Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1

    Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο

    Καλησπερα σε ολους, εδω και 1-1μιση μηνα περιπου περασα μια δυσκολη φαση με αρκετο αγχος αλλα τωρα σιγα σιγα ειμαι καλυτερα...καποια στιγμη επαθα ενα μπουκωμα και απο τοτε ο λαιμος μου ηταν για καποιες μερες ξηρος, για καποιες μερες ενιωθα ενα μικρο πολυ ηπιο καψιμο στον λαιμο ενω ποτε δεν ενιωσα πονολαιμο η δυσκολια στην καταποση κλπ κλπ. Πλεον νιωθω σαν να εχω κατι στον λαιμο μου και να με ενοχλει, σαν να κατεβαζω και να κατεβαινει κατι ( ισως φλεμμα, αλλα δεν ξερω ) και γενικα σαν ο λαιμος και ο φαρυγγας να ειναι πιο ''κλειστος'' . Παρόλα αυτα δεν με δυσκολευει σε καμια περιπτωση στην αναπνοη ουτε κατα την διαρκεια του φαγητου, δηλαδη μπορω να ανασανω απο την μυτη και απο τον λαιμο κανονικοτατα.Εχω δει τον λαιμο μου και τις αμυγδαλες μου, δεν ειναι κοκκινες και ουτε πρησμενες και ο λαιμος ουτε αυτος ερεθισμενος ( αλλωστε αν ηταν θα πονουσε) αλλα εχει μια ασπρη γραμμη τερμα μεσα που ισως ειναι και φυσιολογικο να ειναι ετσ ο βλεννογονος... Λεω να παω στον γιατρο να με δει, αν και δεν ξερω αν καταλαβει κατι απο αυτα που θα του πω γιατι ουτε εγω ξερω καλα καλα να τα εξηγησω...Εχει τυχει σε κανεναν απο εσας αυτη η αισθηση; Δεν ειναι ουτε επωδυνη ουτε τοσο ενοχλητικη, αλλα το νιωθω! Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι απο το αγχος, το αγχος βγαζει αλλα προβληματα, οχι στον λαιμο..πειτε μυου την γνωμη σας κ αν εχετε καποια εμπειρια..ευχαριστω

  2. #2
    Τα ιδια εχω και εγω συν οτι με τσουζει η γλωσσα μου...
    Εγω πηγα σε 3-4 γιατρους και μου ειπαν δεν εχω τιποτα ψυχολογικο ειναι...πηγαινε σε ενα γιατρο να ησυχασεις...

  3. #3
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Τα ιδια εχω και εγω συν οτι με τσουζει η γλωσσα μου...
    Εγω πηγα σε 3-4 γιατρους και μου ειπαν δεν εχω τιποτα ψυχολογικο ειναι...πηγαινε σε ενα γιατρο να ησυχασεις...
    Μηπως ειχεσ περασει κανενα κρυολογημα με μπουκωμα κλπ; Γιατι εγω σαν να εχω βλεννα κολλημενη στον φαρυγγα μου και να νιωθω οτι εχει κολλησει στον λαιμο φλεμμα...Διαβασα οτι ο φυσιολογικος ορος απο την μυτη βοηθαει στο να φυγει η βλεννα απο εκει...εκτος αν δν ειχες κρυολογημα η τπτ τετοιο..και πως ηρθε αυτο; Ετσι ξαφνικα;

  4. #4
    Οχι δεν ειχα....ψυχοσωματικο...
    Ναι σε μενα ετσι παρουσιαζονται...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Οχι δεν ειχα....ψυχοσωματικο...
    Ναι σε μενα ετσι παρουσιαζονται...
    ελπιζω να καταλαβαινεις οτι πρεπει να πας σε καποιον γιατρο ακομα και για να σου πει οτι δεν εχεις τιποτα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ελπιζω να καταλαβαινεις οτι πρεπει να πας σε καποιον γιατρο ακομα και για να σου πει οτι δεν εχεις τιποτα.
    Ναι θα πάω !! Γιατί δεν πιστεύω ουι είναι ψυχοσωματικό... αφού νιώθω ένα κάψιμο και μια ενόχληση .. δεν μπορεί

  7. #7
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Οχι δεν ειχα....ψυχοσωματικο...
    Ναι σε μενα ετσι παρουσιαζονται...
    Τι να πω... πονάς καθόλου γενικά ; Η είναι κόκκινος ο λαιμός σου ; Θα πάω και εγώ στον γιατρό και βλέπουμε τι Θα μου πει.. πάντως θεωρώ ότι αν ήταν κάτι σε φαρυγγιτιδα θα πονούσα

  8. #8
    Φευγει κ ερχεται στιγμιαια....δεν εχει μεγαλη διαρκεια...και ποναω στη μια πλευρα...

  9. #9
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Φευγει κ ερχεται στιγμιαια....δεν εχει μεγαλη διαρκεια...και ποναω στη μια πλευρα...
    Και εμένα δεν είναι όλη την ώρα ... ας πούμε το πρωί πάντα όταν ξυπνάω είμαι μια χαρά και από το μεσημέρι απόγευμα Κ μετά μ πιάνει ...μια σταματάει μια έρχεται άλλες είναι εντονο άλλες δεν το νιώθω καθόλου ...

  10. #10
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Φευγει κ ερχεται στιγμιαια....δεν εχει μεγαλη διαρκεια...και ποναω στη μια πλευρα...
    Πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι εχω μια μικρη φλεγμονη και μου εδωσε πονσταν, αλλα δεν εχω νιωσει καλυτερα...το καψιμο συνεχιζετε και μαντεψε, τωρα πλεον το νιωθω και καποιες φορες στην γλωσσα, οπως εσυ...τι ωραια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Καλησπερα! Αν νιωθεις σαν να εχεις ενα κομπο στο λαιμο που απλως ειναι σαν να σου σταθηκε κατι αλλα δεν πονας και απλως νιωθεις οτι ανεβοκατεβαινει τοτε εχεις τον λεγομενο υστερικο κομβο. Το επαθα προχτες υστερα απο μια εβδομαδα εντονου στρες. Φευγει μονο οταν το ξεχασεις και ηρεμησεις.Το σημειο κατω απο την καρωτιδα ειναι εκει οπου συσσωρευετε η ενεργεια ιδιως η αρνητικη και προκαλει αυτο το ασχημο αισθημα πνιγμου. Τροποι για να ανακουφιστεις ειναι ενα ποτηρι ζεστο γαλα ειδικα το βραδυ θα σε ανακουφισει παρα πολυ.Και ενας αλλος ειναι να ξαπλωσεις ανασκελα στο κρεβατι σου και να πιεσεις απαλα με το χερι σου εκεινο το σημειο παιρνωντας βαθιες και ηρεμες ανασες απο το στομα. Θα εξαφανιστει πολυ γρηγορα. Κανε τα και πες μου πως εισαι!

  12. #12
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλησπερα! Αν νιωθεις σαν να εχεις ενα κομπο στο λαιμο που απλως ειναι σαν να σου σταθηκε κατι αλλα δεν πονας και απλως νιωθεις οτι ανεβοκατεβαινει τοτε εχεις τον λεγομενο υστερικο κομβο. Το επαθα προχτες υστερα απο μια εβδομαδα εντονου στρες. Φευγει μονο οταν το ξεχασεις και ηρεμησεις.Το σημειο κατω απο την καρωτιδα ειναι εκει οπου συσσωρευετε η ενεργεια ιδιως η αρνητικη και προκαλει αυτο το ασχημο αισθημα πνιγμου. Τροποι για να ανακουφιστεις ειναι ενα ποτηρι ζεστο γαλα ειδικα το βραδυ θα σε ανακουφισει παρα πολυ.Και ενας αλλος ειναι να ξαπλωσεις ανασκελα στο κρεβατι σου και να πιεσεις απαλα με το χερι σου εκεινο το σημειο παιρνωντας βαθιες και ηρεμες ανασες απο το στομα. Θα εξαφανιστει πολυ γρηγορα. Κανε τα και πες μου πως εισαι!
    Νομιζω πως εχω περασει και απο το σταδιο που λες για 2-3 βραδια..αλλα εμενα η ενοχληση εντοπιζεται κυριως στο ρινοφαρυγγα . Δεν το εντοπιζω παντα και ειδικα οταν τρωω και πινω ειναι πολυ καλυτερα, επισης οταν κοιμαμα δεν το αισθανομαι καθολου.Αλλες φορες ειναι σαν καψιμο ενω αλλες σαν να ειναι κλειστος λιγο ο ρινοφαρυγγας...ισως ειναι αυτο που λες αλλα με πιανει πιο πανω..τι να πω δεν ξερω σε ευχαριστω παντως.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    2
    Κι όμως, το άγχος έχει πολύ συχνή εμφάνιση με το "αίσθημα κομβίου" (αίσθημα ξένου σώματος στο λαιμό).
    Γιατρός που σου μίλησε για φλεγμονή και σου έδωσε ponstan, θα υποθέσω ότι δεν έκανε καν λαρυγγοσκόπηση.
    Πήγαινε σε κάποιον ΩΡΛ, που θα δει αναλυτικά το λαιμό σου (υποφάρυγγα και λάρυγγα) όχι τον στοματοφάρυγγα.
    Μίλησε του για τα επεισόδια άγχους και ζήτησε του να σε εξετάσει και να αποκλείσει την παρουσία παθολογίας (πχ λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμηση).
    Μέχρι τότε μην πιεις τίποτα το βράδυ προ της κατάκλισης, είναι πιθανό να επιτείνει τα συμπτώματα..
    Μήπως μπερδεύεσαι με την ορολογία; Ο ρινοφάρυγγας είναι το πίσω τοίχωμα της μύτης και απέχει ανατομικά από το "λαιμό".
    Σε κάθε περίπτωση, πάλι ένας ΩΡΛ θα μπορέσει με 1 εξέταση (με εύκαμπτο ενδοσκόπιο) να δει και τα 2 και να αποκλείσει πιθανά ευρήματα.
    Καλά αποτελέσματα!

  14. #14
    Quote Originally Posted by Evgi View Post
    Κι όμως, το άγχος έχει πολύ συχνή εμφάνιση με το "αίσθημα κομβίου" (αίσθημα ξένου σώματος στο λαιμό).
    Γιατρός που σου μίλησε για φλεγμονή και σου έδωσε ponstan, θα υποθέσω ότι δεν έκανε καν λαρυγγοσκόπηση.
    Πήγαινε σε κάποιον ΩΡΛ, που θα δει αναλυτικά το λαιμό σου (υποφάρυγγα και λάρυγγα) όχι τον στοματοφάρυγγα.
    Μίλησε του για τα επεισόδια άγχους και ζήτησε του να σε εξετάσει και να αποκλείσει την παρουσία παθολογίας (πχ λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμηση).
    Μέχρι τότε μην πιεις τίποτα το βράδυ προ της κατάκλισης, είναι πιθανό να επιτείνει τα συμπτώματα..
    Μήπως μπερδεύεσαι με την ορολογία; Ο ρινοφάρυγγας είναι το πίσω τοίχωμα της μύτης και απέχει ανατομικά από το "λαιμό".
    Σε κάθε περίπτωση, πάλι ένας ΩΡΛ θα μπορέσει με 1 εξέταση (με εύκαμπτο ενδοσκόπιο) να δει και τα 2 και να αποκλείσει πιθανά ευρήματα.
    Καλά αποτελέσματα!
    δεν μ έκανε τίποτα , απλά άνοιξα το στομα μου και μ είπε έχεις μια μικρή φλεγμονή και από τα συμπτώματα πιθανώς οπισθορινικη καταρροή. Αυτό που νιώθω εγώ μια πίεση η ένα κάψιμο κάποιες φορές είναι που είναι η σταφυλη στο στομα ακριβώς από πίσω και συνεχίζει μέχρι πάνω σε σημείο που δεν βλέπω αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένας ερεθισμός. Ίσως δεν είναι λαιμός εκεί αλλά επειδή ένιωθα ότι κατεβάζω καμια φορά κάτι ( ίσως φλεμμα ) ένιωθα ότι κατέβαινε στον λαιμό. Ουσιαστικά αυτό το νιώθω στο σημείο που συνδέετε ο φάρυγγας με την ρινική κοιλότητα , γιαυτο και ποτέ δεν ένιωσα πόνο στην λαιμό και στην κατάποση. Νομίζω είναι άσχετα πράγματα. Σχετικά με τον ΩΡΛ ναι θα πάω και θα του πω να με εξετάσει γιατί το πονσταν όταν το έπαιρνα δεν ανακουφίζομουν εκεί ... ελπίζω να έγινα περισσότερο συγκεκριμένη

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    2
    Πολύ καλά το περιγράφεις Κατερίνα.
    Είναι η περιοχή του ρινοφάρυγγα. Νομίζω ότι πρέπει να έχεις μια σωστή εξέταση της περιοχής, αφού δεν είναι ορατή απλά από επισκόπηση διαμέσου του στόματος.
    Ένας ΩΡΛ θα μπορέσει με μια ενδοσκόπηση (ανώδυνη και ταχεία εξέταση, δεν έχει καμία σχέση με τη γαστροσκόπηση) να εκτιμήσει όχι μόνο την περιοχή που αναφέρεις αλλά και να συσχετίσει οποιαδήποτε ευρήματα στην περιοχή του λάρυγγα (βλεννώδεις εκκρίσεις, στοιχεία παλινδρόμησης στο βλεννογόνο του λάρυγγα κτλ).
    Πολλές φορές μάλιστα δεν είναι καθόλου άσχετα τα 2 ενοχλήματα που αναφέρεις.
    Περαστικά σου εύχομαι!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κομπος στον λαιμο- Αισθημα δυσκαταποσιας
    By lolipopheart in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-2017, 11:20
  2. Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 19-11-2016, 21:58
  3. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 21:04
  4. Νιωθω να εσπασε κατι μεσα μου-με τον καλυτερο μου "φιλο"...
    By groundzero2. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-04-2013, 00:54
  5. Προβλημα στον Λαιμο
    By UlownGuy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 13-03-2012, 09:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •