Φόβος για καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Φόβος για καρδιά

    Καλησπέρα!Εχω καρδιοφοβια που σημαίνει οτι φοβάμαι με το παραμικρό οτι μπορεί να παθω ανακοπή και πιστεύω οτι έχω καρδιακή ανεπάρκεια.Αυτό ξεκίνησε όταν γραφτηκα γυμναστήριο και επειδή ανέβαζαν παλμούς με στείλανε καρδιολόγο και του είπα οτι είναι για το γυμναστήριο και μου είπε οτι έχω ελάχιστη διαφυγή στη Μαυροειδή κι οτι είναι φυσιολογικό και επειδή εχω χαμηλό σιδηρο ίσως οφείλετε σε αυτο.Απο τότε έκανα καρδιογραφηματα και ήταν καθαρά. Ξανά κάνω υπέρηχο σε άλλο γιατρό όλα καλά αλλά μου είπε οτι ακούγεται ενα μικρο φύσημα το οποίο οφείλεται στο χαμηλό μου σιδηρο αλλά και παλι μου είπε είναι αθώο και όχι παθολογικό. Η φοβία μου είναι μεγάλη κουραζομαι εύκολα δεν εχω ενέργεια νιώθω οτι ζαλιζομαι κι οτι νιώθω το αποδιδω στην καρδιά.Εχω γενικά αρρωστοφοβια .Φοβάμαι να κάνω πραγματα γιατί νομίζω οτι θα μείνω στον τόπο οτι η καρδιά μου θα μ αφήσει. Ζοριζομαι πολύ στην καθημερινότητα μου μόλις περπατάω σκέφτομαι οτι μπορεί να ζοριζω την καρδιά μου κι αρχίζω να φοβάμαι ιδρωνω και τρεμω. Νιώθω αδυναμία. Θέλω να μου πει κάποιος που αντιμετωπίζει την ίδια φοβία τα συμπτώματα του και την εμπειρία του!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Γιατί δεν μου απαντάει κανείς?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιατι δεν εχει κανεις αυτη την φοβια ............. πρεπει καλα και ντε να φοβομαστε ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πως δεν έχει? Τοσα ατομα έχουν γράψει για φόβο για την καρδιά. Είμαι στην κατηγορία για νοσοφοβία μη μου λες οτι κανείς δεν έχει αυτή τη φοβια λες καο είμαι εξωγήινη! Τοτε τι δουλεια έχεις εδώ αν δε φοβάσαι για να τη λες μονο στους αλλους? Μη χειρότερα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , καλα αμα την εχουν κι αλλοι, ζητω συγγνωμη , δεν μαρεσει να την λεω , .........δεν εισαι εξωγηινη , απ οσο γνωριζεις , ε ?

    μου φαινεται περιεργο νεα παιδια ναχουν καρδιοτετοια .....εδω ο πατερας κι η μανα μου αντιστοιχως 92 και 83 και δεν εχουν καρδιοχτυπια .....................στο Μπεβερλυ Χιλλς .....
    Last edited by Macgyver; 14-08-2018 at 16:21.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Εγω εχω προπτωση μητροειδουσ ειμαι σαραντα επαιζα μπαλλα εχω μια κορακλα πανεμορφη κ δουλευω απο τα εφτα το σωμα στα σαραντα επεσε αλλα η ψυχολογια οχι περα απο μια καταθλιψη που ειχα παντα λογω του οτι μικροσ δουλευα κ τοτε ολοι ξεσπουσαν στον μικροτερο τωρα ειναι ενταξει τα πραγματα τοτε επεφτε μπινελικι χοντρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Σου φαιρνει συμπτώματα όπως κούραση ζάλη και αδυναμία?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Επειδη δουλευω τοσα χρονια και καποια χρονια με καταθλιψη εχω μερικεσ μερεσ ζαλη ελεγχομενη ολη μερα και αδυναμια στα επεισοδια βασικα οι ανθρωπινεσ δυναμεισ ειναι τεραστιεσ σε συγκριση με αυτο που νομιζετε εσεισ οι νεοι μονο αυτο εμαθα στην κορη μου κ τισ φιλεσ τησ δε φανταζεσαι τη δουλεια πατησανε μονο εγω τα εκανα αυτα οταν ημουν μικροσ ευτυχωσ με ακουσανε λιγο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι εχεις δίκιο! Συγγνώμη κιόλας που ρωταω αλλά το ειχες απο μικρή ηλικία η σου εμφανίστηκε ξαφνικα? Δηλαδή ποιοι παράγοντες το προκάλεσαν. Εγώ ανησυχω μήπως πρεπει κάτι να προσεξεις για να μην εξελιχτεί.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Βικτόρια το πέρασα κ εγώ αυτό το στάδιο με πιο βαριά συμπτώματα ανχους ...να σκεφτείς πως δεν είσαι μόνη αν ρωτήσεις το forum το 90% το έχει βίωση αυτό η ακόμα το ζεί..είναι κάτι που ξεπερνιέται βέβαια αν το θέλεις κ εσύ..εγώ κοιμόμουν με το πιεσόμετρο αγκαλιά να φανταστείς κ μετραγα την πίεση κ τους παλμούς μου πάνω από 40 φορές την μέρα...τώρα τα λέω κ απλά γελάω πόσο ανόητος ήμουν...αν είχες κάτι σοβαρό θα στο βρίσκανε η θα έκανες κάποιες έξτρα εξετάσεις.. εφόσον σου είπε ότι δεν είναι κάτι το σοβαρό δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Αμα κολλήσει το μυαλό δεν ξεκολαει και νιώθεις πιο βαριά άρρωστος απο οτι είναι ένας με πραγματικό πρόβλημα! Αν καταφέρεις και το ξεπεράσεις είναι το μεγαλύτερό κατόρθωμα σου! Χαίρομαι που ακούω οτι το ξεπεράσες! Θέλει πολύ δουλεια μακάρι μια μέρα όλα αυτα να ανήκουν στο παρελθόν και να τα λέω κι εγώ και όλοι μας και να γελαμε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Παιδιά καλησπέρα.
    Μετά από μια λανθασμένη προσπάθεια για διακοπή του ζαναξ άρχισα να έχω ταχυκαρδίες τα μεσημέρια κυρίως. Μόλις έτρωγα κ ξάπλωνα να ξεκουραστώ από την δουλειά με έπιαναν ταχυκαρδίες, 128 παλμοί. Πήγα στο κέντρο υγείας (είμαι σε νησί) μου έκαναν καρδιογράφημα μου λένε δεν έχεις τίποτα μόνο μια φλεβοκομβικη ταχυκαρδία. Την άλλη μερα πάω στον καρδιολόγο μου κάνει καρδιογράφημα τα ίδια και αυτός μου κάνει και υπέρηχο όλα βγήκαν φυσιολογικά. Μου έδωσε μια αγωγή με ιντεραλ την οππια δεν ακολούθησα πλήρως. Καμία βδομάδα είχα ηρεμήσει αλλά αυτές τις μέρες έχω πάλι ταχυκαρδία συγκεκριμένη ώρα το μεσημέρι μόλις κοιμηθώ και θα ξυπνήσω με αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω φοβάμαι μήπως έχει κάτι η καρδιά μου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Παιδιά καλησπέρα.
    Μετά από μια λανθασμένη προσπάθεια για διακοπή του ζαναξ άρχισα να έχω ταχυκαρδίες τα μεσημέρια κυρίως. Μόλις έτρωγα κ ξάπλωνα να ξεκουραστώ από την δουλειά με έπιαναν ταχυκαρδίες, 128 παλμοί. Πήγα στο κέντρο υγείας (είμαι σε νησί) μου έκαναν καρδιογράφημα μου λένε δεν έχεις τίποτα μόνο μια φλεβοκομβικη ταχυκαρδία. Την άλλη μερα πάω στον καρδιολόγο μου κάνει καρδιογράφημα τα ίδια και αυτός μου κάνει και υπέρηχο όλα βγήκαν φυσιολογικά. Μου έδωσε μια αγωγή με ιντεραλ την οππια δεν ακολούθησα πλήρως. Καμία βδομάδα είχα ηρεμήσει αλλά αυτές τις μέρες έχω πάλι ταχυκαρδία συγκεκριμένη ώρα το μεσημέρι μόλις κοιμηθώ και θα ξυπνήσω με αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω φοβάμαι μήπως έχει κάτι η καρδιά μου
    Το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ φίλε μου... κόψε τους καφέδες η ελατωσε όσο μπορείς κ επίσης ότι έχει σχέση με καφαινη η ενεργειακά ποτά...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Τους έχω ελαττώσει, πίνω και ντεκαφ. Αλλά το σκέφτομαι συχνά και τα μεσημέρια πλέον είναι ανυπόφορα. Φοβάμαι μην έχω κάτι, έχω κάνει 3 καρδιογραφηματα κ έχουν δείξει το ίδιο αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ρε γαμώτο..!!! και εγώ τα ίδια είχα περάσει... υπόφερα 12 χρονια με τέτοια προβλήματα... και απορώ τώρα γιατί χάλαγα την ζωή μου και έλεγα συνεχεια ότι κάτι έχω...... μέχρι που είδα την θετική πλευρά τις ζωής... μου έλεγαν η γιατροί μην πάρεις θεραπευτική κάνναβη συνέχισε τα φάρμακα σου.... και εγώ έκανα ακριβώς το αντίθετο...!! με ένα κορυφαίο γιατρό που μου έδωσε οδηγίες πως να βγω από τα κολοφαρμακα.... το μονο που περνώ πλέον είναι μισό xanax αν χρειαστεί και σταθερά ladose 10mg που είναι πολύ χαμηλή δόση.... και ταυτόχρονα πίνω CBD

    μακρια απο ψυχιατρους εχουμε αλλεργια....


    Η αστυνομια μου ξυλοσε τα δεντρα αλλα που να ηξερε οτι ειναι CBD..... XAXAXAXAXAX

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβος για καρδια
    By Sosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 39
    Last Post: 11-07-2017, 19:36
  3. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 00:19
  4. φόβος καρδιά
    By hollyman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 19-09-2016, 00:37
  5. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •