Bespar
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 22 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 319

Thread: Bespar

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146

    Bespar

    Γειά σας. Είμαι 18 ετών και φέτος έδινα πανελλήνιες. Είχα τρομερό άγχος, πάθαινα κρίσεις πανικού όλη τη χρονιά, υπέφερα καθημερινά από έντονους πονοκεφάλους, ταχυκαρδιές, πόνους στο στήθος, μούδιασμα στο αριστερό χέρι και τον λαιμό, υπερένταση, αϋπνίες,τρέμουλο στα άκρα, εφιδρώσεις, υψηλή πίεση που καμία ιατρική εξέταση δεν μπορούσε να αιτιολογήσει. Έκανα μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου, ακτινογραφίες, triplex, καρδιογράφημα. Όλα φυσιολογικά. Έτσι καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι προέρχονται από την κακή ψυχολογική μου κατάσταση. Λόγω κατάθλιψης που αντιμετώπισα στα εφηβικά μου χρόνια και ηπιότερων προβλημάτων άγχους είχα επισκεφτεί παλιότερα ψυχολόγους που δεν με βοήθησαν αρκετά. Έτσι φέτος πήρα την απόφαση να επισκεφτώ ψυχίατρο. Ο ψυχίατρος διέγνωσε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή χωρίς ωστόσο να μου συνταγογραφήσει την αναγκαία φαρμακευτική αγωγή. Επέμενε ότι είμαι νέα και μπορώ να αντιμετωπίσω μόνη τις δυσκολίες, αρνούμενος να αποδεχτεί πως έχει να κάνει με μια σακατεμένη κοπέλα. Νομίζοντας ότι μου δίνει κουράγιο, άρχισε μέχρι και να αμφισβητεί τα λεγόμενά μου περί κρίσεων πανικού, εξοργίζοντάς με ακόμα περισσότερο. Το μόνο που δέχτηκε να μου γράψει ήταν το sleep well της eviol και αυτό μόνο όταν πια είχα χάσει τον ύπνο μου για τα καλά (κοιμόμουν 1-2 ώρες με το ζόρι). Η ανευθυνότητα του γιατρού και η άρνησή του να με βοηθήσει ουσιαστικά είχαν ως αποτέλεσμα να πάθω σοβαρή κρίση πανικού στις πανελλήνιες και να βρεθώ στο νοσοκομείο με την πίεση στο κόκκινο (11 η μικρή 18 η μεγάλη!!!). Έτσι τώρα θα δώσω στις επαναληπτικές πανελλήνιες τον Σεπτέμβριο. Το θέμα μου είναι ότι έχω ξεκινήσει με συμβουλή νευρολόγου να παίρνω το Bespar 20mg την ημέρα αλλά νιώθω ότι δεν μου έχει κάνει απολύτως τίποτα!!! Είτε το παίρνω είτε όχι τα ίδια συμπτώματα έχω που σας περιέγραψα στην αρχή. Έχει βοηθήσει κάποιον από σας αυτό το χάπι ή να αρχίσω να ψάχνω για άλλη αγωγή όσο είναι καιρός;
    ΥΓ: Με συγχωρείτε για το τεράστιο ποστ αλλά ήθελα να σας παραθέσω το πλήρες ιστορικό μου για να έχετε σαφή εικόνα της κατάστασής μου.
    Last edited by detetedmember27082018; 17-08-2018 at 10:01.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Καλησπέρα!! Χρυσά μου εγώ είμαι 34 ετών δεν έχω πάρει φάρμακα συστηματικά στη ζωή μου. Ταλαιπωρούμαι και εγώ από μικρή ηλικια με άγχος και ελαφριά κατάθλιψη. Βέβαια τα συμπτώματα μου ήταν πολύ έντονα στα 25. Είναι πολύ κρίμα που περνάς τέτοια φάση ενώ είσαι τόσο μικρή. Εγώ στα 25 που έπαθα χοντρή κρίση 4-5 μήνες με αϋπνίες κάθε μέρα να με πιάνει υστερία ο ψυχίατρος μου έγραψε αντικαταθλιπτικά και ζαναξ αλλά δεν τα πήρα γιατί δεν με άφησε το περιβάλλον μου. Τελικά το ξεπέρασα μόνη μου αλλά ήταν πολύ επώδυνο και κόντεψα να τρελαθώ. Στα 30 μου ξεκίνησα να παίρνω ζαναξ. Τώρα προσπαθώ μόνη μου διαβάζοντας βιβλία αυτοβοήθειας να ξεπερνάω τα άγχη μου. Είμαι άνεργη στην παρούσα φάση και κάθε τι νέο μου φαίνεται βουνο. Γιατί δεν προσπαθείς να κάνεις ψυχοθεραπεία; Θα σε βοηθήσει πολύ και είσαι πολύ μικρή έχεις χρόνια να ζήσεις. Θα είναι μια καλή επένδυση. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και να περνάς όμορφα!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Πρώτη φορά ακούω για γιατρό να τον επισκεφτονται και να του λένε γράψε μου χάπια και αυτός να μην το κάνει... Οι περισσότεροι ψοφανε να σε γράψουν, και σου γράφουν και πιο πολλά από όσα θες.. Ενα θες, 3 σε βάζουν...!!! Εγώ πιστεύω είχε δίκιο ο γιατρός και δεν σε έδωσε κάτι... Όσο για το βεσπαρ, είναι αποτέλεσματικο στο άγχος και στην αγχώδη διαταραχή αλλά πρέπει να κλείσεις έναν μήνα πρώτα.. Εσύ πόσο έχεις κλείσει;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Sofaki Σε ευχαριστώ καλή μου, θα προσπαθήσω με ψυχοθεραπεία αν και όπως είπα τα συμπτώματά μου είναι πολύ έντονα. Πάντως μπράβο σου που παλεύεις μόνη σου. Ό,τι καλύτερο εύχομαι και σε σενα!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    menis_64 έχω κλείσει 2 μήνες. Όπως είπα έχω πολύ έντονα συμπτώματα όπως δύσπνοια, ταχυκαρδίες, αϋπνίες, αφόρητους πονοκεφάλους κλπ και ίσως το συγκεκριμένο χάπι να είναι πολύ ελαφρύ για την περίπτωσή μου ή η δοσολογία που μου συνέστησαν είναι μικρή. Τώρα όσο για τους ψυχιάτρους συμφωνώ μαζί σας κύριε ότι συχνά το παρακάνουν με τα φάρμακα, αλλά ο συγκεκριμένος αρνούνταν να μου γράψει ενώ υπέφερα και μου λεγε μάλιστα γελώντας ότι οι κρίσεις πανικού είναι 《καλώς καμωμένες》δήθεν για παρηγοριά. Ε είναι να μην σου κάνει τα νεύρα κρόσια όταν παράλληλα αντιμετωπίζεις τόσα προβλήματα?
    Εν τω μεταξύ αρχικά ήθελε να μου γράψει ladose, xanax και κάποιο σιρόπι για μείωση της έντασης αλλά όλο άλλαζε γνώμη. Ή που θα παιρνα δηλαδή ότι χάπι κυκλοφορεί ή τίποτα.
    Last edited by detetedmember27082018; 17-08-2018 at 00:38.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Είχα βίωση κ εγώ παρόμοια κατάσταση την ένταση που λες σε ακραίο σημείο να έχω σαρώσει όλα τα νοσοκομεία χωρίς κάποια παθολογική αιτία..το ξεπέρασα σε ένα βαθμό μόνος μου προσπαθώ να κάνω θετικές σκεψεις κ είδα μεγάλη βελτίωση..όταν με πιάνει κάνω κάποιες τεχνικές με την αναπνοή μου περνώ ανάσες κ τα συμπτώματα υποχωρούν.. οσπου σε 2 εβδομάδες χωρίς καμία θεραπεία φύγανε σε κάποιο βαθμό τα συμπτώματα.. προσπάθησε να χαλαρώσεις να ακούσεις μια χαλαρή μουσική η κάτι που σε ευχαριστεί.. να θυμάσε ότι δεν είσαι η μόνη αυτό που αντιμετωπίζεις το ζήσαν κ το ζουν εκατοντάδες άνθρωποι.. είσαι πολύ μικρή ζήσε την ζωή σου όπως σου αξίζει..


    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    VarethikaNaVariemai Ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές σας κύριε και μπράβο σας που αντισταθήκατε στο πρόβλημά σας.Αν επιτρέπεται είχατε ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή στο παρελθόν; Τις τεχνικές χαλάρωσης τις μάθατε από ψυχολόγο;
    Ευχαριστώ και εύχομαι ό,τι καλύτερο.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Δεν πήγα ποτέ σε ψυχολόγο γιατί τα βλέπω σαν περιπτεράδες όχι σαν ιατρούς.. έψαξα μόνος μου για τεχνικές χαλάρωσης συμβουλευτικά το ίντερνετ από εξερετικους ψυχολόγους κ ψυχαναλυτές... Αν νομίζεις βέβαια κ έχεις το κουράγιο μπωρις να καταφέρει πολλά αρκεί να πιστέψεις τον εαυτό σου ...η ψυχική κατάσταση μας παίζει μεγάλο ρόλο στο Ρυθμό που αναπνέουμε αν λυπον πάρουμε τον έλεγχο με τεχνικές αναπνοές βαθιές κ αργές εκπνοες τότε η καρδιά μας επιστρέφει σε φυσεολογικους ρυθμούς και το σώμα χαλαρώνει... υπάρχουν άπειρες τεχνικές εμένα αυτό με την αναπνοή με βοήθησε αφάνταστα..

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    VarethikanaVariemai Εγώ πήγαινα παλιότερα σε ψυχολόγο και δε με βοήθησε ιδιαίτερα. Δεν είναι καταρτισμένοι οι περισσότεροι γι'αυτό και δεν μπορούν να προσφέρουν κατάλληλη βοήθεια.

    Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σχετικά με την αναπνοή θα δοκιμάσω τεχνικές γιατί έχω τεράστιο θέμα με δύσπνοια και ταχυκαρδίες λόγω άγχους.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Να είσαι καλά ελπίζω να σε βοηθήσει γιατί είναι κρίμα να φαρμακονεσε τόσο νέα ... εύχομαι να βρεις την ψυχική σου ηρεμία που επυθημεις και να ζήσεις την ζωή σου όπως σου αξίζει..ο καλύτερος ιατρός είναι ο ίδιος μας ο εαυτός αρκεί μόνο να το ανακαλύψουμε και να το πιστέψουμε...ότι χρειαστείς μην συστάσεις να ρωτήσεις αν φυσικά θες να το παλέψεις μόνη σου...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Να είσαι καλά ελπίζω να σε βοηθήσει γιατί είναι κρίμα να φαρμακονεσε τόσο νέα ... εύχομαι να βρεις την ψυχική σου ηρεμία που επυθημεις και να ζήσεις την ζωή σου όπως σου αξίζει..ο καλύτερος ιατρός είναι ο ίδιος μας ο εαυτός αρκεί μόνο να το ανακαλύψουμε και να το πιστέψουμε...ότι χρειαστείς μην συστάσεις να ρωτήσεις αν φυσικά θες να το παλέψεις μόνη σου...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν ξέρω τι να σε συμβουλευσω γτ είσαι μικρούλα. Κι εγώ πριν καποια χρόνια έτσι ξεκινησα με πολύ άγχος κ αυπνια στην αρχή.Πηγα σε ψυχολόγο και δε με βοήθησε πάρα πολύ στα συμπτώματα,παροτι το.προσπαθούσε με υπνοθεραπεια κ μου δινε πρακτικές σύμβουλες.Απλα όταν είσαι ετσι συμβουλες τυπου βγες εξω ,άκου μουσικη,συναντήσου με φίλους μου προκαλουσαν χειρότερο άγχος κ δε γινόμουν καλά.
    Και σε ψυχίατρο πηγα μου εδωσε κάτι για άγχος αλλα πάλι με ηρεμουσε λίγο κ μετά τα ιδια κοιμόμουν καμία ώρα δύο...Έτσι αποφασισα να το ρισκαρω με μικρή δόση αντικαταθλιπτικου που μου βελτιωσε το άγχος κ τον ύπνο κ έγινα πιο λειτουργικη κ πράγματικα αναρωτιομουν γιατι δε μου το εδιναν νωρίτερα να γλυτωσω τόση ψυχική κ οργανικη ταλαιπωρια.(δεδομενου ότι αν δεν κοιμάσαι καλά,καταρρεουν όλα).
    Κι εγώ μικρή τα άρχισα στα 21 αν κ από μικρή ήμουν πολύ αγχωδες παιδί.Σίγουρα δεν σου δίνουν λόγω ηλικίας.
    Εγώ σου λέω εξαντλησε τα ολα κ μετά έχεις και αυτό ως οπλο στην φαρετρα σου.Μην απογοητεύτεις ότι δε βρίσκεις λύση.παρενέργειες υπάρχουν αλλά πάντα στη φαρμακολογία ζυγιζεις θετικά με αρνητικά κ βλεπεις τι υπερτερεί.
    Σίγουρα υπάρχουν ατομα που τα κρίνουν κ είναι αντίθετοι οπως κ με πολλά φαρμακα που κυκλοφορουν.
    Εγώ σου παραθέτω τη δική μου άποψη από την εμπειρια μου.Σε μένα δούλεψε,και τώρα πιο ψύχραιμη που είμαι προσπαθώ να λύσω τα θέματα μου γιατί όταν έχεις άγχος κ πανικούς αυτό είναι αδύνατο..Επίσης δε σημαίνει το ότι παίρνω αγωγή πως σταματώ να το προσπαθώ η ίδια.Το προσπαθω γτ και τα φάρμακα δεν κάνουν θαυματα(πρεπει να έχεις ήδη τη θέληση να γίνεις καλά),απλά σε ανακουφίζουν ωστε να μπορεις να δεις το πρόβλημα σου πιο ψύχραιμα και από μια άλλη οπτικη, χωρίς το μυαλό σου να βρισκεται σε συναγερμό συνέχεια.

    Δεν ξέρω για το βεσπαρ πάντως να ξέρεις ότι στην εποχη μας ευτυχώς έχουμε κ αλλες εναλλακτικες,παρολο που ακόμα φέρουν ακόμα ένα στίγμα.Εδω παίζεται η ψυχική σου υγεία όμως που είναι το πιο σημαντικό , μην ντραπεις ποτε γι αυτό, κανε ότι σου λέει κ καρδουλα σου κι ας σου λέει ο καθένας ο,τι θέλει.

    Ο καθένας την εμπειρία του καταθέτει εδω,απο κει κ πέρα εσύ ψαχτο οσο μπορεις,αλλαξε γιατρους μέχρι να βρεις κάποιον κατάλληλο ωστε να σε ανακουφίσει και προσπαθήσε να μην το βάζεις κάτω.Μην νιώθεις άσχημα που είσαι μικρή , κι εγώ έτσι ήμουν κ σε καταλαβαίνω απόλυτα.




    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Nikselfie ευχαριστώ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας και με συμβουλεύσατε. Ο ψυχίατρος που πήγαινα σκόπευε να μου δώσει ladose αλλά λόγω ηλικίας όπως είπατε το απέφυγε. Τα συμπτώματά μου είναι πολύ έντονα και ίσως πρώτα πρέπει να τα αντιμετωπίσω δραστικά με τη βοήθεια ενός άλλου ψυχιάτρου πρόθυμου να συνταγογραφήσει την κατάλληλη αγωγή για την περίπτωσή μου, και εν καιρώ να γίνω θεραπεύτρια του εαυτού μου όπως με συμβούλευσαν οι προλαλήσαντες. Πάντως προσπαθώ να ανακουφίσω λίγο το άγχος και με φυσικές μεθόδους (φυτικά αγχολυτικά, μουσική κλπ) γιατί τα χημικά φάρμακα από μόνα τους δεν βοηθούν απόλυτα, αλλά έχω απογοητευτεί γιατί σε μένα τίποτα δεν δουλεύει και από το πρωί ξυπνάω με την ίδια ένταση και με μαύρες σκέψεις.
    Εσείς αν επιτρέπεται ποιό αντικαταθλιπτικό πήρατε; Αν είστε από Αθήνα, έχετε να μου προτείνετε κάποιον ειδικό; (εγώ από επαρχία είμαι αλλά πιθανόν να σπουδάσω στην Αθήνα.)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΧΡΥΣΑ View Post
    VarethikanaVariemai Εγώ πήγαινα παλιότερα σε ψυχολόγο και δε με βοήθησε ιδιαίτερα. Δεν είναι καταρτισμένοι οι περισσότεροι γι'αυτό και δεν μπορούν να προσφέρουν κατάλληλη βοήθεια.

    Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σχετικά με την αναπνοή θα δοκιμάσω τεχνικές γιατί έχω τεράστιο θέμα με δύσπνοια και ταχυκαρδίες λόγω άγχους.
    καλημερα.
    εχεις δικιο, δεν ειναι ολοι καλα καταρτισμενοι , αλλα υπαρχουν και καλυτεροι.
    η δικη μου γνωμη ειναι να προσπαθησεις με καποιον αλλον, αφου αυτος που πηγες δεν βοηθουσε.
    καλα ειναι να αποφευγει τα φαρμακα κανεις, ΑΝ μπορει ομως.
    οχι να βασανιζεται.
    προσπαθησε ξανα την ψυχιθεραπεια μηπως μπορεσεις να λυσεις αυτο που σου φερνει τετοιες δυσαρεστες καταστασεις σε τοσο νεαρη ηλικια.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    146
    Remedy Καλημέρα και σε σας και ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι όντως είμαι πολύ νέα ακόμη, με πολλά όμως προβλήματα τα οποία δεν αντιμετωπίζονται εύκολα. Θα προσπαθήσω ίσως με έναν συνδυασμό μεθόδων - φαρμακευτικής αγωγής για ανακούφιση των έντονων συμπτωμάτων και ψυχοθεραπείας για καταπολέμηση των βαθύτερων προβλημάτων που προκαλούν το άγχος- να αντιμετωπίσω όσα με βασανίζουν.

  15. #15
    Quote Originally Posted by ΧΡΥΣΑ View Post
    Nikselfie ευχαριστώ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας και με συμβουλεύσατε. Ο ψυχίατρος που πήγαινα σκόπευε να μου δώσει ladose αλλά λόγω ηλικίας όπως είπατε το απέφυγε. Τα συμπτώματά μου είναι πολύ έντονα και ίσως πρώτα πρέπει να τα αντιμετωπίσω δραστικά με τη βοήθεια ενός άλλου ψυχιάτρου πρόθυμου να συνταγογραφήσει την κατάλληλη αγωγή για την περίπτωσή μου, και εν καιρώ να γίνω θεραπεύτρια του εαυτού μου όπως με συμβούλευσαν οι προλαλήσαντες. Πάντως προσπαθώ να ανακουφίσω λίγο το άγχος και με φυσικές μεθόδους (φυτικά αγχολυτικά, μουσική κλπ) γιατί τα χημικά φάρμακα από μόνα τους δεν βοηθούν απόλυτα, αλλά έχω απογοητευτεί γιατί σε μένα τίποτα δεν δουλεύει και από το πρωί ξυπνάω με την ίδια ένταση και με μαύρες σκέψεις.
    Εσείς αν επιτρέπεται ποιό αντικαταθλιπτικό πήρατε; Αν είστε από Αθήνα, έχετε να μου προτείνετε κάποιον ειδικό; (εγώ από επαρχία είμαι αλλά πιθανόν να σπουδάσω στην Αθήνα.)
    Μην απελπιζεσαι ότι δε λειτουργεί κάτι δεδομένου ότι δεν έχεις ακόμα χρησιμοποιήσει αντικαταθλιπτικά που δρουν διαφορετικά. Συνήθως σε ένα ποσοστό 70% των ανθρώπων κάνουν δουλειά , αλλά κι.πάλι ένας εμπειρος ψυχίατρος σε κατατοπισει καλύτερα(πχ σου δώσει ένα συνδυασμό).

    Μπορεί να αλλάξεις αντικαταθλιπτικά προτού βρεις το κατάλληλο για σένα , γιατί εξαρταται τον οργανισμό..Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο καλό που τον παίρνουν οι περισσότεροι.Είναι κ πως κάθεται στον καθένα.Συνήθως επιλεγουμε αυτά που είναι πιο αποτελεσματικά κ με τις λιγότερες τυχον παρενέργειες.

    Εγώ παίρνω το cymbalta και με έχει βοηθήσει στο άγχος πιο πολύ.Με αυτό δεν έχω πάρει κιλά,εχω χάσει λίγα.

    Με τα φυτικά νιώθεις καποιο αποτέλεσμα;; Πώς νιώθεις τον εαυτό σου; έχεις φτάσει στα ορια ή έχεις αποθεματα αντοχης;
    Οι πανελλήνιες δημιουργούν τρελο άγχος ειδικά σε μας τους ευαισθητους,ισως τώρα που θα τελειώσεις με όλα αυτά να χαλαρώσει ο οργανισμός σου.


    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 22 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. bespar..
    By Johnc in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 26-10-2016, 19:03
  2. Bespar
    By engliscp in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2016, 17:54
  3. bespar
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 04-01-2016, 23:49
  4. bespar
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2011, 05:08
  5. bespar
    By coyotaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •