Ερώτηση για anafranil - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Αγαπητέ Μακ, τα απλοποιεις πολύ, τα παλιά αντικαταθλιπτικά έχουν κατηγορηθεί για πρόκληση άνοιας, συγκεκριμένα επειδή δρουν στην ακετυλοχολίνη, ψαξτο λίγο σε αγγλική βιβλιογραφία, πρωτότυπη έρευνα από wikipedia και ncbd.

    Eπισης κατηγορήθηκαν και για καρδιακά προβλήματα, ζάχαρο κτλ. Αυτά δεν τα έχω ψάξει γιατί φοβάμαι τι θα ανακαλύψω.
    Για να τα γραφεις , σωστα θαναι , λλα ειμαι αρκετα βεβαιος οτι και τα συγχρονα φαρμακα , κι αυτα θθαχουν μεγαλες παρενεργειες ( εγω να δεις τι εχω διαβασει γι αυτα ) , πολυ δυσκολο να διαλεξεις λοιπον φαρμακο βασαι πιθανων παρενεργειων , παιρνεις κατι αμα σου πααει , δεν γινεται εθισμος , και κανεις τον Σταυρο σου ..... δεν αστειευομαι, μακαρι να μπορουσα , αλλα αμα μπεις στο χορο των ψυχοφαρμακων , ουτε ξερεις τι παιρνεις , και τι θα παθεις μακροπροθεσμα .... το μονο που κοιτας ειναι αν σου κανει δουλεια , αλλωστε ειμαι υπερ των μικρων δοσεων , παντα το μισο της μικροτερης δοσης παιρνω , ετσι , για να παιρνω κατι , πλασεμπο ας πουμε ...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Vardy View Post
    Όλα έχουν κατηγορηθεί για κάτι το θέμα είναι να βρει ο καθένας τι του ταιριάζει, Jim δηλαδή μπορώ να συνεχίσω με τα ίδια μλ με ένα άλλο τρικυκλικο εάν δεν βρω αναφρανιλ;
    Οχι , ειναι σαν να λες αμα σταματησει το ταδε ssri , μπορω να συνεχισω με το αλλο ssri ? μα μπορεινα μην σου ' πηγαινει ' το αλλο ....πειραματοζωα ειμαστε ? ναι ..........

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Όπως γράφω στο άλλο θέμα, τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά είναι όμοια, δηλαδή αν σε καλύπτει ένα από αυτά τότε σίγουρα σε καλύπτουν και τα άλλα.πχ μινιτραν κτλ
    Εμενα δεν με πιανει αλλο τρικυκλικο , ταχω δοκιμασει ......οχι κι ολα , αλλα 2 σιγουρα ....

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    14
    Λες ότι έχεις δοκιμάσει όλα τα φάρμακα που υπάρχουν άλλα σε μικρή δόση και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν σε πιάνουν και ταυτόχρονα είσαι κατά των φαρμάκων και τα παίρνεις και χωρίς επίβλεψη γιατρού, θα πρέπει να καταλάβεις ότι όλο αυτό δεν είναι και πολύ λογικό για το δικό σου καλό

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οχι ,δεν καταλαβες , η εγω δεν εξηγησα , εχω δοκιμασει οντως ολα τα φαρμακα , υπο την συμβουλη και επιβλεψη του επι 8 χρονια γιατρου μου , σε κανονικες δοσεις , αλλα δεν μεπιασε κανενα, πλην ενα τριμηνακι το 2010 που μειχε πιασει γερα το σεροξατ .... πλεον εγινα κατα των φαρμακων , αφου τα παιρνω και δεν βλεπω βελτιωση , ειναι δυνατον να ειμαι υπερ ? ακομη κι ο γιατρος μου μουπε να σταματησω να δοκιμαζω φαρμακα , διοτι ετσι δεν καταβαλλω την μεγιστη δυνατη προσπαθεια για να συνελθω , ημιεπαναπαυομενος στο φαρμακο ....
    ευχαριστω για το ενδιαφερον , παντως .....
    κατι γινεται με το αναφρανιλ., αλλα σε λιγο καιρο θα λεω ' μαπα το αναφρανιλ ' . ειμαι σχεδον βεβαιος !!κατι λιγο με πιανουν στις αρχες , και μετα τιποτα ....
    χωρις επιβλεψη γιατρου δεν κανω τιποτα , ετσι κι αλλιως δεν εχω να του πω τιποτα ( αληθεια , τι στο καλο λετε στους γιατρους σας ? ) οποτε μιλαμε συνεχεια για φαρμακα και συνδυασμους , ε , σε 8 χρονια , καθε 1.5 μηνα που παω , κατι εχεις μαθει απο φαρμακα .... απλα δεν επαφιεμαι στον γιατρο μου , εχω αρκετες γνωσεις και πειρα για να δοκιμασω ενα φαρμακο , θα τον ενημερωσω εκ των υστερων ομως ....

    λογικο ειναι ναχω γινει ειδικος στην κτθλψη με τα χρονια , τα φαρμακα τα μαθοινεις σιγα σιγα , τους συνδυασμους , πως ναλλαζεις φαρμακο , δεν ειναι και αστροφυσικη , πανω στα υπαρχοντα φαρμακα δουλευουν οι γιατροι ........... απο αλλες ασθενειες δεν εχω την παραμικρη ιδεα .....
    Last edited by Macgyver; 26-08-2018 at 13:12.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να τα γραφεις , σωστα θαναι , λλα ειμαι αρκετα βεβαιος οτι και τα συγχρονα φαρμακα , κι αυτα θθαχουν μεγαλες παρενεργειες ( εγω να δεις τι εχω διαβασει γι αυτα ) , πολυ δυσκολο να διαλεξεις λοιπον φαρμακο βασαι πιθανων παρενεργειων , παιρνεις κατι αμα σου πααει , δεν γινεται εθισμος , και κανεις τον Σταυρο σου ..... δεν αστειευομαι, μακαρι να μπορουσα , αλλα αμα μπεις στο χορο των ψυχοφαρμακων , ουτε ξερεις τι παιρνεις , και τι θα παθεις μακροπροθεσμα .... το μονο που κοιτας ειναι αν σου κανει δουλεια , αλλωστε ειμαι υπερ των μικρων δοσεων , παντα το μισο της μικροτερης δοσης παιρνω , ετσι , για να παιρνω κατι , πλασεμπο ας πουμε ...
    Εφόσον σου κάνουν μόνο το αναφρανιλ, θα ψάξεις ένα που έχει το ίδιο προφιλ σε σχέση με την νοραδρεναλίνη και ισταμίνη, ενώ παράλληλα να μην επηρεάζει την ακετυλοχολίνη (λόγω κινδύνου άνοιας) όσο το αναφρανιλ.
    Πρέπει να υπάρχει κάποιο .
    Επίσης σαν γενική παρατήρηση, κοίταξε και την επίπτωση στα ηπατικά ένζυμα...βασικό και αυτό.
    Αυτά μέχρι νεωτέρας γιατί η χημεία ποτέ δεν μένει στάσιμη.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    3
    τελικά βρήκες κάποιο φάρμακο που να σε κάλυψε όπως το αναφρανίλ;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    3
    αυτό που λες με τον Οκτώβριο, έχω ακριβώς το ίδιο. Τώρα που σταμάτησαν το αναφρανίλ, ποιο σε καλύπτει;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by stefstath View Post
    τελικά βρήκες κάποιο φάρμακο που να σε κάλυψε όπως το αναφρανίλ;

    Οχι , κανενα , δεν παιρνω κανενα τωρα ........το αναφρανιλ απεσυρθη ......

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Καλησπέρα, ακομα και στο 2021 που βρισκομαστε και οδεύουμε προς το 22, το anafranil ακομα βρισκεται σε ελλειψη. Πηρα την Novartis την εταιρια που το διανιμει στην Ελλαδα κι που απαντησε προσφατα οτι το θεμα της ελλειψης εχει επιλυθει, αλλα παιρνω εκ νεου τα φαρμακεια σχεδον σε ολη την Ελλαδα και δεν το βρισκω. Μαλιστα οι ιδιοι οι φαρμακοποιοι διαψευδουν οτι λυθηκε το θεμα της ελειψης και αναφερουν οτι ετσι λεει η Novartis παντα οτι λυνεται το θεμα αλλα στην τελικη δεν λυνεται ποτε και δεν στελνουν αποθεμα στις αποθηκες. Εχω ψαξει σε αρκετες φασεις του 21 να βρω αυτο το φαρμακο ειχα βρει τον Απριλιο ενα ικανοποιητικο αποθεμα αλλα τωρα χρειαζομαι ξανα, γιατι μου τελειωνουν. Ξερει καποιος που μπορω να βρω αποθεμα, αν εχει ξεμεινει καπου σε καποιο φαρμακειο; Εψαξα ακομα και στην Κυπρο αλλα εκει και πιο ακριβο ειναι και υπαρχει θεμα με την αποστολη, δεν το στελνουν ευκολα και θα υπαρξει ελεγχος απο το τελωνειο. Αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε για το που μπορω να βρω ή αν εχει μαθει κατι νεοτερο με την διαθεσιμοτητα του θα του ημουν ευγνώμων.

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by rita87 View Post
    Καλησπέρα, ακομα και στο 2021 που βρισκομαστε και οδεύουμε προς το 22, το anafranil ακομα βρισκεται σε ελλειψη. Πηρα την Novartis την εταιρια που το διανιμει στην Ελλαδα κι που απαντησε προσφατα οτι το θεμα της ελλειψης εχει επιλυθει, αλλα παιρνω εκ νεου τα φαρμακεια σχεδον σε ολη την Ελλαδα και δεν το βρισκω. Μαλιστα οι ιδιοι οι φαρμακοποιοι διαψευδουν οτι λυθηκε το θεμα της ελειψης και αναφερουν οτι ετσι λεει η Novartis παντα οτι λυνεται το θεμα αλλα στην τελικη δεν λυνεται ποτε και δεν στελνουν αποθεμα στις αποθηκες. Εχω ψαξει σε αρκετες φασεις του 21 να βρω αυτο το φαρμακο ειχα βρει τον Απριλιο ενα ικανοποιητικο αποθεμα αλλα τωρα χρειαζομαι ξανα, γιατι μου τελειωνουν. Ξερει καποιος που μπορω να βρω αποθεμα, αν εχει ξεμεινει καπου σε καποιο φαρμακειο; Εψαξα ακομα και στην Κυπρο αλλα εκει και πιο ακριβο ειναι και υπαρχει θεμα με την αποστολη, δεν το στελνουν ευκολα και θα υπαρξει ελεγχος απο το τελωνειο. Αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε για το που μπορω να βρω ή αν εχει μαθει κατι νεοτερο με την διαθεσιμοτητα του θα του ημουν ευγνώμων.
    Κι εγώ αναφρανιλ παίρνω και δυστυχώς δεν το βρίσκω πουθενά. Έχω φάει τον κόσμο να το βρω κι όλο ακούω ότι είναι σε έλλειψη…

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Τηλεφωνησα σε ποσα φαρμακεια και κανενα δεν το εχει, μονο 1 δηλαδη το ειχε (1 τεμαχιο μονο...) αλλα που να το τρεχω με courier. Σκεφτεσαι για καποια λυση απο εξωτερικο; Έχεις μαθει καποιο νεωτερο αν θα υπαρξει ποτε αποθεμα;

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by rita87 View Post
    Τηλεφωνησα σε ποσα φαρμακεια και κανενα δεν το εχει, μονο 1 δηλαδη το ειχε (1 τεμαχιο μονο...) αλλα που να το τρεχω με courier. Σκεφτεσαι για καποια λυση απο εξωτερικο; Έχεις μαθει καποιο νεωτερο αν θα υπαρξει ποτε αποθεμα;
    Είχα βρει στην Αίγυπτο αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα. Δυστυχώς εξακολουθώ να μη βρίσκω πουθενά. Όλοι μου λένε ότι είναι σε έλλειψη κ ότι θα σταματήσει να βγαίνει…

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Anafranil
    By Vassilis in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 20-05-2019, 21:21
  2. Anafranil
    By ριας in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 25-08-2018, 21:18
  3. Anafranil
    By di1983 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 10:17
  4. anafranil
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-06-2011, 00:22
  5. anafranil
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2008, 23:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •