Διακοπή φαρμάκων SSRIs
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    1

    Διακοπή φαρμάκων SSRIs

    Καλησπέρα και από εμένα!
    Είμαι 28 χρόνων και μετά από σχεδόν έξι χρόνια θεραπείας των κρίσεων πανικού και κατάθλιψης με διαφορα φάρμακα ( Zoloft , paroxia, seropram) αποφάσισα να τα σταματήσω. Θέλω να τα σταματήσω όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή είμαι σε μια φάση της ζωής μου πολύ καλή. Δυστυχώς σε κάθε προσπάθεια που κάνω το τελευταίο χρόνο και με καθοδήγηση γιατρού δεν πετυχαίνει τίποτε. Με το που σταματάω το φάρμακο ζαλίζομαι απίστευτα και κάνω εμετό συνέχεια. Δυστυχώς σε όποιον γιατρό και να πήγα η εξήγηση που με έδωσε ήταν ότι όλα είναι στο μυαλό μου. Αλλά πραγματικά αυτό δεν ισχύει γιατί την πρώτη φορά που το έπαθα σκέφτηκα ότι είχα γαστρεντερίτιδα η ότι ήμουν έγκυος δεν σκέφτηκα καν το χάπι. Πριν από κάποιες μέρες προσπάθησα να διακόψω ξανά το seropram σταδιακά και ήμουν τρεις μέρες κάνοντας εμετό, όποτε αναγκαστικά να το ξαναπάρω και νιώθω ήδη καλύτερα. Νιώθω εγκλωβισμένη στο σώμα μου..τι να κάνω;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Annet View Post
    Καλησπέρα και από εμένα!
    Είμαι 28 χρόνων και μετά από σχεδόν έξι χρόνια θεραπείας των κρίσεων πανικού και κατάθλιψης με διαφορα φάρμακα ( Zoloft , paroxia, seropram) αποφάσισα να τα σταματήσω. Θέλω να τα σταματήσω όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή είμαι σε μια φάση της ζωής μου πολύ καλή. Δυστυχώς σε κάθε προσπάθεια που κάνω το τελευταίο χρόνο και με καθοδήγηση γιατρού δεν πετυχαίνει τίποτε. Με το που σταματάω το φάρμακο ζαλίζομαι απίστευτα και κάνω εμετό συνέχεια. Δυστυχώς σε όποιον γιατρό και να πήγα η εξήγηση που με έδωσε ήταν ότι όλα είναι στο μυαλό μου. Αλλά πραγματικά αυτό δεν ισχύει γιατί την πρώτη φορά που το έπαθα σκέφτηκα ότι είχα γαστρεντερίτιδα η ότι ήμουν έγκυος δεν σκέφτηκα καν το χάπι. Πριν από κάποιες μέρες προσπάθησα να διακόψω ξανά το seropram σταδιακά και ήμουν τρεις μέρες κάνοντας εμετό, όποτε αναγκαστικά να το ξαναπάρω και νιώθω ήδη καλύτερα. Νιώθω εγκλωβισμένη στο σώμα μου..τι να κάνω;
    Καλησπέρα.. αν είναι να τα κόψεις τελείως κοψτα σταδιακά, όχι αμέσως γιατί προφανώς τα συνήθισε ο οργανισμός σου, λογικό μετά έχεις όλα αυτά. Γνώμη μου..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    έπαιρνα 8χρονια cipralex ειναι το με το seropram απλα ειναι η νεα γενια του.. όταν πας να το σταματήσεις έχεις ζαλάδες και πολλά αλλα συμτώματα... αυτά κρατάνε λίγες μέρες... θέλει σταδιακή διακοπή... και να πίνεις καφέ και πόλους χυμούς... αλλα από την στιγμή που θα το κόψεις να ξέρεις ότι σε 5μήνες η κρίσης πανικού θα έρθουνε πιο έντονες από πριν...

    αυτή είναι η παγίδα με τα αντικαταθλιπτικά και όλα τα ψυχοφάρμακα.... όπως και να έχει αν θέλεις πλήρης διακοπή χωρίς να ύπαρξη στους επόμενους 5 μήνες υποτροπη αρχικά ξεκινα να παίρνεις CBD και άρχισε να χαμηλώνεις την
    δόση του φαρμάκου σταδιακά... να σε ενημερώσω πως το CBD είναι συμπλήρωμα διατροφής.. εδώ θα σου δώσω έναν οδηγό επίσης το συγκεκριμένο site είναι και κατάστημα που έχει τα καλύτερα προϊόντα CBD από 2 κορυφαίες εταιρίες την endoca και enecta

    Τι είναι η κανναβιδιόλη (CBD)

    Η Κανναβιδιόλη (CBD) είναι ένα φυσικό συστατικό της βιομηχανικής καννάβης (Cannabis Sativa L). Είναι το πιο άφθονο μη ψυχοδραστικό κανναβινοειδές που έχει βρεθεί στο φυτό της κάνναβης και διερευνάται επιστημονικά για διάφορους ιατρικούς λόγους. Το έλαιο CBD είναι το έλαιο κάνναβης που έχει σημαντικές ποσότητες σε κανναβιδιόλη (CBD) και θεωρείται από τις πιο αγνές υπερτροφές διαθέσιμες στο κοινό έως σήμερα. Αποτελείται κυρίως από CBD, ωμέγα-3 και ωμέγα-6 λιπαρά.
    Η μορφή της κάνναβης που χρησιμοποιούμε στα CBD έλαια μας προέρχεται από πιστοποιημένη οργανική βιομηχανική κάνναβη. Δεν πουλάμε και δεν προωθούμε τη κάνναβη γνωστή και ως (Cannabis Indica, Μαριχουάνα) σε οποιοδήποτε μορφή.


    μπορείς επίσης να επικοινωνήσεις και τηλεφωνικά με το κατάστημα για περισσότερες πληροφορίες και να ενημερωθείς για την CBD..

    μπορεις να μπεις και στην σελιδα στο facebook και να ρωτήσεις αλλα και να ενημερωθείς για το τι θα κανεις ακριβώς.. μπορούνε να σε βοηθήσουνε εκεί για την διακοπή του φαρμάκου και να σου προτείνουνε τι ακριβώς θα κανεις..



    *μπορεί να σου ακούγεται περιεργο ολο αυτό.. και να μου πεις γιατί να πάρω κάνναβη και αλλα τέτοια... όμως σε βεβαιώνω ότι δεν είναι ψυχοδραστική.. δηλαδή δεν μαστουρώνεις... σου ανεβάζει την διάθεση. και σε ιροροπει στο να είσαι υγιείς.. και θα σε βοηθήσει να μην γίνει υποτροπη του άγχους ξανά...!!

    εγώ όλα αυτά στα προτείνω γιατί έχω βρει έναν εξαιρετικό γιατρό που με την χρήση τις cbd άλλαξε η ζωή μου...! και κατάφερα να σταματήσω τα ηρεμιστικά (xanax) που τα έπαιρνα σαν καραμέλες

    σου εύχομαι ότι καλύτερο...!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kostas76 View Post
    Καλησπέρα.. αν είναι να τα κόψεις τελείως κοψτα σταδιακά, όχι αμέσως γιατί προφανώς τα συνήθισε ο οργανισμός σου, λογικό μετά έχεις όλα αυτά. Γνώμη μου..
    p[/URL]
    Ειναι και η δικη μου γνωμη , εγω τακοψα σταδιακα χωρις παρατραγουδα , και δεν ειμαι χειροτερα ,..........

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    ακη γινεται να επικοινωνησουμε με καποιο τροπο?Φαινεσαι γνωστης και χρειαζομαι βοηθεια που δε μου παρεχει ο Ψ μου.Θελω να ενημερωθω για το πως δραν οι νευροδιαβιβαστες της ντοπαμινης και της σεροτονινης αλλα και πως επηρεαζονται απο τη χρηση ουσιων

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Υπαρχει καποιος τροπος να γινουμε φιλοι στο φορουμ και να τσαταρουμε λιγο;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6
    Ο γιατρός που λες είναι Αθήνα; Με Ενδιαφέρει. Εγώ είμαι θεσσαλονικη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    1
    Και εγώ βρε παιδιά έκοψα το paroxia τώρα και 5 μέρες και από εχτές νιώθω ότι μουδιάζει το σώμα μου και ζαλίζομαι πολύ . Τι να κάνω ; Πότε θα περάσει αυτό;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Eκοψα το εφεξορ για έξι μέρες και ενώ έπαιρνα λαντοζ αυτό το διάστημα κατέληξα επειγοντα με πολλά ζαναξ συν ταβορ. Ξέρω πως το σεροξατ και το εφεξορ είναι τα πιο ισχυρά, πρόσεξε φίλε πολύ δεν είναι παίξε γελασε

Similar Threads

  1. Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων
    By vicky12 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2024, 20:59
  2. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 21:49
  3. Διακοπή φαρμάκων,πως να το αποτρέψουμε?
    By Orraon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-06-2012, 13:20
  4. αποτομη διακοπη φαρμακων
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2010, 02:20
  5. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •