Φόβος για αλλεργίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46

    Φόβος για αλλεργίες

    Γειά σε όλους.. αντιμετώπιζω ένα πρόβλημα (φόβο) με τις αλλεργίες..
    Μετά από μια τροφή που μου προκάλεσε αλλεργία συγκεκριμένα το (κοτόπουλο) με την σκέψη μόνο τρέμω..
    Έχω πλέον αρκετό προβλημα σε αυτό . Ώστε να μη μπορώ να απολαύσω την τροφή μου..
    Βασικά έχω κόψει το έξω φαγητό, γι'αυτό το λόγο, σουβλάκια ας πούμε δ ν μπορώ να φάω απέξω, γιατί δίπλα από τον γύρο χοιρινό υπάρχει γύρος κοτόπουλο, άρα φοβάμαι μήπως ξεπέσει κάτι από κει.. όλο αυτό και κάτι σαν αυτό,μου προκάλεσε τον φόβο. Έχω αποκτήσει κ φόβο για άλλες τροφές που δεν έχουν πειράξει ποτέ, ίσως να με πειράζει πάλι κατι.. από τότε λοιπόν περνάω δύσκολα..
    Είχα πάει σε αλλεργιολογο ,μου ειπε σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να έχεις μαζί πάντα μια ένεση αδρεναλίνης να την χρησιμοποιήσεις αν φας κάποια στιγμή κατά λαθος ώστε να αποφύγεις τον κίνδυνο.. μετά απο την χρηση θα πρέπει να μπεις σε νοσοκομείο για μια δυο μέρες. Μόνο με όλα αυτά που άκουσα ο Πανίκος έγινε περισσότερος..
    Έχει κάποιος το ίδιο θέμα ;

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    εχω αλλεργια στις σβηγκες, εχω ενεσει παντα μαζι μου.....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εχω αλλεργια στις σβηγκες, εχω ενεσει παντα μαζι μου.....
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σού..
    Και αυτό φοβάμαι την ενεσει κ το μετά από αυτή..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Η αλλεργία χαρακτηρίζεται ως διαταραχή του ανοσοποιητικού συστήματος . Τα αλλεργιογόνα είναι ό, τι το ανοσοποιητικό σύστημα αντιδρά σε . Αλλεργιογόνα είναι αλλιώς αβλαβείς ουσίες που περιέχονται στο περιβάλλον . Τα αλλεργιογόνα μπορεί να είναι οτιδήποτε, από σκόνη, τρίχες κατοικίδιων ζώων , δηλητήριο εντόμων και των φυτών σε ορισμένα τρόφιμα . Μερικοί άνθρωποι μπορεί να είναι αλλεργικοί σε περισσότερα από ένα πράγμα . Πιστεύεται από τους επιστήμονες ότι το περιβάλλον και τα γονίδια είναι η αιτία για τις αλλεργίες .

    Τα παρακάτω είναι μερικά εξωτερικά συμπτώματα της αλλεργίας κοτόπουλου : ρινική μύτη , φαγούρα της μύτης , πρήξιμο των ματιών , φαγούρα στο δέρμα , κοκκινωπό δέρμα , εξανθήματα και σημάδια του δέρματος , έκζεμα , φαγούρα στα μάτια , δακρύρροια, κόκκινα μάτια , εξανθήματα και ακμή . Η στιγμή της εμφάνισης των συμπτωμάτων ποικίλλει . Τα συμπτώματα μπορούν να εμφανιστούν σε μερικά λεπτά ή , σε ορισμένες περιπτώσεις , 24 έως 48 ώρες

    Τα παρακάτω είναι μερικά εσωτερικά συμπτώματα της αλλεργίας κοτόπουλου . : δυσκολία στην αναπνοή , βήχα , συριγμό , η υπερβολική πόνο στο λαιμό , ναυτία , φτάρνισμα , φαγούρα στο λαιμό , λοιμώξεις του αυτιού , λοιμώξεις της ουροδόχου κύστης , κόπωση , ημικρανίες και αϋπνία , πόνος στις αρθρώσεις και ιγμορίτιδα.

    Αν η αλλεργία είναι σοβαρή και τα συμπτώματα επιμένουν , μπορεί να απαιτείται ιατρική παρέμβαση . Κοινή ιατρικές θεραπείες για τις αλλεργίες είναι τα αντιισταμινικά , κορτικοστεροειδή φάρμακα και η αδρεναλίνη . Ανάλογα με την αντίδραση , ο πάσχων μπορεί να απαιτείται για να φέρει μια ένεση αδρεναλίνης για την καταπολέμηση της αναφυλαξίας . Φυσικά , η καλύτερη θεραπεία είναι προληπτική θεραπεία , έτσι ώστε να αποφεύγουν όλα τα προϊόντα κοτόπουλου .

    πάσχοντες από αλλεργίες κοτόπουλο πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μάθουν πώς να ζουν με την ασθένεια οτι απορια εχεις να συμβουλευτης τον γιατρο σου και το πιο βασικο να μην το βαλεις κατω...!!

    ευχομαι οτι καλυτερο...!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Η αλλεργία χαρακτηρίζεται ως διαταραχή του ανοσοποιητικού συστήματος . Τα αλλεργιογόνα είναι ό, τι το ανοσοποιητικό σύστημα αντιδρά σε . Αλλεργιογόνα είναι αλλιώς αβλαβείς ουσίες που περιέχονται στο περιβάλλον . Τα αλλεργιογόνα μπορεί να είναι οτιδήποτε, από σκόνη, τρίχες κατοικίδιων ζώων , δηλητήριο εντόμων και των φυτών σε ορισμένα τρόφιμα . Μερικοί άνθρωποι μπορεί να είναι αλλεργικοί σε περισσότερα από ένα πράγμα . Πιστεύεται από τους επιστήμονες ότι το περιβάλλον και τα γονίδια είναι η αιτία για τις αλλεργίες .

    Τα παρακάτω είναι μερικά εξωτερικά συμπτώματα της αλλεργίας κοτόπουλου : ρινική μύτη , φαγούρα της μύτης , πρήξιμο των ματιών , φαγούρα στο δέρμα , κοκκινωπό δέρμα , εξανθήματα και σημάδια του δέρματος , έκζεμα , φαγούρα στα μάτια , δακρύρροια, κόκκινα μάτια , εξανθήματα και ακμή . Η στιγμή της εμφάνισης των συμπτωμάτων ποικίλλει . Τα συμπτώματα μπορούν να εμφανιστούν σε μερικά λεπτά ή , σε ορισμένες περιπτώσεις , 24 έως 48 ώρες

    Τα παρακάτω είναι μερικά εσωτερικά συμπτώματα της αλλεργίας κοτόπουλου . : δυσκολία στην αναπνοή , βήχα , συριγμό , η υπερβολική πόνο στο λαιμό , ναυτία , φτάρνισμα , φαγούρα στο λαιμό , λοιμώξεις του αυτιού , λοιμώξεις της ουροδόχου κύστης , κόπωση , ημικρανίες και αϋπνία , πόνος στις αρθρώσεις και ιγμορίτιδα.

    Αν η αλλεργία είναι σοβαρή και τα συμπτώματα επιμένουν , μπορεί να απαιτείται ιατρική παρέμβαση . Κοινή ιατρικές θεραπείες για τις αλλεργίες είναι τα αντιισταμινικά , κορτικοστεροειδή φάρμακα και η αδρεναλίνη . Ανάλογα με την αντίδραση , ο πάσχων μπορεί να απαιτείται για να φέρει μια ένεση αδρεναλίνης για την καταπολέμηση της αναφυλαξίας . Φυσικά , η καλύτερη θεραπεία είναι προληπτική θεραπεία , έτσι ώστε να αποφεύγουν όλα τα προϊόντα κοτόπουλου .

    πάσχοντες από αλλεργίες κοτόπουλο πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μάθουν πώς να ζουν με την ασθένεια οτι απορια εχεις να συμβουλευτης τον γιατρο σου και το πιο βασικο να μην το βαλεις κατω...!!

    ευχομαι οτι καλυτερο...!!
    Αν και είχα διαβάσει κάτι ,αλλά όχι τόσα πολλά... σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.. νασαι παντα καλά..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Παρε εχινακεια συμπληρωμα διατροφησ για το ανοσοποιητικο κανει ενα κλικ δουλεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παρε εχινακεια συμπληρωμα διατροφησ για το ανοσοποιητικο κανει ενα κλικ δουλεια
    Τότε η αλλεργιολογος που είπε συνήθως δεν περνάνε αυτά, θα το'χεις για πάντα.. αρα δεν υπάρχει λόγος να πάρω κάτι γι'αυτόν τον λόγο.. θα υπάρχει συνέχεια.. προσοχή θέλει.

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Εγω στο λεω για να νιωθεισ καλυτερα ισωσ καποια ευεξια κατι κατα τα αλλα τιποτα δε θεραπευεται αυτο λεμε το θεμα ειναι η ποιοτητα ζωησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω στο λεω για να νιωθεισ καλυτερα ισωσ καποια ευεξια κατι κατα τα αλλα τιποτα δε θεραπευεται αυτο λεμε το θεμα ειναι η ποιοτητα ζωησ
    το κοτοπουλο μου δινει ποιοτιτα ζωης... εχω ευεξια τωρα...!!!

    premium chicken με CBD

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. φοβος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 20-06-2009, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •