Θεμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Θεμα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    2

    Θεμα

    Γεια σας,
    Δε ξέρω τι όνομα να βάλω στον τίτλο αλλά φαντάζομαι είναι το λίγοτερο.Στα 28 πλέον , κάτοικος στην Αθήνα με τους γονείς.Εργαζομαι πάνω στην ειδικότητα μου στον οικονομικό κλάδο.Επρεπε να μεσολαβήσουν δύο χρόνια ταλαιπωρίας από τη μια δουλειά στην άλλη για να φτάσω σε αυτήν που είναι τώρα.Οπου μου παρέχουν τα απολύτως νόμιμα , αυτά που δεν έδιναν όλοι οι προηγούμενοι.Ουσιαστικα τίποτα το superwow για να το θέσω έτσι, τουλάχιστον μου δίνουν ότι δικαιούμαι στο ακέραιο.Δουλεια την οποία την βρήκα μόνος όπως και τις προηγούμενες.Πολλες οι συνεντεύξεις και εξίσου οι απορρίψεις ,τίποτα δεν χαρίστηκε.Μισθος βασικός αλλά πείνας όπου επειδή η οικογένεια δεν έχει οικονομική άνεση,το 1/3 πηγαίνει σε αυτήν.Εγω με τα υπόλοιπα καλούμαι να καλύψω τα έξοδα μου ,να βάλω στην άκρη χρήματα για το μεταπτυχιακό μου όπως λένε και οι ίδιοι και αναρωτιούνται που φέτος δε πήγα διακοπές κάπου με την παρέα μου.Ο παραλογισμός χτυπάει κόκκινο.
    Και εδώ μπαίνουμε στο θέμα μας.Απο τα 18 μέχρι κ τώρα ,αυτή τη στιγμή που ειμαι διακοπές στο χωριό ,θυμάμαι όλα τα χρόνια,τα καλοκαίρια μες τη μονοτονία,την γκρίνια και να με αντιμετωπίζουν σαν 15χρονο.Δηλαδη ντρέπεσαι και να τα πεις.Αυτα δε λέγονται.Αυτες δεν είναι διακοπές,σκέτο μαρτύριο.
    Παρέες δεν έχω ,στην Αθήνα που κατοικώ,έχω πλέον τρεις γνωστούς για βόλτα και κανέναν φίλο και οι δύο είναι εκτός Αττικής.Σχεση δεν έχω κάνει ποτέ...οπότε καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται.Φιλες είχα ...αλλά ουσιαστικά η παρέα έσπασε και λόγω της απειρίας μου στο κομμάτι της συναναστροφής με το άλλο φύλο,η μια κοπέλα που ήθελα κατά κάποιο τρόπο με απέρριψε.Ηταν μια περίοδος όπου και έβγαινα τη βόλτα μου και ήμουν πιο κοινωνικός.Αυτο για την οικογένεια ήταν απαγορευτικό αφού έκανα έξοδα τα οποία και πλήρωνα.Τωρα που δεν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο απορούν και λένε γιατί δε βγαίνεις αγόρι μου; Πραγματικά ας ήταν το μόνο...

    Η κατάσταση είναι ότι το οικογενειακό περιβάλλον είναι τοξικό λόγω πολλών περιστατικών που δε λέγονται.Οικονομικα είμαστε πολύ ζορισμενοι.Εγω να ανεξαρτητοποιήθω αδυνατω , ακόμα κι αν κάνω δύο δουλειές παράλληλα με την πρώτη που είναι στην ειδικότητα μου.
    Συνεπώς ανησυχώ πλήρως για το πότε θα ΖΗΣΩ κι όχι πίσω από την σκιά της οικογένειας που να ακολουθώ ΤΑ ΘΕΛΩ τους ,το θέμα ότι έχω περιορισμένο κοινωνικό κύκλο και καμιά ιδέα από σχέσεις με το άλλο φύλο.Ειμαι αρκετά απογοητευμένος.Δηλωνω ότι έχω κάνει τα λάθη μου ωστόσο τα τελευταία τρία χρόνια έχω κάνει αρκετά άλματα.Ειμαι αθλητικός τύπος,εμφανισιμος χωρίς να θέλω να δημιουργώ εντυπώσεις.Ευδιαθετος με όρεξη για καθετί και πρωτίστως για δουλειά και επικοινωνία και με το άλλο φύλλο σε καθημερινή βάση το οποίο έχω καταφέρει λόγω της φύσης της δουλειάς μου όπου οι συνεργάτες είναι και κοπέλες.Δουλεια η οποία έχει περιθώρια εξέλιξης καλό περιβάλλον αλλά και δυστυχώς τοξικό συνάδελφο κατά κάποιο
    τροπο .Δυστυχως δε γίνεται να τα έχω όλα...βασικά τι έχω...
    Φαντάζομαι αυτά που βιώνω είναι κάτι το σύνηθες για μερικούς αλλά είναι θέματα που με έχουν σκάσει.Την μάχη μου θα την δώσω ...δεν ξέρω αν πρέπει να επισκεφθώ στο μεταξύ κάποιον ψυχολόγο,αν κρίνεται δηλαδή φρόνιμο ή δε ξέρω τι άλλο.
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    2
    Παρακαλώ το παρον να διαγραφεί αφού δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ολα φυσιολογικα λιγο προβλημα με τα κοριτσια λιγο με τα λεφτα λιγο με τη δουλεια ολα τελεια κι αν κανεισ οικογενεια θα εχεισ λιγο προβλημα με τη γυναικα λιγο με τα παιδια ολα καλα δηλαδη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Μετάνιωσες που μίλησες για τον εαυτό σου και για ότι σε προβληματίζει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Γεια σου Explorer.. Γιατί να διαγραφεί και γιατί να μην αξίζει να ασχοληθεί κανείς; όλοι εδώ μέσα για κάποιο λόγο μπήκαμε, ο καθένας τραβάει τα ζόρια του, αλλος ισως μεγαλύτερα άλλος μικρότερα αλλά τιποτα δεν είναι ασήμαντο οταν απασχολεί και βασανίζει την ψυχή σου...είμαστε εδω για να σε ακούσουμε και να σε βοηθησουμε οπως μπορούμε.. Νομιζω οτι βρίσκεσαι σε μια σύγχυση αυτή τη στιγμή.. Βαλτα κατω ενα ενα και λυσε τα.. Κανενας δυστυχώς δεν μπορεί να μας τα λύσει, μπορεί μονο να μας βοηθήσει να τα δούμε απο αλλη οπτική γωνία.. Θες να τα βάλεις κατω ενα ενα και οχι ολα μαζί; γιατί τωρα ολα μαζι τα χεις λιγο μπέρδεμενα και δεν μπορείς ολα να τα λυσεις απο την μια στιγμή στην αλλη.. Οσο για την ψυχοθεραπεια εγω γενικά ειμαι υπέρ, δεν μιλαω για ψυχίατρο και φάρμακα.. Ασχετα που κανω κ γω θεραπεία με φαρμακα, οταν πρέπει βοηθαμε κ μ αυτα τον εαυτό μας. Για κουβέντα και προσωπική προσπάθεια κυρίως λεω.. Οτι θες το συζητάμε να σου πούμε την άποψή μας..πίστεψε με δεν εισαι ο μόνος που χει θεμα με γκομενακια και διακοπές, εχω να παω χρονια.. Πολλοι μένουμε ακομα με μαμα κ μπαμπα γτ δεν μπορούμε αλλιως.. Ολα θα γίνουν..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Όντως

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Explorer View Post
    Φαντάζομαι αυτά που βιώνω είναι κάτι το σύνηθες για μερικούς αλλά είναι θέματα που με έχουν σκάσει.Την μάχη μου θα την δώσω ...δεν ξέρω αν πρέπει να επισκεφθώ στο μεταξύ κάποιον ψυχολόγο,αν κρίνεται δηλαδή φρόνιμο ή δε ξέρω τι άλλο.
    Θέλω να σε ρωτήσω, οι παρακάτω φράσεις θα σου φαίνονταν ότι έχουν σχέση με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις;
    "Για μένα, συνεργασία είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Για μένα συνεργασία είναι να διασκεδάζεις με το να βρίσκεσαι μαζί με άλλους και να κάνετε διάφορα πράγματα -όχι απαραίτητα κάτι ιδιαίτερο. Τα μικρά παιδιά συνήθως επιδιώκουν να είναι με άλλους και να κάνουν πράγματα μαζί. Το έχετε προσέξει ποτέ αυτό; Θα συνεργαστούν μεταξύ τους για οτιδήποτε. Δεν υπάρχει θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας, ανταμοιβής ή τιμωρίας, απλώς θέλουν να πάρουν μέρος σε κάτι. Συνεργάζονται ενστικτωδώς, διασκεδάζουν με το να είναι μαζί και να κάνουν διάφορα πράγματα."
    ...
    "Η αληθινή συνεργασία λοιπόν, δεν επιτυγχάνεται απλώς με τη συμφωνία να φέρουμε σε πέρας μαζί κάποιο σχέδιο, αλλά με τη χαρά, την αίσθηση της αλληλεγγύης, αν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς αυτή τη φράση."
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

Similar Threads

  1. Το θέμα μου: πού να απευθυνθώ;
    By φύλλο στον άνεμο in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2017, 20:44
  2. θεμα
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2014, 03:54
  3. το θέμα μου
    By JohnT in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-05-2014, 20:29
  4. ΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ SOS!!!!!!!!!!
    By Gypsy Cello in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 146
    Last Post: 01-08-2011, 21:10
  5. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 04:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •