδη 3συνεδριες με μια ψυχολόγο κ αναφέροντας πολλές λεπτομέρειες μου ανέφερε ότι πιθανόν υπάρχει κατάθλιψη! αλλά στο ερώτημα μου τι μπορώ να κάνω εγώ μου είπε απολύτως τίποτα, πρέπει να τό καταλάβει ο ίδιος, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μήν μπορώ να κάνω κάτι, προσπαθώ μήνες, προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται τι συμβαίνει, χωρίς να έχω κάποια απάντηση , έχω φερθεί κ με τόν καλό τρόπο κ με άσχημο τρόπο, έχω φθαρεί τόσο πολύ ψυχολογικά, έχω δεί το πορνογραφικό υλικό πού επισκεπτόταν σε διάφορα site,κ νόμιζα ότι ήταν εθισμένος στο πορνογραφικό υλικό, έχω ψάξει τα πάντα για να δω εάν υπάρχει 3προσωπο,δεν υπάρχει, σήμερα μου ανακοίνωσε ότι βρήκε σπίτι κ έκλεισε για να φύγει, Δεν ξέρω τι να κάνω?δεν θέλω να τόν εμποδίσω να φύγει μίας κ τό έχει ανάγκη, αλλά εάν κάνει κακό στον εαυτό του; διότι κάποια στιγμή πού μου είπε πως Δεν είναι καλά τον ρώτησε εάν εχει σκέφτει να κάνει κακό στον εαυτό του κ μου είπε τι σημασία έχει,μου είπε πώς δεν νιώθει καλά με τόν εαυτό του κ άλλα τέτοια, επίσης μου είπε πως όλα ξεκίνησαν πρίν 5χρονια περίπου τα περίεργα συναισθήματα που είχε,πως μπορώ να βοηθήσω αυτόν τόν άνθρωπο;;;; Αυτόν τόν άνθρωπο τόν αγάπησα κ πλέον δεν τόν αναγνωρίζω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το παθαινουν οι παντρεμενοι εχασε τον εαυτο του τωρα γτ πολυ απλα αλλιωσ το περιμενε κι αλλιωσ του βγηκε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Καλησπέρα diana! Κι εμένα μου φαίνεται πως ο άντρας σου πρέπει να έχει κατάθλιψη.
    Αν στην πραγματικότητα συμβαίνει αυτό και όχι κάτι άλλο (όπως π.χ. τρίτο πρόσωπο) τότε τα πράγματα είναι εξαιρετικά πολύπλοκα. Πολλοί άνθρωποι που έχουν αυτήν την πάθηση θέλουν να απομονώνονται και δεν αντέχουν τους άλλους γύρω τους και γενικά δεν αντέχουν πάρα πολλά πράγματα μιάς φυσιολογικής ζωής.
    Ήθελα να σε ρωτήσω αν συνεχίζει να έχει τους φίλους του και να βγαίνει μαζί τους, αν τα τηλέφωνα που δεν αντέχει να απαντά είναι σχεδόν όλων των γνωστών ή μόνο τα δικά σου, αν εργάζεται πάρα πολλές ώρες και έχει άγχος στην δουλειά του και αν έχει συμβεί κάτι πολύ δυσάρεστο ή αγχωτικό εδώ και ένα χρόνο.
    Πάντως, να ξέρεις οτι αν πράγματι υπάρχει κατάθλιψη θα πρέπει να πάει σε ψυχίατρο και να ξεκινήσει κάποια θεραπεία. Είναι αρνητικός να επισκευτεί κάποιον ειδικό; Τη στιγμή μάλιστα που ο ίδιος ανέφερε οτι είχε κάποιες κρίσεις πανικού;
    Κι εδώ που έφτασαν πλέον τα πράγματα θα πρέπει κι εσύ η ίδια να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Διότι, θα πρέπει να ξέρεις οτι η συμβίωση με έναν άνθρωπο που έχει κατάθλιψη δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα και υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να επηρεαστεί και η δική σου ψυχολογία και φυσικά και του παιδιού.
    Έχεις μιλήσει με κάποιον από τους συγγενείς του; (γονείς, αδέλφια); Θα πρέπει να γνωρίζουν για να τον προτρέψουν κι εκείνοι να απευθυνθεί σε ειδικό. ΄Εχεις μιλήσει με κάποιον φίλο του; Από κάποιον κολλητό του μπορεί "μέσες-άκρες" να μάθεις ουσιώδη πράγματα που ίσως να μην σου έχει πει ο ίδιος.
    Εσύ όμως να έχεις ψυχραιμία πάνω απ΄όλα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν αυτοικανοποιητε συνεχως δεν ειναι περιεργο γιατι δεν εχει ορεξη να κανει σεξ μετα η το να θα κανει η το αλλο

    αλλα επειδη σε βλεπει να μην εχεις φιλες κλπ σκεφτεται οτι επειδη δε θα εχεις που αλλου να πας θα εισαι σιγουρα με αυτον και γι αυτο βαριεται.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    25
    Καλημέρα,του έιχα προτείνει να πάει να μιλήσει σε ψυχολόγο κ εάν Δεν θέλει απευθείας επαφή ότι μπορεί κ μέσω skype κάποια συνεδρία,του έχω προτείνει παλιότερα κ σύμβουλο γάμου, επίσης κ τις τηλεφωνικές γραμμές πού μπορεί να μιλήσει κ είναι ανώνυμα, δεν δέχεται διότι λέει μπορεί να τα διαχειριστεί μόνος του, επίσης μου είπε πώς έχει λίγα χρόνια ζωής κ αυτά πού τού έμειναν θέλει να τα περάσει καλά, έχει κάποιο προαίσθημα!οι γονείς μας ξέρουν ότι χωρίζουμε,κ όλοι πιστεύουν ότι υπάρχει τρίτο πρόσωπο κ ο ίδιος μου είπε πως όλοι θα πέσουν να με φάνε διότι νομίζουν ότι παρατάω την οικογένεια μου για μια άλλη γυναίκα ,μου ζήτησε να τον καταλάβω πώς δεν είναι καλά κ Δεν υπάρχει κάτι άλλο,κ πως δεν έπρεπε να μου τα λέει όλα αυτά γιατί εγώ φταίω που είναι έτσι η κατάσταση, αλλά μου το λέει γιατί δεν μπορεί κάπου αλλού να μίλησει, όσο για το έξω, παλιότερα ήταν εξαφανισμένος Δεν ήξερα πού ήταν κ τώρα εδώ κ 1 μήνα κάθεται σπίτι,με το κινητό στο χέρι όλη την ώρα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    25
    Επίσης όπως είπα έχει νοικιάσει σπίτι κ θα φύγει,θα είναι μόνος τού κ δεν θα μπορώ να βοηθήσω, αλλά νομίζω γι'αυτό φεύγει κιόλας για την απομόνωση, Δεν του είπα τίποτα ήμουν πολύ χαλαρή για το σπίτι που νοικιασε κ φεύγει, άσχετα πόσο με πονάει όλο αυτό! πραγματικά πονάει ! δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να τόν βοηθήσω ως άνθρωπο,ως πατέρα του παιδιού μου,ως άντρα μου!να συμπληρώσω ότι είναι 40ετων

  7. #7
    Το προαίσθημα που έχει οτι δεν θα ζήσει πολύ, δεν είναι προαίσθημα, είναι απλά ένα από τα πολλά συμπτώματα της κατάθλιψης. ΄Αφησέ τον να δεις πώς θα πάει το πράγμα. Εγώ νομίζω πως, ενώ θα ανακουφιστεί να μείνει μόνος του, εν τούτοις, δεν θα μπορέσει για πολύ χρονικό διάστημα χωρίς εσένα και το παιδί.
    Βέβαια, υπάρχει και ο κίνδυνος να υποτροπιάσει χωρίς ψυχιατρική βοήθεια. Θα χρειαστείς την συνεργασία των συγγενών του και των φίλων του, να παρακολουθούν διακριτικά πώς πηγαίνει, μην κάνει και καμιά "απόπειρα". Αν διαπιστώσετε πως χειροτερεύει ίσως θα ήταν καλό να γίνει ακούσια νοσηλεία.
    Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οτι ρίχνει το φταίξιμο όλο επάνω σου και οτι δηλώνει πως θέλει να ζήσει την υπόλοιπη ζωή του καλά από εδώ και πέρα. Ο.Κ., να την ζήσει την ζωή του καλά, πλην όμως με τις επιλογές του (να κάνει οικογένεια παιδί) έχει δημιουργήσει και κάποιες υποχρεώσεις.
    Αλλά αυτά δεν είναι του παρόντος να τα συζητήσεις μαζί του, άστα για αργότερα γιατί δεν ξέρεις και πόσο άρρωστος είναι και τα λέει. Επίσης δεν γνωρίζεις αν είναι κατάθλιψη αυτό που έχει ή συνυπάρχουν και στοιχεία ψύχωσης. Επίσης, υπάρχει η πιθανότητα το πρόβλημά του να είναι νευρολογικό και όχι ψυχιατρικό.
    Τί εννοώ; Οτι μπορεί να υπάρχει κάποια πάθηση στον εγκέφαλο που του αλλάζει την συμπεριφορά και αυτό μην νομίζεις οτι είναι κάτι πολύ σπάνιο. Αν δεν θέλει να πάει σε ψυχίατρο, τουλάχιστον πες του να πάει σε ένα νευρολόγο να του γράψει μια μαγνητική εγκεφάλου ώστε να αποκλειστεί η πιθανότητα νευρολογικής πάθησης.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    25
    Δυστυχώς δεν μπορώ να του πω τίποτα, γιατί πολύ απλά δεν θέλει να ακούσει, ειδικά κ για μαγνητική θα γίνει έξαλλος! προσπάθω να είμαι χαλαρή όσο μπορώ,δεν θέλω να τον πιέζω με κουβέντες μίας κ όταν ξεκινάω κάτι σε συζήτηση βρίσκει μια δικαιολογία κ πάει στο μπάνιο, Δεν θέλει να συζητάει όταν τού το ξεκινάω εγώ.Δυστυχως Δεν υπάρχει κάποιος φίλος του ο οποίος μπορώ να εμπιστευτώ,κ επίσης έχει αποκοπεί από τούς περισσότερους κοινούς γνωστούς που είχαμε,κ ειδικά τόν τελευταίο χρόνο δεν γνωρίζω τίποτα για την ζωή του!οι γονείς τού μένουν σε άλλη πόλη! επίσης μου τό είπε ο ίδιος ότι δεν μπορεί να μιλήσει πουθενά κ μόνο σέ μένα μπορεί να μιλήσει

Similar Threads

  1. Προβλήματα με την οικογένεια του συζύγου
    By Yasmin79 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2016, 19:38
  2. Απόψεις για συμπεριφορά συζυγου
    By Sass in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2015, 01:22
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Κατάθλιψη συζύγου
    By nick9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2005, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •