Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Quote Originally Posted by Evgi View Post
    Πολύ καλά το περιγράφεις Κατερίνα.
    Είναι η περιοχή του ρινοφάρυγγα. Νομίζω ότι πρέπει να έχεις μια σωστή εξέταση της περιοχής, αφού δεν είναι ορατή απλά από επισκόπηση διαμέσου του στόματος.
    Ένας ΩΡΛ θα μπορέσει με μια ενδοσκόπηση (ανώδυνη και ταχεία εξέταση, δεν έχει καμία σχέση με τη γαστροσκόπηση) να εκτιμήσει όχι μόνο την περιοχή που αναφέρεις αλλά και να συσχετίσει οποιαδήποτε ευρήματα στην περιοχή του λάρυγγα (βλεννώδεις εκκρίσεις, στοιχεία παλινδρόμησης στο βλεννογόνο του λάρυγγα κτλ).
    Πολλές φορές μάλιστα δεν είναι καθόλου άσχετα τα 2 ενοχλήματα που αναφέρεις.
    Περαστικά σου εύχομαι!

    σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά !!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    2
    κατερινα τελικά τι εγινε με τον λαιμό; Ακρινως τα ίδια συμπτωματα εχω κι εγω:

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Τα ιδια εχω και εγω συν οτι με τσουζει η γλωσσα μου...
    ...
    Κι μενα με τσουζει η γλωσσα μου , απο το 07 , αλλα δεν βρηκε κατι ο ΩΡΛ , υπαρχει και στοματολογος , αλλα βαρεθηκα να παω ........ μπορει ναναι ξηροστομια , πλλα φαρμακα το κανουν .....

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    25
    Παντως αν επιμενουν τα συμπτωματα καλο θα ειναι μια επισκεψη σε ΩΡΛ για να αποκλειστει το ενδεχομενο ΛΦΠ (λαρυγγοφαριγγικη παλινδρομηση) η οποια ειναι πολυπαραγοντοκη και μπορει να πυροδοτηθει ειτε απο καποια ιωση/κρυωμα ειτε απο εντονες περιοδους στρες... Σημειωτεον η ΛΦΠ εμπλεκει εκτος απο φαρυγγα και λαρυγγα, τη γλωσσα, τη μυτη και τα δοντια... Ως παθουσα καταλαβαινω τι νοιωθεις αλλα πιστεψε με, το αγχος δεν βοηθαει καθολου!!

  5. #20
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    δεν μ έκανε τίποτα , απλά άνοιξα το στομα μου και μ είπε έχεις μια μικρή φλεγμονή και από τα συμπτώματα πιθανώς οπισθορινικη καταρροή. Αυτό που νιώθω εγώ μια πίεση η ένα κάψιμο κάποιες φορές είναι που είναι η σταφυλη στο στομα ακριβώς από πίσω και συνεχίζει μέχρι πάνω σε σημείο που δεν βλέπω αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένας ερεθισμός. Ίσως δεν είναι λαιμός εκεί αλλά επειδή ένιωθα ότι κατεβάζω καμια φορά κάτι ( ίσως φλεμμα ) ένιωθα ότι κατέβαινε στον λαιμό. Ουσιαστικά αυτό το νιώθω στο σημείο που συνδέετε ο φάρυγγας με την ρινική κοιλότητα , γιαυτο και ποτέ δεν ένιωσα πόνο στην λαιμό και στην κατάποση. Νομίζω είναι άσχετα πράγματα. Σχετικά με τον ΩΡΛ ναι θα πάω και θα του πω να με εξετάσει γιατί το πονσταν όταν το έπαιρνα δεν ανακουφίζομουν εκεί ... ελπίζω να έγινα περισσότερο συγκεκριμένη
    Κατερινα μου καλησπερα!Εδω εγω θα σου πω η ΘΕΑ του κομπου....6μηνες μετα απο μια κριση πανικου εχω μονιμα κομπο στο λαιμο κ πιεση τσουξιμο στη γλωσσα.πλεον ουτε να φαω δεν μπορω.υποφερω κ ολοι μου λενε να το ξεχασω.εκανα υπερηχο στο λαιμο ολες τις εξετασεις θυρεοειδή λαρυγγοσκοπηση και γαστροσκοπηση κ ολα καθαρα.πηγα σε 4 ψυχιατρους κ ολοι μου ειπαν αγχος καιτοι εγω δεν νιωθω αγχωμενη.το πρωι ειμαι καλυτερα.οταν με πιανει ξαπλωνω αφου μετρησω οξυγονωση χαχαχα.ξερω ποσο απαισιο ειναι προσευχομαι να μου φυγει κ σου ευχομαι κ εσενα το ιδιο.μην το μεγαλοποιησεις οπως εγω αποδεξουτο κ μην του δινεις σημασια

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Έχετε σκεφτεί πως μπορεί να προέρχεται από το στομάχι?

  7. #22
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Έχετε σκεφτεί πως μπορεί να προέρχεται από το στομάχι?
    Φυσικά και μπορεί.Πρωτα αποκλειουμε το παθολογικο αυτο εννοειται.γι αυτο ειπα εκανα λαρυγγοσκοπηση και γαστροσκοπηση.επισης και οι οζοι απο θυρεοειδή μπορει να εμπλεκονται.επισης κ ενα αυτοανοσο που λεγεται νοσος του sjogren.επειδη εχω ταλαιπωρηθει κ εξακολουθω το εψαξα παρα πολυ με απειρες εξετασεις για να καταληξω οτι ειναι ψυχοσωματικο αυτο ακριβως που περιγραφει ο φιλος πιο πανω υστερικος κομπος

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    2
    Σε ευχαριστώ!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Καλησπερα κατερινα,εγω εδω και εξι μήνες εχω αυτον τον πόνο κατω απο σαγόνι και στο λαιμό. Ολη την ημέρα. Πολλες φορες με χτυπάει σαν Ηλ ρεύμα αλλες σαν να με τρυπάνε αγκάθια. Εχω παει σε πολλούς γιατρούς και εξετάσεις και δε βρίσκουν τιποτα. Οποτε απλα κάνε λίγη υπομονή.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Παιδια γεια σας! Ψαχνω να βρω παρηγορια..εδω κ 3 βδομαδες εχω ενα καψιμο σε ολο το μηκος του λαιμου,εσωτερικα παντα..ερχεται και φευγει κ ειναι ακανονιστο..δεν εχει να κανει με γευματα κλπ..πριν ενα μηνα ειχα παρει κορτιζονη για ενα αλλο θεμα κ μολις την τελειωσα ξεκινησαν ολα..αλλος μου ειπε παλινδρομηση,αλλος μου ειπε ο φαρυγγας,αλλος οτι μπορει να ειναι μυκητες στον οισοφαγο..εγω δε θελω να μπω ΚΑΙ σε διαδικασια γαστροσκοπησης..δε νιωθω το φαγητο να ανεβαινει..ειμαι συνεχεια σε ενα γιατρο κ ειμαι φουλ στα ψυχοσωματικα..κατι τετοιο εχετε κ εσεις; καψιμο;

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1
    Το έχω 1 χρόνο τώρα. Ξεκίνησε με μια απλή αίσθηση κόμπου στο λαιμό και πια έχει εξελιχθεί. Έχω δυσκολία κατάποσης, φλεμμα που δεν φεύγει και όταν τρώω σκληρά φαγητά γίνεται ακόμα πιο έντονο με αίσθημα πνιγμού. Έκανα γαστροσκόπηση, κολονοσκοπηση, γενικές εξετάσεις αίματος και δεν βρήκαν τίποτα. Πάω για θυρεοειδή τώρα και μετά ΩΡΛ. Στην περίπτωση που δεν μου βρουν τίποτε και είναι το πιθανότερο πάω σε ψυχολόγο. Έχω προσπαθήσει μόνος με διατροφή, συμπεριφορική γνωσιακή ψυχοθεραπεία βιβλία και βοηθήματα. Διάβασα ότι υπάρχει θεραπεία μέσω υπνωτισμού, βελονισμού και ότι πολλές φορές είναι και μυοσκελετικό πρόβλημα που επηρεάζει το νεύρο που ελέγχει το σημείο. Άρα χειροπρακτική. Συνεχίζω σιγά σιγά με χιλιάδες προβλήματα στη δουλειά και δια της εξάλειψης θα βρω τι φταίει. Η άποψη μου είναι ότι είναι ψυχολογικό, έχω εδώ και πολλά χρόνια έντονο στρες με κρίσεις άγχους, που εκδηλώνεται σωματικά. Καλή προσπάθεια σε όλους μακάρι ο Θεός η πίστη που έχουμε σε οτιδήποτε να μας βοηθήσει όλους. Είναι δύσκολο και αισθάνθηκα σαν κάτι να μου έχει ρουφήξει τη χαρά της ζωής.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Καλησπέρα...έχω και εγώ ΛΦΠ με πολλούς πόνους σε ούλα και δόντια. Τι να κάνω unicorn????

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Τελικά παιδιά τι κάνατε με το θέμα αυτό;
    Έχω κι εγώ μονόπλευρη ενόχληση εσωτερικά στο λαιμό , με καψιματακι που περνάει μόνο με αντιφλεγμονωδη και αυτά για κάποιες ώρες..
    Μαγνητική και υπέρηχος καθαρά ,όπως και η εξέταση σε 3 (!!!! ) ΩΡΛ...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    ειναι η εποχη τωρα εχουμε κρυολογήματα η ελαφριά η χοντρά . κι μεν με ενοχλα ο λαιμος ακομα απ κρύωμα που ειχα πριν μερες αρκετες .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ειναι η εποχη τωρα εχουμε κρυολογήματα η ελαφριά η χοντρά . κι μεν με ενοχλα ο λαιμος ακομα απ κρύωμα που ειχα πριν μερες αρκετες .
    Εμένα έχει αρχίσει πριν πολλές μέρες και συνήθως κατά την κατάποση από την αριστερή πλευρά.
    Ξεκίνησε απλά με ίωση στην αρχή του χρόνου και εξακολουθώ να πονάω.
    Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ότι είναι ακόμα από εκεί, αφού εχει περασει τοσος καιρός.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κομπος στον λαιμο- Αισθημα δυσκαταποσιας
    By lolipopheart in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-2017, 11:20
  2. Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 19-11-2016, 21:58
  3. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 21:04
  4. Νιωθω να εσπασε κατι μεσα μου-με τον καλυτερο μου "φιλο"...
    By groundzero2. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-04-2013, 00:54
  5. Προβλημα στον Λαιμο
    By UlownGuy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 13-03-2012, 09:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •