Bespar - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 319

Thread: Bespar

  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Μην απελπιζεσαι ότι δε λειτουργεί κάτι δεδομένου ότι δεν έχεις ακόμα χρησιμοποιήσει αντικαταθλιπτικά που δρουν διαφορετικά. Συνήθως σε ένα ποσοστό 70% των ανθρώπων κάνουν δουλειά , αλλά κι.πάλι ένας εμπειρος ψυχίατρος σε κατατοπισει καλύτερα(πχ σου δώσει ένα συνδυασμό).

    Μπορεί να αλλάξεις αντικαταθλιπτικά προτού βρεις το κατάλληλο για σένα , γιατί εξαρταται τον οργανισμό..Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο καλό που τον παίρνουν οι περισσότεροι.Είναι κ πως κάθεται στον καθένα.Συνήθως επιλεγουμε αυτά που είναι πιο αποτελεσματικά κ με τις λιγότερες τυχον παρενέργειες.

    Εγώ παίρνω το cymbalta και με έχει βοηθήσει στο άγχος πιο πολύ.Με αυτό δεν έχω πάρει κιλά,εχω χάσει λίγα.

    Με τα φυτικά νιώθεις καποιο αποτέλεσμα;; Πώς νιώθεις τον εαυτό σου; έχεις φτάσει στα ορια ή έχεις αποθεματα αντοχης;
    Οι πανελλήνιες δημιουργούν τρελο άγχος ειδικά σε μας τους ευαισθητους,ισως τώρα που θα τελειώσεις με όλα αυτά να χαλαρώσει ο οργανισμός σου.


    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Γειά σας. Δεν έχω δει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, ίσως γιατί η κατάστασή μου είναι πιο βαριά και χρειάζομαι κάτι ενισχυμένο. Οι αντοχές μου είναι μειωμένες, αισθάνομαι κόπωση και εξάντληση. Σίγουρα οι πανελλήνιες επηρεάζουν πολύ την ψυχολογία μου αλλά και πριν είχα άγχος, καθώς αντιμετωπίζω κάποια οικογενειακά προβλήματα, είμαι εσωστρεφής, έχω ελάχιστες φίλες και υποφέρω από αρρωστοφοβία. Φανταστείτε μέχρι να εξακριβώσω ότι τα σωματικά συμπτώματά μου προέρχονται από το άγχος, είχα τρελαθεί στη σκέψη πως έχω κάτι παθολογικό, είχα περάσει από όλους τους γιατρούς, είχα κάνει εξετάσεις και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είχα χάσει τον ύπνο μου. Είμαι και υπερβολικά ευαίσθητη οπότε καταλαβαίνετε.

  2. #17
    Quote Originally Posted by ΧΡΥΣΑ View Post
    Γειά σας. Δεν έχω δει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, ίσως γιατί η κατάστασή μου είναι πιο βαριά και χρειάζομαι κάτι ενισχυμένο. Οι αντοχές μου είναι μειωμένες, αισθάνομαι κόπωση και εξάντληση. Σίγουρα οι πανελλήνιες επηρεάζουν πολύ την ψυχολογία μου αλλά και πριν είχα άγχος, καθώς αντιμετωπίζω κάποια οικογενειακά προβλήματα, είμαι εσωστρεφής, έχω ελάχιστες φίλες και υποφέρω από αρρωστοφοβία. Φανταστείτε μέχρι να εξακριβώσω ότι τα σωματικά συμπτώματά μου προέρχονται από το άγχος, είχα τρελαθεί στη σκέψη πως έχω κάτι παθολογικό, είχα περάσει από όλους τους γιατρούς, είχα κάνει εξετάσεις και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είχα χάσει τον ύπνο μου. Είμαι και υπερβολικά ευαίσθητη οπότε καταλαβαίνετε.
    Πήγαινε σε άλλον ψυχίατρο , όταν έρθεις Αθήνα θα έχεις πιο πολλες επιλογές κ πιο πιθανο να πέσεις σε καποιον πιο καταρτισμένο.Μου φαίνεται κάτι σαν ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή γιατι εχω κι εγώ παρόμοια συμπτώματα ή απλά γενικευμένη αγχωδη διαταραχή.
    Αντιμετωπίζονται αυτά με φαρμακα και ψυχοθεραπεία.Μην απελπίζεσαι δεν είσαι μόνη.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 20-08-2018 at 12:41.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Πήγαινε σε άλλον ψυχίατρο , όταν έρθεις Αθήνα θα έχεις πιο πολλες επιλογές κ πιο πιθανο να πέσεις σε καποιον πιο καταρτισμένο.Μου φαίνεται κάτι σαν ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή γιατι εχω κι εγώ παρόμοια συμπτώματα ή απλά γενικευμένη αγχωδη διαταραχή.
    Αντιμετωπίζονται αυτά με φαρμακα και ψυχοθεραπεία.Μην απελπίζεσαι δεν είσαι μόνη.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω τον κατάλληλο ειδικό και να τα καταφέρω. Ευχαριστώ

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Ξέχνα τα φάρμακα, που παίρνεις και βεσπαρ σου φτάνει.. Μοιάζει σαν βα νοιώθεις ότι είναι εκεί η λύση επειδή δεν αντέχεις όλο αυτό που περνάς...! Και εγώ μπορεί να κάνω λάθος θεώρηση στην ζωή μου, μπορεί να θεωρήσω ότι επειδή δεν αισθάνομαι ευτυχισμένος ότι η ευτυχία κρύβεται στην κοκαινη και στις ψυχοτροπες διεγερτικες ουσίες...! Άλλαξε τρόπο σκέψης, διάβασε κανένα βιβλίο ψυχολογίας, ζήτα λίγη βοήθεια από κανέναν μεγαλύτερο σου και όλα θα πάνε καλά
    Δεν περιμένω μόνο από τα χάπια να μου λύσουν τα προβλήματα αλλά είναι και αυτά ένα μέσο θεραπείας. Από τη στιγμή που υπάρχουν ειδικοί για τις αγχώδεις διαταραχές και αποτελεσματικά φάρμακα γιατί να βασανίζομαι;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by ΧΡΥΣΑ View Post
    Δεν περιμένω μόνο από τα χάπια να μου λύσουν τα προβλήματα αλλά είναι και αυτά ένα μέσο θεραπείας. Από τη στιγμή που υπάρχουν ειδικοί για τις αγχώδεις διαταραχές και αποτελεσματικά φάρμακα γιατί να βασανίζομαι;
    Απλά να έχεις υπόψη σου ότι τα φάρμακα δεν αποτελούν την οριστική λύση στο πρόβλημα σου, παρά μόνο δρουν ανακουφιστικα πλημμυριζοντας αφύσικα με νευροδιαβιβαστες τον εγκέφαλο, με αποτέλεσμα να αισθάνεσαι καλά. Εάν είσαι τυχερή και σε πιάσουν χωρίς σημαντικές παρενέργειες, θα περάσεις καλα για όσο καιρό συνεχίζεις να τα παίρνεις.
    Αυτό, αν και πάλι είσαι τυχερή, μπορεί να διαρκέσει για πολλά χρόνια, με άγνωστες όμως τις μακροχρόνιες συνέπειες στον οργανισμό σου.
    Και βέβαια η οριστική διακοπή τους μετά από κάποιο διάστημα, εάν χρειαστεί να το κάνεις, μπορεί να είναι πολύ δύσκολη!
    Βεβαια, εάν δεν βρεις άλλη λύση, είσαι νέα και δεν έχεις καμία ποιότητα ζωής, ίσως αποτελούν μονόδρομο όπως και για πολλούς από εμάς, και ο Θεός βοηθός!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Απλά να έχεις υπόψη σου ότι τα φάρμακα δεν αποτελούν την οριστική λύση στο πρόβλημα σου, παρά μόνο δρουν ανακουφιστικα πλημμυριζοντας αφύσικα με νευροδιαβιβαστες τον εγκέφαλο, με αποτέλεσμα να αισθάνεσαι καλά. Εάν είσαι τυχερή και σε πιάσουν χωρίς σημαντικές παρενέργειες, θα περάσεις καλα για όσο καιρό συνεχίζεις να τα παίρνεις.
    Αυτό, αν και πάλι είσαι τυχερή, μπορεί να διαρκέσει για πολλά χρόνια, με άγνωστες όμως τις μακροχρόνιες συνέπειες στον οργανισμό σου.
    Και βέβαια η οριστική διακοπή τους μετά από κάποιο διάστημα, εάν χρειαστεί να το κάνεις, μπορεί να είναι πολύ δύσκολη!
    Βεβαια, εάν δεν βρεις άλλη λύση, είσαι νέα και δεν έχεις καμία ποιότητα ζωής, ίσως αποτελούν μονόδρομο όπως και για πολλούς από εμάς, και ο Θεός βοηθός!
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές. Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος σήμερα έχει πέσει στην ανάγκη της φαρμακευτικής αγωγής. Σίγουρα δεν υπάρχει το μαγικό χάπι, το φάρμακο-πανάκεια που θεραπεύει κάθε στενοχώρια και λύνει όλα τα προβλήματα γιατί τότε όλοι θα το χρησιμοποιούσαμε και θα είμασταν καλά. Όπως είπατε, όμως, υπάρχουν φάρμακα που μας ανακουφίζουν έστω και προσωρινά, κάτι το οποίο εγώ έχω μεγάλη ανάγκη στην παρούσα φάση που υποφέρω από έντονα συμπτώματα άγχους και κατάθλιψης.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 20-08-2018 at 12:41.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρετε, αφού έχετε χρησιμοποιήσει χάπια στο παρελθόν. Προσπαθώ να βελτιωθώ αλλά διαρκώς έρχομαι αντιμέτωπη με προβλήματα. Η ζωή μου φαίνεται βουνό. Πολλές φορές έχω σκεφτεί να δώσω ένα τέλος- αν και ξέρω ότι άλλοι άνθρωποι περνούν χειρότερα από μενα και δεν εγκαταλείπουν- γιατί απλά δεν βρίσκω νόημα σε μια ζωή γεμάτη πανικό, μοναξιά και κατάθλιψη. Ο μόνος λόγος που συνεχίζω να υπάρχω είναι οι γονείς μου (κυρίως η μάνα μου) οι οποίοι γνωρίζω ότι θα πονέσουν φρικτά σε περίπτωση θανάτου μου. Για αυτούς παλεύω και ψάχνω λύσεις μέσω φαρμάκων, ιατρών κλπ ώστε να κάνω πιο υποφερτή την καθημερινότητά μου...
    Last edited by Aeon; 20-08-2018 at 12:42.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις.
    Last edited by Aeon; 20-08-2018 at 12:42.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης..
    Ναι έχω και κατάθλιψη από τα 15 μου.
    Last edited by Aeon; 20-08-2018 at 12:43.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Αιτία;; περασες κάποια στεναχώρια ή θεωρείς ότι την έχεις εκ γενετής την προδιάθεση; κατά τα άλλα έχεις κάνει ποτέ κάτι για να βοηθήσεις τον ευατο σου, πέρα από το να ζητάς συνέχεια φάρμακα;

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Αιτία;; περασες κάποια στεναχώρια ή θεωρείς ότι την έχεις εκ γενετής την προδιάθεση; κατά τα άλλα έχεις κάνει ποτέ κάτι για να βοηθήσεις τον ευατο σου, πέρα από το να ζητάς συνέχεια φάρμακα;
    Πέρασα κάποιες στενοχώριες στο σχολείο. Επειδή είμαι κλειστός χαρακτήρας κάποια παιδια με παρενοχλούσαν, φίλες μου με πρόδωσαν και με εγκατέλειψαν, πέρασα κάποιους μήνες απόλυτης μοναξιάς χωρίς κανέναν φίλο και ενώ πάντα πέθαινα στο διάβασμα οι καθηγητές δεν με βαθμολογούσαν δίκαια γιατί ήμουν ντροπαλή και δε συμμετείχα στην τάξη, και στο 《bullying》που ασκούσαν οι συμμαθητές μου δεν αντιδρούσε κανείς. Μπροστά στους δικούς μου ήμουν το γελαστό παιδί για να μην καταλάβουν τίποτα, μέσα μου όμως πονούσα και κάθε βράδυ έκλαιγα μόνη μου. Όλα αυτά με καταρράκωσαν και είχαν σαν αποτέλεσμα να πάθω κατάθλιψη. Πήγα σε ψυχολόγο αλλά και εκεί είχα μια άσχημη εμπειρία. Από τότε σιχάθηκα τους ανθρώπους, έχασα τελείως την εμπιστοσύνη μου αφού σε όσους την έδωσα αποδείχτηκε ότι δεν την άξιζαν... Δυσκολεύομαι πολύ ακόμα να ξεπεράσω την ταπείνωση που έχω υποστεί, πέρασαν χρόνια και ακόμα και τώρα που τα διηγούμαι βουρκώνω. Θεωρώ ότι αδικήθηκα και ταπεινώθηκα ενώ δεν πείραξα ποτέ μου κανέναν άνθρωπο. Κι όμως μόνο πίκρα και απογοήτευση μου έδωσαν...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Κρίμα τόσο νέο κορίτσι και εγώ περασα κυρίως στο δημοτικό άσχημα με το μπουλινγκ αλλά την χειρότερη περίοδο την πέρασα πριν 3 μέρες!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Δεν φταις σε κάτι εσύ ρε Χρύσα, είναι πολύ γνωστό φαινόμενο οι κλειστοί χαρακτήρες να είναι θύματα bullying. Το θέμα είναι να μην αφήσεις τον εαυτό σου να πέσει για κάτι που θα τιμωρηθούν από την θεία δίκη! Η μοναξιά συνήθως είναι αποτέλεσμα δικής μας απομόνωσης και όχι της αχαριστίας άλλων ανθρώπων... Ναι, δεν χρειάζεται να είσαι βαθμοθυρικη, δεν θα σου χρησιμεύσουν σε κάτι οι βαθμοί αλλά οι βαθμοί αποτελούν επιβράβευση της προσπάθειας κυρίως... Εγώ πάντως επειδή στην δική σου κατάσταση, ήταν και εμένα κάπως έτσι υα σχολικά μου χρόνια, πιστεύα για μένα ότι αν ήταν να πάρω κάτι για να με βοηθήσει αυτό θα ήττα το concerta και όχι τα αντικαταθλιπτικα... Κυρίως αυτό θεωρώ ως δική μου πάντα κριτική ότι χρειάζεται στους αδύναμους μαθητές..

Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. bespar..
    By Johnc in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 26-10-2016, 19:03
  2. Bespar
    By engliscp in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2016, 17:54
  3. bespar
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 04-01-2016, 23:49
  4. bespar
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2011, 05:08
  5. bespar
    By coyotaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •