νομίζω ότι τρελαίνομαι-βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42

    νομίζω ότι τρελαίνομαι-βοήθεια

    λοιπόν παιδιά βοήθεια..
    είναι εδώ και κάτι μέρες που με ποιάνουν φοβίες χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη αιτία π.χ μπορεί να δώ κάποιον γνωστό μου (το βράδυ συνήθως με πιανουν αυτά) και να με πιάσει τρόμος χωρίς όμως να είναι τρομακτικό αυτό που θα δώ ή ενα άλλο παράδειγμα είναι που τρόμαξα με ένα ρολόι(;;;;)..
    ένα άλλο μπορεί να οδηγώ και ξαφνικά να θέλω να πάω στην αντίθετη λωρίδα- ή να μου μιλάει κάποιος στον καφέ να είναι πολύ ήρεμα τα πνεύματα ,εμένα να με πιάνει μια τρομερή νευρικότητα να νιώθω μέσα μου να βράζω και εκεί που μου μιλάει να θέλω να του κάνω κάτι κακό.. εκείνη τη στιγμή και μόνο που το σκέφτομαι τρομάζω νιώθω επικύνδυνος δεν ξέρω τι μου συμβαίνει νομίζω ότι τρελαίνομαι και με πιάνει πανικός...

    βέβαια δεν είναι τόσο ξαφνικά όλα αυτά κατα τη διάρκεια της μέρας υπάρχει άπλετο άγχος αλλά όταν βραδυάζει είναι εκεί που το άγχος γίνεται τρομος νεύρα κτλ...

    δεν ξέρω τι μου συμβαίνει έχω αρχίσει να νομίζω ότι είμαι σχιζοφρενής...ή ότι είμαι σε καλό δρόμο για να γίνω....

    είναι κανείς με κάτι παρόμοιο να το συζητήσω...
    περισσότερο με ενδιαφέρουν τα νεύρα που έχω και αυτές οι σκέψεις που έρχονται ξαφνικά για τους άλλους και με τρομάζω..
    αυτό είναι που με καίει περισσότερο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    stefanako kalos irthes , loipon xalarwsai , kai ela na milisume . Loipon se diabebaiwnw oti apo kei pou eniwthes mono sou tha sou stathune para polla paidia apo dw mesa kai tha sou dwsoun ta fwta. Loipon den mas les tin istoria su , to pws proilthan aftes oi antidraseis , einai to telefteo diastima i einai xronia pou se taleporun ? Loipon den exeis na fwbitheis apolitws tipota, antithetws eisai sto swsto dromo gia na antimetwpiseis to problima su . Eimai konta su, opws einai kai ola ta paidia edw mesa. Ela taksidepse mas se sena .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    8
    mh kourazeis ti mialo sou ta bradia kane perpatima me bathies anapnoes gala hliaro oxi tsigaro kai mi bazeis polla sto mialo sou exeis stress megalou bathmou!!!!!kane auto pou sou leo kai tha deis!!!;);)

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    1. Στέφανε, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθείς ένα ψυχίατρο ή ένα ψυχολόγο. Ταλαιπωρείς τον εαυτό σου πολύ καιρό τώρα με απίστευτη εσωτερική ένταση και όπως και ο ίδιος αναγνωρίζεις και με ιδεοληψίες. Μην περιμένεις εδώ στο φόρουμ θεραπεία.

    2. Thessalo και pascal, όχι greeklish παρακαλώ.

    3. Pascal, υποθέτω ότι οι βαθιές αναπνοές και το χλιαρό γάλα βοήθησαν εσένα η κάποιον δικό σου άνθρωπο, όμως κάθε περίπτωση είναιι διαφορετική. Εδώ στο φόρουμ, είναι προτιμότερο να μείνουμε στην υποστήριξη παρά να προτρέχουμε σε διαγνώσεις, εκτιμήσεις και κάποιου είδους συμβουλευτική.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    κατ\' αρχην σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις


    λοιπόν η ιστορία είναι η εξής:

    πριν 3 περίπου χρόνια έκανα την πρώτη κρίση πανικού στη συνέχεια ακολουθησαν σχεδόν καθημερινά απανωτοι..
    μετά από έξη μήνες πηγαίνω σε ψυχίατρο .. στην αρχη προσπαθήσαμε να το παλέψουμε χωρίς χάπια..


    εγώ δεν την παλεψα..
    μου χορήγησε xanax 0.5 και ladose 2 την ημέρα από το καθένα..
    πριν από 5 μήνες περίπου σταμάτησα τα xanax συνεχισα όμως το ladose μιας και η κρίσεις απλά δεν υπήρχαν όπως και το άγχος ...βέβαια παράλληλα έκανα εξουθενωτική γυμναστική μέχρι που μία μέρα έπαθα ρίξη χιαστού...

    εκεί άρχισε και πάλι η κατρακυλα μιας και μημπορώντας να βγάλω από μέσα μου όλη την ένταση της καθημερινότητας με γυμναστική αυτή όλη και συσσωρεύονταν..
    κάποια μέρα εκεί που έβλεπα ταινία με έπιασε αυτός ο ανεξήγητος τρόμς και παράλληλα ένα συναίσθημα αποπροσωποίησης των πραγματων σαν να μην ήξερα που βρίσκομαι κτλ..----έιχα πάρει ladose και το απέδωσα ώς εκεί..


    απο εκείνη την ημέρα έκοψα το ladose..

    από τότε όλο και με περιτρυγύριζε πάλι ο πανικός αλλά δεν τον άφηνα ..
    μέχρι που αρχίσανε να με πιάνουν πιο συχνά αυτοί οι τρόμοι που ήταν κάτι εντελως ανεξήγητο... δεν υπήρχε κάτι τρομακτικό απέναντι μου και παρ\'ολαυτα εγώ είχα το συναίσθημα του απόλυτου τρόμου..

    και τότε λύγισα άρχισα και πάλι τα xanax τα οποία με ηρεμούν κάπως δεν μου λύνουν όμως το πρόβλημα...
    και είμαι τώρα εδώ και κάμποσο καιρό μες στην τσατίλα μεσ την ένταση και το βασικότερο είναι δεν ξερω γιατί και όταν έρχονται σκεψεις για τους γύρω μου πραγματικά τρομάζω. και το βασικότερο ειναι ότι δεν μπορώ να τρέξω να αθληθω να πέσω ξερός για ύπνο..
    στην καλύτερη ένας περίπατος...
    δεν ξέρω παιδιά αν και οι περισσότεροι μου λένε ότι είναι άγχος(όπως λέει και ο γιατρός μου--αν και το βλέμα του είναι κάπως περίεργο όταν του λεω για νεύρα κτλ. και σαν να αποφεύγει να μου απαντήσει σε αντίθεση με τις φοβίες που του λέω) εγώ φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    προφανώς και δεν ψάχνω λύσεις αλλά κόσμο με αντίστοιχα βιωματα που να μπορεί να τα κατανοήσει και να τα συζητήσουμε.
    Όσο για την πρόταση του pascal για τον περίπατο , όντως βοηθάει μόνο που λόγω της κατάστασης με το γόνατο καλό είναι να το αποφεύγω προς το παρών ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by stefanos123
    εγώ φοβάμαι μήπως είναι κάτι ποιο σοβαρό..

    Αυτη ακριβως ειναι η φραση κλειδι , που ολοι λεμε στον εαυτο μας και ετσι ξεκιναμε τον φαυλο κυκλο της διαταραχης πανικου και των κρισεων ..
    Το αγχος φερνει τα ψυχοσωματικα συμπτωματα και αυτα τροφοδοτουν συνεχως το αγχος και φτου κ απ\'την αρχη .
    Προσπαθησε οταν σε πιανουν τετοιες σκεψεις , αμεσως να ασχολεισαι-σκεφτεσαι κατι αλλο , ακομη και να φευγεις οπως λες για μια απλη βολτα ,για να \"ξεκολαει\" το μυαλο απο τις σκεψεις που σε ενοχλουν .
    Αυτο ειναι το παιχνιδι που κανει το αγχος , βρισκει τροπους να σε ενοχλει , να σε προβληματιζει κ εμεις με τη σειρα μας θα πρεπει να βρισκουμε τις καταλληλες αντιδρασεις για να μην πεφτουμε στην παγιδα του .

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    το θέμα είναι αν αυτά είναι συμπτώματα πανικού άγχους κτλ ή κάτι άλλο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    καλημερα παιδια και απο εμενα. Στεφανε, ασφαλως και αυτα που αισθανεσαι ειναι συμπτωματα αγχους, γιατι μετα απο τοσα χρονια που \"ταλαιπωρεισαι\" απο αυτην την ιστορια, εχει μετατραπει πια σε \"Διαταραχη πανικου\"....

    Χαλαρωσε ομως γιατι δεν προκειται να τρελαθεις οσο κι αν αυτο ειναι που φοβασαι!!!!

    πιστεψε το αυτο...

  10. #10
    stefane αυτό που έχεις είναι απλή ιδεοληψία και εμμονή!Η σχιζοφρένει και η ψύχωσh δεν έχουν καμία σχέση με τα συμπτώματά σου.Εγώ πιστεύω ότι έκανες λάθος και σταμάτησες τα ladose ίσως αυτός ήταν και ο λόγος που οι ιδεοληψίες επανήλθαν.Να πας σε ψυχίατρο να ξεκινήσεις αμεσα αγωγή και παράλληλα να αρχίσεις ψυχοθεραπεία.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    50
    Κατά βάθος ξέρεις ότι κάθε σύμπτωμα είναι αποτέλεσμα άγχους.

    Πολύ συχνά πολλοί από μας φοβούνται κάτι πιο σοβαρό γιατί όσος καιρός και να περάσει είναι δύσκολο να δεχτούμε ότι το άγχος μπορεί να προκαλέσει τόσα δεινά.

    Συμφωνώ με velout.

    Δεν πρέπει να αρχίζεις και να τελειώνεις αγωγές μόνος σου.

    Όλα μα όλα όσα περνάς τα πέρασα για χρόνια και τα ξεπέρασα.

    Και είχα πολλές φορές πισωγυρίσματα.

    Με τη βοήθεια ψυχολόγου ή ψυχίατρου και πολύ πολύ δουλειά με το δικό σου μυαλό θα τα καταφέρεις.

    Όσο για την τρέλα, μην ανυσηχείς. Είναι τόσο διαφορετικά τα συμπτώματα που ούτε κατά διάνοια δεν την αγγίζεις

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι ο θυμός που νιώθω μέσα μου και είναι τόσο έντονος που φοβάμαι μήπως και τον εκφράσω προς τα έξω..πραγματικά είναι φορές που τρομάζω με τον εαυτό μου..

    το άλλο είναι αυτό το συναίσθημα του τρόμου που με πιάνει χωρίς όμως να υπάρχει κάτι τρομακτικό..
    Τώρα λέω εγώ απόλο το άγχος και την ένταση που έχω εκείνη την ώρα μπορεί ...λέω τώρα... να φανταστώ ότι υπάρχει κάτι τρομακτικό (πως ας πούμε μικρά παιδιά έχουν κάποιο φανταστικό φίλο ή κάτι τέτοιο , το οποίο δεν ξέρω ακριβώς πως συμβαίνει , και να κάνω και εγώ το δικό μου φανταστικό \"κάτι \" που να με τρομάζει , ότι και αν είναι αυτό ) και να μπω μετά στο τρυπάκι να νομίζω ότι βλέπω πράγματα κτλ... που παραπέμπουν σε τρέλα..
    δεν ξέρω κατά πόσο αυτά είναι ασυνάρτητα ή αστεία ή οτιδήποτε ,απλά προσπαθώ και εξωτερικεύω τις σκέψεις μου...

    ευχααριστώ για τις απαντήσεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Τι πραγματα σε ευχαριστουν ?
    Προσπαθησε να ασχολεισαι με αυτα οταν πανε να σε πιασουν τα \"νευρα\" σου.

    Δεν υπαρχει τιποτα ασυναρτητο και αστειο , η μαλλον υπαρχει ...οι πολιτικοι μας ;-)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    To θέμα είναι να μην με πιάσει εκεί ο πανικός γιατί αν έρθει αυτός κλείνει το μαγαζάκι για όλους τους πελάτες..
    χτες πάντως ήμουν λίγο καλύτερα αν εξαιρέσω τουότι πήγα να κοιμηθώ και εκεί που ασυνείδητα έκανα συνειρμούς (σαν αν είχε μπει το σύστημα σε αυτόματο και σκεφτόμουνα οτιδήποτε χωρίς όμως κάτι να με απασχολεί ή κάτι τέτοιο απλα σκεφτόμουνα--πως είναι όταν τραγουδάς κάτι από μέσα σου ασυνείδητα )κατέλειξα σε ένα ότι να που μόνο τότε έδωσα σημασία σ αυτό που σκέφτομαι και κλασικά κ πάλι ήταν το ίδιο συναίσθημα ότι και πάλι πάω να το χάσω μιας και αυτό που σκέφτηκα δεν είχε κανέναν απολύτως νόημα ή κάποια συνοχή ή οτιδήποτε...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    50
    Originally posted by stefanos123
    αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι ο θυμός που νιώθω μέσα μου και είναι τόσο έντονος που φοβάμαι μήπως και τον εκφράσω προς τα έξω..πραγματικά είναι φορές που τρομάζω με τον εαυτό μου..

    το άλλο είναι αυτό το συναίσθημα του τρόμου που με πιάνει χωρίς όμως να υπάρχει κάτι τρομακτικό..
    Τώρα λέω εγώ απόλο το άγχος και την ένταση που έχω εκείνη την ώρα μπορεί ...λέω τώρα... να φανταστώ ότι υπάρχει κάτι τρομακτικό (πως ας πούμε μικρά παιδιά έχουν κάποιο φανταστικό φίλο ή κάτι τέτοιο , το οποίο δεν ξέρω ακριβώς πως συμβαίνει , και να κάνω και εγώ το δικό μου φανταστικό \"κάτι \" που να με τρομάζει , ότι και αν είναι αυτό ) και να μπω μετά στο τρυπάκι να νομίζω ότι βλέπω πράγματα κτλ... που παραπέμπουν σε τρέλα..
    δεν ξέρω κατά πόσο αυτά είναι ασυνάρτητα ή αστεία ή οτιδήποτε ,απλά προσπαθώ και εξωτερικεύω τις σκέψεις μου...

    Τίποτα απ\' αυτά που γράφεις ή σκέφτεσαι ή περνάς δεν είναι ασυνάρτητα ή αστεία για κάποιον που τα έχει περάσει.

    Αυτά που φοβάσαι ότι θα συμβούν απλά δε θα συμβούν.

    Σου ξαναλέω ότι τα συμπτώματα της τρέλας(σχιζοφρένεια) είναι τελείως διαφορετικά και εμφανίζονται σε άλλες ηλικίες.

    Θα περάσεις πολλά στάδια του θυμού, του τρόμου, της κατάθλιψης, της ανεξήγητης σωματικής κούρασης.

    Απευθύνσου σε κάποιον ειδικό και ψάξε τι \'\'σε χαλάει\'\'.

    Μην ταλαιπωρείς άσκοπα τον εαυτό σου. Καλό είναι να εξωτερικεύεις τις σκέψεις σου αλλά πολλές φορές όχι αρκετό.

    Καλή δύναμη

    ευχααριστώ για τις απαντήσεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •