Ερώτηση για anafranil
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    3

    Ερώτηση για anafranil

    Καλησπερα. Ειμαι 42 χρονων.. Πριν 15 χρονια λογω συχνων κρισεων πανικου ο νευρολογος μου ειχε δωσει αναφρανιλ τα οποια μ εκαναν κ πετουσα! Τα τελευταια χρονια κανω ψυχοθεραπεια λογω καταθλιψης κ η ψυχιατρος μου εχει δωσει παρα πολλα διαφορετικα αντικαταθλιπτικα τα οποια ομως δεν με πιανουν. Της λεω να μου δωσει αναφρανιλ αλλα μου λεει οτι ειναι παλιο και δεν το συστηνουν πια. Η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει πως αν εχεις θεμα με την καρδια αυξανεις τις πιθανοτητες ανακοπης. Μιλησα με την καρδιολογο μου η οποια μου ειπε οτι αφου εχουμε κανει τις εξετασεις κ η καρδια μου ειναι μια χαρα μπορω να το παρω. Η ψυχιατρος ομως ειναι ανενδοτη. Επαναλαμβανω οτι ειναι το μονο που μου εδινε τοση ενεργεια κ καλη διαθεση. Εσεις τι γνωμη εχετε; Οντως δεν το δινουν; Οντως ειναι επικινδυνο; Μηπως ειναι λαθος μου που επιμενω;

  2. #2
    Το δίνουν σε άτομα στα οποία έχουν αποτύχει τα νεοτερα αντικαταθλιπτικά.
    Συστήνεται κ τώρα από καποιους , εσένα δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχει.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Καλησπέρα, έχεις πάρει ποτέ άλλο αντικαταθλιπτικό;
    Μην κολλάς, όλα αυτά τα φάρμακα είναι από την ίδια μάνα....
    Τώρα πλέον τα τρικυκλικά όπως το αναφρανιλ τα δίνουνε σε κατοικίδια για τονωση..
    Έχουν χάσει την πατέντα, υπάρχουν αλλά νεότερα πιο ακριβά 20-30 φορές...
    Σιγά σιγά τα αποσύρουν γιατι θεωρούνται ζημιογόνα....
    Τα νεότερα έχουν λιγότερες (υποθέτω ) απο τις παρενέργειες των παλιών όπως υπνηλία, Πάρκινσον, έχουν όμως άλλες νέες παρενέργειες...αϋπνία...γαστ ρεντερικά... Και δεν μιλάμε για εξαιρέσεις, οι παρενεργειές είναι δυστυχώς πολύ πιο συχνές απ'οτι ένας θα υπέθετε...

    Εμένα το αναφρανιλ μου έκανε το κεφάλι καζάνι που λένε...
    Ψυχολογικά δεν με βοήθησε καθόλου, ίσως επειδή είχα χάσει την υπομονή μου, κάπου έχω το κουτί , πήρα 2 3 μέρες μόνο.
    Πρέπει να είχει πολυ ισχυρή σύνδεση στους υποδοχείς ισταμίνης, επινεφρινης,

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Καλησπέρα, έχεις πάρει ποτέ άλλο αντικαταθλιπτικό;
    Ναι, οπως ανεφερα εχω δοκιμασει παρα πολλα οπως seropram, seroxat, zoloft, effexor, ladose κτλ. Τα παιρνω και ειναι σαν να μη τα παιρνω. Μονο το αναφρανιλ μ επιασε. Τις πρωτες μερες τρελες παρενεργειες βεβαια κ πολλη υπνηλια αλλα μετα απο 15 μερες εκανε το θαυμα του.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    3
    Και εχω τρομερο αγχος γιατι ηδη δεν ειμαι καλα αλλα παντα καθε χρονο γυρω στον Οκτωβρη με πιανει κ εποχιακη καταθλιψη μ αποτελεσμα να ειμαι ολη μερα σ ενα δωματιο με κλειστα παντζουρια κ να μη μπορω να κουνησω ουτε το μικρο μου δαχτυλακι. Και εχω κ δυο παιδια που αναγκαστικα πρεπει να κανω πολλα πραγματα μεσα στη μερα αλλα οπως το ειπα, αναγκαστικά. Νιωθω οτι κανω αγγαρια κ ενα φαγητο να μαγειρεψω. Δεν θελω να με βρει παλι ετσι ο χειμωνας, δεν θα αντεξω

  6. #6
    Quote Originally Posted by aliana View Post
    Και εχω τρομερο αγχος γιατι ηδη δεν ειμαι καλα αλλα παντα καθε χρονο γυρω στον Οκτωβρη με πιανει κ εποχιακη καταθλιψη μ αποτελεσμα να ειμαι ολη μερα σ ενα δωματιο με κλειστα παντζουρια κ να μη μπορω να κουνησω ουτε το μικρο μου δαχτυλακι. Και εχω κ δυο παιδια που αναγκαστικα πρεπει να κανω πολλα πραγματα μεσα στη μερα αλλα οπως το ειπα, αναγκαστικά. Νιωθω οτι κανω αγγαρια κ ενα φαγητο να μαγειρεψω. Δεν θελω να με βρει παλι ετσι ο χειμωνας, δεν θα αντεξω
    Κορίτσι ξέρω γνωστό μου που το παίρνει επειδή δεν τον πιάνει τπτ άλλο.
    Άρα το δίνουν ακόμα οι γιατροί.


    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Όντως τα φάρμακα δρουν με διαφορετικό τρόπο στον καθένα, το έχω επιβεβαιώσει και εμπειρικά και είναι και δεδομενα παραδεκτό και έχει επιστημονική βάση, αν και ο ακριβής λόγος δεν είναι γνωστός...παλιά το αναφρανιλ θεωρούταν πολυδοκιμασμενο και ασφαλές γενικά..
    Και τα νέα φάρμακα παρουσιάζουν παρενέργειες εξίσου σοβαρές. Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που τα συσχετίζουν με αυτοκτονίες και μάλιστα τα πιο διάσημα από αυτά......, άλλοι πάλι λένε ότι η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μικρή. Όμως και τα παλιά έχουν συνδεθεί με μόνιμες βλάβες όπως άνοια, ζάχαρο κτλ.Ειναι θέμα τι διαλέγεις να ποντάρεις. Πρέπει να ξέρεις ότι τα φάρμακα που δρουν στον εγκέφαλο έχουν άγνωστο μηχανισμό δράσης και δεν μπορείς να πεις με σιγουριά (παρότι υπάρχουν πολλές έρευνες) την ακριβή αίτια μιας παρενέργειας, όπως και την ακριβή μέθοδο δράσης!!! Όπως και εσύ εμπειρικά διαπιστώνεις ότι σου κάθετα καλά ένα συγκεκριμένο φάρμακο, το οποίο στους περισσότερους είναι μη ανεκτό, το ιδιο εμπειρικά προχωράει η ψυχοφαρμακολογια.
    Last edited by jim7; 21-08-2018 at 21:02.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Kι μενα τα αναφρανιλ , κατι κανανε , εχω δοκιμασει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ στην αγορα ( για κτθλψη ) , τα αναφρανιλ ηταν το καλυτερο , αλλα μαντεψε .............................τα διακοψανε , επειδη προφανως ηταν φτηνο , και δεν συνεφερε τις σκατοεταιριιες ενα τετιοιο φαρμακο , και οποιος γιατρος τα απιοκλειει δεν ειναι γιατρος , ειναι απλα συμφεροντολογος η ασχετος ........ειμαι αρκετα μεγαλος σε ηλικια , και ξερω πολυ καλα απο φαρμακα ......... αφου ταχω δοκιμασει ολα , και σε κοκτεηλ , επι 16 χρονια .......οχθι οτι περιμενα πολλα απο τα αναφρανιλ , αλλα σιγουρα κατι παραπανω απο τα ssri s η ssrni s .......που ειναι για τον καλαθο των αχρηστων ...

    επειδη ειμαι 57 κι εχω τεραστια πειρα , παρτε το χαμπαρι , δεν ειναι το προβλημα γη επαναπροσληψη της σεροτονινης , ουτε ξερουν που ειναι το προβλημα επι του παροντος , εσεις χαλαστε την υγεια σας , ακουγοντας τους γιατρους , εγω σταματησα να παιρνω τα φαρμακα τους , και κανω αυτο που νομιζω , υστερα απο 18 χρονια κτθλψης .......

    βεβαια στον τοιχο μιλαω .................................................. .................................................. ..

    καποιοι θα πουνε , κατσε ρε Μακ , εγω παιρνω το ταδε κι εινμαι καλα .......ναι , παιρνε το για καποιους μηνες , και θα το δεις να κανει fade out , οπως ολα .....

    λες κι εχω συμφεροντα απο αλλου ειδους θεραπεια εχω αντιμετωπιση εδω μεσα ........
    Last edited by Macgyver; 22-08-2018 at 03:04.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    14
    Κι εγώ αναφρανιλ παίρνω μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά είμαι ευχαριστημένος, ο γιατρός μου μου το έδωσε οπότε το δίνουν ακόμη απλώς έχει έλλειψη και πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Vardy View Post
    Κι εγώ αναφρανιλ παίρνω μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά είμαι ευχαριστημένος, ο γιατρός μου μου το έδωσε οπότε το δίνουν ακόμη απλώς έχει έλλειψη και πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρεις

    Κι εγω , πολυ ευχαριστημενος , αλλα πρεπει να κανω τουρνέ ολα τα φαρμακεια για να βρω .......

  11. #11
    Το ειχαπαρει κι εγω πολυ παλια το anafranil. Ειναι ενα παρα πολυ αποτελεσματικο φαρμακο αλλα με πολλες παρενεργειες (ενοχλητικες αλλα οχι επικινδυνες )και με ενα πολυ ασχημο συνδρομο διακοπης(χειροτερο απο το νεοτερα αντικαταθλιπτικα). Aliana πως αισθανοσουν οταν το διεκοψες; Εγω ειχα τασεις για εμετους, δεν ειχα ορεξη να φαω, ημουν απαισια ψυχολογικα και αναγκαστικα να μεταπηδησω σε αλλο αντικαταθλιπτικο για να μου φυγουν ολσ αυτα.
    Παντως απο οτι ειχα διαβασει το anafranil ηταν σε ελλειψη πριν καπιοο καιρο οπως και αλλα παλια αντικαταθλιπτικα. Δεν ξερω αν το επανεφεραν τωρα, παντως σιγουρα υπαρχει η ταση να τα αποσυρουν ολα αυτα απο την αγορα.
    Last edited by deleted-member210119a; 25-08-2018 at 10:56.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Εγώ το παίρνω κι ο γιατρός μου επιμένει στο ότι πρέπει να το συνεχίσω άρα ελπίζω να μην το αποσύρουν γιατί άντε μετά ξανά ταλαιπωρία για να βρω φάρμακο που μου ταιριάζει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Όπως γράφω στο άλλο θέμα, τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά είναι όμοια, δηλαδή αν σε καλύπτει ένα από αυτά τότε σίγουρα σε καλύπτουν και τα άλλα.πχ μινιτραν κτλ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Kι μενα τα αναφρανιλ , κατι κανανε , εχω δοκιμασει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ στην αγορα ( για κτθλψη ) , τα αναφρανιλ ηταν το καλυτερο , αλλα μαντεψε .............................τα διακοψανε , επειδη προφανως ηταν φτηνο , και δεν συνεφερε τις σκατοεταιριιες ενα τετιοιο φαρμακο , και οποιος γιατρος τα απιοκλειει δεν ειναι γιατρος , ειναι απλα συμφεροντολογος η ασχετος ........ειμαι αρκετα μεγαλος σε ηλικια , και ξερω πολυ καλα απο φαρμακα ......... αφου ταχω δοκιμασει ολα , και σε κοκτεηλ , επι 16 χρονια .......οχθι οτι περιμενα πολλα απο τα αναφρανιλ , αλλα σιγουρα κατι παραπανω απο τα ssri s η ssrni s .......που ειναι για τον καλαθο των αχρηστων ...

    επειδη ειμαι 57 κι εχω τεραστια πειρα , παρτε το χαμπαρι , δεν ειναι το προβλημα γη επαναπροσληψη της σεροτονινης , ουτε ξερουν που ειναι το προβλημα επι του παροντος , εσεις χαλαστε την υγεια σας , ακουγοντας τους γιατρους , εγω σταματησα να παιρνω τα φαρμακα τους , και κανω αυτο που νομιζω , υστερα απο 18 χρονια κτθλψης .......

    βεβαια στον τοιχο μιλαω .................................................. .................................................. ..

    καποιοι θα πουνε , κατσε ρε Μακ , εγω παιρνω το ταδε κι εινμαι καλα .......ναι , παιρνε το για καποιους μηνες , και θα το δεις να κανει fade out , οπως ολα .....

    λες κι εχω συμφεροντα απο αλλου ειδους θεραπεια εχω αντιμετωπιση εδω μεσα ........
    Αγαπητέ Μακ, τα απλοποιεις πολύ, τα παλιά αντικαταθλιπτικά έχουν κατηγορηθεί για πρόκληση άνοιας, συγκεκριμένα επειδή δρουν στην ακετυλοχολίνη, ψαξτο λίγο σε αγγλική βιβλιογραφία, πρωτότυπη έρευνα από wikipedia και ncbd.

    Eπισης κατηγορήθηκαν και για καρδιακά προβλήματα, ζάχαρο κτλ. Αυτά δεν τα έχω ψάξει γιατί φοβάμαι τι θα ανακαλύψω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    14
    Όλα έχουν κατηγορηθεί για κάτι το θέμα είναι να βρει ο καθένας τι του ταιριάζει, Jim δηλαδή μπορώ να συνεχίσω με τα ίδια μλ με ένα άλλο τρικυκλικο εάν δεν βρω αναφρανιλ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Anafranil
    By Vassilis in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 20-05-2019, 21:21
  2. Anafranil
    By ριας in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 25-08-2018, 21:18
  3. Anafranil
    By di1983 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 10:17
  4. anafranil
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-06-2011, 00:22
  5. anafranil
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2008, 23:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •