ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    ΘΡΑΚΗ
    Posts
    17

    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΘΕΙΑ

    ΕΧΩ 3 ΑΝΗΨΙΑ .Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΙΔΥΜΑ 1 ΧΡΟΝΩΝ
    ΠΟΛΛΑ ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 22 ΚΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΤΕΡΑΣ .ΒΑΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΧΑΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ !!!!!!
    ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ Ή ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΘΥΜΟΣ .ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ,ΕΧΩ ΦΟΒΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ .ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΤΟΥ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ Ή ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ;ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    10

    hello!!

    nomizw oti odws eisaste ypervolikh!
    miliste me to zevgari (kai tous 2goneis) gia afat pou sasa provlhmatizoun kai tis iddes sas kai an symfwnisoun kai theloun th voitheia sas analamvanetai drash..!!
    an oxi.. den peirazei.. :)
    kalo tha htan to paidi na phgainei voltes, na kinitai kyriws to swma tou.
    (kai mh ksxnate oti h thleorash se fates tis ilikies einai apagoreftikh)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Ε όχι και έτσι!!!!!

    Danay το να πηγαίνουμε σε \"ειδικούς\" όπως τους ονομάζεις, δεν είναι και ότι καλύτερο. Το παιδάκι είναι μικρό και αν δεν είναι τώρα ζωηρό πότε θα είναι; Όταν το πιάσουν οι κρίσεις πανικού, η νευρική ανορεξία, η διπολική διαταραχή, η κατάθλιψη, κ.α. τέτοιες όμορφες καταστάσεις!:cool:
    Εγώ πάλι άκου να δεις τι παθαίνω και πες μου αν πρέπει να πάω να με δει ένας \"ειδικός\" Αρχίζω: Θέλω το πρωί να πηγαίνω στη δουλειά, το μεσημεράκι να γυρνάω σπιτάκι μου, να τρώω, να αράζω στη τηλεόραση, να κάνω κανά \"τσιγαράκι\", να λέω καμιά χαζομάρα, να κάνω κεφάλι, γενικότερα να περνάω τέλεια. Είμαι άρρωστος μήπως; Πρέπει να πάω να δω έναν ειδικό; Τι λες;
    Το παιδάκι μια χαρά είναι, ούτε ειδικό χρειάζεται ούτε τίποτα άλλο. Να το χαίρεστε!

    Dr A\'dam the netherlands

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    6

    Noname

    danay καλα τα λεει ο φιλος μας ο alexisams.κατευθειαν το παιδι σε εναν ειδικο;μηπως εσυ τα προβληματα σου στα λυνουν ολα οι γιατροι; για σε παρακαλω προσεχε τι λες.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Γεια σου Ζηνα, ειμαι μητερα ενος κοριτσιου που αν και δεν εχει επισημως διαγνωσθει υπερκινητικο δεν υπαρχει καμια αμφιβολια πως ειναι. Ειναι πολυ δυσκολο για τους γονεις να μπορουν να ανταπεξελθουν σε τετοιου ειδους παιδια και δυστυχως στην Ελλαδα υπαρχει ενα κομπλεξ σε αυτα τα θεματα για αυτο αντι να παραδεχτουμε το προβλημα τα ονομαζουμε \"ζωντανα παιδια\". Ο γονιος ομως που εχει το υπερκινητικο παιδι ξερει ποσο δυσκολη ειναι η ανατροφη του.
    Η συμβουλη μου λοιπον ειναι πως την κατευθυνση στο παιδι την δινουν ΜΟΝΟ οι γονεις, εσυ ομως που εισαι μια θεια η οποια πραγματικα αγαπα τα ανηψια της και θελει να βοηθησει, πρεπει να ρωτησεις τους γονεις τι ειδους βοηθεια θελουν απο σενα. Πρωσοπικη μου γνωμη ειναι πως η καλυτερη βοηθεια ειναι αυτος που σου την δινει την ωρα που την χρειαζεσαι και οχι οποτε θελει ο καθενας. Μπορει να κρατησεις τα παιδια για λιγες ωρες ωστε να ξεκουραστει και να ηρεμησει το ζευγαρι, ειναι κατι πολυ σημαντικο για γονεις με υπερκινητικα παιδια γιατι χανουμε πολυ ευκολα την ταυτοτητα μας σαν οντοτητες . Επισης μπορεις να συγκεντρωσεις πολλες πληροφοριες απο το internet και να τους τις δειξεις ωστε να αποφασισουν προς τα που να κατευθυνθουν η\' να διαλεξετε μια κοινη συμπεριφορα απεναντι στο παιδακι γιατι σε αυτα τα παιδια πολυ σημαντικο ρολο παιζει το σταθερο προγραμμα καθως και η σταθερη συμπεριφορα απο τους οικιους του ωστε να μην μπερδευεται(αυτου του ειδους τα παιδια εχουν μεγαλη ελλειψη συγκεντρωσης και προσανατολισμου).
    Πιστεψε με πως το καλυτερο ειναι να τους ρωτησεις το ειδος της βοηθειας που χρειαζονται και μετα αποφασιζετε απο κοινου αν το θελουν και αυτοι πως να αντιμετωπισετε το προβλημα. Ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει ενας ανθρωπος πους να τους καταλαβαινει και να μην τους θεωρει υπερβολικους και καλοπερασακιδες, η ψυχολογικη υποστηριξει και η κατανοηση ειναι το καλυτερο φαρμακο για τους γονεις.
    Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι και αν χρειαζεσαι διευθυνσεις απο διαφορα site μπορω να στα στειλω με e mail.Μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις αν νομιζεις πως μπορω να σου φανω χρησιμη.:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    εφ οσον το παιδι εχει δ.ε.π.υ. πρεπει να απευθυνθειτε σε συναδελφο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •