Μετά απο 8 χρόνια χωρισμός γιατί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 201
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76

    Μετά απο 8 χρόνια χωρισμός γιατί?

    Είμαστε 8 χρόνια μαζί τα φτιάξαμε μόλις απολύθηκα από τον στρατό 22 ετών εγώ 15 εκείνη. Τον πρώτο χρόνο όλα ήταν καλά απλά το κρατούσαμε μυστικό λόγω του ότι οι γονείς μας ήταν γνωστοί. Τον δεύτερο χρόνο μαθεύτηκε χωρίς να υπάρξουν αρνητικές αντιδράσεις από καμιά μεριά το αντίθετο μάλιστα Όμως κάπου εκεί άρχισα εγώ να θέλω να χωρίσουμε για διάφορους λόγους. όπως η ηλικία της η άσχημη συμπεριφορά της κτλπ. Της το λέω να χωρίσουμε αρχίζει τα κλάματα και τα θα αλλάξω θα γίνω όπως θέλεις και τέτοια, πέφτω εγώ που δεν αντέχω να βλέπω γυναίκες να κλαίνε και ειδικά να φταίω εγώ . Της το ξαναλέω μετά από κάποιο διάστημα τα ίδια πάλι αρχίζει το κλάμα την παίρνω αγκαλιά εγώ και της λέω ότι δεν χωρίζουμε και ότι την αγαπάω. Μετά από τότε η σχέση μας δεν μπορώ να πω ότι ήταν ήρεμη τσακωνόμασταν συχνά λόγω του ευέξαπτου χαρακτήρα που είχα τότε, όμως την αγαπούσα. Εκείνη λόγω της μικρής της ηλικίας και λόγω του ότι ήμουν ο πρώτος άντρας στη ζωή με είχε αγαπήσει τρελά και τα δεχόταν όλα Ακολούθησαν 4 χρόνια που ήταν φοιτήτρια ,εκεί δεθήκαμε αρκετά λόγω του ότι η απόσταση δεν ήταν τόσο μεγάλη αλλά αρκετή ώστε να λείπει ο ένας από τον άλλο. Επιστέφοντας στην πόλη μας, έπιασε δουλειά σχεδόν αμέσως πηρέ αυτοκίνητο και όλα πήγαιναν καλά είχα ηρεμήσει και εγώ αρκετά σαν χαρακτήρας και όλοι περίμεναν την επισημοποίηση της σχέσης μας μετά από 6 χρονιά. Εγώ όμως δεν αισθανόμουν έτοιμος ακόμα και δεν ήθελα και εκείνη να μπει από τόσο μικρή σε ένα γάμο και έτσι το άφηνα για λίγο αργότερα εφόσον και οι δικοί της δεν είχαν πρόβλημα και ήξεραν ότι δεν την κορόιδευα παρόλο που πετούσαν τις σποντουλες τους για γάμο. Εντωμεταξύ βέβαια κάναμε σχέδια για το που θα μείνουμε να ανακαινίζαμε το σπίτι μου και τέτοια. Την περασμένη χρονιά στην δουλειά της έκανε παρέα με κάποιες κοπέλες μεγαλύτερες από εκείνη οι οποίες ήταν μόνες χωρισμένες είτε από γάμο είτε από δεσμούς. Άρχισε να βγαίνει μαζί τους σε μπαράκια καφετέριες και να κάνουνε πολύ παρέα. Εγώ την καταλάβαινα και επειδή ήξερα ότι δεν τα είχε ζήσει όλα αυτά ούτε καν όταν ήταν φοιτήτρια την άφηνα απλά πηγαίναμε μαζί οπού ήθελε δεν είχα πρόβλημα . Το κακό ήταν ότι άρχιζε να αλλάζει ο χαρακτήρα της και να είναι πολύ επιθετική και εγωίστρια άρχιζε να μου θυμίζει εμένα στην ηλικία της ειδικά τον τελευταίο χρόνο. Ώσπου πριν 6 μήνες και ενώ είχαμε κανονίσει να πάμε διακοπές μετά από ένα καυγά μου λέει δεν πάει άλλο και ότι της βγήκανε οι παλιοί τσακωμοί μας. Με τα πολλά τη πείθω να πάμε διακοπές και να δει ότι μετά θα είμαστε καλύτερα. Γυρίζουμε και ενώ έλεγε ότι ήταν οι καλύτερες διακοπές της συνεχίζει την ιδία ψυχρότητα απέναντι μου την στιγμή που εγώ είχα μεταμορφωθεί εντελώς και δεν της χαλούσα χατίρι. Πριν 1 μήνα σε μια ανύποπτη βραδιά ξεσπάει η καταιγίδα αρχικά από sms και μετά στο σπίτι της. Είναι ανένδοτη της έχουν λέει βγει οι παλιοί τσακωμοί μας ,έχει ξενερώσει και τέτοια . Μπορεί λέει εγώ τώρα να είμαι εντάξει αλλά αυτή τώρα δεν μπορεί, είναι δυνατόν να είναι αλήθεια αυτό? Πάνω που είχα πάρει την απόφαση να φτιάξω την ζωή μου με αυτήν την γυναίκα έρχεται και μου τα γκρεμίζει όλα, είμαι απελπισμένος . Έχουνε μπλεχτεί και κάτι θειοι μου που είναι κουμπάροι των γονιών της και τα κάνανε χειρότερα. Την αγαπάω όσο τίποτα στον κόσμο τα έχω βάλει με τους δικούς μου δεν τρώω δεν κοιμάμαι, είμαι 30 ετών και μου φαίνονται όλα μάταια 1 μήνα τώρα δεν έχω όρεξη για τίποτα κάνω τρελές σκέψεις βοηθήστε με!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by mike1978
    Είμαστε 8 χρόνια μαζί τα φτιάξαμε μόλις απολύθηκα από τον στρατό 22 ετών εγώ 15 εκείνη.
    Δεν διαβαζω παρακατω, ειναι υπεραρκετα .... Θα το ρισκάρω , δεν θα διαβάσω παρακάτω και θα σου ανταπαντήσω… δηλαδή τα φτιάχνει με ένα παιδάκι 15-χρονον μένετε μαζί 8 χρόνια και αναρωτιέσαι γιατί ; Και πότε θα ζήσει αυτή η κοπέλα πότε θα γνωρίσει τον κόσμο στον οποίο ζει , πότε θα κάνει λάθει και θα μάθει απ’ αυτά ; Λοιπόν τώρα να υποθέσω είσαι 30 και μάλλον ποναει αυτός ο χωρισμός , εδώ ταιριάζει αυτή η απάντηση που έγραψε μια φίλη από το φόρουμ η Σοφία νομίζω ( σωστά Σοφάκι) άμα την αγαπάς πραγματικά ας’ τήν να φύγει και μόλις περάσει στην απέναντι όχθη χάλασε και την γέφυρα για μην ξανά-επιστρέψει , τώρα δείξε πόσο πολύ την αγάπησες, μην την στερείς το δικαίωμα να ζήσει επειδή στα 15 της έκανε μια επιλογή .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Θεσσαλία
    Posts
    95
    Εγω αυτη που αγαπησα οσο ποτε αλλη και δεν νομιζω να ξανααγαπησω ετσι ειναι 14 και εγω 23. Εχουμε 9 χρονια παρα 2 μηνες διαφορα και ομως την αγαπησα πολυ ενω αυτη καθολου. Οποτε δεν υπαρχει ηλικια στον ερωτα. Το ξενερωσα που σου ειπε ειναι ασχημη λεξη , και εμενα ετσι μου ειπε και ηταν ανενδοτη στο να ειμαστε μαζι. Μην την αφησεις για τιποτα ομως κυνηγησε τη δειξτη ποσο τη θες. κανε οτι θα εκανες για να την κερδισεις σαν να μην ειχατε ποτε τιποτα ομως να θυμασε μεινε παντα στο υψος σου γιατι η αγαπη δεν ζητιανευετε αλλα χαριζετε. αν την αγαπας προσπαθησε να την κερδισεις. Αν δεν γινει τοτε αστην να σκεφτει λιγο και ποτε δεν ξερεις μπορει να γυρισει απο μονη της. καλη δυναμη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by agnostos
    Εγω αυτη που αγαπησα οσο ποτε αλλη και δεν νομιζω να ξανααγαπησω ετσι ειναι 14 και εγω 23. Εχουμε 9 χρονια παρα 2 μηνες διαφορα και ομως την αγαπησα πολυ ενω αυτη καθολου. Οποτε δεν υπαρχει ηλικια στον ερωτα.
    Άγνωστε θα μπορούσες να έχεις και 19 η 29 χρόνια διαφορά και να την ερωτευτείς ,έτσι είναι όταν οι \'\'εντολές\'\' ξεκινάμε από κάτω προς τα πάνω και όχι αντίστροφα , αλλά μήπως να μου έλεγες τι ακριβώς αγάπησες σε ένα παιδάκι και θέλησες να κάνεις ερωτική σχέση μαζη του ; Εάν ήταν 10-χρονη η 8-χρονη αυτό θα είχε καμιά σημασία για σένα η ενδοιασμό λόγο ηλικίας η και εκεί δεν παίζει η ηλικία ; Μήπως να ξανά τσέκαρες και μια φορά τις αρχές και αντιλήψεις σου περί έρωτα και αγάπης ; Δηλαδή να υποθέσω ότι το 14-χρονο αυτό σε εντυπωσιάσει μια την προσωπικότητα του , με τις αντιλήψεις και τις απόψεις του ... εεε ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    ααχχχχ thessalo μου, τι να πει κανεις για το γουστο της αλληνης!!!!!
    Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα?

    φιλε μικε1978, τι να σε συμβουλεψει κανεις να κανεις??? Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου φιλε μου και ποσο περισσοτερο της γυναικας...
    Το μονο που ισως εχω εγω να σου πω (γιατι ολοι μας εχουμε περασει απο αυτες τις ιστοριες, αλλα σε μεγαλυτερες ηλικιες...) ειναι οτι: \"οταν το γυαλι ραγισει δεν ξανακολλαει!!!\" Στην δικη σου περιπτωση φιλε μου, το γυαλι εχει γινει θρυψαλλα!!!
    Και οταν ακουμε αυτην την γαμ....νη λεξη \"ξενερωσα\" τοτε αστα να πανε.....

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    63
    δεν μου αρέσει να υποτιμώ ούτε καταστάσεις, αλλά πάνω απ\'όλα ούτε συναισθήματα..ο καθένας αυτό που βιώνει και τον πονάει,το θεωρεί ανυπέρβλητο...θα τολμήσω όμως να πω ότι είναι μία σχέση εξάρτησης και όχι ουσίας. Θα συμφωνήσω με τον Thessalo. Η κοπέλα δεν έχει βιώματα ούτε μέτρα σύγκρισης. Δεν μπορεί να εκτιμήσει αυτό που της προσφέρεις γιατί απλά δεν έχει γνωρίσει κάτι διαφορετικό ή έτω και κάτι παρόμοιο. Η εμπειρία της ζωής της είναι μονοδιάστατη και συμπεριλαμβάνει μονάχα το πρόσωπό σου. Με τις κινήσεις της σου φωνάζει ότι θέλει να ζήσει, να νιώσει και να ανακαλύψει καινούριες πτυχές της ζωής της και μέσω αυτών να ωριμάσει. Έστω και αν η σχέση σας δεν αντιμετώπιζε προβλήματα, πιστεύω ότι με μαθηματική ακρίβεια, η ανάγκη για \"εξερεύνηση\" κάποια στιγμή θα έβγαινε στην επιφάνεια. Είναι αναγκαίο να έχουμε προσωπικά βιώματα στην ζωή μας για ν\'αποκτήσουμε την ικανότητα της επιλογής αυτού που μας γεμίζει και μας ικανοποιεί.
    Μην πιέζεις άδικα καταστάσεις. Δεν θα σε οφελήσει σε τίποτα. Ακόμα και αν υπό πίεση την πείσεις να γυρίσει, πιστεύω ότι ποτέ δεν θα μπορέσει να σου προσφέρει αυτό που θέλεις γιατί δεν νομίζω να είναι σε θέση να διακρίνει τί ακριβώς είναι αυτό. Πολλές φορές θέλουμε ο άλλος να μας νιώθει και όχι να πρέπει εμείς να του υποδεικνύουμε τί πρέπει να αισθανθεί και σκεφτεί και αυτό μόνο μέσα από την τριβή των καθημερινών καταστάσεων που βιώνουμε μπορεί να επιτευχθεί.
    Όσο και αν πονάει, άφησέ την ελεύθερη...η αληθινή αγάπη δεν είναι εγωϊστική...πολλοί αγαπάνε κάποιον περισσότερο όταν τον βλέπουν να είναι ευτυχισμένος, έστω και αν αυτό προϋποθέτει να ζει μακριά τους...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    μπραβο νεκταρια78, θα συμφωνησω μαζι σου....
    Οταν εγω χωρισα απο την μεγαλη μου αγαπη..ενας φιλος (ο οποιος μου συμπαρασταθηκε οσο κανεις αλλος) μου ειπε: \"οταν αγαπας καποιον...αστον ελευθερο να φυγει... εαν επιστρεψει τοτε ηταν για εσενα....εαν δεν επιστρεψει τοτε.........................τα συμπερασματα δικα σας...
    Κλεινω τωρα γιατι αυτη η κατασταση μου \"ξυπνησε\" παλιες πληγες και απο οτι φαινεται πονανε ακομα ρε γμτ!!!!! Αραγε εκεινη ποναει ακομη??? Δεν θα το μαθω ποτε ομως.... και αυτο με σκοτωνει καθημερινα.....
    αστα να πανε νεκταρια. αστα να πανε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση όλο αυτό που περιγράφεις mike...συνήθως οι σχέσεις που κάνουμε σε τόσο μικρή ηλικία καταλήγουν έτσι...εξάλλου, λες πως η κοπέλα τα δεχόταν όλα αρχικά, και γενικά περιγράφεις μια έντονη σχέση σε μια ηλικία όμως που δεν μπορούμε να την διαχειριστούμε κι έτσι βυθιζόμαστε στην σχέση σχεδόν ασυναίσθητα. αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι πως εσύ μοιάζεις να ξαφνιάζεσαι επειδή σου γκρέμισε τα σχέδια για γάμο, σαν να μιλάς για δικά σου σχέδια και όχι δικά σας ...αλλά δεν είμαστε μόνοι μας σε καμία σχέση. ίσως τώρα νιώθεις σοκαρισμένος, ...αναφέρεις ότι σε αγάπησε τρελλά επειδή ήσουν ο πρώτος άντρας στην ζωή της, η κοπέλα όμως μεγάλωσε και για να μείνεις με κάποιον δεν αρκεί να τον θες επειδή είναι ο πρώτος στην ζωή σου αλλά επειδή αυτόν θες ακόμα κι αν θα ταν ο 100ος.και συνακόλουθα...για να ξέρουμε ότι αυτόν θέλουμε ούτως ή άλλως πρέπει να βρούμε ποιοί είμαστε, κάτι που απαιτεί πειραματισμούς ή έστω την αίσθηση ότι είμαστε ελεύθεροι να το κάνουμε ( και δεν αναφέρομαι μόνο στο ερωτικό επίπεδο αλλά και σε αυτό της αίσθησης του εαυτού μας, των ορίων και των επιθυμιών μας γενικότερα ). τέλος, από προσωπική πείρα θα σου πω πως όσες φορές πιέστηκα και χρειάστηκε να απολογηθώ γι αυτό που είμαι, γιατί είμαι έτσι τώρα και δεν ήμουν πριν κτλ. δεν κοίταξα καν πίσω μου ( ούτε κι όταν κάποια στιγμή πίεσα είδα αποτέλεσμα )...νομίζω λοιπόν πως το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις ( εάν σε ενδιαφέρει η κοπέλα και όχι το πλάνο ζωής που είχες φτιάξει ) είναι να δεχθείς ότι έχει αλλάξει και θα συνεχίσει να αλλάζει, να εκφραστείς αν το θες αλλά χωρίς να είσαι φορτικά επίμονος και εννοείται να ξεχάσεις για την ώρα τους γάμους και τα συναφή...

  9. #9
    Μάικ....είναι σαφές ότι κάνει την έπαναστασή της και όσο της γίνεσαι στενός κορσές, τόσο θα απομακρύνεται. Εξαφανίσου ώστε να δεις πως θα αντιδράσει. Τώρα έχει την ασφάλεια ότι είσαι εκεί και όσο είσαι τόσο εκείνη θα φεύγει.
    Θέσαλο, σταμάτα να μπουρδολογείς με παιδάκια και ηλικίες. Τώρα στα 14 είναι ολόκληρες γυναίκες που ξέρουν πολύ καλά τι θέλουν.
    Έχω κολλητή φίλη που γνώρισε τον άντρα της στα 16 και είναι 32 τώρα. Έχουν ένα παιδί 13 χρονών και είναι πολύ ευτυχισμένη. Επειδή την ξέρω καλύτερα και από μένα, σε πληροφορώ πως ουδέποτε σκέφτηκε να κάνει κάτι με άλλον άντρα, παρόλο που ο άντρας της δεν της έχει στερήσει ποτέ την ελευθερία της....Αγάπησε και έμεινε....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by Θεοφανία
    Θέσαλο, σταμάτα να μπουρδολογείς με παιδάκια και ηλικίες. Τώρα στα 14 είναι ολόκληρες γυναίκες που ξέρουν πολύ καλά τι θέλουν.
    Έχω κολλητή φίλη που γνώρισε τον άντρα της στα 16 και είναι 32 τώρα. Έχουν ένα παιδί 13 χρονών και είναι πολύ ευτυχισμένη. Επειδή την ξέρω καλύτερα και από μένα, σε πληροφορώ πως ουδέποτε σκέφτηκε να κάνει κάτι με άλλον άντρα, παρόλο που ο άντρας της δεν της έχει στερήσει ποτέ την ελευθερία της....Αγάπησε και έμεινε....
    Φανή στην Τουρκία ναι όντος ξέρω ότι μπορεί ο γαμπρός να είναι 40 και η νύφη να είναι 13 ... ( και έζησαν αυτοί χειρότερα ...) και όσο για το ολόκληρη γυναίκα (προφανώς το λες βιολογικά ) θα μου επιτρέψεις να έχω εγώ καλύτερη άποψη από σένα , και να σου πω πως το ότι βγαίνουν και κάνουν καμάκι τα κορίτσια σε αυτήν την ηλικία δεν σημαίνει ότι έχουν και την πνευματική ωριμότητά για να ξέρουν τι ακριβός θέλουν στο συγκεκριμένο θέμα. Εδώ στα 24 τους και δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Η μήπως θες να σου πω ότι ήμαστε πανευρωπαϊκή πρωταθλητές στις εκτρώσεις στις ηλικίες κάτω τον 24 χρονών, στην κατανάλωση αλκοολούχων και τσιγάρων η μήπως θες να μιλήσουμε για την η σεξουαλική αγωγή στα σχολεία,η για την υπάρχει ψυχολογική υποστήριξη και σχολικού συμβούλου στα σχόλια μας ... η μήπως ήμαστε η κοινωνία που δημιουργεί το κατάλληλο περιβάλλον η τα πρότυπα η που παράγει πολιτισμό εε ... στην μετά-Τσιπρα εποχή ;
    Εμείς ήμαστε ως κοινωνία ανώριμη και εσύ μου λες ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Επειδή με φούντωσες τώρα , είναι δυνατόν εσύ να κάνεις αυτήν την τοποθέτηση όταν , δεν μιλάμε για απλά ένα πήδημα αλλά για σχέση που μάλιστα πάει και για σοβαρή δέσμευση ;

    Που έμαθε το 14-χρόνο τι είναι η σχέση, για την ελευθεριά τον σεβασμό μέσα στη σχέση, τις αμοιβαίες υποχωρήσεις , της διαφορετικότητας ,την αυτογνωσία την εμπιστοσύνη την επικοινωνία, τα προβλήματα που προέρχονται από τις διαφορετικές αντιλήψεις η τις διαφορετικές οικογενειακές κουλτούρες... η κοπέλα δεν έχει βρει ακόμα τον εαυτό της , τη δρόμο θα ακολουθήσει στην ζωή της , να δοκιμάσει να ρισκάρει... και μόνο από τον τρόπο που εκδηλώνει την δυσφορία της καταλαβαίνεις ότι δεν έχει καν την ικανότητα να συνειδητοποιήσει τι ακριβός της φταίει και του πετάει ένα \'\' ΑΣΕ ΞΕΝΈΡΩΣΑ\'\' το τι όμως ακριβός συμβαίνει αυτό ούτε η ίδια δεν έχει διαπιστώσει , αυτό που ξέρει όμως είναι ότι απλά δεν θέλει άλλο, θέλει να αλλαξει παραστάσεις... γιατί και πως δεν έχουν σημασία ...

    Ένταξή μιλάμε που μιλάμε αλλά ας προσέξουμε και λίγο τι λέμε , ειδικά σε αυτήν την ενότητά έχουμε διαβάσει απίστευτα πράγματα και τουλάχιστον ένα υποτυπώδες συμπέρασμα όλοι το έχουμε βγάλει το ότι οι σχέσεις εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από την ωριμότητα και την καλλιέργεια του καθενός , αρετές οι οποίες ούτε έμφυτες είναι άλλα ούτε εύκολες στην απόκτηση τους ...! ( και επιτελούς έστω και αν πονάει ο φίλος μας η κοπέλα με αυτό που έκανε διάλεξε το δρόμο της εξέλιξης και της ωριμότητας ...)

  12. #12
    Θέσαλο.....ξεκινήσαμε απ\' την Πάτρα και το έχεις φτάσει αλεξανδρούπολη.
    Είμαι πολύ συγκεκριμένη και μου είναι εξαιρετικά βαρετό να κάτσω να αναλύσω ένα-ένα το απίστευτο πλάτιασμα που έκανες στην κουβέντα μόνο και μόνο για να μη παραδεχτείς πως λες μπούρδες.
    Η θέση μου είναι πως όταν κάποιος τα φτιάχνει με μια κοπέλα στα 15 ξέρει ακριβώς τι κάνει και όπως αυτός έτσι και εκείνη έχει τους λόγους της. Αν μείνουν ή δε μείνουν μαζί εξαρτάται από εκατοντ\'άδες παράγοντες, οπότε μη βάζουμε όλο τον κόσμο στο ίδιο τσουβάλι.
    Δηλαδή εσένα αν σου αρέσει κανένα κοριτσάκι και μάθεις πως είναι 15 θα της πεις, \"ευχαριστώ δεν θα πάρω γιατί....δεν είσαι αρκετά ώριμη και μετά από 8 χρόνια μπορεί να με χωρίσεις και να πληγωθώ?\"

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Παιδιά σας ευχαριστώ για την στήριξη σας και για τις συμβουλές σας και θα ήθελα να σας πω μερικά πράγματα ακόμα. Από αυτά που λέτε καταλαβαίνω ότι δεν πιστεύει κανείς σας ότι ο λόγος που βρίσκει σαν αιτία να χωρίσουμε είναι ο πραγματικός αλλά απλά μια δικαιολογία. Εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω την έχω ρωτήσει επανειλημμένα αν είναι κάτι άλλο (αρκετά από αυτά που λέτε), αλλά εκείνη επιμένει πως δεν είναι τίποτα από αυτά και πως μου λέει την αλήθεια. Ίσως βέβαια να μην το βλέπει και η ίδια ότι είναι έτσι και απλά να λειτούργει υποσυνείδητα. Όσο για το αν τα σχέδια για γάμο ήταν μόνο δικά μου δεν ισχύει, μαζί τα συζητούσαμε τουλάχιστον πριν 1 χρόνο πριν και εκείνη το είχε στο μυαλό της πολύ πιο πριν. Προχθές μάλιστα μου είπε το εξής, όταν την ρώτησα αν είχαμε αρραβωνιαστεί πριν 2 χρόνια θα με χώριζε τώρα, και μου είπε ΟΧΙ και όταν την ρώτησα γιατί? τι θα ήταν διαφορετικό μου λέει ότι θα είχαμε μπει σε μια διαφορετική διαδικασία γάμου και παιδιών, στην αλλαγή του τρόπου ζωής μας δηλαδή. Με αυτό τι να σκεφτώ εγώ? Ότι άργησα να της πω για γάμο? Ότι με αγαπάει ακόμα και απλά θέλει κάποιο διάστημα να ζήσει μόνη την ζωή της να δει πως είναι και θα ξαναγυρίσει? Ή ότι έφυγε οριστικά επειδή βαρέθηκε να με περιμένει? Παρόλο όμως που εγώ δεν αισθανόμουν έτοιμος για γάμο μήπως έπρεπε να προχωρήσω για να μην την χάσω? γιατί τώρα έτσι το βλέπω και το έχω μετανιώσει που δεν της το είπα νωρίτερα. Αυτή την στιγμή μου είναι τρομερά δύσκολο να φανταστώ την ζωή μου χωρίς εκείνη τόσες αναμνήσεις και τόσα ωραία πράγματα που ζήσαμε μαζί, είναι απίστευτο πόσο με επηρεάζουν. Ακόμα και τα ρούχα που φοράω κάθε μέρα είναι μαρτύριο για μένα, όλα τα είχαμε πάρει μαζί, όλα μου την θυμίζουν.

  14. #14
    Μάικ, εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως περνάει τη φάση της. Σου ξαναλέω, αποστασιοποιήσου και θα με θυμηθείς. Σίγουρα της βγαίνουν α ωθημένα απ\' τη σχέση σας, αλλά με τη στάση σου θα πληρώσεις ακόμη και την πιο μικρή παπαρ...που θα της έχεις κάνει.
    Κάνε λίγο πίσω και άστην να δει τη ζωή της χωρίς εσένα. Είμαι σίγουρη πως θα γυρίσει, απλά πρέπει να φε΄ρθείς έξυπνα και να μη πελαγώνεις.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Φάνη θα προτιμούσα να αφισεις στην άκρη τους εύκολους χαρακτηρισμούς και να επικεντρωθείς στην ουσια.

    Originally posted by Θεοφανία
    Δηλαδή εσένα αν σου αρέσει κανένα κοριτσάκι και μάθεις πως είναι 15 θα της πεις, \"ευχαριστώ δεν θα πάρω γιατί....δεν είσαι αρκετά ώριμη και μετά από 8 χρόνια μπορεί να με χωρίσεις και να πληγωθώ?\"
    Αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες δεν είναι ο φόβος μην χωρίσω αλλά το τι θα κάνω εγώ 8 χρονιά με μια 15-χρονη. Δεν είναι μόνο οι διαφορετικές ταχύτητες οι προτεραιότητες και οι επιλογές μα είναι και οι αντιλήψεις οι επιρροές τα πιστεύω μας διαφορετικά.

    *** Οχι μόνο 15-χρονη που έχω απορρίψει μα και μεγαλύτερες ηλικίες.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •