Φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Φοβαμαι

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    194

    Φοβαμαι

    Καλημερα..
    Δεν μπορω να δεχθω οτι η ζωη εξελισσεται..
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειμαι η ιδια οπως ημουν 2 χρονια πριν.
    Θελω ν βουτηξω στο παρελθον και να το ξαναζησω..Βλεπω φωτογραφιες κ με βλεπω τοσο χαρουμενη με τον ανθρωπο μου ..Και θελω να ξαναζησω αυτον τον ενθουσιασμο.Απο τοτε που επεσα στην καταθλιψη ολα αυτα μου μοιαζουν τοσο μακρια..και θελω να τα ξαναφερω στο προσκηνιο..Φιλη μου μου λεει οτι αυτα δεν ξαναρχονται αλλα ερχονται άλλα.Ο ενθουσιασμος και ο ερωτας δινουν τη σκυταλη σε πιο βαθια συναισθηματα.Και τα νιωθω αυτα τα συναισθηματα..Αλλα δεν ειμαι αυθορμητη οπωσ πριν..Υπεραναλυω τ παντα κ αυτο ειναι ενα κακο τησ καταθλιψης..Αντι να χαιρομαι γι αυτα που εχω ζησει κ να προχωραω μποστα,βλεπω τισ φωτογραφιες και κλαιω γτ θελω παλι να ειμαι ανεμελη κι ερωτευμενη οπωσ τοτε..ισωσ φταιει οτι πρωτη φορα το ζω αυτο.Πρωτη φορα διατηρω σχεση 2μιση χρονων..Και φοβαμαι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Θα σ περασει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Myra View Post
    Καλημερα..
    Δεν μπορω να δεχθω οτι η ζωη εξελισσεται..
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειμαι η ιδια οπως ημουν 2 χρονια πριν.
    Θελω ν βουτηξω στο παρελθον και να το ξαναζησω..Βλεπω φωτογραφιες κ με βλεπω τοσο χαρουμενη με τον ανθρωπο μου ..Και θελω να ξαναζησω αυτον τον ενθουσιασμο.Απο τοτε που επεσα στην καταθλιψη ολα αυτα μου μοιαζουν τοσο μακρια..και θελω να τα ξαναφερω στο προσκηνιο..Φιλη μου μου λεει οτι αυτα δεν ξαναρχονται αλλα ερχονται άλλα.Ο ενθουσιασμος και ο ερωτας δινουν τη σκυταλη σε πιο βαθια συναισθηματα.Και τα νιωθω αυτα τα συναισθηματα..Αλλα δεν ειμαι αυθορμητη οπωσ πριν..Υπεραναλυω τ παντα κ αυτο ειναι ενα κακο τησ καταθλιψης..Αντι να χαιρομαι γι αυτα που εχω ζησει κ να προχωραω μποστα,βλεπω τισ φωτογραφιες και κλαιω γτ θελω παλι να ειμαι ανεμελη κι ερωτευμενη οπωσ τοτε..ισωσ φταιει οτι πρωτη φορα το ζω αυτο.Πρωτη φορα διατηρω σχεση 2μιση χρονων..Και φοβαμαι..

    Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την αιτία που κλαις. Πρέπει να είσαι ευγνώμων που έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου, να χαίρεσαι που είσαι υγιής, φαντάζομαι θα έχεις τους γονείς σου κτλ. Δεν είναι ο έρωτας και τα σκιρτήματα για πάντα. Αυτά απλά είναι στην αρχή και κατόπιν έρχονται άλλα συναισθήματα βαθύτερα και πιο ουσιαστικά. Σκέψου πως κάποιοι δεν έχουν αυτά που έχεις εσύ και θα δεις πως θα αρχίσεις να επανεκτιμάς τη ζωή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Οι ερωτες και γενικα οι σχεσεις οσο περνανε τα χρονια γινονται ολο και χειροτερες.Ειναι γενικο το ''κακο'' και παιζει μεγαλο ρολο η τεχνολογια και το χρημα που απομονωνει τους ανθρωπους και συρρικνώνει συναισθηματα ρομαντισμους επικοινωνια κτλ.Μια σχεση χρειαζεται πολυ κοπο για να διατηρηθει αλλα οι ανθρωποι παντα εμπαιναν σε αυτους τους κοπους για να απολαυσουν τους καρπους τους.Τωρα πια ολο και περισσοτεροι απολαμβανουν αλλους καρπους που δεν υπηρχαν παλιοτερα οποτε στο θεμα σχεσεων ειναι απλα περαστικοι.Αλλοι τις εχουν κοψει και εντελως τις σχεσεις,δεν εχεις καν την ευκαιρια να ζησεις κατι μαζι τους εστω και εφημερο.

    Να επενδυσεις στον εαυτο σου και να μαθεις να μην στηριζεσαι σε κανεναν και αν ειναι να ερθει κατι καλο ας ερθει αλλιως να εχεις φροντισει να τα βγαζεις περα μονη σου σε ολα τα επιπεδα για να μην πεφτεις σε αδιεξοδα(και αρα καταθλιψη)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Οι ερωτες και γενικα οι σχεσεις οσο περνανε τα χρονια γινονται ολο και χειροτερες.Ειναι γενικο το ''κακο'' και παιζει μεγαλο ρολο η τεχνολογια και το χρημα που απομονωνει τους ανθρωπους και συρρικνώνει συναισθηματα ρομαντισμους επικοινωνια κτλ.Μια σχεση χρειαζεται πολυ κοπο για να διατηρηθει αλλα οι ανθρωποι παντα εμπαιναν σε αυτους τους κοπους για να απολαυσουν τους καρπους τους.Τωρα πια ολο και περισσοτεροι απολαμβανουν αλλους καρπους που δεν υπηρχαν παλιοτερα οποτε στο θεμα σχεσεων ειναι απλα περαστικοι.Αλλοι τις εχουν κοψει και εντελως τις σχεσεις,δεν εχεις καν την ευκαιρια να ζησεις κατι μαζι τους εστω και εφημερο.

    Να επενδυσεις στον εαυτο σου και να μαθεις να μην στηριζεσαι σε κανεναν και αν ειναι να ερθει κατι καλο ας ερθει αλλιως να εχεις φροντισει να τα βγαζεις περα μονη σου σε ολα τα επιπεδα για να μην πεφτεις σε αδιεξοδα(και αρα καταθλιψη)
    Όντως έτσι είναι, γιατί καταβάθος στο τέλος, μας μένει μόνο ο εαυτός μας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγω εχω καταληξει χρονια τωρα οτι το Α και το Ω για να στεκεσαι στη ζωη, ειναι η φιλια και οχι η σχεση. Οποιος εχει ουσιαστικη φιλια με καποιον, πραγμα σπανιο, ζει τον ερωτα, την ερωτικη σχεση, αλλα δεν θα πεσει και στα πατωματα κιολας. Η μοναξια κανει ζημια.
    Εγω ειμαι ανθρωπος μου μ αρεσει και η μοναξια, δεν φοβαμαι την ζωη με τις αλλαγες της, αλλα οπως και να το κανεις θελεις εναν φιλο να περνατε καλα και να αλληλοστηριζεστε.
    Μακαρι να βρισκοταν και στην σχεση αυτο, αλλα εκει υπαρχει αναμεσα ο ερωτας, το σεξ, η ζηλια σε οποιον βαθμο υπαρχει, που μολις φθηνουν ερχεται η μονοτονια και χειροτερα η καταναγκαστικη συμβιωση.
    Μεχρι στιγμης 1 ερωτας ξεπερασε την χαρα και τον ενθουσιασμο που νοιωθω με τον κολλητο εδω και 33 χρονια που κανουμε παρεα, αλλα σαν ερωτας η ενταση ειχε ημερομηνια ληξης.

Similar Threads

  1. φοβαμαι...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2012, 23:44
  2. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 06-04-2012, 16:51
  3. Φοβάμαι.
    By Αγάπη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-12-2010, 09:59
  4. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 22:33
  5. Φοβάμαι..
    By Στέλλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2007, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •