Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οχι βρε γιωργο δε με πειραζει σιγα!

    κοιτα να δεις lupo..
    εμενα η ψυχωση ξεκινησε στα 16 μου.ειμαι 30 τωρα.δεν το ειχα πει σε κανεναν γιατι τα θεωρω ολα φυσιλογικα. δεν εμπαινε στο μυαλο μου οτι ειναι παρανοια.γι αυτο και δεν ανεφρερα τιποτα σε κανεναν.εμεινα χωρις γιατρο για 7-8 χρονια. γιατι απλα μου φαινονται φυσιολογικα.
    πιστευω οτι ολα ειναι ενα πειραμα και μας δοκιμαζουν καποιοι πολυ ισχυροι ή οι εξωγηνοι. πιστευω οτι με παρακολουθουν και θελουν να βασανιζομαστε καποιοι.ειμαστε πειραματοζωα.και μας δινουν φαρμακα για να μην καταλαβαινουμε αυτην την πλεκτανη.
    ακουω φωνες επισης
    επισης παλιοτερα εβλεπα πραγματα.νεκρα παιδια ντυμενα στα ασπρα και σφαγμενα να με κοιτανε και να ερχονται κοντα μου ή να προσπαθουν να ανεβουν στο κρεβατι μου.
    επισης πιστευω πως οι γονεις μου δεν ειναι οι γονεις μου και τους πραγματικους τους εχουν φυλακισει καπου μακρυα για να μην μπορω να τους βρω.πιστευω οτι με δωσανε στους τωρινους γονεις μου για να με παρακολουθουν απο παιδι.
    εχω αλλαξει 4 γιατρους και κανενα 5αρι ψυχολογους και ολοι μου λενε οτι εχω σχιζο.
    αλλα εγω δεν το πιστευω. αμφιβαλω μονο οταν με κατστελουν τα χαπια αλλα οταν ρωταω τον εαυτο μου αν με παρακολουθουν λεω ναι.

    οπως βλεπεις καμια σχεση με αυτα που βιωνεις.
    χαλαρωσε
    αποδεξου αυτο που σου λεει ο γιατρος σου και μη σκεφτεσαι τετοια.το μονο που καταφερνεις ειναι να βασανιζεσαι απο τετοιες σκεψεις και να σου φουντωνει το αγχος με αποτελεσμα να εχεται η ψυχαναγκασστικη σκεψη.
    αν εχεις αμφιβολιες για τη διαγνωση πηγαινς και σε αλλο γιατρο
    Ενταξει!!! Πιστευω οτι με βηθησες αρκετα αλλα ταυτοχρονα με αγχωσες κιολας :p Σου ευχομαι οτι επιθυμεις να γινει πραγματικοτητα!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μην αγχωνεσαι βρε..
    αν ημουνα στη θεση σου θα πηγαινα σε αλλον εναν γιατρο να σε διαβεβαιωσει οτι εχεις ΙΔΨ.
    και κατι ακομα.. ξεκινα γυμναστηριο να εκτονωνεται το αγχος και η ενταση που νιωθεις!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις ευχες!
    ευχομαι να βρεις την ηρεμια σου συντομα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #19
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Εχεις δικαιο. Απλα διαβασα οτι πριν απο καποια χρονια ενα ατομο εδω στο forum διαγνωστηκε με ΙΔΨ και μετα εγινε σχιζοφρενης με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και μειζον καταθλιψη!! Αυτο ειναι που με φοβιζει. Δηλαδη δεν μπορει να συμβει το ιδιο και με μ'ενα?
    Λάθος σκέψη. Όλοι απο στιγμή σε στιγμή μπορεί να πάθουμε κάτι. Πρέπει να αγχώνομαστε προκαταβολικα δλδ;
    Αυτή η περίπτωση που διάβασες μπορει να είχε καποια προδιαθεση να μετατραπει σε ψύχωση. Μην το ψάχνεις πολύ γτ χειρότερα θα γίνεσαι, ειδικά εδω μέσα κ στο ίντερνετ μπορεί να διαβάσεις τα πάντα. Καλύτερα να ακούσεις καποιον ειδικό σε αυτό το θέμα για να σου λύσει τις αποριες κ να ηρεμήσεις κ να μην ταλαιπωρείς έτσι τον εγκέφαλό σου με ανουσιες σκέψεις.


    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω για τις ευχες!
    ευχομαι να βρεις την ηρεμια σου συντομα
    οτι και να πω ειναι λιγο...συγκινηθηκα αληθεια!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Λάθος σκέψη. Όλοι απο στιγμή σε στιγμή μπορεί να πάθουμε κάτι. Πρέπει να αγχώνομαστε προκαταβολικα δλδ;
    Αυτή η περίπτωση που διάβασες μπορει να είχε καποια προδιαθεση να μετατραπει σε ψύχωση. Μην το ψάχνεις πολύ γτ χειρότερα θα γίνεσαι, ειδικά εδω μέσα κ στο ίντερνετ μπορεί να διαβάσεις τα πάντα. Καλύτερα να ακούσεις καποιον ειδικό σε αυτό το θέμα για να σου λύσει τις αποριες κ να ηρεμήσεις κ να μην ταλαιπωρείς έτσι τον εγκέφαλό σου με ανουσιες σκέψεις.


    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Μα ετσι ειναι αυτου του ειδους η διαταραχη το ξερω οτι ειναι λαθος σκεψη αλλα δεν μπορω να κανω κατι προς το παρον. Οταν εννοουμε γενετικη προδιαθεση τι εννοουμε?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γενετικη προδιαθεση εχουμε οταν καποιος συγγενης ειχε καποια κληρονομικη παθηση.να κυκλοφορει το γονιδιο της παθησης στο dna σου δηλαδη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    γενετικη προδιαθεση εχουμε οταν καποιος συγγενης ειχε καποια κληρονομικη παθηση.να κυκλοφορει το γονιδιο της παθησης στο dna σου δηλαδη
    Καταλαβα. Αρα δεν ξερω καν αν υπαρχει προδιαθεση. Τελεια!!! Δηλαδη μιλαμε ακομα και για γενιες πισω σωστα?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε θυμαμαι πριν ποσες γενιες θεωρειται οτι υπαρχει προδιαθεση. δεν νομιζω να ειναι πολλες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    συνηθως φαινεται σε συγγνεις γονεις παππουδες αδερφια ξαδερφια θειους.. εκει το συναντουν οι περισσοτεροι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    συνηθως φαινεται σε συγγνεις γονεις παππουδες αδερφια ξαδερφια θειους.. εκει το συναντουν οι περισσοτεροι
    οχι απο οτι ξερω δεν υπαρχει κατι τετοιο στους α' βαθμου συγγενεις. Το μονο που με απασχολει ειναι ο προπαππους μου ο πατερας του παππου μου δηλαδη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε θυμαμαι πριν ποσες γενιες θεωρειται οτι υπαρχει προδιαθεση. δεν νομιζω να ειναι πολλες
    νομιζω μεχρι 6 πιανει αν δεν κανω λαθος...δεν ειναι και λιγες

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ε θα το ξερανε οι δικοι σου θα σας το ειχαν αναφερει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ε θα το ξερανε οι δικοι σου θα σας το ειχαν αναφερει
    και πως μπορω να μαθω για την προδιαθεση. πρεπει να κανω τεστ DNA?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    α δεν εχω ιδεα..
    χαλαρωσε βρε σταματα να σκεφτεσαι τετοια..
    θα το ξερανε οι δικοι σου θα το ηξερες κι εσυ..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 09-05-2020, 23:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •