αγχος και συμπτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    13

    αγχος και συμπτωματα

    παιδια θα ηθελα την συμβουλη,οποιος ξερει..εδω και περιπου 2 χρονια συνεχως νομιζω οτι θα παθω κατι,κυριως με την καρδια μου..εχω κανει υπερηχογραφημα,τεστ κοπωσεως, και καμποσα καρδιογραφηματα και ολα ηταν καλα..οι γιατροι συνεχως μου λενε οτι δεν εχω τπτ...εγω ομως εχω συνεχεια την προσοχη μου στην καρδια και μετραω τους παλμους συνεχεια γιατι νομιζω οτι εχω ενοχληματα και οτι καποιες στιγμες εκει που μετραω οτι κανει παυση και ξαναρχιζει να χτυπαει..το ειπα παλι στον καρδιολογο μου και μου ειπε οτι ειναι αθωες εκτακτες συστολες..θελω να το ξεπερασω και ναμην το σκεφτομαι...ειναι ολα προιον αγχους???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Ακριβως ..
    Μετα απο τοσες σχετικες εξετασεις που εκανες , δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι αλλη αποδειξη για να πειστεις οτι ολα ειναι προιον αγχους .

    Προσπαθησε να ηρεμησεις και να μην το σκεφεσαι ..αλλωστε οσες φορες και να μετρησεις τους παλμους ,δεν προκειται να κερδισεις κατι .
    Αν ψαξεις και λιγο το φορουμ , θα διαπιστωσεις οτι σχεδον ολοι περασαμε το σταδιο του \"κατι εχει η καρδια μου\" ..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    13
    Σ΄ ευχαριστω πολυ που απαντησες nopanic...εχεις δικιο, απο οτι βλεπω ολοι λιγο ως πολυ περασαμε αυτο το σταδιο..θελω να πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου για ολους να ξεπερασουμε αυτα τα συμπτωματα...σε ευχαριστω και παλι...παντα με τονωνει η θετικη αποψη ενος τριτου ατομου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Φίλε μου εχω κανει υπερηχο καρδιας και καρδιογραφηματα κατα καιρους που ΝΟΜΙΖΑ οτι εχει κατι η καρδια μου. Δεν εδειξαν κατι ανυσηχητικο. Παρολα αυτα αν και σε γενικες γραμμες ηρεμησα δεν μπορω να πω οτι εχω αποβαλλει τελειως τη φοβια του \"κατι εχει η καρδια μου\". Πριν 2-3 μερες συγκεκριμενα οταν επεσα το βραδυ να κοιμηθώ μου καρφωθηκε η ιδεα οτι χτυπαει γρηγορα η καρδια μου και κατι εχω. Μετραγα συνεχως τους σφυγμους μου και δεν μπορουσα να κοιμηθω. Τελικα μετα απο ωρα μου πέρασε.

    προσπαθησε να λες στον εαυτο σου οτι λεω και γω σε μενα. Αφου καναμε εξετασεις και δεν δειξαν κατι ολα αυτα ειναι προιον αγχους και φοβιων. Ξερω καποιες στιγμες ειναι αδυνατο να το πιστεψεις και ο πανικος κυριαρχει αλλα πρεπει να το παλέψουμε. Καλη συνεχεια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    13
    εχεις δικιο φιλε μου, και εγω συνεχεια λεω οτι δεν μπορει ολοι οι γιατροι να κανουν λαθος και εμεις να συνεχιζουμε να υποβαλουμε τους εαυτους μας σε τετοιες δοκιμασιες...εχτες προσπαθησα απο μονος μου να χαμογελω τοσο ωστε να μην με καταλαβαινει ο κοσμος και νομιζει οτι το \'χασα΄, ισα ισα να βγαλω την ενταση απο το προσωπο μου και αυτο το κολπακι με βοηθησε...αν μπορειτε καντε το...σκεφτειτε και κατι θετικο εκεινη την στιγμη και ολα θα γινουν καλυτερα...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    κανονικα φιλε μου rossonero και για ολους το λεω, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΑΣ. απαγορευετε δια ροπαλου. πρεπει να τις διωχνεις. γιατι απο τη στιγμη που προσπαθεις να τις δικαιολογησεις και να αποδειξεις οτι δεν ισχυουν,απλα θα φυγουν και θα ερθουν αλλες. το θεμα ειναι να πολεμησεις να μην ερχοντε καθολου. διωξιμο κατευθειαν.
    Κουραγιο σε ολους και ολες

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    13
    εχεις δικιο φιλε AWE, αλλα πως τις διωχνεις???το πολεμαω οσο μπορω,αλλοτε τα καταφερνω και αλλοτε οχι...αυτο απο μονο του δειχνει οτι ολα ειναι θεληση και πεισμα αλλα μερικες φορες λυγιζω...ισως ενας ψυχολογος να βοηθουσε...δεν ξερω ποσο χρονο θα παρει, παντως θελω να τελειωσει...υπαρχει καποιος να μας πει ποσο καιρο εκανε να τα ξεπερασει??αν και φανταζομαι οτι αυτο ειναι σχετικο..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    εγω ειμαι εδω και μερικους μηνες ετσι,λιγους βεβαια και πηγαινω σε ψυχιατρο και πιστευω οτι με βοηθαει. σ προτεινω φιλε μου να απευθυνθεις καπου καλυτερα σε ψυχιατρο. αν θες ψυχολογο βεβαια πανε σε ψυχολογο. καλη δυναμη

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    13
    δυστηχως βρισκομαι σε νησι και η δυνατοτητα να επισκεπτομαι ψυχολογο ειναι αδυνατη αν και θα το ηθελα πολυ....ψυχολογο οχι ψυχιατρο,θελω να το πολημησω χωρις φαρμακα....εναν τροπο που εχω βρει τελευταια και αποδιδει ειναι η γυμναστικη..με εκτονωνει και αποδεδειγμενα μειωνει το στρες και νιωθεις πιο δυνατος...παιδια αφιερωστε καποιο χρονο στην γυμναστικη...νους υγιεις εν σωματι υγιει!!!!!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    rossonero καλημερα.. τα ίδια κι εγω, όχι με την καρδια, με τον καρκίνο που θερίζει έχω φοβία εγω. Προσπαθώ να το ξεπεράσω αλλα συνεχώς έρχεται και φευγει. Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό και μεθυριο πάλι με άλλο γιατρό για ετήσιο τσεκ απ κι εχώ έχω βγαλει τη διάγνωση πριν με δει καν ο γιατρός! Φοβάμαι τόσο που καμιά φορά νιώθω πως θα εκραγώ! Δεν ξέρω πως θα το ξεπεράσω, προσπαθώ, αλλά προφανώς όχι αρκετά. Κι εγώ σε νησί μένω γι αυτό θα προτιμούσα να προσπαθήσω να το ξεπεράσω μόνη μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    καλα ναμα, μηπως εισαι μεσα στο μυαλο μου??? Ειναι απιστευτο!!!! και εγω που νομιζα οτι μονο εγω ειμαι που εχω αυτην την φοβια σε αυτον τον κοσμο!!!
    πολυ χαιρομαι που σε βρηκα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    απο την μια χαιρομαι που βρισκω ατομα που με καταλαβαινουν απολυτα, απο την αλλη λυπαμαι που περνανε και αλλοι αυτο το μαρτυριο lostsoul... σε 1 ωρα παω στον γιατρο για να μου δωσει οδηγιες για μια σειρα απο επαναληπτικες εξετασεις που πρεπει να κανω (εχω αφαιρεσει τον θυροειδη μου 2 χρονια τωρα και ακομα τρεχω) αν αυτες οι εξετασεις βγουν καλες, δεν θα ξανασχοληθω! Καταλαβαινεις το αγχος μου και την μαυρίλα της ψυχης μου!!! Wish me luck! Κι εγω χαιρομαι που σε βρηκα....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    nama και ολοι σας. πρεπει να καταλαβετε οτι ΑΝ θελετε να γινετε καλα απο αυτην την αρρωστοφοβια σας και τις εμμονες σας, ΔΕΝ πρεπει να πηγαινετε και να κανετε εξετασεις,γιατι ετσι δινετε εμφαση και συνεχεια στην εμμονη σας. Πολεμηστε το ρε παιδια. Δ Υ Ν Α Μ Η σε ολους σας!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    AWE εχω προβλημα μρ τον θυροειδη μου γι αυτο κανω εξετασεις. Μου το επιβαλλει ο γιατρος δηλαδη, δεν εχω την ταση να πηγαινω συνεχεια στους γιατρους, μονο κατ\' αναγκη. Μακαρι να μην ξαναβλεπα γιατρο ποτε στη ζωη μου, πιστεψε με!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    nama καλημερα...και καλημερα σε ολα τα παιδια του φορουμ.

    Παιρνεις αγωγη για αυτο το \"ψυχολογικο σου θεμα\"????

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •