Έκτακτες ξανά στο προσκήνιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252

    Έκτακτες ξανά στο προσκήνιο

    Γεια σας και χρονια πολλα λογω 15γουστου. Τη τελευταια εβδομαδα στρεσαριστικα αρκετα. Ο λογος? Για τους περισσοτερους θα ειναι αστειος. Καθε χρονο εχουμε ταμα οικογενειακα και παμε παραμονη 15γουστου σ ενα μοναστηρι σε βουνο αναβαση περιπου 15 χλμ. Ποιο ηταν το αγχος μου? Να μη παθω τπτ, αν θα αντεξει η καρδια μου κτλ. Να αναφερω αυτα δε τα ειχα παλια απλα τωρα τελευταια (4 μηνες) εμφανισα κρισεις πανικου και ολα τα σχετικα. Το ταμα μια χαρα εγινε κ εγω αντεξα μια χαρα μη σας πω οτι ημουν καλυτερα και απο αλλες χρονιες. Μονο τους παλμους ενιωθα κατι το οποιο ηταν λογικο λογω της ανηφορας. Παμε στο δια ταυατα τωρα..οταν γυρισαμε ενιωθα μια υπερενταση και ταχυπαλμια (108) παλμους..απ αυτο ηρεμησα καπως μετα απο ωρες αλλα απο χθες το πρωι εχω εκτακτες αρκετες. Νιωθω εκτακτες οταν σηκωνομαι αποτομα, οταν καθομαι αποτομα, οταν ρευομαι κτλ ακομα και στο σεξ ενιωσα. Με εχει πιασει ο φοβος γτ εοχα διαβασει στο γκουγκλ για κολπικη μαρμαρυγη και φοβαμαι μηβ επαθε τπτ η καρδια μου απο την αναβαση. Παλια οταν στρεσαριζομουν για διαφορα θεματα μια μ ενα χωρισμο μια με σχολη μου εβγαινε σε εκτακτες. Τοτε ομως δε φοβομουν ισα ισα εκανα σαν να μην υπαρχουν. Τωρα ΜΟΝΟ ΦΟΒΟΣ. Φοβαμαι να σκυψω να σηκωθω κτλ. Η τραγικη ειρωνεια ειναι οτι το βραδυ επεσα ξερος για υπνο σα βοδι χωρις εκτακτες. Οι γονεις μου και η κοπελα μου μου λενε οτι ειναι απο στρες αλλα εγω εκει να φοβαμαι. 24 χρονων ειμαι και απο ιατρικης πλευρας απο Μαρτιο μεχρι Ιουνιο εχω παει σε 5 καρδιολογους. Ολα καλα και φυσιολογικα. Μονο μια ελαφρα προπτωση μητροειδους βρεθηκε για την οποια μου ειπαν οτι μπορει να δημιουργησει ανεπαρκεια στα 80 και αν. Επισης παλια ενας καρδιολογος μου ειχε πει οτι οι εκτακτες ειναι σημαδι δυνατης καρδιας. Εμενα μ εχει πιασει ο φοβος και κλαιω. Νομιζω σημερα εχω λιγοτερες απο χθες. Σε τρεις ωρες να εχω μετρησει περιπου οκτω. Ειχα βγει βολτα με φιλους και δεν με επιασε καμια. Οταν εφυγα ξαναρχισαν. Ζηλευω τους αλλους που ειναι ξεγνοιαστοι. Να στε καλα κ εσεις εδω με διαφορα θεματα στις εκτακτες που παιρνω κουραγιο. Απλα φοβαμαι μηπως τις εχω σε καθημερινη βαση. Συγγνωμη για το κατεβατο και καθε γνωμη ειναι καλοδεχουμενη

    Υ.Γ: αλκοολ και καφεδες δεν πινω. Μονο κανενα ντεκαφεινε περιστασιακα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Το παρόν μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση του Φόρουμ
    Last edited by mchat; 20-08-2018 at 09:53.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφε ειχα την ιδια.εμμονη.μαζη σου περση εκανα πανω απο 20 καρδιογραφηματα φοβομουν να παω προπονηση γιατη νομιζα πος θα παθενα κανενα καρδιακο μεγαλη ταλεπορεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Αδελφε ειχα την ιδια.εμμονη.μαζη σου περση εκανα πανω απο 20 καρδιογραφηματα φοβομουν να παω προπονηση γιατη νομιζα πος θα παθενα κανενα καρδιακο μεγαλη ταλεπορεια
    Εμενα μου λες? Παιζω χρονια μπασκετ σε ομαδες και μαλιστα ετρεχα πανω κατω χωρις να καταλαβαινω. Και απ τον απριλη και μετα με τις κρισεις πανικου φοβαμαι να σηκωθω αποτομα απο καναπε ή να ανεβω σκαλες και αλλα πολλα!!! Αστα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αυτα ειναι εμμονες παρολο που ξερουμε πος ολλα ειναι καλα δεν μπορυμε να πεισουμε τον εαυτο μας εγω το ξεπερασα αυτο ξερεις πος? Εκει που ειχα μονο την καρδια να με αγχονει βρεθεικε κατι αλλο να.με αγχοση και τιν καρδια την ξεχασα τελειος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Αυτα ειναι εμμονες παρολο που ξερουμε πος ολλα ειναι καλα δεν μπορυμε να πεισουμε τον εαυτο μας εγω το ξεπερασα αυτο ξερεις πος? Εκει που ειχα μονο την καρδια να με αγχονει βρεθεικε κατι αλλο να.με αγχοση και τιν καρδια την ξεχασα τελειος
    χαχαχαχ δεν εχεις και αδικο..γτ εμενα στα προηγουμενα διαστηματα με αγχωνε η προηγουμενη μου σχεση και η σχολη και αυτα με καρδια τα εγραφα στα τετοια μου. Οταν χωρισα και ειμαι με μια νεα κοπελα και ολα και πηρα το πτυχιο μου και ηρεμησα αρχισαν κ αυτα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Βλεπεις κανεναν ειδικο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ειχα παει σε ψυχολογο γνωστο μου αλλα δεν ειδα μεγαλη βοηθεια. Ηταν σαν να μιλαω στους δικους μου. Ουτε τεχνικες χαλαρωσης μου προτεινε, ουτε μια αναζητησα στη παιδικη ηλικια κτλ τιποτα. Δοκιμασα και σε ψυχιατρο αλλα με αντιμετωπισε με υποτιμητικο και ειρωνικο τροπο και εφυγα. Δε θελω να μπλεξω με αντικαταθληπτικα κτλ. Θελω μονος μου να το παλεψω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Καλα κανεις ουτε εγω περνω τιποτα ι αληθεια ρε παιδια ι κατασταση στην ελλαδα εινε τραγικη σε αυτο τον τομεα εχη γεμιση η ελλαδα με ανιδεους "γιατρους"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Το 108 που λες δεν είναι ταχυπαλμια είναι χαζό που το σκευτεσε ....ηρεμισε απλά και κάνε θετικές σκέψεις ..η φοβία σου σε κυριαρχεί..στο χέρι σου είναι να γίνεις καλά..

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι απλα οταν πεφτεις για υπνο δε νομιζω να ειναι ευκολο να αποκοιμηθεις με 108 παλμους. Στο οτι κυριαρχει η φοβια συμφωνω

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Πιες κάνα ρωφημα χαλαροτικο που θα σου ρίξει την ταχιπαλμια στα φυσεολογικα και να απολαύσεις τον ύπνο σου.. υπάρχουν πολλά όπως πχ η βαλεριάνα αν δεν σου κάνει δοκίμασε κάτι άλλο...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Πιες κάνα ρωφημα χαλαροτικο που θα σου ρίξει την ταχιπαλμια στα φυσεολογικα και να απολαύσεις τον ύπνο σου.. υπάρχουν πολλά όπως πχ η βαλεριάνα αν δεν σου κάνει δοκίμασε κάτι άλλο...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    τη ταχυπαλμια μπορω να τη διαχειριστω πλεον καποιες φορες..τις εκτακτες με τιποτα. Επισης καποιες φορες εχω εκτακτες οταν ρευομαι..τι φαση ρε γαμωτο...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    τη ταχυπαλμια μπορω να τη διαχειριστω πλεον καποιες φορες..τις εκτακτες με τιποτα. Επισης καποιες φορες εχω εκτακτες οταν ρευομαι..τι φαση ρε γαμωτο...
    Δεν καταλαβαίνω αυτό με της ετακτες όταν λες τι ακριβώς νιώθεις και που το πάθενεις?? Ανικη στην κατηγορία με της διαταραχές κ ΚΠ η κάτι άλλο?

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    το στιγμιαιο κενο που νιωθεις στη καρδια και μετα ενα δυνατο χτυπο σαν γντουπ καπως ετσι..το εχουν αναφερει παρα πολλοι εδω στο φορουμ εξαιτιας του αγχους

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 18:14
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26
  5. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •